7 rzeczy, które zaskoczą Ciebie nad jeziorem Garda. Część 1

Mieszkam nad jeziorem Garda od 2016 roku, każdego staram się odkrywać obszary i ciekawostki. Od ponad 5 lat prowadzę, prawdopodobnie największą grupę fanów tego regionu, organizuję wakacje, pomagam Wam w zaplanowaniu urlopu w tym wyjątkowym miejscu.

W cyklu „rzeczy, które zaskoczą Ciebie nad Jeziorem Garda”. Będę starał się pokazać obszary, które zaskoczyły i zainteresowały mnie prywatnie. Mam nadzieję, że również Ciebie zainteresują.

1. Ser Grana Padano

Grana padano to rodzaj włoskiego sera, produkowany z mleka krowiego. Ser ten jest zaliczany do serów dojrzewających, twardych. 

Grana padano to jeden z najbardziej znanych serów włoskich, mający znak jakości DOP (Denominazione di Origine Protetta). Dojrzewanie sera trwa od roku do trzech lat. Przebiega w dobrze wentylowanej piwnicy w temperaturze od 15 do 20 stopni C. Miąższ jest twardy, granulowany, zauważalne są w nim pęknięcia. Skóra twarda, gruba, oliwiona, koloru żółtozłotego, wraz z dojrzewaniem ciemniejąca. Jego nazwa składa się z rzeczownika grana (ziarno), opisującego ziarnistą strukturę sera oraz przymiotnika padano (padański), określającego miejsce wytwarzania – Nizinę Padańską.

Założone w 1954 roku Konsorcjum Ochrony Sera Grana Padano – Consorzio per la Tutela del Formaggio Grana Padano – jest organizacją non-profit, która zrzesza producentów i promowania sera Grana Padano PDO na świecie. Zapewnia, że każde koło sera wykonane jest zgodnie z tradycyjnymi. Wymagającymi standardami, dzięki czemu można je nagrodzić P.D.O. (Protected Origin Namination)

Konsorcjum ma siedzibę w Desenzano del Garda nad jeziorem Garda. W sercu obszaru produkcyjnego Grana Padano położonego w północnych Włoszech. Obszar produkcji rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Padu. Od regionu Piemonte po region Veneto, aż do prowincji Trydent na północnym wschodzie i w kierunku południowym od doliny, kilku obszarów Emilii Romanii.

2. Młode Jezioro Garda

Jezioro Garda położone jest w przedgórzu Alpejskim. Obszar i otaczające góry kształtował się wiele milionów lat temu, samo jezioro Garda powstało po schodzącym z Alp lodowcu. Pierwszy proces zlodowacenia zaczął się prawdopodobnie około 500-400 tysięcy lat temu.

Zlodowacenia nad jeziorem Garda, a było ich aż pięć, ukształtowały obecne jezioro. Ostatnie zlodowacenie z Würm, które miało swoje maksimum około 20 000 lat temu. Lodowiec würmian osiągnął w Malcesine prawie 1000 m wysokości, dlatego stopniowo się obniżał i na wysokości San Vigilio nie przekraczał 500 m. Topniejące wody lodowca dały początek jezioru, co miało miejsce prawdopodobnie 15 000 lat temu ż drugiej strony procesy erozyjne pochodzenia krasowego można przypisać licznym kształtom, zarówno powierzchni, jak i głębokości. Bardzo widocznym zwłaszcza na Baldo, gdzie wapienie zostały ukształtowane w bardzo liczne jaskinie i pola bruzdowane.

To wszystko oznacza, że jezioro Garda jest najmłodszym dzieckiem natury w tym regionie.

Historia jeziora Garda

Jezioro Garda zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Garda, położonej na wschodnim brzegu. Nie zawsze jednak tak było, ponieważ do około XX wieku było znane jako Lago Benaco, a nazwa ta była tłumaczona z języka celtyckiego jako rogate. Nawiązywała do kształtu Jeziora Garda, które ma liczne zatoczki.

Jednak początki jeziora Garda zawsze były przedmiotem kontrowersyjnych hipotez. Jedna z hipotez mówi, że Benaco, jest wynikiem serii powiązanych ze sobą wydarzeń, które zaczęły się już wiele milionów lat temu.
Doł tektoniczny, który zawiera basen jeziora i otaczające go góry, można datować na okres, około 35 milionów lat temu. Z ruchu ziemskiego można założyć narodziny Monte Baldo, na zachodzie góry Brescia i Monte Pizzocolo. A na północ nad Riva del Garda Monte Brione.

W dolinach, utworzonych przez przewroty tektoniczne, płynęły razem wody rzek Sarca, Chiese i Adyga. Rzeki, które rozpoczęły swoje charakterystyczne dzieło erozji i kształtowania skał. W okresie wielkiego oceany obszar Gardy, podobnie jak dolina Padu, był dnem morskim.

Później nowe zjawisko dotyczyło obszaru na południe od łuku alpejskiego: lód zajmował wszystkie doliny w których do dziś znajdują się włoskie jeziora przedalpejskie.

W tym okresie z powodu bardzo niskich temperatur, wody morskie cofnęły się. Powstały cztery zlodowacenia, które ukształtowały obecny basen Gardy. Najpierw trzymając, a następnie uwalniając dużą ilość gruzu, który nagromadził się, tworząc dzisiejsze wzgórz morenowe, który powstał u podnóża Gardy. Działanie erozyjne i wykopowe lodowców było zatem podstawowym etapem powstawania i narodzin jeziora Garda.

Więcej o historii jeziora Garda przeczytasz w osobnym tekście poświęconym wyłącznie w tym temacie – kliknij tutaj.

Jezioro Garda po zlodowaceniu

Dno rzeki Mincio, odpływ jeziora Garda, prawdopodobnie uformowało się w celu zebrania wód, które lodowiec uwolnił, gdy się stopił. Od końca zlodowaceń do dziś Garda nie przeszła już znaczących zmian, pozostawiając to, co widzimy dzisiaj, jezioro nigdy nie wyschło. Po wycofaniu się lodowca otoczony był obfitym lasem iglastym głównie z sosny zwyczajnej. Scenariusz ten utrzymywał się do około 9000 lat temu. W okresie epoki brązu, kiedy wody Benaco jeszcze zatopiły równinę Sarca, na której dominowała góra Brione.

Złoża starożytnego lodowca, któremu przypisuje się grubość ponad 1000 metrów w pobliżu Brenzone i 350 metrów w Punta San Vigilio, na płaskowyżu Tremosine na wysokości 700 metrów i w dolinie strumienia Barbarano na 370 metrów.

Polskie wycieczki nad jeziorem Garda

Planujesz pobyt nad jeziorem Garda, a może już jesteś i szukasz atrakcji. Koniecznie musisz sprawdzić i skorzystać z oferty polskich biur podróży, oferujących niezapomniane wycieczek. To harmonogram ułożony przez rezydentów i wieloletnich mieszkańców regionu. Dużą zaletą każdej wycieczki, jest fakt że organizator przyjedzie po Was pod wskazany adres jak taxi! Nie musisz martwić się, żeby dość na czas w miejsce spotkania, nie musisz spędzać kolejnych wielu godzin za kierownicą i martwić się miejscem parkingowym. Zostaw to specjalistom i zachowaj spokój, odpręż się, dowiedz się wielu ciekawostek i faktów o regionie. Zapisz się na jedną z wielu wycieczek oferowanych w specjalnym serwisie jeziorogarda.pl

Serdecznie zapraszamy!

3. Legendarny kanał łączący jezioro Garda z Adriatykiem

W dawnych czasach możliwości transportu oferowały nie tylko szlaki lądowe, które powstawały już od czasów cesarstwa, ale zwłaszcza woda, jezioro i rzeki. Ponadto kanał, którego istnienie uważa się za pewne, łączył rzekę Mincio, Adygę i jezioro Garda.

Dziś nie ma po nim śladu, ale źródła wskazują, że zarówno Etruskowie, oraz Wenecjanie mieli możliwość wodnego transportu i bezpośrednie połączenie z Adriatykiem. Wiemy na pewno, że po jeziorze pływały kiedyś weneckie statki Galera. Były to statki używane na Morzu Śródziemnym, pochodziły od greckich i fenickich trier i późniejszych rzymskich trirem. Napędzane wiosłami i tylko wyjątkowo jednym żaglem. Floty składające się głównie z galer posiadali: Genueńczycy, Wenecjanie, Francuzi, Hiszpanie i Turcy. Średniowieczna galera, podobnie jak starożytna, miała długi i niski kadłub, lecz już bez tarana.

Prawdopodobnie to jezioro Lopio jest tym miejscem gdzie mógł przebiegać kanał. Nie ma na to niestety ani dowodów, ani nie potrafię wyobrazić sobie co z różnicą wysokości, ponieważ miasteczko Nago Torbole i Lopio położone są kilkanaście metrów wyżej, niż jezioro Garda.

Prawdopodobnie kiedyś ten obszar wyglądał też zupełnie inaczej. Dla przykładu warto pamiętać, że dzisiejsza miejscowość Adria, która dziś znajduje się około 30 km od morza, kiedyś była miastem nadmorskim, potem stała się kolonią rzymską. To też w nawiązaniu do pierwszego punktu tego artykułu, w którym opisuje, że region jest stosunkowo młody i pewne wysokości mogły kiedyś wyglądać inaczej.

Dziś kanału nie ma, ale połączenie rzeki Adyga z jeziorem Garda wciąż istnieje! Wprawdzie jest dość „młode” ponieważ to konstrukcja powojenna. Wielka rura, która ratuje przez powodzią Weronę. Sprawdź osobny wpis na blogu – Jak Jezioro Garda uratowało Weronę 

4. Jezioro Garda, ma aż pięć wysp

Na jeziorze Garda znajdziecie 5 wysp, mniejszych i większych. Wyspy znajdują się głównie w południowej części jeziora po stronie Lombardii i Wenecji Euganejskiej (Veneto).

Niektóre są idealne dla nurków, inne to ekskluzywne prywatne miejsce, w którym można spędzić dzień inny niż zwykle. Cieszyć się nieskażoną przyrodą i krystalicznie czystą wodą, przypominającą karaibskie plaże. Jeszcze inne są miejscem kultury, historii z bezwględnym zakazem wejścia.

W osobnym tekście zebrałem informacje z różnych stron internetowych, wykorzystując publikowane tam zdjęcia oraz nasze lokalne doświadczenia z tymi miejscami. Zapraszam do czytania. 

Wyspy , które warto zobaczyć na jeziorze Garda to:

5. Ponad dwadzieścia dopływów rzek w tym najkrótsza na świecie, a tylko jeden odpływ

Jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech i nie powinno dziwić, aby zasilić tak ogromny obszar, potrzebna jest duża ilość wody. Rzeczywiście do jeziora Garda wpływa, aż 25 rzek i jeden 26 sztuczny dopływ, o którym pisałem powyżej.

Pozostałe 25 dopływów to większe i mniejsze rzeki, strumienie. Z ciekawostek warto dodać, że jednym z dopływów jest jedna z najkrótszych rzek na świecie. Rzeka Aril, przepływa przez najmniejszą wioskę nad jeziorem Cassone. Długość rzeki to zaledwie 175 metrów. Z czego największa rzeka Sarca „wpada” do jeziora na północy w miasteczka Torbole. Zasila ona jezioro 39 metrami sześciennymi wody na sekundę. 

Główny odpływ na południu jeziora to rzeka Mincio w Peschiera del Garda. „Odbiera” z jeziora, aż 60 metrów sześciennych wody na sekundę. Równowaga jest zachowana przez pozostałe 24 mniejsze dopływy jeziora.

Woda dodatkowej rury (pisałem o niej wyżej) w razie potrzeby może osiągnąć przepływ, aż 500 metrów sześciennych na sekundę. To kilkukrotnie więcej, niż największy naturalny dopływ jeziora. Tym samym „odprowadzając” możliwą falę powodziową Adygi. 

6. Pogoda, nas zaskakuje za każdym razem po wielu latach na miejscu!

Jak jest pogoda nad Jeziorem Garda to najczęściej zadawane pytanie jakie do nas kierujecie. Większość rozmów, zazwyczaj kończy się właśnie pytaniem, a jaka będzie pogoda w czerwcu, lipcu, itd…

Jezioro Garda to wyjątkowy i duży region, to jezioro otoczone wysokimi górami i to właśnie połączenie wody i gór jest często mieszanką wybuchową. Dlatego prognozowanie pogody w takim miejscu jest trudne. 

Jezioro Garda położone jest w trzech regionach Lombardia, Wenecja Euganejska i Trydent-Górna Adyga. Warunki pogodowe w tym pięknym miejscu mogą się różnić w zależności od pory roku, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to miejsce o łagodnym klimacie śródziemnomorskim.

Wiosną, temperatura może być łagodna, ale nadal może być dość chłodno, szczególnie w porze porannej i wieczornej. Kwiaty zaczynają kwitnąć, a okolica jest zazwyczaj pięknie zielona i pełna życia. To dobry okres na aktywny wypoczynek tj rowery i górskie wyprawy. Dzień jest długi co sprzyja wielu aktywnościom.

Latem jest ciepło i słonecznie, idealne warunki do spędzania czasu na plaży nad jeziorem Garda. Temperatury mogą sięgać ponad 30 stopni Celsjusza, co przyciąga turystów z całego świata. Wieczory są zazwyczaj przyjemnie ciepłe, a to sprzyja spacerom po licznych promenadach.

Jesienią, temperatura zaczyna stopniowo spadać, ale nadal jest dość przyjemna. Krajobraz zmienia się w piękne odcienie złota i pomarańczy, co czyni jezioro Garda jeszcze bardziej malowniczym. Do końca października temperatura jest przyjemna na rower i górskie wędrówki. Należy jednak pamiętać, że dni są już dużo krótsze, niż np w maju.

Zimą, jezioro Garda może być nieco ciche, szczególnie na północy regionu, ale nadal zachwyca swoim urokiem. Temperatury mogą być dość chłodne, raczej nie spadają poniżej zera. Dni są zazwyczaj słoneczne. Czasami zdarzają się opady śniegu, zwłaszcza w okolicznych górach, co sprawia, że krajobraz jest jeszcze bardziej magiczny.

Niezależnie od pory roku, jezioro Garda zawsze oferuje coś pięknego i wyjątkowego dla każdego, kto odwiedza to miejsce.

Temperatura wody w jeziorze Garda

O ile prognozowanie i wyniki, czyli pogoda to często wróżenie z fusów. O tyle możemy łatwiej odpowiedzieć na drugie najczęściej zadawane pytanie, jaka jest temperatura wody.

Aktualną temperaturę i prognozy dotyczące wody znajdziesz na specjalnej stronie regionu – kliknij tutaj

7. Największe parki rozrywki we Włoszech są nad Jeziorem Garda

We Włoszech mamy kilka parków rozrywki. Gardaland jest jednym z nich, jest też pierwszym parkiem we Włoszech pod względem wielkości i odwiedzających gości, oraz zajmuje ósme miejsce na liście parków europejskich pod względem zarobków!  Oprócz Gardaland nad jeziorem Garda jest wiele innych parków, które absolutnie warto odwiedzić.

Gardaland to największy park rozrywki we Włoszech i według Europejskich rankingów najbardziej popularny w Europie.

Według European Amusement and Theme Park Industry, w Europie jest ponad 307 parków rozrywki. Jest też kilka parków, które można zwiedzać przez ponad tydzień. Największym jest Disneyland Paris, który o powierzchni 19,425km² jest większy niż Gibraltar, Monako i Watykan razem wzięte! Niektóre są bardziej dostosowane do doświadczeń rodzinnych, podczas gdy inne skupiają się na oferowaniu najbardziej podnoszących adrenalinę doświadczeń. Na „starym kontynencie” jest wiele parków bardzo wiekowych 435 lat tyle, ma najstarszy.

Kolejne 7 rzeczy o regionie, które zaskoczą Was – już wkrótce!

Wkrótce opublikuje kolejne 7 rzeczy o których nie wiedzieliście o jeziorze Garda. O takich ciekawostkach dowiadują się jako pierwsze osoby, które obserwują nas na Instagramie albo Facebooku. Dlatego odwiedź nasze profile i zaobserwuj po więcej takich i innych ciekawostek. Nad jeziorem Garda mieszkamy od 2016 roku, codziennie pomagamy Wam w zorganizowaniu wakacji. Jestem przekonany, że nasza wiedza i doświadczenie oraz publikowane tutaj treści pomogą Wam w zaplanowaniu urlopu nad Jeziorem Garda.

Na koniec niespodzianka ode mnie, jak przygotować swój urlop?

Jezioro Garda, jak przygotować swój urlop w tym niezwykłym regionie. Jezioro Garda, to największe i najczystsze jezioro we Włoszech. Polodowcowe jezioro, położone w północnych Włoszech pomiędzy niziną Padańską, a szczytami Alp. W niedalekiej odległości od miast Bergamo Brescia i Werona. Jezioro Garda, każdemu dostarcza niezwykłych doznań i możliwości. Różnorodność bardzo dużego obszaru, aż trzech administracyjnych regionach (Lombardia, Trentino, Wenecja Euganejska). 

Mieszkamy nad Jeziorem Garda od 2017 roku, od 2019 pracujemy w turystyce i pomagamy w różnych obszarach zająć się czasem naszych gości. Od noclegów, przez atrakcje i wycieczki, wypożyczalnie, współpracujemy z lokalnymi przewodnikami i organizatorami. 

Wiemy co doradzić Wam jeśli przyjeżdżacie na tradycyjny wypoczynek, a może na aktywny urlop. Może też wolicie połączyć różne opcje, rozwiązania i dostosować czas indywidualnie. Potrafimy udowodnić, że Włochy to nie tylko pizza i zabytki. W następnych specjalnie przygotowanym tekście dowiesz się:

Jakie temperatury i klimat występuje nad Jeziorem Garda
Kiedy najlepiej przyjechać nad Jezioro Garda
Co spakować nad Jezioro Garda
Jak dojechać nad Jezioro Garda
Jaki region wybrać nad Jeziorem Garda
Restauracje i jedzenie nad Jeziorem Garda

Sprawdź więcej w tym miejscu – kliknij tutaj.

Dziękuję, że jesteś!

Jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż mi, dotrzeć z treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *