Gigantyczne ławki nad Jeziorem Garda

Gigantyczne ławki w swojej pierwotnej nazwie Big Bench, pojawiły się również nad Jeziorem Garda.

Gigantyczne ławki, to pomysł Chrisa Bangle’a. Są symbolem piękna krajobrazów i zwykle znajdują się w miejscach z piękną panoramą i widokiem. Osobiście miałem już przyjemność zrobić swoje zdjęcia z gigantyczną ławką nad Jeziorem Garda. W tekście, powiem Ci jak trafić w najciekawsze miejsca w regionie Jeziora Garda, oraz jak znaleźć inne lokalizacje na całym świecie.

Ciekawostki o gigantycznych ławkach.

Pomysł na ławki urodził się w małej wiosce Clavesana. Fundacja BBCP to inicjatywa non-profit promowana przez amerykańskiego projektanta Chrisa Bangle wraz z żoną Catherine. Giant Benches of the Langhe z roku na rok stają się coraz częściej poszukiwane i fotografowane przez młodych i starszych. W ten sposób powstały nowe ławki w różnych regionach Włoch. Najpierw w różnych prowincjach Piemontu, z którego pochodzą, a następnie, także w innych regionach, w tym w Ligurii i Lombardii.

Pierwsze gigantyczne ławki w Lombardii narodziły się w prowincji Bergamo nad Jeziorem Iseo. Potem pojawiły się inne, rozświetlając swoimi kolorami różne miejsca w Lombardii. Zakochaliśmy się w tych ławkach od samego początku i dlatego też wybraliśmy się na poszukiwanie tych w naszym regionie, jeszcze wszystkich nie odwiedziliśmy, ale… pracujemy nad tym! 😉

Charakterystyczne dla gigantycznych ławek jest to, że znajdują się w pięknych widokowych miejscach. Dodatkowo mogą pozostawić namacalne wspomnienie, ponieważ każda ławka ma spersonalizowany znaczek, pieczątkę, która jest wydawany na miejscu lub w jego pobliżu.

Dla turystów i miłośników nowych odkryć to wspaniały pomysł, ponieważ można zdobyć pamiątkowe zdjęcia i zbieraniu wszystkich pieczątek! Do tej pory na terenie Włoch znajduje się 101 gigantycznych ławek. Nad Jeziorem Garda pierwsza gigantyczna ławka, stanęła w San Felice i jest w kolorze żółtym.

Nad Jeziorem Garda, w momencie pisania tego tekstu (marzec 2023) znam trzy lokalizacje gigantycznych ławek. Każda z nich znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Garda w regionie Lombardia. Każda z nich ma inny kolor i charakteryzuje coś innego.

I tak, żółta symbolizująca nazwę miasteczka San Felice *szczęście, radość. Zielona w Tignale, symbolizująca spokój i naturę. I różowa – prywatna w agroturystyce i winnicy regionu. Od różowego wina Chiaretto, charakterystycznego tylko dla tego regionu.

Gigantyczna ławka nad Jeziorem Garda w San Felice

Gigantyczna ławka nad Jeziorem Garda – pierwsza propozycja w San Felice

Wspomniana wcześniej pierwsza ławka nad Jeziorem Garda powstała w San Felice, niedaleko miasta Salo. Położona w południowo zachodnim regionie Jeziora Garda.

Ławka w San Felice ma ponad dwa metry wysokości i cztery metry szerokości. Znajduje się w dużym parku w pobliżu Palazzo Cominelli w Cisano di San Felice. Można do niego łatwo dojechać samochodem, parkując na tym parkingu – klik (bezpłatnie) w pobliżu parku i kościoła. Następnie docierając do ławki pieszo przez park otoczony pięknymi drzewami oliwnymi.

Po kilku krokach, podążając za żółtymi łukami rozsianymi po gałęziach drzew po drodze, zobaczysz dużą żółtą ławkę i piękno jeziora Garda przed sobą. Piękny obraz na zatokę Salò!

Oczywiście ławka jest „dostępna” o każdej porze dnia, siedem dni w tygodniu. Krótko mówiąc, gigantyczna ławka San Felice sul Garda jest absolutnie zawsze otwarta i można ją zwiedzać, cieszyć się widokami. Aby zdobyć pieczątkę gigantycznej ławki San Felice trzeba będzie udać się do pobliskiego Hotelu San Fils lub do winnicy Marsadri w Puegnano.

Prywatna gigantyczna ławka nad Jeziorem Garda

Drugą ławką jest prywatne rozwiązanie w winnicy La Guarda od Gigi i Frances w miasteczku Muscoline. To wyjątkowe miesce ponieważ, dostęp do ławki jest bezpłatny. A dodatkowo będąc w rodzinnej winnicy możecie skosztować charakterystycznego dla tego regionu wina Chiaretto. Na swojej stronie Gigi i Frances cytują Williama Shakespeara.

„Naszą pasją jest produkcja win najwyższej jakości, ale jeszcze bardziej uwielbiamy opowiadać ich historię”

Osobiście uważam, że doświadczenie skosztowania naprawdę dobrego wina. Charakterystycznego właśnie dla tego regionu południowo zachodniej części Jeziora Garda i widokiem z takiej ławki zostanie na długo w pamięci.

Ta wyjątkowa ławka na mapie dostępna jest od 11 października 2021 kiedy marzenie Gigi i Frances się spełniło! Wspominają, że był to wyjątkowy dzień dla całej ich rodziny Nieustanny deszcz towarzyszył im przez cały dzień. A z uśmiechem na buzi mówią, że mokra ławka, to szczęśliwa ławka! Wielka ława, która jest tak różowa jak róż charakterystycznego wina Valtènesi, Chiaretto! 

I tak powstała Ławka Chiaretto!

Ławkę jak i winnicę, możesz odwiedzić wspólnie z nami podczas wycieczki Wina i smaki regionu Jeziora Garda – sprawdź program w tym miejscu.
Gigantyczna ławka, winnica La Guarda od Gigi i Frances w miasteczku Muscoline


Trzecia gigantyczna ławka nad Jeziorem Garda

Trzecią gigantyczną ławkę nad Jeziorem Garda znajdziecie w gminie Tignale. Położona niedaleko Sanktuarium Montecastello, będącym ikoną i miejscem spotkań tego wyjątkowego regionu nad Jeziorem Garda. Między niebem, a wodą tak określa się region Tignale. Osobiście bardzo lubię to miejsce, choć na typowe rodzinne wakacje wymaga decyzji i kompromisów. Tignale położone jest około 600 metrów wyżej od Jeziora Garda. Dojazd tutaj zajmuje około 20-25 minut krętą górską drogą. Nie mamy tutaj dostępu do plaży spacerem, czy ulicznego gwaru charakterystycznych włoskich ulic i małych miasteczek.

Cechą tego miejsca jest oczywiście spokój, zieleń, góry. To oczywiście cechy, których wiele osób poszukuje. O tym innych cechach regionu Jeziora Garda pisałem w osobnym tekście – jaki region wybrać.

Tignale, oferuje swoim gościom bardzo ciekawą bazę noclegową. Co ciekawe większość obiektów tam położonych pozbawiona jest klimatyzacji. Zwyczajnie przez swoje położenie jest tam już zbędna. Wieczory są dużo chłodniejsze, niż te w rozgrzanym słońcem dole jeziora Garda. Tutaj sprawdzisz nasze propozycje noclegów w Tignale.

Gigantyczne ławki nad Jeziorem Garda – ławka w Tignale

Gigantyczna ławka w Tignale

Trzecia gigantyczna ławka znajduje się w Tignale w okolicy Sanktuarium Montecastello wraz z klasztorem. Ławka jest w kolorze zielonym ponieważ kolor ten kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Jego uprzywilejowane położenie oferuje odwiedzającym wyjątkowe i spektakularne panoramy. Wzrok rozciąga się od  wysokich szczytów Monte Baldo po półwysep Sirmione.

Ławkę z łatwością odwiedzisz podczas naszej wycieczki Zachodnim brzegiem Jeziora Garda. Dodatkowo podczas wycieczki, odwiedzimy inne wspaniałe miejsca zachodniego brzegu. Tj. Limone sul Garda, Strada della Forra – drogę uznaną, za ósmy cud świata. Staniemy na tarasie grozy, 350 metrów nad taflą Jeziora Garda. A dzień zakończymy w 600 letniej winnicy próbując charakterystycznego dla regionu wina Chiaretto i Groppello. Szczegóły wycieczki znajdziesz pod tym linkiem – sprawdź.

Gigantyczne ławki nad Jeziorem Garda

Gigantyczne ławki na świecie

W przypadku Giant Bench. Wszystko zaczęło się jako projektu między przyjaciółmi i sąsiadami. Teraz podbija serca wielu ludzi na całym świecie. Ławki, które stają się ikonami nie tylko dlatego, że zostały pchnięte przez mechanizm marketingowy. Ale dlatego, że ich idea była tak kusząca i tak łatwo osiągalna, że ​​sama stworzyła naturalne warunki do własnego powielania i rozpowszechniania.

Gigantyczne ławki są często znane z obrazów, ale kiedy już usiądziesz na jednej z nich i doświadczysz wrażenia cieszenia się widokiem. Tak jakbyś „znowu był dzieckiem”, przeżywasz intensywne doświadczenie, którym możesz się dzielić z innymi. Ławki są stworzone do relaksu. W przeciwieństwie do krzesła czy fotela są wystarczająco duże, aby pomieścić więcej przyjaciół. Siedzenie na ławce to przyjemny gest społeczny, a dobre wykorzystanie całej pozytywnej energii emanującej z Gigantycznych Ławek to wizja projektu BIG BENCH COMMUNITY PROJECT.

Pozytywna idea Gigantycznych Ławek przekroczyła teraz pokojowe granice Piemontu i Europy!  BIG RED BENCH #1 zainspirowała entuzjastów do budowania innych ławek. Niektórzy goście zabrali ze sobą tak silne wspomnienie ławek z wakacji, że skłonili ich do przeniesienia koncepcji z powrotem na swoje miejsce zamieszkania. Być może pewnego dnia ujrzysz ławkę też w swojej okolicy.

Aktualnie możesz sprawdzić wszystkie instalacje na tej stronie: https://bigbenchcommunityproject.org/

Jezioro Garda noclegi

Noclegi nad Jeziorem Garda, sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wiele lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Interesuje Was jakiś termin, lokalizacja napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Wycieczki nad Jeziorem Garda

Wspólnie z lokalnymi Polskimi przewodnikami we Włoszech zapraszamy Was na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków i nieodkrytych miejsc. Podczas wycieczek zabierzemy Was do poznania regionu Jeziora Garda, Como. Miast Werona, Brescia, Bergamo, Wenecja.

Jednodniowe wycieczki nad Jeziorem Garda
Jednodniowe wycieczki nad Jeziorem Garda
źródła

do napisania tekstu zainspirowały mnie źródła w inernecie i adresy:

https://bigbenchcommunityproject.org/
https://patatofriendly.com/panchine-giganti-lombardia/#Panchine-Giganti-di-Brescia-e-del-lago-di-Garda
https://laguarda.com/novita/la-nostra-panchina-gigante/
https://www.livelagodigarda.it/come-raggiungere-la-panchina-gigante-sul-lago-di-garda/
https://viaggiadipiu.it/2021/05/07/panchina-gigante-sul-lago-di-garda-la-big-bench-gialla/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *