Jak Jezioro Garda uratowało Weronę

Jak Jezioro Garda uratowało Weronę, czyli „przelew” i łącznik rzeki Adyga i Jeziora Garda jako 26 dopływ jeziora. To wielka rura poprowadzona przez największą górę regionu Monte Baldo. Powstała w okresie II wojny światowej, skutecznie chroni miasto Werona przed powodzią.

Jezioro Garda ratuje Weronę, to realne i prawdziwe stwierdzenie. Dzieje się tak dzięki wielkiej rurze, przepływowi, który poprowadzony jest przez wnętrze największego masywu górskiemu Monte Baldo.

10 kilometrów długości, średnica aż 7 metrów, a różnica wysokości około 100 metrów. Potrafi przelewać wodę wręcz pod ciśnieniem. Łączy rzekę Adyga i Jezioro Garda odprowadzając w razie potrzeby nadmiar wody z rzeki i skutecznie ograniczając powodzie w Weronie.

Jezioro Garda, tunel łączący rzekę Adyga i jezioro. /źródło zdjęcia

Jest to dwudziesty szósty dopływ Jeziora Garda – sztuczny. Pozostałe 25 to większe i mniejsze rzeki, strumienie. Z ciekawostek warto dodać, że jednym z dopływów jest jedna z najkrótszych rzek na świecie. Rzeka Aril, przepływa przez najmniejszą wioskę nad jeziorem Cassone, a długość rzeki to zaledwie 175 metrów. Z czego największa rzeka Sarca „wpada” do jeziora na północy w miasteczku Torbole. Zasila ona jezioro 39 metrami sześciennymi wody na sekundę.

Główny odpływ na południu jeziora to rzeka Mincio w Peschiera del Garda. „Odbiera” z jeziora, aż 60 metrów sześciennych wody na sekundę. Równowaga jest zachowana przez pozostałe 24 mniejsze dopływy jeziora. Woda dodatkowej rury w razie potrzeby może osiągnąć przepływ, aż 500 metrów sześciennych na sekundę. To kilkukrotnie więcej, niż największy naturalny dopływ jeziora. Tym samym „odprowadzając” możliwą falę powodziową Adygi.

Czy sztuczne wypełniania jeziora dodatkową wodą wpływa na jego „życie”? do tego jeszcze wrócę.

Skąd pomysł na taką budowę i czy rzeczywiście jest potrzebne?

Pomysł na ratowanie Werony powstał już na początku XVIII wieku. Został zrealizowany dopiero w latach 1939-1959, pod naporem wielkich powodzi, które nawiedzały Weronę w XIX wieku. Do dziś trwa wiele dyskusji czy śluza odprowadzająca wodę z sąsiedniej rzeki nie załamuje ekosystemu Jeziora Garda i nie stanowi dla niego problemu.

Faktem jest na pewno to, że już przy powstawaniu doprowadziło do szkód bo swoim podziemnym przejściu w kierunku Gardy przechwycił wody gruntowe jeziora Loppio, a także niektóre jego źródła, wysuszając je. Choć w ubiegłym roku powstała nadzieja, ponieważ drążąc tunel w okolicy odkryto dodatkowe źródła wody, które mogą prawdopodobnie zapełnić stare jezioro Loppio. To wydaje się miało nawet miejsce w ostatnim roku, kiedy jezioro większość tygodni wypełnione było już woda. Rozlewiska Loppio przez lata jednak były suche, a jezioro po prostu zniknęło z mapy. Dziś pozostał tam podmokły teren, który czasem tylko wypełnia się wodą.

Faktem jest to, że „rura” ratuje miasto Werona przed wielkimi powodziami. Skutecznie odbierając falę powodziową i przekazując nadmiar wody do Jeziora Garda.

wpływ wody z tunelu Adyga – Jezioro Garda, 2018 rok. /źródło zdjęcia
Powodzie w Weronie

Na pewno warto dodać, że proces odbierania wody z rzeki nie odbywa się często. Takie sytuacje miały miejsce zaledwie kilka razy w historii życia „rury”. Ostatnia taka operacja miała miejsce 29 października 2018 roku. Kiedy około 17 500 000 metrów sześciennych wody z Adygi wpłynęło do Gardy z szybkością przepływu 350 metrów sześciennych na sekundę. To naprawdę ogromne ilości nowej wody w zbiorniku od zupełnie innej florze. Doprowadziło to do szacunkowego wzrostu poziomu jeziora o około 5 cm!

Bardzo dużo osób, potwierdza, że za każdym razem, gdy ten dopływ zaczyna działać, pojawiają się negatywne skutki dla Jeziora Garda. Ponieważ wody Gardy, różnią się od wód Adygi, jest to różna temperatura i różne zawiesiny. Z pewnością powodują szok dla ekosystemu Gardy. Zjawiska te ciężko dogłębnie zbadać naukowo, ale to są dwa totalnie różne światy wody, często zwierząt. Każdy, kto widział rzekę Adyga i jej kolor – ciemno brązowy, i kolor wody w jeziorze zrozumie jak trudne może być to przeżycie.

Garda zdecydowanie cierpi, gdy ten dopływ otwiera się, ale jest to cierpienie, które prawdopodobnie unika innych, potencjalnie nawet bardziej katastrofalnych sytuacji. Powodzie i zalewanie dużego miasta niesie za sobą nie tylko szkody materialne, ale często powoduje wypadki i śmieć ludzi. Dlatego sporne jest dyskutowanie co jest lepsze i kładzenie tego na szali.

W 1966 roku rzeka Arno zalała Florencję, zginęło wtedy 35 osób i nieocenione szkody w dziedzictwie artystycznym tego miasta. Tego samego roku Werona, terytoria Trentino i Werona zostały uratowane dzięki temu systemowi, który po uruchomieniu zrzucił do jeziora 64 000 000 metrów sześciennych rzeki Adyga. Florencja wtedy nie miała takiego „szczęścia”.

podwyższony stan wody w mieście Werona
Regularne konserwacje przepływu.

Konserwacja, która jest przeprowadzana praktycznie w każdym roku potrzebna jest do zbadania i potwierdzenia czy śluza może się zamknąć. Jest dokładnie konieczna zarówno dla bezpieczeństwa Werony, jak i nawet jeśli może się to nie wydawać nielogiczne, dla bezpieczeństwa samego Jeziora Garda. Ponieważ, w przypadku kiedy śluza nie zamknęła by się może doprowadzić do katastrofalnych skutków zarówno rzeki Adyga jak samej Gardy. Napływająca bez przerwy do Gardy woda zwyczajnie je przepełni. Jezioro osiągałoby objętości, których nigdy wcześniej nie widziano, a rzeka prawdopodobnie zaczęła by wysychać już przed Weroną. Tego miasta przecież nikt nie wyobraża sobie bez rzeki. Dlatego powodzenie działania systemu i jego prawidłowe zamykanie się i otwieranie jest wręcz konieczne.

Jezioro Garda, bohaterem regionu.

Można uznać zatem, że Jezioro Garda jest bohaterem regionu, bo tyle razy uratowało sąsiednie miasto i kto wie ilu ludzi. Ale bohater, też nosi blizny. W przeciwnym razie jakim byłby bohaterem? 

Szukasz noclegów u Polaków w Weronie? –sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go. Podziel się z innymi ciekawostkami regionu.

Jezioro Garda, atrakcje i wycieczki

Przy okazji Twojej uwagi, chciałbym zaprosić Was do wielu atrakcji, które przygotowaliśmy w regionie. Jedną z najpopularniejszych rozwiązań, które Wam oferujemy to zwiedzanie Werony z przewodnikiem, rejs motorówką po Jeziorze Garda, degustacja win i produktów lokalnych, wycieczki rowerowe i wiele więcej.

Jedną z atrakcji, która od początku jest naszym konikiem i wdrożyła nas w świat tego regionu było kolarstwo i rowery. To od rowerów i na rowerach zaczynaliśmy, całą naszą rodziną. Możesz przeczytać o tym w wielu publikowanych przez nas treściach. Dziś dzielimy się z Wami większością popularnych aktywności, które można realizować w naszym regionie. Wybierz kategorię poniżej w której wyświetlą się konkretne propozycje. W tym miejscu wygodnie zamówisz daną atrakcję 

Zapraszamy do naszego świata!

spływy kajakiem i rafting po rzece Adyga, poznaj nasze propozycje,

kliknij w tym miejscu by zobaczyć oferty

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

/źródło tekstu oraz inspiracja, https://www.filippogavazzoni.it/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *