Lessinia i nasze miejsce w Górach

Lessinia, zabieram Was dzisiaj w niedaleką górską krainę wschodniej części Jeziora Garda

Lessinia płaskowyż i góry położone na północ od Werony. Miejsce, które bardzo lubimy odwiedzać. Region Narodowego parku Lessinia, założony w 1990 roku obejmuje ponad 10 000 hektarów na płaskowyżu Gór Lessini. Spektakularne są tam krasowe zjawiska i pomniki przyrody.

Niesamowita wręcz dziura w ziemi, głęboka i długa z wieloma tajemnicami. Otchłań Spluga della Preta, głęboka na prawie 1000 metrów w głąb ziemi jaskinia przyciąga grotołazów z całej Europy. Więcej info tutaj

Otchłań Spluga della Preta

Lessinia i cały region, to bez wątpienia wielki obszar powojenny.

Podczas każdej z wojen stanowił kluczowe miejsce walk i przepraw w dolinie rzeki Adyga. Do dzisiaj skrywa niezliczone tajemnice miejsca i znaleziska.

Lesinia to góry dostępne dla każdego

Park obejmuje rozległą sieć szlaków pieszych rowerowych lub konnych. Podróżowanie w tych miejscach, a nawet spacer to jak chodzenie po dachu świata. Widoki, przestrzenie krajobraz to naprawdę wspaniałe przeżycia.

Region dostępny jest dla każdego ze względu na możliwość wjazdu autem na wysokość ponad 1500 m. Pozwala to zaznać w zasadzie dla każdego pięknych widoków dojściu nawet z dziecięcy wózkiem do licznych schronisk górskich oferujących niepowtarzalnie lokalną kuchnię.

My upodobaliśmy sobie schronisko Rifugio Castelberto położone na wysokości 1745 metrów z naprawdę super widokami i niesamowitą lokalną kuchnią.

Polecamy regionalne gnocchi i sery.

Całość górskiego krajobrazu w sezonie letnim wypełniają …. krowy 🙂 – tak te wyglądające jak w reklamie Milki z Alpejskich gór

Jak dla mnie to takie magiczne miejsce.

Lubię góry, nawet bardzo.

Lubię chodzić, uwielbiam jeździć rowerem. Tu natomiast jest jeden fajny plus, możliwość wjazdu autem dość wysoko. Daje to pewnego rodzaju teleport z dolnych części codziennego świata w zaledwie pół godziny na szczyty z mega widokami.

Dla rowerowych przygód polecam w tym miejscu dwa podjazdy

Peri Fosse – opisane już na blogu Sdruzzina.

Latem szukamy tam chłodu. Różnica temperatur jest spora, a po wielu tygodniach skwaru na dole naprawdę brakuje rześkiego powietrza.
Zimą natomiast śniegu i również bajecznych widoków.

Lessinia i region natomiast powtórzę, określając to miejsce dla leniwych. Wjeżdżasz autem, wysiadasz i jesteś w całkiem wysoko górach, płaskowyżu z bajecznymi widokami.

My przez dostępność dla „każdego” w schronisku zorganizowaliśmy dla naszego Aleksandra pierwsze urodziny.
Innym razem znajomi wpadli na pomysł zdjęć poślubnych. Bo gdzie indziej dostać się w sukni i garniturze, niż w takie miejsce z widokami – czad!

Lessinia pogoda i krajobraz nad chmurami

Ciekawym zjawiskiem jest też fakt, że jeśli na dole są chmury i pogoda jak pod psem nie oznacza, że na gorze jest tak samo.

Mieliśmy sytuację kiedy na dole pochmurne niebo, wręcz nieprzyjemnie nisko zawieszone chmury, a na górze błękitne niebo. Już przy wjeżdżaniu autem było wrażenie jakbyśmy staranowali samolotem, który w pewnym momencie przebił się przez chmury i ukazał błękitne słoneczne niebo.

Pogodę sprawdzam z linku na stronie . (tutaj). Dotyczy ona całego regionu, jest też kamera internetowa co pozwala ocenić stan na żywo.

Szlaki wyznaczone żwirowymi drogami, którymi w niższych partiach jeżdżą również auta, wyżej natomiast rowery, konie.

Lessinia, jak dojechać

Najlepiej ustawić kierunek w nawigacji dokładnie na ten parking.

Jeśli stacjonujecie nad Gardą zasięg krainy Lesinia macie w czasie drzemki dziecka albo dwóch odcinków Pidżamersów. Pójdę jeszcze o krok wyżej.

Niesamowitym rozwiązaniem jest też wjazd tam na noc kamper vanem lub kamperem. Doświadczaliśmy tam nocy pod gwiazdami, którą do dziś wspominamy całą rodziną. Auto zaparkowane na wysokości ponad 1500 metrów, przepiękne widoki, a rano obudziły nas alpejskie krowy i ich charakterystyczne dzwonki.
Spędzić noc pod gwiazdami, bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *