Wyspy nad Jeziorem Garda, wszystko co warto wiedzieć

Garda to największe jezioro we Włoszech. Nie powinno więc dziwić, że znajdują się tutaj również wyspy. Jest ich, aż 5! W poniższym wpisie, zabiorę Was na każdą z nich i opowiem, krótką historię, ciekawostki. Zanim jednak przejdziesz do wpisu, zapraszam na nasz Instagram – zaobserwuj ten profil. Każdego dnia publikujemy tam wiele ciekawych treści związanych z regionem jeziora Garda. Nasze doświadczenia, Wasze inspiracje. Nie pozwól, a by inspirujące materiały gdzieś Ci umknęły, nie zapomnij o tym – nasz profil znajdziesz pod tym linkiem – klik

5 wysp na jeziorze Garda

Na jeziorze Garda znajdziecie 5 wysp, mniejszych i większych. Wyspy znajdują się głównie w południowej części jeziora po stronie Lombardii i Wenecji Euganejskiej (Veneto).
Niektóre są idealne dla nurków, inne to ekskluzywne prywatne miejsce, w którym można spędzić dzień inny niż zwykle. Cieszyć się nieskażoną przyrodą i krystalicznie czystą wodą, przypominającą karaibskie plaże. Jeszcze inne są miejscem kultury, historii z bezwględnym zakazem wejścia. W poniższym tekście zebrałem informacje z różnych stron internetowych, wykorzystując publikowane tam zdjęcia oraz nasze lokalne doświadczenia z tymi miejscami. Zapraszam do czytania.

Wyspy na jeziorze Garda

Isola del Garda, największa wyspa nad jeziorem Garda

Isola del Garda położona jest po stronie zachodniej stronie jeziora Garda w regionie Brescii. Z brzegu można się na nią dostać jedynie łodzią. Wyspa jest prywatna i zamieszkana przez rodzinę Cavazza. Zwiedzanie można zaplanować wyłącznie za ich zgodą i w towarzystwie ich przewodnika. Nie można się tam dostać żadną usługą publiczną, ale z portów najbardziej turystycznych miejsc nad jeziorem Garda, takich jak Sirmione, Manerba, Bardolino, można dotrzeć prywatnymi upoważnionymi łodziami motorowymi i małymi łódkami.

Wyspę można obserwować z wielu miejsc również z lądu. W mojej ocenie najlepiej widać ją z parkingu w Toscolano Maderno. Wyspa Garda wydaje się pojedynczym pasem lądu, a w rzeczywistości jest podzielona na trzy części. Wyspa średnio ma około jednego kilometra długości i średnio 600 metrów szerokości. Przyznasz więc, że to w sam raz na rodzinny pałać i ogrody.

Kilka metrów od wyspy Garda znajdują się łaskie skały wyłaniające się jak na wpół zanurzone kamienne tablice. Legenda głosi, że raz w roku odbywała się tam msza, w której uczestniczyli rybacy przybywający na swoich łodziach z całego jeziora. Skały te uważane są przez nurków za jedne z najpiękniejszych nad jeziorem Garda. Potrafią dostarczyć prawdziwych emocji, szczególnie zimą i wiosną, kiedy woda jest czystsza. Biorąc za punkt wyjścia najbardziej oddalony odcinek wyspy Garda, gdzie dno jest bardzo płytkie. Ma około 6 m, zatem nurkowanie można kontynuować tuż nad skałami. Dalej już na południe w kierunku otwartego jeziora. Tutaj zaczyna się niemal pionowa ściana, która opada na głębokość ponad 100 metrów, ekscytująca i pełna pęknięć i wypukłości głębina. Kierując się na północ, na głębokości około 42 metrów, piękna ściana tworzy w niektórych miejscach dach o wysokości od 4 lub 5 metrów. Wystaje tam w kierunku otwartego jeziora, tworząc piękny „efekt jaskini”. 

Ślub i piękne zdjęcia wyspa nad jeziorem Garda

Wyspa Isola del Garda jest idealnym miejscem do fotografowania oraz malowania obrazów. Nawet jeśli łodzie mogą do niej podpływać i zakotwiczać w celu pływania, nie wolno zejść na brzeg wyspy. Rodzina Cavazza, umożliwiają wizyty na wyspie od marca do września w ustalonych dniach i godzinach. Wizyta na wyspie Garda trwa około 2 godzin i prowadzi przez park i ogrody i kosztuje około 50 euro od osoby.

Historia wyspy Isola del Garda

Zamieszkana już w czasach rzymskich Isola del Garda miała różne nazwy. Prawie zawsze kojarzone z różnymi nazwiskami ich właścicieli: insula Cranie, isola dei Frati, isola Lechi, isola Scotti, isola de Ferrari, a później isola Borghese. Najstarsze ślady jej historii znajdują się w 130 galijsko-rzymskich nagrobkach znalezionych na wyspie. Obecnie przechowywanych w Rzymskim Muzeum w Brescii. Wyspa opuszczona przez stulecia po upadku Cesarstwa Rzymskiego, służyła jako rezerwat myśliwski. Aż, do 879 roku, kiedy to została podarowany klasztorowi Veronese w San Zenone.

Wyspa została własnością mnichów na czas nieokreślony, zmieniając nazwę z Insula Cranie na Isola dei Frati. Około 1180 roku, kiedy wyspa wchodziła w skład lenna nadanego przez cesarza Fryderyka Barbarossę przodkom Biemino da Manerba, św. Franciszek z Asyżu, wracających ze wschodu przez Albanię, Dalmację i północne Włochy. Miał okazję zobaczyć wyspę obecnie niezamieszkaną i zredukowaną do jaskini piratów. Tak oddalona od świata wyspa, wydawała się św. Franciszkowi miejscem idealnym dla swoich braci. A właściciel Biemino da Manerba, zwabiony charyzmatem świętego, oddał mu część wyspy, na której święty założył prostą pustelnię na skalistej północnej stronie. Bracia franciszkanie nigdy nie opuścili tego miejsca, pomimo ciągłych najazdów żołnierzy z Brescii, Werony i Mantui w okresie średniowiecza.

Dopiero w 1429 r., wraz z przybyciem św. Bernardyna ze Sieny, stary klasztor został odnowiony i rozbudowany, a wyspa stała się ważnym religijnym centrum medytacji. Gościło znamienite osobistości religijne, takie jak ojciec Francesco Licheto ze szlacheckiej rodziny Lechi z Brescii, który od 1470 roku założył tam szkołę teologiczno-filozoficzną. Śmierć księdza Francesco Licheto zapoczątkowała okres upadku wspólnoty zakonnej na wyspie, która w latach 1685-1697 ograniczała się do nowicjatu i rekolekcji braci.

Największa wyspa nad jeziorem Garda dzisiaj.

W okresie napoleońskim i powstaniu Republiki Przedalpejskiej wyspa Garda przeszła w ręce państwa. W kolejnych latach miała różnych właścicieli: Gian Battista Conter (1800), bracia Benedetti z Portese (1803), Giovanni Fiorentini z Mediolanu (1806). A w roku 1817 majątek przeszedł w ręce hrabiego Luigiego Lechi z Brescii, który zlecił ważne prace restauratorskie i budowlane. A dwadzieścia lat później sprzedał go swojemu bratu Teodoro, byłemu generałowi armii napoleońskiej, który dokonał dalszych zmian poprzez dodanie tarasów przed willą.

W 1860 roku od zjednoczenia Włoch, wyspa została wywłaszczona przez państwo i przekazana armii z projektem budowy twierdzy. Nieruchomość została zakupiona przez barona Scottiego, który odsprzedał ją księciu Genui Gaetano de Ferrari i jego żonie, rosyjskiej arcyksiężnej Marii Annenkoff.

Wyspa obecnie


W latach 1880-1900 nowi właściciele poświęcili się projektowaniu i tworzeniu parku, budując mury oporowe w kierunku jeziora oraz importując żyzną ziemię i egzotyczne rośliny.
Pałac wzbogacił się o tarasy zaaranżowane w ogrodzie włoskim z wyszukanymi projektami żywopłotów i kwitnących krzewów. Przed śmiercią księcia Gaetano de Ferrari w 1893 roku obaj zaprojektowali pałac, który miał zastąpić starą Villa Lechi. Willa w stylu neogotycko-weneckim została zbudowana w latach 1890-1903 według projektu architekta Luigiego Rovellego.
Po śmierci pary arcyksiężnej wyspę odziedziczyła jej córka Anna Maria, żona rzymskiego księcia Scipione Borghese. Uczyniła ją swoim domem, osobiście dbając o park i rodzinne wspomnienia.

W 1927 roku, po śmierci księcia, wyspa przeszła w spadku na rzecz jego córki Liwii, poślubionej hrabiemu Alessandro Cavazza z Bolonii, który pozostawił ją swojemu synowi Camillo. Ten z kolei po przedwczesnej śmierci pozostawił ją swojej żonie Charlotte i ich siedmiorgu dzieciom. Dziś Cavazza z pasją nadal opiekują się parkiem i budynkiem, w którym mieszkają i osobiście witają gości.

Jak dopłynąć na największą wyspę nad jeziorem Garda?

Na wyspę możecie dopłynąć jednym ze statków, które mają umowę z rodziną by dowozić turystów i zwiedzić ją z przewodnikiem. Statki opływają z między innymi z Sirmione, Manerba, Bardolino.
Pamiętajcie też, że wyspa zamknięta jest w poniedziałek i sobotę.

Bilety w zależności skąd będziecie płynąć ich ceny zaczynają się od 31 euro. Można kupić też w wersji tzw Rodzinnej 2+1, 2+2 2+3, wtedy wychodzi trochę taniej. W cenie biletu otrzymujecie powitalnego drinka, a dzieci do lat 4 wejdą bezpłatnie. Co może niektórych zainteresować, na wyspę można zabrać psa. Lecz i dla niego symboliczna opłata 3 euro.

Każdą wizytę należy wcześniej zarezerwować i zamówić, zrobicie to na stronie internetowej, tutaj oficjalna strona: Albo zwiedzanie wyspy z polskim przewodnikiem –tutaj

Transfer na wyspę trwa od 15 do 30 minut (w jedną stronę). Czas wizyty to około 2 godziny.

Isola di San Biagio znana jako wyspa królików

Kilka metrów od Punta Belvedere w pobliżu portu w Manerba, wyłania się mała wyspa San Biagio. Powszechnie znana jako „Wyspa Królików” , do której można również dotrzeć pieszo w okresach niskiego poziomu woda lub taksówką za niewielką opłatą.
Łódź na wyspę San Biagio, wypływa z Porto Torchio – kliknij tutaj, aby sprawdzić mapę. Natomiast aby przeprawić się pieszo przez jezioro, należy dotrzeć do kempingu San Biagio z Porto Torchio. Należy iść brzegiem jeziora, mijając jezioro po lewej stronie, po prawiej natomiast kemping. Aby dotrzeć pieszo do wyspy woda może osiągnąć wysokość około jednego metra. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt chroniący torby przed wodą i spacerować pieszo w gumowych butach, ponieważ dno jest kamieniste.

W historycznie niskim poziomie wody w roku 2021 na wyspę można było dojść suchą stopą w butach, a nawet dojechać rowerem.

Doczytałem też, że dawno temu, wyspa była miejscem polowań rodziny zamieszkałej w willi będącej częścią kempingu. Mówi się też, że zanim wyspa stała się miejscem wypoczynku i turystyki, była wykorzystywana jako stanowisko testowe dla broni dużego kalibru. Okolice wyspy królików podobnie jak jej sąsiadki Isola del Garda, są bardzo popularne wśród miłośników nurkowania. Można zaobserwować dużą różnorodność ryb: szczupak, lin, okoń, węgorz.

Wyspa otwarta jest w sezonie letnim od 1 maja do połowy września. W godzinach 9 – 18.00. W przypadku złej pogody wyspa jest zamknięta.

Informacje o kempingu znajdziecie tutaj:

Nasze doświadczenia z wyspą królików w relacjach na Instagramie.

Isola dell’ Olivo nad jeziorem Garda

Dzika wyspa, Isola Dell’Olivo położona na wschodnim wybrzeżu przed miastem Malcesine.

Ze względu na swoje położenie wyspa ta jest często wykorzystywana jako punkt odniesienia dla wielu ważnych regat np Centomiglia. Niewiele więcej, niż skała porośnięta roślinnością, Isola dell’Olivo oferuje dobre możliwości zejścia ze statku i zatrzymania się. Wyspę tworzą gładkie, nachylone skały zwrócone w kierunku zachodnim. Można się tam z łatwością można się wspiąć i odpocząć leżąc w słońcu, mając możliwość zacumowania w kilku miejscach.

Miejsce dla osób nurkujących ze swoich łodzi, od północy, trzymając wyspę po prawej stronie. Na 13 tym metrze, nurkowie znajdują małą jaskinię ciągnącą się, aż do -30 metrów głębokości. Magiczną jaskinię, pełną podwodnego życia. Doskonałe miejsce do robienia zdjęć. 

Isola del Sogno

Wyspa Marzeń położona na wschodnim wybrzeżu pomiędzy gminą Malcesine, a obszarem Assenza di Brenzone. Jest dodatkiem do zatoki Val di Sogno, zaledwie 20 metrów od półwyspu Dream w Malcesine.

Rozciąga się na długość około 155 m i szerokość około 42 m. Jest to niski ląd porośnięty gęstą roślinnością, wznoszący się w pobliżu zatoki w okolicy dwóch innych małych wysp  Isola del Trimelone i Isola dell’Olivo. Ze względu na niewielką odległość od wybrzeża (około 20 m) można do niej dopłynąć. W okresach bezdeszczowych nad jeziorem Garda do Isola del Sogno można dotrzeć pieszo. 

Jest popularnym celem nurków, na głębokości 32 i 37 metrów znajduje się wrak, łatwy do zidentyfikowania z powierzchni. Jest to krążownik z żelazną kabiną, który zatonął w 1987 roku i miał około 16 metrów długości. Aby dotrzeć do wraku z powierzchni, są dwie możliwości, Pierwsza: podążać za łańcuchem, który zakotwicza go w kierunku brzegu. Druga: zejść wzdłuż linii prowadzącej niebieskiego odbojnika 50 m od brzegu.

Oprócz nurkowania warto odwiedzić  zatokę Val Di Sogno ze względu na wspaniałe krajobrazy. A z Isola del Sogno można podziwiać wyjątkową panoramę jeziora Garda.
Co więcej, wracając na bezpłatną plażę, możesz odpocząć i cieszyć się słońcem lub zachodem słońca. Wybrać się na spacer i pozwolić swojemu psu biegać – jest to plaża bardzo ceniona przez tych, którzy mają czworonożnego przyjaciela!

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Wyspa Trimelone

Wyspa Trimelone w Brenzone, położona jest niedaleko dwóch innych Isola dell’ Olivo i Isola del Sogno. Jest też jednym z symboli burzliwej historii Włoch XX wieku świadkiem dwóch wojen światowych.

Wyspa Trimelone to mała wyspa naprzeciwko Assenza di Brenzone. Z pozoru nieistotna w rzeczywistości była bohaterką najważniejszych wydarzeń historycznych, zwłaszcza XX wieku.
W latach poprzedzających „Wielką Wojnę” pełniła funkcję placówki wojennej ze względu na swoje taktyczne położenie na granicy z Austro-Węgrami. Uzbrojona w dwie armaty była oddziałem wojskowym dla alpejskich żołnierzy, piechoty i Bersaglieri. Aż w 1930 roku, po zakończeniu wojny, kompania z Brescii przekształciła go w plac budowy do przerobu pozostałości wojennych. 

Historia wyspy Trimelone

Pod koniec II wojny światowej żołnierze Wermachtu, jednostki włoskie i amerykańskie rozsypali broń i materiały wybuchowe na obszarze pomiędzy Malcesine a Rivą, czyniąc teren wokół wyspy prawdziwym wysypiskiem wojennym.

W 1954 roku doszło do katastrofy. 5 października około godziny 23:00 wybrzeżem wstrząsnął ryk, spowodowany przypadkową eksplozją. Powodując zniszczenie około połowy wyspy i pożar, który trwał trzy dni. Skały i konstrukcje ważące ponad 15 ton wrzucono do wód jeziora Garda, powodując osadzenie na dnie morskim w pobliżu wyspy niesamowitej ilości materiałów wybuchowych, skrzyń z materiałami wybuchowymi i wszelkiego rodzaju materiałów wojennych. W latach 60. XX

Gmina Brenzone kupiła wyspę od państwa za 800 tys. lirów. Państwo przyjęło tę ofertę pod warunkiem  przekształcenia tego miejsca w naturalną oazę i wykorzystania go do użytku publicznego. Od tego czasu pojawiło się wiele propozycji i projektów wykorzystania wyspy Trimelone, ale trudności ze znalezieniem środków niezbędnych do rekultywacji wysepki uniemożliwiły rozpoczęcie prac.

Ładunki wybuchowe na wyspie

W ostatnim czasie nurkowie Korpusu odkryli i usunęli 24 700 ładunków wybuchowych na głębokości od 10 do 40 metrów, w tym bomby, granaty i zapalniki, T4, również składającego się z trotylu.
Sądy zleciły przeprowadzenie szeregu dochodzeń w celu sprawdzenia, czy odzyskany materiał wybuchowy ma jakiekolwiek podobieństwa do materiału użytego do czarnych masakr. Te przeprowadzane we Włoszech począwszy od 1968 r. w tym w Bolonii, w wyniku których zginęło 85 osób. 

Niektórzy przedstawiciele NAR (Nuclei Armati Rivoluzionari) ujawnili, że pierwszymi, którzy wskazali dno morskie wokół wyspy Trimelone, byli dawni zwolennicy Republiki Salò, którzy podążali za armią hitlerowską w odwrocie w kierunku przełęczy Brenner. Niektórzy członkowie tej grupy terrorystycznej odzyskali bomby i kule i przypuszcza się, że wykorzystali oni ich zawartość do przeprowadzenia ataków, takich jak ten z 28 maja 1974 r. na Piazza della Loggia w Brescii (8 zabitych i 105 rannych) oraz z 4 sierpnia 1974 r. tego samego roku w pociągu Italicus (12 zabitych i 105 rannych).

Wyspa z zakazem wejścia nad jeziorem Garda

Dziś wyspa Trimelone jest oazą ekologiczną. Włoskie Towarzystwo Botaniczne sklasyfikowało na wyspie topole, oleandry, seneci, jeżyny, a liczne mewy i kormorany znajdują tam schronienie, gniazdując w oazie ciszy i spokoju. Niektóre budynki wojskowe są nadal wyraźnie widoczne: koszary, fort i mały port są obecnie rozebrane.

Obowiązuje zakaz schodzenia na ląd, dokowania, łowienia ryb i zbliżania się statku ze względu na zagrożenie. Wciąż w okolicy przechowywana jest znaczna ilość materiałów wojennych.
Najlepszym sposobem na podziwianie wyjątkowości i piękna Trimelone jest rejs żaglówką, lub na desce SUP. Można podpływać na tyle blisko, aby obserwować spektakl tej dzikiej i tajemniczej wyspy.

Noclegi we Włoszech, sprawdź nasze najlepsze rozwiązania

Noclegi w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
/źródła:

Pierwsza strona

Druga strona

Trzecia strona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *