Fotoradary we Włoszech, tolerancje, gdzie się znajdują.

Fotoradary nie tylko we Włoszech, to temat kierowców, który spija sen z powiek, zmora kierowców. Urządzenia te z zasady powinny spełniać dobrą idee obniżenia prędkości i zachowania bezpieczeństwa. Niestety jednak instalowane są w miejscach nielogicznych, a częściej służą nabijaniu budżetu gminu, niż bezpieczeństwu na drodze. Ponadto wielu kierowców niestety, widząc oznaczenia pomiaru prędkości nagłe hamuje poniżej dopuszczalnej prędkości, powodując zagrożenie na drodze.

Jak i gdzie zainstalowane są fotoradary we Włoszech?

Istnieją różne rodzaje fotoradarów, głównie podzielone na stacjonarne i mobilne. Te pierwsze, umieszczone w małych kolumnach (zwykle pomarańczowych lub niebieskich) umieszczonych na poboczu drogi. Działają automatycznie  bez jakiejkolwiek interwencji policji. Stacjonarnych „straszaków” we Włoszech jest bardzo dużo. To takie pomarańczowe lub niebieskie skrzynki ustawione na poboczach. Z doświadczenia jednak wiem, że zdecydowana większość tych miejsc jest pustym plastikiem. Częściej jednak policja w takich miejscach instaluje przenośne fotoradary, stojące jednak obok. Można rozpoznać po zaparkowanym często oznakowanym policyjnym samochodzie. I tutaj pojawiają się mobilne fotoradary, które wymagają obecności patrolu policji. Każdy pomiar prędkości we Włoszech wg przepisów prawa powinen być oznaczony. Dlatego wcześniej prawdopodobnie będzie znak informujący o możliwości pomiaru prędkości – o oznaczeniach fotoradarów we Włoszech przeczytasz poniżej w tym tekście.

Stacjonarnego i przenośnego fotoradaru jednak nie należy mylić z tzw. Tutorem, którego działanie jest inne. Spróbuję Wam to wszystko wyjaśnić.

Co to jest fotoradar i jak działa?

Prawdopodobnie wielu osobom nie trzeba przedstawiać tego urządzenia, natomiast nie zaszkodzi zdefiniować spraw oczywistych. Jak wspomniałem, fotoradar to urządzenie zdolne do wykrywania chwilowej prędkości pojazdu poruszającego się po określonej trasie. Jego działanie opiera się głównie na dwóch fotokomórkach laserowych. Pierwsza aktywuje się w momencie przejazdu pojazdu i uruchamia timer, który zatrzymuje się w momencie aktywacji drugiej fotokomórki. Pomiędzy przejazdem od pierwszej do drugiej fotokomórki, obliczana jest prędkość pojazdu. To są najczęściej fotoradary stacjonarne, zainstalowane na poboczu drogi.

Drugi rodzaj, fotoradarów laserowych działa nieco inaczej. Natychmiast oblicza odległość kontrolowanego pojazdu na podstawie czasu odbijającego światła do i z pojazdu. Przy kolejnych pomiarach odległość do pojazdu wyliczana jest prędkość. To tak w wielkim skrócie.

Ciekawostką we Włoszech jest to, że zdecydowana większość fotoradarów robi zdjęcia „od tyłu”. Dlatego też, włoskie rejestracje z przodu są małe, albo czasem w ogóle ich nie ma. To samo dotyczy motocykli, mają one oznaczenia tylko z tyłu. Sami włosi mówią, że to chodzi o ochronę prywatności i to, żeby nikt nie widział z kim faktycznie jechałeś.

Fotoradary stacjonarne, mobilne i system odcinkowego pomiaru prędkości Tutor we Włoszech

Powiedzieliśmy sobie o dwóch rodzajach fotoradarów, stacjonarne i mobilne. Nie należy ich jednak mylić z Tutorem (lub SICVE, System Informacji Kontroli Prędkości). W rzeczywistości, podczas gdy pierwszy wykrywa chwilową prędkość pojazdu, Tutor jest w stanie wykryć średnią prędkość pojazdu na określonym odcinku drogi, zwykle ten odcinek to od 10 do 30 km. Ta różnica oznacza na przykład, że w przypadku Tutora nie grozi Ci kara za krótkotrwałe przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości w miejscu ustawienia fotoradaru. System Tutor przed wjazdem na odcinkowy pomiar prędkości sprawdzi Twoją prędkość, sprawdzi ją tęż na wyjeździe i przeliczy średnią. Oznacza to, że teoretycznie można przejechać taki jeden punkt ponad dopuszczalną prędkość. Ponieważ możesz wyprzedzać inny pojazd, ale jeśli Twoja średnia prędkość na odcinku będzie dopuszczalna, nie zostaniesz ukarany.

System Tutor, najczęściej zainstalowany jest na autostradach lub drogach szybkiego ruchu i obwodnicach.

Margines tolerancji fotoradarów we Włoszech

Fotoradar ma „margines tolerancji”, poniżej którego mandat nie zostanie wystawiony. Zgodnie z prawem obowiązuje próg 5 km/h. Bardziej szczegółowo, rozporządzenie ministerialne z dnia 29 października 1997 r. (art. 1) stanowi, że „ w przypadku korzystania z fotoradaru do kontroli prędkości, redukcja wynosi 5%, przy czym minimum 5 km /H. Redukcja obejmuje także tolerancję instrumentalną”.
W praktyce przy ograniczeniu do 50 km/h mandat zostanie nałożony dopiero, gdy prędkość wykryta będzie równa lub większa niż 56 km/h. Dane dotyczące prędkości są zaokrąglane w dół. Ponadto pamiętaj, że większość samochodów zaniża prędkość. Oznacza, to że licznik wskazuje prędkość 50 km/h a faktycznie pojazd porusza się około 46 km/h. Najczęściej prawidłową prędkość można odczytać z urządzeń pomiaru GPS. Widać to również na oznaczeniach nawigacji. Zwróć uwagę, że jeśli nawigacja pokazuje Ci że do celu masz 100 km, to dojeżdżając na miejsce Twój licznik często pokaże około 2-3% więcej.

Nie oznacza to jednak, że warto jechać więcej i przekraczać dopuszczalną prędkość wg wskazań Twojego auta. Pamiętaj, że te błędy są statystyczne i nie dotyczą wszystkich aut i każdej sytuacji. Lepiej zachować ostrożność ponieważ mandaty to najgorzej wydawane pieniądze.

Noclegi we Włoszech, sprawdź nasze najlepsze rozwiązania.

Noclegi w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie. Na stronie prowadzę największą bazę noclegów prowadzonych przez polskich gospodarzy.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi we Włoszech

Mandaty, grzywny i sankcje za przekroczenie prędkości we Włoszech

Warto w tym miejscu powtórzyć, jeździmy z prędkością wg przepisów i obowiązującego prawa. Podpowiem Ci jednak, jakie ryzyko ponosisz w przypadku przekroczenia wspomnianych powyżej limitów. Zgodnie z art. 142 CdS kary pieniężne wyglądają następująco:

  • od 42 do 173 euro za przekroczenie prędkości o nie więcej niż 10 km/h;
  • Od 173 do 649 euro od 11 do nie większej niż 40 km/h;
  • od 543 do 2170 euro plus zawieszenie prawa jazdy na okres od jednego do trzech miesięcy od 41 do nie więcej niż 60 km/h;
  • Od 845 do 3383 euro z zawieszeniem prawa jazdy na okres od sześciu do dwunastu miesięcy, za przekroczenie o więcej niż 60 km/h.

Co ciekawe, włoskie prawo przewiduje, aż 3 lata na ukaranie kierowcy. To najdłuższy okres w Europie, dla porównania Niemcy, muszą wysłać mandat w przeciągu 6 miesięcy, podobnie jest w większości krajów UE. Włosi jednak mają czas do 3 lat.

Włoskie mandaty, są też tańsze jeśli zapłaci się je w ciągu 5 dni od dostarczenia. Natomiast działa to też w drugą stronę, ponieważ po przekroczeniu terminu płatności cena rośnie. Może okazać się, że nie zapłacony mandat będzie dwukrotnie wyższy. Nie polecam czekać, nie znam też sytuacji, żeby ktoś uniknął kary.

Niestety z własnego doświadczenia wiem, że okres ten rzeczywiście jest różny. Sam w jednym roku, otrzymałem z Policji, aż 8 mandatów w jednej kopercie. Takie podsumowanie roku. Mam nadzieję, że temat fotoradarów we Włoszech nie zadziała u mnie też jak stuknij w stół, a nożyce się odezwą. Sam bardzo dużo jeżdzę, oczywiście staram się przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków jazdy. Natomiast niech pierwszy stuknie w stół…

Oznakowanie fotoradarów we Włoszech

Niezależnie od tego, czy jest to fotoradar stacjonarny, przenośny czy Tutor. Urządzenia do pomiaru prędkości muszą być oznaczone specjalnymi znakami, które również wskazują przyjętą metodologię. W przeciwnym razie osoba ukarana grzywną może w terminie 30 dni od otrzymania mandatu zakwestionować sankcję. W pobliżu każdej stacji monitorującej prędkość musi znajdować się tabliczka informująca o jej obecności. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy znakiem, a samą stacją może się różnić w zależności od rodzaju i charakterystyki drogi.

Sąd Kasacyjny wyrokiem zarejestrowanym pod nr 26959/2022 określił, że w przypadku stacji mobilnej odległość pomiędzy znakiem, a fotoradarem musi być odpowiednia. Z dalszym wyjaśnieniem, że można odwołać się do art. 79, 3′ ust. przepisów regulacyjnych CDS (odległości te określone są: 250 m na autostradach i głównych drogach pozamiejskich – 150 m, 150 m na drugorzędnych drogach pozamiejskich i miejskich, 80 m na pozostałych drogach).      

Trybunał dodał następnie, że w przypadku fotoradarów stacjonarnych minimalna odległość między znakiem ostrzegawczym, a stacją powinna wynosić co najmniej 1 kilometr. Nie więcej, niż 4 kilometry.

Oznakowanie fotoradarów we Włoszech

Gdzie składać odwołania z mandatów za fotoradary z Włoch?

Jeśli uznasz, że miejsce pomiaru prędkości było nieodpowiednio oznaczone, możesz spróbować zakwestionować karę. Odległości określone są w przepisach regulacyjnych CDS lub wskazanych przez Sąd Kasacyjny danego regionu.

Gdzie zainstalowane są fotoradary we Włoszech?

Poza fizycznymi znakami ostrzegawczymi obecnymi na drodze o których już napisaliśmy. O aktywnych fotoradarach informuje się także na stronie internetowej Policji. Całą listę ustawionych i aktywnych fotoradarów znajdziesz po linkiem: Fotorary i Tutor – gdzie się znajdują, Znajdziesz tam aktualną listą wszystkich urządzeń eksploatowana na drodze Sieć drogowa podzielona według Regionów, z zaplanowaniem na jeden tydzień do przodu.

Dodatkowo możesz skorzystać ze stron regionów, sprawdzić na mapach gdzie zainstalowane są fotoradary:

Podana powyżej lista nie jest gwarancją i zainstalowanych fotoradarów. Nie mam wpływu na aktualizację linkowanych stron, ani na ich jakość i treści.

Fotoradary nad Jeziorem Garda

Fotoradarów w regionie jeziora Garda jest sporo. Myślę, że najwięcej zainstalowanych urządzeń jest po stronie wschodniej czyli od Peschiera del Garda na północ. Praktycznie w każdym miasteczku należy uważać, szczególnie przy wyjeździe z miasteczka Garda, Torri del Benaco, Malcesine.

Po drugiej stronie jeziora, fotoradary zainstalowane są w Gargnano, Toscolano Moderno. Na północy na trasie z Nago Torbole do Rovereto.

Jak „identyfikować” fotoradary we Włoszech?

Na stronie Policji można zobaczyć listę wszystkich urządzeń obecnych i aktywnych w sieci drogowej. Podczas jazdy we Włoszech możliwe jest korzystanie z aplikacji zgłaszających obecność fotoradaru. Jest ich mnóstwo, niektóre bezpłatne, inne płatne. Najczęściej używanymi są z pewnością Mapy Google, ale Waze i Nawigacja TomTom GO (wszystkie są dostępne zarówno na iOS, jak i Androida). W praktyce podczas jazdy z włączonym nawigatorem jesteś ostrzegany dźwiękiem lub błyskiem (użytkownik może ustawić te ustawienia w zależności od aplikacji lub urządzenia, na którym jest zainstalowany) o możliwej obecności fotoradaru. 

Jakie są ograniczenia prędkości we Włoszech?

Po wyjaśnieniu działania fotoradarów, poznaj maksymalne dopuszczalne prędkości obowiązującym na Włoskich drogach. Pamiętając jednak, aby zawsze kierować się znakami znajdującymi się na drodze, mając na uwadze, że plac budowy lub szczególnie niebezpieczny odcinek może spowodować zmianę w ruchu drogowym.

  • Teren zabudowany: 50 km/h
  • Drogi drugorzędne i lokalne pozamiejskie: 90 km/h 
  • Główne drogi pozamiejskie: 110 km/h
  • Autostrady: 130 km/h 

Fotoradar z Włoch, a może się kiedyś upiecze?

Niektóre internetowe poradniki, sugerują, że nie ma podstaw do płacenia na wezwania przysłane z zagranicy, bo w praktyce dzięki zastosowaniu kilku sztuczek da się sprawę tak przedłużyć, żeby służby nie zmieściły się w ustawowych terminach. To jednak dosyć ryzykowna taktyka, szczególnie jeśli zamierzacie jeździć jeszcze za granicę. W niektórych krajach mandaty przedawniają się dopiero po pięciu latach!

Oczywiście, gdy nie czujecie się winni – np. jeśli to nie wy prowadziliście auto, możecie spróbować się bronić. Zagraniczne wezwania, podobnie jak te przysyłane przez polskie służby, przewidują możliwość nieprzyjęcia mandatu i odwołania się od nałożonej kary. Warto to jednak przemyśleć, dochodzenie swoich racji na odległość jest trudne. We Włoszech wysokość kary zależy od tego, jak szybko ją zapłacicie. Jeśli zrobicie to od razu, należność jest nawet o 25% niższa, niż to co trzeba będzie zapłacić, gdy wniosek zostanie skierowany do sądu lub jeżeli nie dotrzymacie terminów.

Mandatów karnych za wykroczenia popełnione na terytorium innych państw UE nie powinniśmy ignorować. Mogą być one bowiem skutecznie egzekwowane na terenie Polski. W celu zwiększenia spójności środków kontroli i skuteczności dochodzeń dotyczących przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym została uchwalona „Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11.03.2015 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego”.

Podsumowanie tematu fotoradarów we Włoszech.

Prawdopodobnie trafiłeś, trafiłaś tutaj ponieważ temat fotoradarów we Włoszech dotyczy Ciebie, albo szukasz informacji przed wyjazdem. Mam nadzieję, że nigdy nikt z nas nie będzie musiał doświadczać mandatów z Włoch. A tekst ten przyda się, żeby tego uniknąć. Powyższy tekst nie jest wyznacznikiem i prawdą objawioną. Nie jest też gwarancją, że zastosowanie się do prezentowanych map i linków nie znajdziecie fotoradarów w innych, niż podane miejscach. Dlatego potraktuj wpis informacyjnie, oraz jako ciekawostkę. Uzupełniaj go aktualizacjami prezentowanymi w różnych okresach czasu i regionach Włoch. Autor tekstu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany przepisów, aktualizację treści. Do większości informacji wykorzystałem informacje podane na oficjalnej stronie:

Źródła:

https://www.poliziadistato.it/articolo/autovelox-e-tutor-dove-sono

Sprawdź pozostałe tematy dotyczące podróżowania samochodem we Włoszech. W osobnym tekście dowiesz się:

  • Parkingi we Włoszech, rodzaje.
  • Ile kosztuje parkowanie we Włoszech?
  • Jak zapłacić za parking we Włoszech?
  • Stacje benzynowe we Włoszech
  • Płatność za autostradę we Włoszech
  • Oraz wiele więcej
  • kliknij i sprawdź

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda.

Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem Garda od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Źródła:

https://www.poliziadistato.it/articolo/autovelox-e-tutor-dove-sono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *