Jezioro Garda, co robić jak pada deszcz?

Jezioro Garda, co robić jak pada deszcz? W tekście znajdziesz kilka propozycji, atrakcji i pomysłów w przypadku gorszej pogody podczas Twoich wakacji. Wychodzę naprzeciw….pogodzie, i nie tylko. Spróbuję przekazać Wam kilka „atrakcji” na niepogodę nad Jeziorem Garda.

Jezioro Garda, co robić jak pada deszcz? to częste pytanie z którym zwracacie się do nas wielokrotnie. Na pogodę nie mamy wpływu, możemy mieć nadzieję, że pozwoli spędzić nam okres wakacji tak jak to zaplanowaliśmy. Jednak zdarzają się wyjątki. Sytuacje kiedy albo na miejscu, lub przed wyjazdem okazuje się, że mamy niespodziankę, a plany musimy zweryfikować. Dlatego spróbuję pokazać kilka rozwiązań, które mogą okazać się nawet dobrą zmianą planów. Są bowiem miejsca, dyscypliny, które wręcz lepiej wychodzą podczas złej pogody.

Pogoda nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda, położone jest w zróżnicowanym terenie, są to głównie wysokie już góry i mniejszy obszar względnie płaskiego południa. Klimat śródziemnomorski, ciepły. Zima jest dość krótka, a najniższe temperatury występują w styczniu. Wiosna przychodzi już z końcem lutego, kiedy to temperatury w ciągu dnia osiągają nawet po 15 stopni. Różne zestawienia mówią o najcieplejszym miesiącu sierpniu, w mojej jednak opinii to czerwiec określiłbym najgorętszym miesiącem w roku. Spowodowane jest to przede wszystkim najkrótszym dniem w roku. Noc trwa wtedy bardzo krótko, dlatego przez ten czas nie wychładza się powietrze i już o świcie jest ponad 30 stopni. W sierpniu, dzień jest już zdecydowanie krótszy dlatego temperatury rano są już dużo niższe, a noce chłodniejsze.

Dobrym miesiącem na wakacje jest już maj. To miesiąc z długim dniem, jeszcze nie tak upalnymi dniami i wciąż rozkwitającej wiośnie wszystkim co za tym idzie. Im później, właśnie lipiec sierpień, tereny oddalone od samego jeziora, tj z mniejszą ilością wody bywają już wyschnięte. Dotyczy to też np wyższych partii gór, np. Monte Baldo.

Deszcz nad Jeziorem Garda

Jak w zdecydowanej większości miejsc na świecie i u nas pada deszcz. Są też okresy, kiedy jest go więcej i mniej. Rzeczywiście, miesiące lipiec sierpień, są tymi bardziej suchymi. Natomiast nie oznacza to gwarancji okresu bez deszczu. Ponieważ to właśnie w tych miesiącach są najbardziej gwałtowne burze. To okres już po wielu tygodniach upałów, zmian ciśnienia, ukształtowania terenu. Pamiętaj, że Jezioro Garda, to bardzo duży zbiornik wodny otoczony wysokimi górami. Burze w tym okresie są gwałtowne i nieprzewidywalne. Bywają sytuacje kiedy, żadne prognozy nie odnotują ulewy i gradu, który potrwa kwadrans. Albo względnie lekkiego letniego deszczu, który jest jak zbawienie podczas gorącego dnia.

Okres „deszczowy” to z reguły marzec i kwiecień, chociaż to też bardzo różni się w każdym roku. Zdarzały się lata, że miesiące te były względnie suche, a deszcze zaczęły padać dopiero w maju. Wtedy zdarza się, że może padać przez kilka do kilkunastu dni cały czas. Taki okres jest też przewidywalny i można przygotować się do okresu z gorszą pogodą. Podobnie jest pod koniec września i październik. Natomiast nie jest to też gwarancja, ponieważ pamiętam lata, kiedy deszcze rozkładały się po dniu max dwa. A w dłuższym okresie czasu i przez całą wiosnę pogoda była wręcz idealna.

Noclegi nad Jeziorem Garda, sprawdź ofertę ponad 10 tysięcy obiektów.

Co robić jeśli pada deszcz nad Jeziorem Garda?

Istnieje wiele opcji w sytuacji kiedy jednak pogoda nas zawiedzie. Prawdopodobnie każdy z nas liczy na to, że podczas wyczekiwanego urlopu będziemy mieć słońce i względnie znośne temperatury. Jednak co zrobić jak pada?

Termy, SPA Aquardens okolica Werony i Sirmione lub Cola
Jezioro Garda, co robić jak pada deszcz.

Termy w okolicy Jeziora Garda to przede wszystkim Sirmione, ale mało kto wie że są też inne. Pisałem o tym przy okazji innych krótkich materiałów publikowanych na naszych kontach np. Instagram Jest to w mojej opinii dobry pomysł by skorzystać z oferty jaką daje region i zasoby wód termalnych. Trudno jest mi też sobie wyobrazić czas w basenach z wodą ponad 35 stopni, kiedy na zewnątrz jest jeszcze cieplej. Dlatego dzień kiedy podczas deszczu temperatura spada rozwiązanie takie wydaje się bardzo dobre.

W regionie znajdziecie trzy najlepsze oferty takich ośrodków, to bez wątpienia są Termy, które są w Sirmione. Oferują również zabiegi SPA, baseny przy samym Jeziorze Garda. To też najbardziej ośrodek w regionie. Cena za wejście na 5 godzin i możliwość skorzystania z głównych atrakcji to 49euro /osoba. Inną ciekawą ofertą jest też, Aquardens w okolicy Werony. Ten ośrodek dodatkowo zawiera opcję np SPArty, czyli wieczorami ośrodek zamienia się w klub na basenie z DJ, drinkami. Tutaj, można też wykupić krótsze wejścia na 2,4 i 6 godzin. Są one odpowiednio tańsze, niż w przypadku opcji w Sirmione. Trzecią opcją polecam Park termalny w Cola, w okolicy Lazise. To ogromny teren z parkiem, basenami zewnętrznymi, wewnętrznymi i zróżnicowaną ofertą.

Warto też dodać, że każdy z tych ośrodków posiada w swojej ofercie noclegi i pokoje hotelowe. Ewentualnie, zapraszam do kontaktu i skorzystania z naszych rozwiązań apartamentów w okolicy.

Ciekawą opcją, może okazać się też oferta bezpłatnych term w Sirmione. Chociaż, zdarzają się sytuacje, kiedy są one niedostępne z powodu np niskiego stanu wody w Jeziorze Garda. Albo innych nieznanych mi powodów. My korzystamy z tego miejsca często zimą. To bezpłatny basenik, „oczko” w jeziorze obłożone kamieniami, przechwytują termalną wodę, która wypływa z pod ziemi. Tutaj sprawdź, gdzie i jak znaleźć to miejsce.

Zakupy, Outlet, Franciacorta Bergamo i największe centrum Handlowe nad Jeziorem Garda

Zakupy, kto z nas nie lubi nowych rzeczy, chociaż nie każdy lubi spędzać czas na ich kupowaniu. Pobyt we Włoszech to też bez wątpienia okazja by skorzystać z oferty sklepów, których nie ma w Polsce, lub promocji. Najbardziej znany i największy w tej okolicy Włoch Outlet popularnych marek jest właśnie pod Bergamo. To około godzina drogi z południowych regionów Jeziora Garda i okazja by np. zwiedzić samo Bergamo lub Brescia. Słowa OUTLET nie muszę chyba przedstawiać. pewnie nie jednemu/ej oczy się zaświecą. I przyznam, że jest do czego. To centrum handlowe, to mała wioska sklepów znanych marek, często w dużych przecenach.

Jeśli będziecie w okolicy, warto też zajrzeć do sklepów tej samej sieci, czyli Centrum handlowego przy Lotnisku w Bergamo. Dosłownie na przeciwko i przy autostradzie A4. Przy okazji wyjazdu w region Franciacorta warto zapoznać się z lokalną ofertą winnic i agroturystyki. Po inspiracje z tego miejsca odsyłam Was na bloga Dominiki i jej artykułu w temacie. Innym centrum handlowym już przy samym Jeziorze Garda, jest największy sklep ilLeone w okolicy Lonato i Desenzano del Garda.

Parki wodne – Gardaland, Caneva, Moviland

Duże parki rozrywki, wodne czyli cała masa atrakcji tych wewnętrznych i zewnętrznych, jeśli nie będzie śniegu i ulewy. W końcu i tak będziecie mokrzy. Chyba że władze zdecydują zamknąć imprezę, bo opady będą zagrażające życiu. Nad Jeziorem Garda znajdziesz też wiele innych parków rozrywki: Caneva World, Gardaland – Największy park rozrywki we Włoszech. O tym ostatnim, przeczytasz w osobnym materiale pt. Gardaland – czy warto? O ile sam park rozrywki w czasie deszczu nie musi być dobrą opcja, to warto pamiętać o Oceanarium Sea Life.

Agroturystyka i winnice, degustacje lokalnych produktów.

To wyjątkowa możliwość zasmakowania lokalnych produktów, serów, mięsa, wina, bezpośrednio u producenta. Naprawdę warto, nawet palcem po mapie. Znaleźć w najbliższej okolicy po wpisaniu hasła w google maps i jechać na chybił trafił. Większość z nich jest naprawdę dobrej jakości i godne polecania. Warto zadzwonić wcześniej, bo informacje zawarte na stronie mogą być nie kompletne albo nieaktualne. Ewentualnie zapraszam do zorganizowanych przez nas wycieczek w takie miejsca, które polecamy. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Co ciekawe, większość ma w ofercie menu degustacyjne, albo tzw Pranzo – Obiad, albo CENA – kolacja w stałych cenach. Mój ulubiony region gdzie warto szukać takich miejsc to Lugana. Oferuje wino o tej samej nazwie i w zasadzie większość południowego regionu, również okolicy miasteczek Pozzolengo, Volta Mantovana, Cavriana. Ewentualnie region okolicy Desezano i Manerba, który słynie z różowego winad Chiaretto. Na listę warto wpisać np. małe tradycyjne miejsca. Ciekawą opcją jest mała rodzinna winnica w okolicy Lazise Le Brognole lub warte odwiedzenia większe z tradycjami miejsca do degustacji wina np. CaMaiol.

W Ca 'dei Frati degustacje są bezpłatne, a wina bardzo wyjątkowe, również Lugana. W całym regionie Jeziora Garda jest bardzo dużo wyjątkowych podobnych miejsc. Temat ten zapewne doczeka się oddzielnego wpisu i recenzji wybranych przez nas winnic i agroturystyki.

Schronisko w górach

Jest pewna ciekawostka, którą doświadczyliśmy na własnej skórze. O ile nie będę Was namawiał na kolejkę na Monte Baldo, bo pewnie nasz sposób nie działa przy każdym deszczu. A kolejka trochę kosztuje, więc lepiej wjechać w inne góry autem za koszt paliwa. Do czego zmierzam? Mieliśmy takie sytuacje, że na dole pogoda pod tzw psem i pojechaliśmy w góry. I na wysokości powyżej 1500 wysokości błękitne niebo Inwersja. Chmury zostały w dole, a my byliśmy na szczytach gór.

Nawet jeśli się nie uda i będzie też padało, to w schronisku i po prostu poczuć klimat tego miejsca. Chociaż i dla pewności można sprawdzić pogodę w tym regionie, czy nawet zobaczyć podgląd na żywo i kamerze online. Każdy kto był to zna, zapach palonego drewna w kominku, małe okna. Uwielbiam góry, zawsze je lubiłem. Dla ułatwienia we Włoszech i naszym regionie do wielu miejsc dojechać autem. I tak jest też w przypadku gór i ulubionego regionu Lesinia

Canyoning nad Jeziorem Garda
Canyoning nad Jeziorem Garda, co robić jak pada deszcz

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Będziecie mieli niepowtarzalną okazję chodzenia po strumieniach rwącej wody. Zmierzysz się z różnymi technikami, w tym: naturalnymi zjeżdżalniami, skokami i zjazdami na linie wzdłuż zapierających dech w piersiach wodospadów. Woda i światło generują fantastyczne refleksy i gry pomiędzy światłem i ciemnością krajobrazu. A szczególne konformacje skalne powstałe w wyniku erozji wody odtwarzają bardzo sugestywny pejzaż. Zabawa i zachwyt gwarantowane, a deszcz i gorsza pogoda wręcz potęguje doznania. Najbardziej znane miejsca do canyoningu nad Jeziorem Garda znajdują się na północy i północnym zachodzie regionu. W szczególności w przyjemnej i sielankowej Valle di Ledro. Góry, które tworzą rodzaj korony i następstwa wokół Jeziora Garda, tworzą warunki i odtwarzają idealny plac zabaw. Idealny na urozmaiconą przygodę. Sprawdź naszą ofertę Canyoningu nad Jeziorem Garda

Kajaki i rafting nad Jeziorem Garda

Szybowanie po wodzie, emocje, których należy doświadczyć. Są tacy, którzy szukają zachodu słońca nad jeziorem pod koniec dnia. Są też tacy, którzy szukają przyjemnej, spokojnej wycieczki po rzece. A także Ci, którzy szukają dreszczyku emocji podczas zapierającego dech w piersiach zejścia przez bystrza rzek. To jest świat kajakarstwa, to Twoja chwila absolutnej wolności. W regionie Jeziora Garda doświadczysz wielu miejsc, gdzie można skorzystać z oferty kajakarstwa w różnych poziomach. Organizowane z przewodnikami, odpowiednim sprzętem i w najlepszej atmosferze. Sprawdź co Wam przygotowaliśmy w tym obszarze.

Rafting nad Jeziorem Garda, co robić jak pada deszcz.
Zwiedzanie lokalnych miast:

W zależności od intensywności opadów i gorszej pogody, region Jeziora Garda daje możliwość zwiedzania wielu ciekawych miejsc z polskimi przewodnikami. Wspólnie z lokalnymi Polskimi przewodnikami we Włoszech zapraszamy Was na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków i nieodkrytych miejsc. Zabierzemy Was do poznania regionu Jeziora Garda, Iseo. Miast Werona, Brescia, Bergamo, Wenecja. Gorsza pogoda nie dyskwalifikuje możliwości zwiedzania. W wielu kioskach Tabbachi dostępne są za kilka euro wygodne peleryny, które pozwolą bezpiecznie spacerować nawet w deszczu. A czas ten warto wykorzystać ponieważ na ulicach bez wątpienia jest wtedy mniej innych turystów. Dodatkowo warto pamiętać, że w Lombnardii w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeów i na zamki jest bezpłatny. Poznaj naszą ofertę polskich przewodników lokalnych.

Wędkarstwo nad Jeziorem Garda

Wędkowanie i deszczowa pogoda to raczej zestaw idealny. Choć nie zawsze podczas wakacji, natomiast to okazja by skorzystać z możliwości jakie daje właśnie region. Więcej o tym temacie pisałem w osobnym artykule, który znajdziesz pod tym linkiem. Opisane są tam zasady wędkowania nad Jeziorem Garda. Warunki, koszty i przede wszystkim kontakty do firm, które oferują wędkowanie z przewodnikiem wraz ze sprzętem i na otwartej wodzie. Sprawdź.

Degustacje i agroturystyka nad Jeziorem Garda, co robić jak pada deszcz

Podsumowanie

Jak widzisz deszcz to nie koniec świata. A nawet są dyscypliny w których właśnie taka pogoda potęguje doznania, albo pozwala wykorzystać ten czas w warunkach deszczowych. Dlatego mam nadzieję, że powyższe pomysły dadzą Ci alternatywę w przypadku zmiany planów.

Jeśli uważasz, że wpis ten może się komuś przydać udostępnij go w swoich kontach Social Media, oznacz nas i podziel się pomysłami.

Szukając atrakcji i aktywności nad Jeziorem Garda, pamiętaj o naszym serwisie. Atrakcje i rozwiązania znajdziesz w menu tej strony. Zapraszam.

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

1 Comment

  1. A czy są jakieś sklepy z tanią odzieżą, second hand i czy można prosić o adresy? Dziękuję 🙏💓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *