Jezioro Garda, jak przygotować urlop?

Jezioro Garda jak zaplanować wakacje?

Jezioro Garda, jak przygotować swój urlop w tym niezwykłym regionie. Jezioro Garda, to największe i najczystsze jezioro we Włoszech. Polodowcowe jezioro, położone w północnych Włoszech pomiędzy niziną Padańską, a szczytami Alp. W niedalekiej odległości od miast Bergamo Brescia i Werona. Jezioro Garda, każdemu dostarcza niezwykłych doznań i możliwości. Różnorodność bardzo dużego obszaru, aż trzech administracyjnych regionach (Lombardia, Trentino, Wenecja Euganejska).

Wakacje nad Jeziorem Garda

Mieszkamy nad Jeziorem Garda od 2017 roku, od 2019 pracujemy w turystyce i pomagamy w różnych obszarach zająć się czasem naszych gości. Od noclegów, przez atrakcje i wycieczki, wypożyczalnie, współpracujemy z lokalnymi przewodnikami i organizatorami.

Wiemy co doradzić Wam jeśli przyjeżdżacie na tradycyjny wypoczynek, a może na aktywny urlop. Może też wolicie połączyć różne opcje, rozwiązania i dostosować czas indywidualnie. Potrafimy udowodnić, że Włochy to nie tylko pizza i zabytki. W następnych treściach znajdziesz informacje:

Jakie temperatury i klimat występuje nad Jeziorem Garda
Kiedy najlepiej przyjechać nad Jezioro Garda
Co spakować nad Jezioro Garda
Jak dojechać nad Jezioro Garda
Jaki region wybrać nad Jeziorem Garda
Restauracje i jedzenie nad Jeziorem Garda

dodatkowo opowiem Ci kilka ciekawostek o noclegach – jak uniknąć zostawiania oryginalnego dokumentu w recepcji, oraz jaki sprzęt zabrać ze sobą, a co możesz wypożyczyć na miejscu. Zapraszam dalej, pod zdjęciem znajdziesz resztę tekstu.

Jezioro Garda jak zaplanować wakacje?
Jezioro Garda jak zaplanować wakacje?

Najczęściej pytacie nas o

Jakie temperatury i klimat występuje nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda położone jest w klimacie ciepłym umiarkowanym, natomiast przez duży obszar ponad 370 km/2 i różnorodności ukształtowania terenu – płaski region południowy, otoczona górami północ. Klimat różni się między północą i południem. Jezioro Garda to około 150 km wybrzeża, i 55 km długości jeziora, które na południu jest najszersze i ma około 15 km, na północy około 5 km.

Dla przykładu Desenzano del Garda średnia temperatura wynosi 13,4 °C, ze średnią roczną suma opadów 1045 mm, a położona na północy Riva del Garda, średnia temperatura wynosi 10,1 °C a roczna suma opadów to 1500 mm

Kiedy najlepiej przyjechać nad Jezioro Garda

Każda pora roku nad Jeziorem Garda charakteryzuje się swoimi cechami. Najczęściej wybieranymi miesiącami są tradycyjnie czerwiec, lipiec, sierpień. W tych miesiącach należy spodziewać się największej ilości turystów, oraz najwyższych temperatur. Należy też pamiętać, że sierpień to miesiąc urlopów w całych Włoszech. To najdroższy miesiąc i najbardziej oblegany przez turystów.

Jeśli wybieracie się np na aktywny wypoczynek polecam wybierać miesiące od marca do końca maja, oraz październik do połowy listopada. To miesiące kiedy temperatury powietrza są w okolicy przyjemnych 20tu paru stopni. Miesiące zimowe, grudzień do marzec to okres niskiego sezonu.

Dużo osób pyta nas jak wygląda zima? – to ciekawa pora roku, ponieważ temperatury w ciągu dnia są powyżej zera. Najbardziej słonecznym zimowym miesiącem jest styczeń, kiedy w dzień jest nawet około 10 stopni. To dobry czas np na trening rowerowy, lub wycieczki do okolicznych miasteczek tj Brescia, Mediolan, Werona, Wenecja.

Co spakować nad Jezioro Garda

To najczęstsze pytanie naszych gości przed wakacjami. W zależności od okresu kiedy przyjeżdżacie w torbie powinny znaleźć się trochę różne rzeczy. I tak w okresie wiosenno-letnim, z pewnością powinniście pamiętać o butach do wody. Tj silikonowe lub gumowe obuwie, na plaże – o plażach pisaliśmy w oddzielnym artykule na blogu (Plaże nad Jeziorem Garda i najlepsze miejsca nad wodą) Te nad jeziorem Garda są kamieniste lub żwirowe.

Dodatkowo jak jesteśmy przy wodzie, pamiętaj też że Jezioro Garda to najczystsze jezioro we Włoszech – dlatego warto tutaj nurkować. Dorym rozwiązaniem są maski zakrywające całą twarz. Najszybciej znajdziesz je w sklepie Decathlon.

Pamiętajcie też, o kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych i jasnych koszulkach. Czarny kolor bardzo przyciąga słońce. Zdecydowana większość gmin nad Jeziorem Garda skutecznie walczy z komarami, których czasem trudno znaleźć. Natomiast są okolice i okresy kiedy te najbardziej znienawidzone stworzenia na ziemi zdarzają się. Dlatego warto zabrać, też coś co skutecznie je odstrasza.
W okresie zimowym z pewnością powinniście pamiętać o cieplejszej kurtce, rękawiczkach ale też i okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem.

Jak dojechać nad Jezioro Garda

Dużo naszych gości przylatuje na pobliskie lotniska. W zależności od tego skąd będziecie startować najlepiej wybierać np. Bergamo – najczęściej dla lotów z Polski.
Malpensa lub Linate, lotniska w Mediolanie dla lotów z pozostałych europejskich krajów. Często wybieracie też loty do Wenecji. Werona dla lotów zimowych. Z każdych lotnisk w regionie realizujemy transfer w dowolne miejsce.

Ewentualnie sprawdź dedykowany dla tego tematu artykuł na blogu – Transport i wynajem samochodu z kierowcą. Większość naszych gości wybiera formę dojazdu własnym samochodem, tutaj czeka na Was kilka różnic względem stacji benzynowych w Polsce lub innych krajach, jakie są opłaty na drogach, kiedy korzystać z autostrady. O tym też pisałem w osobnym wpisie na blogu Samochodem we Włoszech, co czeka mnie na miejscu? W dużym skrócie dodam, że w okresie zimowym od 15.11 do 15.04 opony zimowe w całych Włoszech są obowiązkowe.

Jaki region wybrać nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda to trzy różne administracyjnie regiony, ponad 370 km/2, płaskie południowe wybrzeże, i górskie północne. Długie trawiaste plaże i łagodne wejścia do wody gdzie jej temperatura jest wyższa, lub ostre wejście czystsza i zimniejsza woda. To naprawdę dużo obszarów do rozwinięcia tematów, dlatego ten obszar również opisałem w osobnym tekście Jezioro Garda, jaki region wybrać?

Restauracje i jedzenie nad Jeziorem Garda

Podobnie jak w całych Włoszech, nad Jeziorem Garda należy pamiętać o regularności i stałych porach jedzenia, posiłków.

Śniadania w barach serwowane są już od 5-6 rano do godziny 9-10 tej. Najczęściej jedzone śniadanie jest w barze, zwykle są to rogaliki nadziewane np czekoladą lub kremem pistacjowym, albo na słono małe kanapki lub tosty, pije się wtedy kawę na wszystkie sposoby. Cena śniadania „na mieście” to koszt około 3-5 euro.

Obiad, to najbardziej dyskusyjny temat. Nasi goście często zaskoczeni są tym, że obiad można zjeść w określonej porze tj godzina 12-14:30. W zdecydowanej większości restauracji kuchnia otwarta jest właśnie w tych godzinach. Po godzinie 14:30, aż do 18-19 tej nie zjecie nic ciepłego. Obiad to koszt w zależności od opcji, sporo lokali oferuje tzw menu fisso, czyli stałe menu z kilkoma pozycjami do wyboru w zależności od dnia. Wtedy za taki zestaw zapłacimy około 11-13 euro. Ewentualnie skorzystać z karty i wybrać np pizzę – koszt około 5-10 euro, makaron około 8-12 euro.

Kolacja natomiast podawana jest w zależności od regionu, i tak bardziej Niemiecka północ jeziora otwiera kuchnie już około 18tej, natomiast bardziej włoskie południe przynajmniej godzinę później. A najczęściej wybierana godzina to 20:00. Cena kolacji podobnie jak obiad można skorzystać ze stałych ofert w cenie około 20 euro i więcej. Albo wybrać pozycje z karty.

Pamiętaj, że w wysokim sezonie na kolację warto zarezerwować miejsce w wybranej restauracji.

Noclegi nad Jeziorem Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda podobnie jak w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Ważną uwagą naszych gości jest organizacja przy zameldowaniu. Pamiętaj, że podczas tego procesu recepcja prawdopodobnie poprosi Was o pozostawienie dowodu osobistego lub paszportu. We Włoszech to normalny zwyczaj – z reguły to nocna zmiana robi kopię dokumentów i melduje Was na okres pobytu. Dlatego jeśli nie chcesz zostawiać oryginalnych dokumentów, przygotuj ich kopie np zakrywając nie potrzebne do zameldowania we Włoszech dane – tj PESEL.

Nasi goście bardzo doceniają sobie komfort i jakość w jaki obsługujemy ten rozległy temat. Każdy ma bardzo różnorodne oczekiwania od miejsca zamieszkania podczas wakacji. Dlatego, żeby sprostać wszystkim współpracujemy z wieloma lokalnymi biurami, właścicielami – również polskimi, oraz sieciowymi tj Booking. Pozwala nam to dobrać ofertę najlepiej jak to możliwe do Twoich potrzeb.

Dodatkowo wszyscy nasi goście mają nasze lokalne wsparcie i pierwszeństwo w zapisach na nasze jednodniowe wycieczki. Wybrane i potwierdzone noclegi nad Jeziorem Garda, znajdziesz na tej stronie. Noclegi nad Jeziorem Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Czy wypożyczę sprzęt nad Jeziorem Garda?

Zdecydowanie tak, znajdziesz rozwiązania na każdą potrzebę. W różnych regionach znajdziesz wypożyczalnie specjalizujące się np w sprzęcie kempingowym tj lodówki, grill, namiot, butla z gazem.

Natomiast bezpośrednio u nas z łatwością i w języku polskim wypożyczysz samochody. Mam nadzieje, że tak jak my, Ty również myśląc o Italii pomyślisz o Fiacie 500. Tak wygląda właśnie nasza flota, – Fiat 500 w wielu odsłonach. Mamy w ofercie samochody użytkowe Fiat 500 X, pięcioosobową, oraz wersję powiększoną L dla 7 osób. Nie zabrakło też w ofercie słynnych Cabrio – poczuj wakacje we włosach i odkrywaj wąskie włoskie uliczki z otwartym dachem słynnego Fiata 500 Cabrio. Umowy i warunki wszystko w języku polskim. Dowolna ilość kierowców, brak limitów i bez karty kredytowej.

W naszej ofercie znajdziesz też wszystkie rodzaje rowerów. W zależności od regionu i miejsca gdzie przebywasz zaproponujemy Ci nasz sprzęt lub naszych partnerów. To wybrane przez nas najlepsze lokalne wypożyczalnie. Jesteśmy pewni jakości ich sprzętu i najlepszych cen.

Dodatkowo znajdziesz u nas, skutery, sprzęt do windsurfingu czy popularne SUPy. Wypożyczalnia sprzętu nad Jeziorem Garda

Jak widzisz, przed planowaniem wakacji nad Jeziorem Garda, warto pomyśleć czy opłacalne jest pakowanie wszystkiego. Często wypożyczenie roweru na jeden dzień i wycieczkę może być tańsze, niż „sprowadzanie” go z Polski.

Wakacje nad Jeziorem Garda
Wakacje nad Jeziorem Garda

Planowanie pobytu nad Jeziorem Garda

Nie masz czasu zaplanować wakacji, nie wiesz od czego zacząć i jak w krótkim okresie urlopu zrobić jak najwięcej. Zleć to dla nas! Mieszkamy w regionie Jeziora Garda od wielu lat, znamy tutaj każdy zakątek. Wakacje i czas organizujemy od lat i wiemy na co zwrócić uwagę by Wasz urlop był tak wyjątkowy.

Wiemy z kim, kiedy i gdzie.

Mamy świadomość, że możecie mieć wyjątkowe potrzeby, które należy wyjątkowo rozwiązać. Dlatego nie zwlekaj, opowiedz nam co chcesz robić, o czym marzysz, a my pomożemy Wam to zrealizować.

Planowanie pobytu nad Jeziorem Garda -sprawdź.

Dziękuję, że jesteś ze mną i w moich treściach. Na blogu staram się dzielić naszym doświadczeniem w regionie. Jeśli treść zainspirowała Ciebie lub uznasz, że może zainteresować kogoś z Twoich znajomych podziel się tym. Udostępniaj treści, komentuj. Twoja aktywność motywuje mnie do kolejnych treści. Sprawdź co słychać u nas każdego dnia. Bądź w naszych relacjach na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *