Jezioro Garda, jaki region wybrać?

Jezioro Garda, jaki region wybrać, północ czy południe, a może wschód czy zachód? Garda to największe jezioro we Włoszech.

Nisko położone jezioro, wypełnione najczystszą wodą spływającą z Alp, dookoła wysokie szczyty z różnicą wysokości ponad 2 tysięcy metrów sprawiają, że region i samo Jezioro Garda wygląda tak magicznie.

Jezioro Garda położone jest na wysokości około 60 metrach nad poziomem morza – to nisko. To dużo niżej, niż jej sąsiedzi np Jezioro Idro czy lazurowe górskie Tenno. Wszystko to sprawia, że otaczające góry wydają się wysokie. To potężny masyw Monte Baldo, z najwyższym szczytem na wysokości 2218 m rozciągający się prawie na całej długości wschodniego wybrzeża, bo aż na 40 kilometrach dumnie prezentuje region Veneto. Na zachód, po drugiej stronie to region Lombardia, a ściślej mówiąc Bresciano i równie wysokie góry.

Lombardia to jeden z największych, najbardziej zaludnionych i najbogatszych regionów we Włoszech. Nad Jeziorem Garda zajmuje największą powierzchnię, sporą część zachodniego wybrzeża i prawie całe 15 km południowe.

Punta Larici, widok na południową stronę Jeziora Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie

Wyjątkowy region Trentino.

Wyjątkowo przez położenie, bo w całości region górski, najmniejszy nad Gardą, a przede wszystkim autonomiczny region Włoch. Co oznacza, że wiele obszarów działa i funkcjonuje tam trochę inaczej. Głównie dotyczą one mieszkańców i życia codziennego, praw i przepisów więc jako turysta nie musisz się tym przejmować.

Jezioro Garda, jaki region wybrać ?

To najczęściej zadawane pytanie jakie od Was dostajemy, szczególnie przez osoby które jeszcze nad Gardą nie były. Nie ma co się dziwić.
Patrząc na mapę i oceniając to tzw suchym spojrzeniem można trochę zgłupieć, a pewnie nie oceniać rzeczy, które spróbuję Ci przekazać.

Po pierwsze
– musisz odpowiedzieć sobie, po co tu przyjeżdżasz.
To ważne pytanie, bo cel podróży wakacji mamy tak różny jak poglądy polityczne i zamiłowanie do kolorów. Jedni chcą przyjechać i aktywnie spędzać czas. Aktywnie rozumie się też w różnym sensie. Bo aktywnie to nie tylko rower, sporty wodne i góry, pocenie się. Bo można po prostu lubić zwiedzanie i chęć odkrywania nowych miejsc, poznawanie tradycji i lokalnych smaków. Inni chcą po prostu odpocząć, poleżeć na plaży, przy basenie, skorzystać z różnorodnej oferty gastronomii. Jeszcze inni łączą te dwa obszary, miksując sobie dni na przemian działając bardziej lub mniej aktywnie, czy relaksując się na basenie lub plaży. Dlatego odpowiadając na to pytanie: to zależy co chcesz robić.

Oczekując i poszukując aktywności, warto dodać, że region Jeziora Garda od lat jest liderem w Europie w wielu aktywnościach. Od rodzinnych rowerów, po zjazdowe trasy dla twardzieli. Górskich szlaków dla każdego po ścianki wspinaczkowe, które ściągają ludzi z całego świata. Od sportów wodnych i podwodnych. Dodatkowo bogata baza noclegowa, piękne miasteczka, baseny, plaże, widoki. Bez wątpienia, każdy znajdzie tu dla siebie cząstkę w której spędzi swoje ulubione zajęcie. Większość z aktywności skupionych jest na północny Jeziora Garda. Czyli region Trentino, czy północny Veneto i Lombardii.

Dodatkowo, każdy poszukujący wygodnego leżaka i chwili odpoczynku również znajdzie ogrom wyboru i ofert skierowanych do rodzin z dziećmi. Sprawdź nasze propozycje
Te głównie przez płaskie ukształtowanie terenu i bogatszą ofertę można znaleźć w południowej części. Jeśli chcesz podczas urlopu swobodnie łączyć te dwa obszary z powodzeniem można wybrać dowolną część regionu.

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli planujesz spędzić czas z rodziną, dzieckiem w wózku dodatkowo podróżując, Ja wybrałbym lepiej skomunikowane południe. W północnej części Jeziora Garda pamiętaj, że często możesz mieć górki i z górki. Szczególnie może być to utrudnione w noclegach położonych wyżej. Dlatego warto rozeznać się jak wysoko położony jest obiekt, a nie jak daleko. Może okazać się, jak organizator podaje, że do plaży jest ok 500 m, ale to też kilkanaście metrów w dół góry, co może być kłopotliwe z małymi dziećmi. Szczególnie warto na to zwrócić uwagę w popularnym i polecanym miasteczku tj Lomine sul Garda. Dodatkowo pamiętaj też, będąc na północy i chcąc ruszyć gdzieś dalej zwiedzając region, to masz przeprawę przez góry. Ewentualnie drogą wzdłuż jeziora, która w sezonie jest dość zakorkowana. Dlatego planując trasę np w nocy nawigacja pokaże Ci trzykrotnie krótszy czas przejazdu, niż ten który okaże się w ciągu dnia.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda
To, północ, czy południe?

W południowym regionie jest raczej płasko. Stąd też zdecydowanie łatwiej wydostaniesz się i logistycznie połączysz miejsca na mapie planując zwiedzanie pobliskich regionów. Wcześniej wspomnianych popularnych kierunków jak Wenecja, Werona, Mediolan, czy niedoceniona i bardzo piękna Mantova. Na północy Jeziora Garda, natomiast uwiodą Cię widoki gór wchodzących wręcz do wody i zdecydowanie większą oferta aktywnego wypoczynku. Na południu natomiast przestrzeń i mniej spektakularnych widoków górskich szczytów.

Dodatkowo warto dodać, gdzie jest więcej Włoch we Włoszech. Ponieważ, historycznie i przez autonomiczny północny region Trentino jest on zdecydowanie bardziej bliski niemieckim klimatom. Język niemiecki, 90% gości to również osoby niemieckojęzyczne. Architektura, zabudowa, gazety, menu. Tam jest zdecydowanie mniej Włoch we Włoszech. Dużą różnicą jest np południowy region, który od wieków należał do państw włoskich, dlatego jest zdecydowanie bardziej włoski.

Aktywności i atrakcje nad Jeziorem Garda, polscy przewodnicy, wycieczki, rowery, wypożyczalnia sprzętu

Jezioro Garda, jaka jest pogoda?

Regiony tak dużego jeziora to różne uwarunkowania pogodowe. W mojej opinii najbardziej stabilnym miesiącem pogodowo dla całego regionu jest czerwiec i lipiec. Z reguły to też największe upały. Podczas tych dwóch miesięcy przez najdłuższe dni w roku, krótką nocą temperatura nieznacznie tylko spada. Bywa, że już o świcie jest ponad 30 stopni. Pora deszczowa w regionie często przypada na kwiecień, maj, jesienią natomiast to październik, listopad. Najgorszym miesiącem jest raczej luty, kiedy to temperatury są najniższe, wilgotność powietrza najwyższa i ogólna tzw breja. Później jest już coraz lepiej. Wiosna i ocieplenie przychodzi nagle już w marcu, często po długich chłodnych dniach nagle – szczególnie w słońcu, które jest już wysoko robi się bardzo ciepło. Marzec, kwiecień również są miesiącami kiedy temperatury są już całkiem przyjemne. Wciąż należy pamiętać, że nocą i o świcie może być jeszcze zimno. Cały rok słońca raczej nie brakuje. Nawet typowo zimowe miesiące jak grudzień, styczeń są z reguły bardzo słoneczne i ciepłe.

Jak ma się pogoda do regionów?

Jak to w przyrodzie bywa, górskie regiony są często mniej przewidywalne. Nie inaczej jest tutaj. Dodatkowo dochodzi bliskość wody i pokaźne szczyty. Dlatego, szczególnie późnym latem – np. sierpień, wrzesień, północną część nachodzą silne i gwałtowne burze. Te, jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony naprawdę potrafią dać do wiwatu. Bardzo silny wiatr, mega ulewy i uwaga grad. Ten niestety w powyższych miesiącach występuje bardzo często i gwałtownie, zalecam przy takich sytuacjach natychmiast ratować auta, albo liczyć na szczęście mając sprawdzone ubezpieczenie od zdarzeń pogodowych. Bardziej stabilny pogodowo jest region południowy. To odsłonięty od wysokich gór obszar, który raczej wygrywa lepszą (bardziej stabilną) pogodą z północą. Tam natomiast widoki, bliskość wysokich gór, które czasem zatrzyma chmury na kilka dni. Natomiast odsłonięte pięknie wyglądają w tle przy dużym czystym zbiorniku wodnym.

Jaka temperatura wody jest na północy i na południu Jeziora Garda

To ważne pytanie. Ponieważ Jezioro Garda jest również zróżnicowane jeśli chodzi o dno, wejście do wody i jej temperaturę. Przez ukształtowanie terenu, zarówno tego dookoła jak i pod wodą bardziej przyjazne dla dzieci jest zejście na południu regionu. To często długie, łagodne zejście często, też po kilku metrowym paśmie kamieni zmieniające się w piasek. Szczególnie dotyczy to samego południa tj Desenzano. W południowym regionie woda jest znacznie cieplejsza, natomiast to znowu ma wpływ na jej czystość. Reakcje zachodzące w ciepłej słodkiej wodzie powodują osadzanie się na kamieniach zielonego nalotu. Co oczywiście jest naturalnym zjawiskiem. Dodatkowo niestety prądy i zachowania wody pchają na samo południe wiele traw i nieczystości, które lubią przydrałować do brzegu. Ten często jest sprzątany przez lokalne władze, natomiast bywa, że zostają one przez kilka dni. Północne wybrzeże pozbawione jest tych problemów, a to przede wszystkim przez dużo zimniejszą wodę. Ta jest wręcz cały rok przeźroczysta i pięknie błękitna, ale i nawet w wysokim sezonie bardzo zimna. Dodatkowo na północy dno opada bardzo szybko, co może stanowić utrudnienie dla kąpiących się małych dzieci. Kamienie również te większe powodują czasem, że z każdym krokiem wręcz dno opada o kilkadziesiąt centymetrów.

Jezioro Garda i plaże

Wybrzeże największego jeziora we Włoszech to głównie małe kamyczki i żwir. Dzięki temu woda w jeziorze jest tak krystalicznie czysta. W zasadzie każda miejscowość posiada przynajmniej jedną bezpłatną plażę, dodatkowo znajdziesz też uzbrojone w parasole infrastrukturę gastronomiczną plaże prywatne. Plaże dla rodzin z dziećmi zdecydowanie polecam te zlokalizowane na południu jeziora. Są one dużo szersze, często porośnięte trawą – kamienie zaczynają się dopiero w wodzie. Nasza ulubiona plaża to Lugana Beach w okolicy Sirmione.

Warto wspomnieć, że dno jeziora na południu ma łagodne wejście do wody. Często po kilku metrach płytkiej wody, dno zamienia się w piasek, co zdecydowanie umila korzystanie z wody przede wszystkim dla dzieci. Północ jeziora i odpowiednio zachodnie i wschodnie wybrzeże to nagłe opadanie dna. Zdarza się, że już po kilku krokach od brzegu dno po prostu znika spod nóg. Opadanie dna ma duży wpływ na temperaturę wody. Na południu woda jest dużo cieplejsza, na północy natomiast nawet w szczycie sezonu potrafi być nieznośnie zimna. Oczywiście wszystko są to indywidualne preferencje. Nie zmienia to faktu, że to właśnie na północy widoki i gór łączących się z wodą są najczęściej poszukiwanym krajobrazem.

Poznaj oddzielny wpis o plażach nad Jeziorem Garda.

Jezioro Garda, jaki region wybrać? to najczęstsze pytanie przed wyjazdem. W kilku zdaniach, faktach spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Jezioro Garda i wpływ kultur, historii.

W historii współczesnej, międzywojennej, duży wpływ na kształtowanie się kultury w regionie Jeziora Garda były kraje niemieckojęzyczne, Francja. Dodatkowo do pierwszej wojny światowej w zasadzie cały północny region był odcięty od świata (Limone sul Garda). Otoczony wysokimi górami z utrudnionym przejazdem dostęp miał od strony wody, co znacząco utrudniało komunikację. Różnorodność kulturowa wpłynęła na rdzennych mieszkańców do dziś. Zresztą jak większość regionów we Włoszech, tak i ten nad Jeziorem Garda jest bardzo poróżniony, indywidualny. I tak region Veneto i Bresci (Lombardia) to całkiem różni ludzie. Dodatkowo wcześniej wspomniany przez wieki odłączony północny region, później długo pod niemieckimi wpływami, które do dziś mocno są tam widoczne. Sprawdź wspólny wywiad przeprowadzony z Kasią ze SNOW IS WHITE z jednym z rdzennych mieszkańców Sirmione

Jezioro Garda – jaki region wybrać?

Powtarzam pytanie. Ponieważ, nie mam na nie złotej odpowiedzi, a już na pewno nie udzielę takiej odpowiedzi jeśli ktoś mnie pyta o to w pierwszym zdaniu.

Mam nadzieję że powyższe argumenty, kilka faktów i cech poszczególnych regionów pozwoli Ci podjąć decyzję, który region wybrać. Jedno wiem też z doświadczenia – wiele osób wybiera w zależności od sezonu.

Stali bywalcy w jednym roku są bardziej na północy, by w następnym roku wybrać południowy. Mamy też takich, którzy dzielą po tygodniu na każdy z nich. Albo po prostu wybierają kompromis i osiedlają się po środku – co też jest ciekawym rozwiązaniem. Są oczywiście też i tacy, którzy bez wahania wybierają północ lub tylko południe. I nie chcą inaczej. Dla nas do życia codziennego dobrze jest na południu. Z kilku ułatwień właśnie logistycznych do życia codziennego. Natomiast nie wykluczam, że kiedyś zamieszkamy w innym. Być może w niemieckiej północy?

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojego urlopu nad Jeziorem Garda, skorzystaj z naszej pomocy. Napisz do nas i daj znać czego oczekujesz.

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *