Jezioro Garda, 14 wyjątkowych pomysłów na Twój urlop

Jezioro Garda, pomysły na Twój urlop. Atrakcje, gotowy plan na wakacje, 14 inspirujących pomysłów które pomogą Ci zaplanować wakacje nad Jeziorem Garda

Garda to największe jezioro we Włoszech, wypełnione krystalicznie czystą wodą, położone aż w trzech regionach, otoczone górskimi szczytami. Od lat jest liderem w Europie do aktywnego wypoczynku. Każdego sezonu odwiedzane przez miliony turystów z całego świata. Tysiące kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych, wysokie w góry, fani sportów wodnych znajdą idealne warunki.

Ponadto przepiękne miasta, historyczne regiony i średniowieczne wioski przyciągają rzeszę gości szukających opcji zwiedzania. Jeśli przygotowujesz się do wyjazdu po raz pierwszy, to poniższy tekst podpowie Ci wyjątkowe rozwiązania by Twój urlop nad Jeziorem Garda był niezapomniany. Zapraszam – nazywam się Wojtek i od wielu lat mieszkam z rodziną nad jeziorem Garda. Ten wyjątkowy region zatrzymał nas na jakiś czas. Od blisko 5 lat organizuję tutaj Wasze wakacje. Lokalnie współpracuję z wieloma organizatorami, polskimi biurami podróży, przewodnikami.

Artykuł jest obszerny, dlatego dla ułatwienia skorzystaj ze spisu treści.

1. Rejs statkiem w północnej części Jeziora Garda

To opcja atrakcyjnego dnia na wodach i miasteczkach północnego regionu Trentino. Jak spojrzysz na mapę, to najwyższa część samego Jeziora Garda. Północ otoczona już wysokimi górskimi szczytami, które przy zachodzie słońca od strony Limone sul Garda pięknie odbijają się w wodzie. Nasza trasa i rejs

Prom nad Jeziorem Garda /źródło zdjęcia
Limone sul Garda, Malcesine, Riva del Garda -oddalone są od siebie o kilkanaście minut podróży promem.

Mieszkając lub dojeżdżając do jednego z nich, możesz bezpiecznie odwiedzić wszystkie trzy miasteczka w ciągu jednego dnia. Dobrym pomysłem przed obiadem jest wizyta w historycznym centrum Limone sul Garda i lungolago. Warto przy okazji dostać się na podwieszoną przy skałach trasę spacerowo rowerową (pisałem o niej tutaj). Dojdziesz tam utrzymując północny kierunek i oznaczenia trasy rowerowej (to właśnie ta najbardziej spektakularne w Europie).

Następnie po obiedzie w jednej z uroczych restauracji na deptaku Limone sul Garda wsiądź na prom do Malcesine. To miasteczko na przeciwnym brzegu Jeziora Garda, dotrzesz tam w zaledwie 20 minut. Malcesine słynie z zamku Scaligeri, z Rodu della Scala z Werony, położonego bezpośrednio nad wodą i tętniącego życiem centrum miasta. Zamek tej samej rodziny znajduje się również w Sirmione. A rodzina della Scala panowała wieki temu w Weronie – ale o tym dowiesz się na naszej wycieczce z polskim przewodnikiem do Werony. Ciekawą opcją w zamku jest to, że można wziąć tam ślub. Turyści i lokalsi uwielbiają to robić w tym bardzo romantycznym otoczeniu. Będąc w okolicy bardzo możliwe, że natrafisz na jakiś. Widok młodej pary i ceremonii może dopełnić urokowi tego miejsca.

Riva del Garda, proponuję promenadę nad Jeziorem Garda i Piazzetta San Rocco. Następnie przejść przez Via Marocco, która jest jedną z najstarszych ulic Rivy. Nie zapomnij o Rocca, czyli zamku i umocnieniu z fosą. Dodatkowo Bastion, zbudowany na początku XVI wieku na pobliskiej górze, po zakończeniu weneckiej dominacji Rivy. Jego funkcja to zwiększenie bezpieczeństwa wiosce poniżej i jej mieszkańcom. Można do niego bez trudności dojść drogą, która pnie się na wysokość około dwustu metrów nad poziomem morza. Ewentualnie wybrać wjazd kolejką. Wagonik jest przeszklony, a podróż dostarcza dodatkowo wiele emocji. 

Co więcej w powyższych miasteczkach

Rozważając, zaproponowaną opcję odwiedzenia trzech miasteczek powinniście bez trudnu zrealizować jednego dnia. Ważne by wcześniej dopracować rozkład promów, który znajdziesz tutaj. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest rozłożenie wycieczki na dwa dni i rozszerzenie opcji w poszczególnych miasteczkach. I tak dla przykładu w Riva del Garda doskonałym pomysłem jest koontynuowanie wycieczki z wspomnianego Bastionu do położonego wyżej kościółka Santa Barbara, położonego na 610 m.n.p.m. To stąd urzeknie Was niesamowita panorama na region. Prowadzi tam stroma leśna ścieżka, którą odradzam dla małych dzieci, dalej można iść na najwyższe szczyty Rocchetta (1520 m). Ewentualnie, zapraszam na Ponale, to przedwojenna droga wydrążona w skale w drugiej połowie XIX, dziś najbardziej poszukiwana trasa rowerowo spacerowa. Opis tej trasy znajdziesz tutaj.

Natomiast w Malcesine, dobrym pomysłem jest wjazd kolejką na Monte Baldo. Przystanek kolejki bez trudnu odnajdziesz na oznaczeniach lub mapie, a przeszklonym obracającym się wagonikiem dojedziesz na wysokość około 1800 metrów, skąd urzeknie Ciebie panorama na całe Jezioro Garda. Przy okazji zapraszam na organizowaną przez nas całodzienną wycieczkę i krótki trekking na górę – to doskonały pomysł na całodzienną atrakcję, by spokojnie rozkoszować się widokami na górze.

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 300 ofert w regionie Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!

2. Madonna della Corona, Sanktuarium zawieszone na skale.

Sanktuarium Madonna della Corona, Jezioro Garda. /źródłó zdjęcia

To kolejne spektakularne miejsce. Ach Ci Włosi, jak nie taras widokowy i nowoczesne przeszklone wagoniki, to ogromny kościół przytwierdzają do skały zbudowany wieki temu. No mają rozmach przyznam. Madonna della Corona. Sanktuarium znajduje się w górskiej miejscowości Spiazzi na masywie Monte Baldo. Na wysokości 774 metry nad poziomem morza, wgryza się wręcz w otaczające je skały. W środku połowa ścian wraz z większością sufitu to żywa Góra. Z wielu miejsc spływa woda. Do tego miejsca możesz dojechać autem, autobusem, motorem, rowerem, a nawet z doliny i okolicy rzeki Adyga wejść na ponad 770metrow o własnych siłach. Miejsce to odwiedzisz z nami podczas wjazdu i wycieczki na Monte Baldo. Albo skorzystaj z dedykowanej wycieczki tylko dla tej atrakcji, to rozwiązanie dla osób szukających bardziej aktywnego dnia. Wycieczkę zaczynamy, krótkim odcinkiem rowerowym około 15km górską przełęczą z przepięknymi widokami, następnie około godzinny trekking i powrót busem. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Warto też dodać, że będąc na jednej z tras do Sanktuarium możesz podziwiać najstarszy Platan we Włoszech. Drzewo, wyobraź sobie ma, aż 650lat i niesamowitą historie, ponieważ podczas wojny swoimi rozłożystymi gałęziami stanowił ochronę maszerujących wojsk i lokalnej ludności. Przez to drzewo było wielokrotnie bombardowane czego efektem jest jego dzisiejszy kształt. A rośnie po prostu jak każde inne przy drodze bez żadnych zabezpieczeń w miasteczku o nazwie jego gatunku Platano.

3. Średniowieczna wioska Canale di Tenno i wodospady Varone

Canale di Tenno /źródło zdjęcia

Wodospady Varone oświetlone i zorganizowane przejście wśród spływającej z góry wody, wycieczkę proponuję wybrać się od rana przed obiadem. To najlepszy moment by później kontynuować wycieczkę dalej nad sąsiednie Jezioro Tenno i średniowiecznej wiosce Canale di Tenno. Wodospady Varone, to początek historii i dalszej wycieczki w dolinę Tenno to ponad 20 tysięcy lat historii, kiedy wodospady zaczęły rzeźbić skały. Dziś to cały park i atrakcja turystyczna Parco Grotta Cascata Varone. Gdy w czwartorzędzie zniknął na dobre wielki lodowiec znajdujący się na tym obszarze, powstało wówczas Jeziora Garda, Dolina Sacra i inne, okoliczne doliny. Powstały rzeki drążące skały i jeziora je zasilające. I tak, Wodospad Varone zasilają wody z pobliskiego Jeziora Tenno. Siła spadającej wody, żwiru, piasku i kamieni przez dziesiątki lat rzeźbiła groty, jaskinie, wąwozy, dzięki czemu obecnie możemy oglądać to wyjątkowe zjawisko.

Jezioro Tenno i średniowieczna wioska Canale di Tenno
Lago di Tenno, Jezioro Tenno /źródło zdjęcia

Popołudniu, proponuję podążać drogą w górę w kierunku Jeziora Tenno. To wspaniale położone, otoczone górami jezioro. Turkusowy kolor wody, genialny klimat. To przez wielu uznawane za najpiękniejsze jezioro we Włoszech. Znajdujemy się na północ od Jeziora Garda, dokładnie 14 km od Riva del Garda. Na wysokości 570 metrów nad poziomem morza. Na jeziorze znajduje się mała wysepka, będąca siedliskiem wyjątkowego biotopu, a także, na krótko, gdy poziom wody spada, pojawia się jeszcze jedna wysepka, nazywana Wyspą 86. Ponieważ właśnie w 1986 roku po raz pierwszy ją odkrytą. Niektórzy nazywają, ją Nibylandia. Podziemne wody wypływające spod jeziora formują wodospady, które widzieliście rano. 

Dojeżdżając do tego miejsca, podążać będziecie ciągle w górę. Mijać wspaniałe stare miejscowości, góskie wioski, kamienne domy. Liczne agroturystyki gdzie polecam zatrzymać się na obiad by później spokojnie cieszyć się urokami Jeziora Tenno. Tam, też wznosi się również wspomniana wcześniej średniowieczna miejscowość Canale di Tenno, uznana za jedną z najpiękniejszych włoskich wiosek. Sprawdź i podziel się z nami swoją opinią!

4. Widsurfing i sporty wodne

Windsurfing nad Jeziorem Garda /źródło zdjęcia

To właśnie Ora, pozwala cieszyć się prędkościami i emocjami na wodzie. Możesz także spróbować lekcji w wyspecjalizowanych szkołach Windsurfingu nad Jeziorem Garda. Na północy znajdziesz każdy sport wodny od kitesurfingu po żeglarstwo, od wiosłowania po windsurfing, albo coraz bardziej popularny SUP – czyli duża deska, na której stoisz z jednym wiosłem. Wspaniałą rzeczą nad Jeziorem Garda jest właśnie cieszenie się przyjemnymi wiatrami. To bardzo regularne główne dwa, peler i ora.

Zwróć uwagę, że poranki do godziny 12tej to raczej spokojny wiatr „peler” wiejący od północy. Natomiast dokładnie w południe – można regulować zegarki, wiatr ten się zmienia i zaczyna wiać „Ora”, będąc w górach przy dobrej widoczności możesz zauważyć falę, kiedy te dwa wiatry spotykają się na środku jeziora. Po południu też zobaczysz wiele kolorowych żagli pływających po jeziorze. Jeśli chcielibyście skorzystać z lekcji lub wypożyczyć sprzęt, skorzystaj z naszej współpracy z najlepszą szkółką w której mamy opcję nauki w języku polskim. Termin zarezerwujesz tutaj

5. Wspinaczka i via Ferraty

Via ferrata, Cima Capi

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Wielu kocha góry i całe ich otoczenie, ale nie wszyscy są chętni do angażowania się w wymagające i długie wędrówki. Via ferrata i wspinaczka to właściwy kompromis. Nie wymaga dużego wysiłku i energii niezbędnej do zdobycia szczytu, zapewnia adrenalinę pokonywania stromych ścieżek. Gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo dzięki zabezpieczeniom, stalowym linom lub drabinom. Pozwalają zabezpieczyć się we wszystkich najbardziej wymagających przejściach. Wszystko w towarzystwie górskich przewodników.

Północny region Jeziora Garda, Arco w Trentino jest idealną bazą wypadową dla wielu wspomaganych tras, od tych z widokiem na Jezioro Garda po te w Dolomitach (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Na przykład do wspaniałych tras na grupie Brenta jest niecała godzina drogi, więc dlaczego by z nich nie skorzystać. Nasze rozwiązania i propozycje na wspinaczkę i via ferraty znajdziesz tutaj

6. Monte Baldo, największy ogród botaniczny Europy

Monte Baldo to największy masyw górski w regionie Jeziora Garda, oraz największy ogród botaniczny Europy. Mówi się, że podczas zlodowacenia regionu to właśnie szczyty tego masywu były jedynymi odsłoniętymi górami. Dlatego góra jest tak zielona i zróżnicowana roślinnie, stąd też jej nazwa. Zajmuje prawie całe wschodnie wybrzeże, dumnie rozciągając się na długości ponad 40 kilometrów wzdłuż linii brzegowej. Wycieczka na Monte Baldo, to jedna z najczęściej wybieranych opcji odwiedzając Jezioro Garda. Niesamowity widok, stosunkowo łatwe wejście i dojazd pozwala cieszyć się przepięknym i niepowtarzalnym widokiem na Jezioro Garda, pozostałe pasma górskie Alp.

Monte Baldo widok na Jezioro Garda

Innym rozwiązaniem jest kolejka linowa, która rusza z miejscowości Malcesine. W sezonie atrakcja ta cieszy się bardzo dużą popularnością dlatego wycieczkę proponuję zacząć wcześnie rano i zaplanować bezpieczny zjazd z góry. Ponieważ to właśnie na koniec dnia są największe kolejki osób chcących wrócić z góry na dół. Kolejki do kolejki to czasem wielogodzinne oczekiwanie. W naszej opcji, znajdziesz bezpieczną i wygodną opcję wycieczki bez kolejek z polskim przewodnikiem i poczęstunkiem na szczycie, wjazd organizujemy przynajmniej raz w tygodniu -poznaj szczegóły. Podczas wycieczki, będziemy mieć okazję spotkać alpejskie krowy i świstaki. Wczesna rezerwacja zagwarantuje Ci dostępność terminu.

Możesz też wybrać samodzielne wejście, około 2,5 godziny w jedną stronę, które również znajdziesz na naszym blogu (tutaj. Z góry można podziwiać jeden z pocztówkowych krajobrazów i widoków, którym region i my w wielu materiałach chwalimy się w swojej komunikacji. Ale przede wszystkim na górze i w schroniskach, można delektować się soczystymi typowymi daniami przygotowanymi z polenty, dziczyzny, gulaszu, wędlin i serów górskich. Na szczycie Baldo uprawia się wiele sportów, oprócz trekkingu można spacerować po panoramicznych szlakach górskich, latać na paralotni, lub zjeżdżać na rowerze MTB.

7. Wyspy nad Jeziorem Garda

Wyspy nad Jeziorem Garda, Isola del Coniglii /źródło zdjęcia

To kolejny bardzo uroczy punkt programu Twojej wycieczki i całodniowa atrakcja. Wyspy położone nad Jeziorem Garda są prywatne, dzięki temu są bardzo zadbane, ale czasem niedostępne. A pewnością jest, że na ich wstęp zwyczajnie trzeba mieć zgodę i wykupić bilet wstępu.

Wycieczkę zwiedzania wysp warto zacząć od tej najmniejszej, na którą prawdopodobnie dojdziesz na piechotę. Położona jest ona kilkaset metrów od brzegu, a poziom wody i ukształtowanie dna pozwala przejść wąską ścieżką. Mowa tu o Isola san Biagio del Conigli, czyli wyspa królików. Kiedyś rzeczywiście było ich tutaj bardzo dużo, natomiast zaczęły się tak rozmnażać, że zagroziły innym gatunkom na wyspie przede wszystkim roślinności. Dlatego ich populacja została zmniejszona, a te co żyją obecnie nie mają możliwości rozmnażania się. Pomimo to wyspa zachowała swoją nazwę, ale co najważniejsze dostarcza przepięknych wrażeń. Wejście na wyspę znajdziesz w okolicy kempingu o tej samej nazwie Camping san Biagio

Niewątpliwie dużą atrakcją, jest wspomniana już zamieszkała, największa wyspa nad Jeziorem Garda. Isola del Garda, położona niedaleko Isola del Conigli z dumnie wznoszącym się pałacem i ogrodami. Ta wyspa nie jest już tak dostępna jak wyspa królików. Należy do rodziny Cavazza, a dostać się tam można z zatwierdzonymi przez nich przewoźnikami na umówioną wcześniej wizytę zwiedzania. Taką możliwość znajdziesz również u nas, na wycieczkach organizowanych z polskim licencjonowanym przewodnikiem. To niebywała okazja by poznać tajemnice wyspy, regionu, legendy. Podczas trzygodzinnej wycieczki dopłyniemy prywatną motorówką, zwiedzimy ogrody i wnętrza pałacu i skosztujemy aperitivo zapewniam z niepowtarzalnymi widokami na region. Szczegóły tutaj

8. Wypożycz samochód nad Jeziorem Garda

Fiat 500 Cabrio to ikona tego kraju. Każdy kto choć trochę zna ten kraj, na pewno kojarzy setki fiatów przeciskające się wąskimi trasami. Jezioro Garda to niebywała okazja by połączyć opcję zwiedzania ciasnych małych miasteczek z podróżowaniem w terenie między winnicami i w górach. Podczas jednodniowej wycieczki można odkryć przepiękną Weronę, w kolejnych punktach wspomniane miasteczka południa regionu i wjechać w górę. Można też otworzyć dach poczuć wiatr we włosach i objechać jezioro dookoła. Wraz z polską wypożyczalnią samochodów dostarczamy Wam rozwiązania w najprostszej postaci. Czytelne polskie umowy, łatwe rozliczenia. Za niewielką opłatą samochód możemy podstawić Wam w dowolne miejsce w regionie. Samochód z pełnym ubezpieczeniem, bez limitów, bez karty kredytowej, dowolna ilość kierowców. Zarezerwuj auto już dziś! – sprawdź ofertę na stronie

wypożyczalnia samochodów we Włoszech
wypożyczalnia samochodów we Włoszech

9. Tarasy widokowe

To wspaniała możliwość na podsumowanie pobytu i uwiecznienie widoków na pocztówkowych zdjęciach. Chyba każdy chce mieć pamiątkę na zdjęciach, ale nie każdy ma drona. Nic straconego, nad Jeziorem Garda znajdziesz sporo miejsc gdzie są naprawdę super ujęcia. I tak na przykład, jadąc prosto z autostrady Rovereto Sud-Lago w stronę Lago di Garda Nord i kierunek jeziora, jest parking z którego zrobisz super zdjęcie jeziora. Zawsze jest tam dużo ludzi, którzy zatrzymują się obserwować jezioro. Jest po lewej stronie, po przekroczeniu Nago, dalej drogą Maza, która prowadzi do Arco. Parking znajdziesz dokładnie tutaj

Słynne Terrazza del Brivido i Strada della Forra w Tremosine to kolejne wyjątkowe miejsce. Widok tam naprawdę zapiera dech w piersiach. To należący do Hotelu Taras z którego zobaczysz dużą część Jeziora Garda. Dojedziesz tam łatwo samochodem lub motorem, przejeżdżając przez wspaniałą Strada della Forra. Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych dróg Jeziora Garda, całkowicie biegnąca w wąwozie rzeki Brasa. Między skalistymi ścianami i wąskimi przejazdami w skale i tunelu wykutym w górze. Będąc tam, dzisiaj nie sposób zastanawiać się jak ludzie ogarnęli to w czasach powstawania tego miejsca. A wyobraź sobie, że zbudowana została w 1913 roku!! A dziś uznana jest za ósmy cud świata.

Tarasy widokowe nad Jeziroem Garda Terrazza del Brivido

Schronisko Altissimo, znajduje się na kolejnej górze o tej samej nazwie, z którego można podziwiać szczyty masywu Monte Baldo, a przede wszystkim Jezioro Garda. Znajduje się dokładnie na granicy regionów Veneto i Trydentu, tutaj
Maso Naranch w Pannone, To agroturystyka i wspaniała restauracja z lokalnych produktów. Natomiast, też wspaniały punkt widokowy. Położony trochę wyżej od Riva del Garda, daje widok na całą północną część Jeziora Garda. Ich oficjalna strona
Mały bar z tarasem i parkingiem widokowym położony w Tignale. Na parkingu mają napis, toaleta, kawa i parking za 3 euro, widoki gratis. To prawda, w miejscu tym warto zatrzymać się przejeżdżając tam rowerem, autem czy motorem. Widok niesamowity. Położony po stronie zachodniej z pięknym widokiem na większość Jeziora Garda. Dokładnie tutaj.

10. Degustacje nad Jeziorem Garda, wino i oliwa z oliwek

Po kilku aktywnych opcjach, proponuję zatrzymać się na chwilę i poznać smaki regionu. Jezioro Garda, dzięki swojemu mikroklimatowi, otoczone jest bujną śródziemnomorską roślinnością i zielonymi górami. A wszystko to w sąsiedztwie Alp, to taki „Wybryk natury?”, albo nie koniecznie. Jak pisze w swoim materiale o Oliwie Marcin Szuscik, tutaj.

Tutaj sprawdzisz nasze propozycje degustacji w języku polskim nad jeziorem Garda.

Oliwa z oliwek z nad Jeziora Garda

Region Jeziora Garda położony jest względnie daleko na północy Europy, ale jedną z typowych upraw tego obszaru jest właśnie drzewo oliwne. Oliwa z oliwek z Gardy jest głównym produktem uprawianym w regionie, zaraz po winnicach – ale o tym później. Każda gmina wokół jeziora może policzyć jedno lub więcej gospodarstw, w których rolnicy uprawiają oliwki i wyciskają z nich olej. Na ogół można je odwiedzić, posmakować i kupić produkt. Polecam odwiedzić Muzeum Oliwy w Cisano, jest to miejsce w naszym programie wycieczki Wschodnim brzegiem jeziora Garda. Jeśli jesteś fanem oliwy to musisz pojechać z nami na wycieczkę!

Degustacje wina w regionie Jeziora Garda
WIno nad Jeziorem Garda, spróbuj typowych win, Lugana, Bardolino, Chiaretto

Jak w całych Włoszech, doskonałe wina produkowane są również nad Jeziorem Garda. Na obszarze Wzgórz Morenowych typowe jest Custoza i Lugana, białe wino o świeżym i miękkim smaku, które naprawdę posmakowało mi najbardziej. O winach Lugana pisałem już wiele razy. To dla nas o tyle wyjątkowy region, że mieszkamy w zasadzie dotykając wielu z nich. Wyjątkowość swą też zawdzięcza obecności w Watykanie, a wprowadził je tam nasz Karol Wojtyła. W niewielkiej odległości na północ i wschodnią część Jeziora Garda, można skosztować również czerwonego Bardolino, które ma swoją nazwę od miasta o tej samej nazwie.

Z kolei zachodnia część i region Manerba del Garda to idealny kierunek by spróbować różowego wina. To właśnie stąd te wina zdobywają mistrzostwa świata. Bardzo godną polecenia winnicą i agroturystyką w tamtym miejscu jest Pratello. Dodatkowo, możesz podczas wielu naszych wycieczek możesz skorzystać z degustacji. Jedną z nich jest wycieczka do Werony, po której wrócimy nad Gardę, do 10 pokoleniowej winnicy posmakować lokalnego wina. Co roku w regionie i październiku odbywa się winobranie, absolutnie najlepszy moment by poczuć klimat. Sprawdzaj nasze opcje wyjazdów grupowych, jak w każdym roku organizujemy pobyt w październiku właśnie szlakiem wina.

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

11. Rowerem nad Jeziorem Garda

Rower to najczęściej wybierana forma aktywności nad Jeziorem Garda. Dostępny w zasadzie dla każdego, i każdy w regionie znajdzie dla siebie różnej jakości trasy. Mekka kolarstwa szosowego, i region który corocznie zimą ściąga wielkie zawodowe drużyny na treningi. W sezonie odkrywane przez kolarskich amatorów i rowerowych turystów. Tysiące kilometrów tras, przepiękne widoki. Mógłbym pisać tutaj naprawdę dużo, natomiast najprościej jak odwiedzisz bloga, w którym opisuje nasze doświadczenia rowerowe w regionie. Mam nadzieję zainspirować Was tam do aktywności rowerowej i skorzystania z tej opcji spędzania urlopu.

Dodatkowo na stronie, znajdziesz nasze aktualne propozycje wycieczek rowerowych. Najlepiej jak odkryjesz je w zależności od poziomu i regionu w którym będziesz. Zapraszam więc tutaj. Jeśli poszukujesz sprzętu i sprawdzonych wypożyczalni, to również najdziesz na w naszym serwisie, tutaj.

Rowerem nad Jeziorem Garda

12. Wyjątkowy dzień na południowym wybrzeżu.

O ile północ proponowałem odwiedzić Ci statkiem – z prostego powodu, dostępności terenu. Pamiętaj, że tam Jezioro Garda otoczone jest wysokimi górami przez co dostępne trasy rowerowe czy logistyczne poruszanie się przy linii brzegowej samochodem to w zasadzie kilka ulic w miasteczkach. Dlatego wybór promu to najwygodniejsze rozwiązanie. Sytuacja jest odwrotna na południowym wybrzeżu. Tutaj jezioro jest trzykrotnie szersze niż na północy, Południowa część, to też zdecydowanie bardziej dostępne trasy rowerowe dla rodzin i małych dzieci z których podziwiać możesz brzeg samego jeziora. Zatrzymując się wręcz w wielu miejscach by zmoczyć nogi na licznych porośniętych trawą plażach. Poniżej przedstawię Ci w kilku zdaniach najciekawsze miejsca na południowym wybrzeżu.

Sirmione

To jedno z najbardziej popularnych miejsc nad Jeziorem Garda. Odkryjesz tutaj zamek tej samej rodziny z Werony, który jest w Malcesine. Odnajdziesz tutaj jedną z najpiękniejszych plaż Jamaica Beach W przypadku Sirmione zapraszam, do wspólnego materiału o samym Sirmione i wywiadzie z jednym z mieszkańców, moim kolegą Fabio. „W naszej kuchni pływały ryby” Fabio opowiada tutaj jak rozwijała się turystyka przez ostatnie pokolenie i jak wyglądał sam półwysep i region, mówi o starej kamienne drodze do Desenzano dziś zalanej przez wody Jeziora Garda. To ciekawa historyczna podróż i opowiadanie rdzennego mieszkańca.

Będąc w okolicy Sirmione zapraszamy na odkrywanie regionu prywatnymi motorówkami, tematyczne wycieczki znajdziesz tutaj

Desenzano del Garda

To największe miasto nad jeziorem. To tutaj też, odnajdziesz największy i najstarszy port nad jeziorem Garda. Powstał w 1200 roku. W mieście tym warto odwiedzić Zamek. Położony w najwyższym punkcie miasteczka, daje niesamowite widoki na cały region. Dlatego będąc w Desenzano del Garda polecam wejść oznaczonymi drogami na Castello i rozkoszować się widokiem z góry. Sprawdź kalendarz imprez, bo warto go też odwiedzić podczas jakiegoś koncertu które w sezonie bywają bardzo często.

Sirmione Jezioro Garda
Padenghe sul Garda

To niewielka, ale rozciągnięta miejscowość. Tutaj również polecam wjazd na Zamek. Dostaniesz się tam bez problemu rowerem. Ten może wydać się ciekawym bo jest wciąż zamieszkały. Miejscowość ta oferuje też jedną z naszych ulubionych plaż nad Jeziorem Garda. To długi na kilka kilometrów deptak, w sezonie oferująca dużo atrakcji w ciągu dnia wypożyczalnie sprzętu, gastronomię, a wieczorami kluby i dj, i koncerty. W Padenghe sul Garda, mamy dla Was apartamenty prowadzone przez Panią Ulę. To nasz bestseller i najczęściej wybierany kierunek mieszkaniowy na wakacje. Poznaj szczegóły

Na południowym brzegu, warte są też uwagi miasteczka Peschiera del Garda i Salo.

13. Odkryj region w zasięgu dwóch kwadransów od Jeziora Garda

Chciałbym Was zainteresować miejscami lekko oddalonymi od samego Jeziora Garda. Co nie oznacza, że są gorsze, po prostu niedocenione i często nieodkryte miejsca przez turystów. Dlatego koniecznie rozważ odwiedzenie poniższych miejsc.

Mantova

To oddalone od jeziora ok 45km piękne miasto. W naszej opinii jest rewelacyjne, i nieodkryte przez ludzi którzy tu przyjeżdżają. Jest położone między sztucznymi jeziorami, w zasadzie przez nie otoczone. To taka wyspa wśród jezior. Całą trasę dookoła wyspy, od strony jeziora, można przejechać rowerem. Po jeziorach można też pływać promami. Odbywa się tu również dużo imprez kulturalnych. Mantua była włoską stolicą kultury w 2016 roku. Są tu liczne place, wspaniałe parki, zamek i rewelacyjne wybrzeże z parkami i atrakcjami gastronomicznymi. Jeśli szukasz magicznych spokojnych miejsc, bez tłumów i oklepanych miejsc – Mantova jest idealnym kierunkiem.

Solferino

Niewielkie miasteczko położone kilka kilometrów od Sirmione i Desenzano, na wzgórzu z widokiem na cały region. Bez problemu dojedziesz tutaj rowerem z obydwu tych miast. To tutaj w 29.10.1863 powstaje za sprawą Henrego Dunata CZERWONY Krzyż. Za działanie te Dunat otrzymuje pierwszą w świecie pokojową nagrodę Nobla! Wszystko to było następstwem najkrwawszej bitwy w regionie w XIX wieku. Wydarzenia te upamiętnia do dziś kostnica, która zawiera dziesiątki tysięcy szczątków walczących na froncie.

Borghetto

Mała wioska położona nad rzeką Mincio. Stare młyny, klimatyczne restauracje i granica. Przed wojną to właśnie tutaj przebiegała granica Austro Węgier z księstwem Włoch. Do dziś na moście odnajdziesz słupki graniczne. Jak przystało na graniczne miasto i rozmieszczone tam wojska z miastem tym łączy się też ciekawa legenda. Poznaj ją i odkryj na miejscu.

Borhetto, magiczne miasteczka nad Jeziorem Garda /źródło zdjęcia

14. Joga nad Jeziorem Garda

Na koniec dnia każdy z nas lubi się zrelaksować odpocząć i złapać jak najwięcej z mijającego czasu. Praktyka jogi pozwala wyciszyć emocje, przedłużyć chwilę. Wgryźć się w siebie. Już pierwsze zajęcia pomogą radzić sobie ze stresem, mogą zmniejszyć uczucie niepokoju, zwiększą poziom energii i poprawią nastrój. Jogiczne ćwiczenia oddechowe zmniejszają pobudzenie, co z kolei uspokaja i skupia umysł, odpręża ciało, dotlenia krew, łagodzi niepokój i stres oraz sprzyja jasnemu myśleniu. Intensywna koncentracja i kontrola ciała w ćwiczeniach oddechowych jogi pomagają uwolnić umysł od rozproszeń umysłowych, zmartwień i zmęczenia. Doskonały dodatek do urlopu, dodatkowo wspaniałe widoki, piękne plaże porośnięte trawą, szum wody i palmy. A najważniejsze, że zajęcia odbywają się pod okiem polskiej joginki Agaty Rożeńskiej, która na co dzień prowadzi zajęcia w Riva del Garda i Torbole. Zajęcia z Jogi umówisz tutaj

Joga nad Jeziorem Garda, Agata Rożeńska

Mam nadzieję, że pomogłem Ci odkryć i zainspirować w nowe miejsca nad Jeziorem Garda.
Jeśli uważasz, że artykuł ten przyda się komuś albo chciał/a byś podzielić się inspiracją udostępnij go na swoich kontach socjal media. Oznacz nas podczas odkrywania tych i innych miejsc nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda, atrakcje i wycieczki

Przy okazji Twojej uwagi, chciałbym zaprosić Was do wielu atrakcji, które przygotowaliśmy w regionie. Jedną z najpopularniejszych rozwiązań, które Wam oferujemy to wycieczka na Monte Baldo, zwiedzanie Werony z przewodnikiem, rejs motorówką po Jeziorze Garda, degustacja win i produktów lokalnych, wycieczki rowerowe i wiele więcej.

Jedną z atrakcji, która od początku jest naszym konikiem i wdrożyła nas w świat tego regionu było kolarstwo i rowery. To od rowerów i na rowerach zaczynaliśmy, całą naszą rodziną. Możesz przeczytać o tym w wielu publikowanych przez nas treściach. Dziś dzielimy się z Wami większością popularnych aktywności, które można realizować w naszym regionie. Wybierz kategorię poniżej w której wyświetlą się konkretne propozycje. W tym miejscu wygodnie zamówisz daną atrakcję 

Zapraszamy do naszego świata!

Jesteś gotowy na wycieczki nad Jeziorem Garda – poszukajmy najpierw noclegu

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *