Kitesurfing jezioro Garda

Jest rok 2022, a do napisania artykułu zainspirowały mnie Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu, po raz pierwszy rozgrywane w 2020 w Polsce. Kitesurfing to też dyscyplina sportowa, która realizowana jest również na wodach jeziora Garda.

18 sierpnia 2020 ruszyły Mistrzostwa Europy połączone z Mistrzostwami Polski w kitesurfingu, w konkurencji Formuła Kite. Po raz pierwszy Polska jest gospodarzem Mistrzostw Europy.

Przez 6 dni w Pucku można kibicować czołowym zawodnikom z kraju i za granicy. Wielu z nich to z pewnością przyszli medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, gdzie kitesurfing oficjalnie
zadebiutuje jako sport olimpijski. Podczas mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, sportowcy walczą o dwa tytuły:

Mistrza Europy oraz Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Europy przypadnie najlepszemu zawodnikowi rywalizacji, natomiast najlepszemu z Polaków, tytuł Mistrza Polski.

Tym samym, jeśli najlepszy w mistrzostwach okaże się Polak bądź Polka, zostaną oni utytułowani podwójnie.

Mistrzostwa rozgrywane są w Formule Kite – wyścigach na hydrofoilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy
bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów. Polskimi faworytami do tytułów mistrzowskich będą miedzy innymi Maks Żakowski, Julia Damasiewicz czy Kuba Jurkowski, którzy w przyszłości będą zapewne także naszą nadzieją olimpijską.

kitesurfing nad Jeziorem Garda (źródło zdjęcia tutaj)

Kitesurfing to relatywnie młoda dyscyplina sportu.

W Polsce przez ostatnie kilkanaście rozwinął się system szkoleń zawodników, instruktorów, między innymi także dzięki utworzonemu parę lat temu Polskiemu Związkowi Kiteboradingu. Przez te lata udało się skutecznie obalić mit kitesurfingu jako sportu ekstremalnego, dostępnego tylko dla nielicznych śmiałków.

Kitesurfig może uprawiać praktycznie każdy o podstawowej sprawności fizycznej, zarówno dziecko jak i bardziej wiekowy miłośnik sportów wodnych. Dodatkową zaletą są rozmiary sprzętu, który można swobodnie transportować nawet w zwykłym bagażu lotniczym, a na miejsce skąd wypływa się na kite’cie, czyli spot idzie się tylko z plecakiem i niewielką deską w ręku.

To tyle słowem wstępu, ale co dzieje się właśnie nad Jeziorem Garda w temacie kitesurfingu.

Dzięki dużej liczbie wietrznych dni każdego roku nad Jeziorem Garda, Kitesurfing można uprawiać cały rok w bardzo dobrych warunkach. Rano będzie na ciebie czekał Peler czyli silny wiatr wiejący z północy. Po południu Ora, bardziej stabilny wiatr, wiać będzie z południa, ten zamiera o zachodzie słońca.

O wiatrach i sportach wodnych pisaliśmy też przy okazji artykułu i rozmowie z Agatą, instruktorką Windsurfingu i Jogi z Active Squad – strona pod tym linkiem, klik

Mistrzostwa Europy Kitesurfingu 2020

Gdzie Kitesurfing nad Jeziorem Garda?

Nad jeziorem Garda znajdują się dwie plaże, które organizują i są prowadzone przez lokalne kluby, na których można wyjść samodzielnie.

Pierwsza znajduje się w Navene, 5 km na północ od Malcesine. 

Druga znajduje się w Campione na zachodnim wybrzeżu jeziora Garda.

Aby skorzystać z któregokolwiek z tych miejsc i ich usług, musisz dołączyć do lokalnego klubu. Zabrania się opuszczania wszystkich innych plaż nad jeziorem Garda, z wyjątkiem szczególnych warunków wiatrowych.

 • Plaża Campagnola
  Znajduje się 3 km na północ od Malcesine.
  Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano.
 • Retelino
  Miejsce to znajduje się 1 km na północ od Malcesine, na przystani promowej.
  Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano.
 • Plaża Assenza
  To miejsce znajduje się 3 km na południe od Malcesine, w gminie Brenzone sul Garda, naprzeciw wysp Trimelone.
  Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano, w sezonie należy wrócić na plażę do godziny 9 rano. Jest to dobre miejsce na wyjazd, gdy w Campagnola wieje szczególnie porywisty wiatr. Miej oko na lokalnych kitesurferów, aby wiedzieć, kiedy musisz wrócić. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj miejscowego.

Miejsce do kitesurfingu South Wind

Mistrzostwa Europy Kitesurfingu 2020

Usługa transferu na kitesurfing na otwarte wody jeziora Garda

Ważna alternatywa dla wyjścia z plaży. Usługa Lift Service jest prowadzona przez lokalne szkoły i jest skierowana do niezależnych kitesurferów: jest to usługa w obie strony na łodzi, aby dostać się do najbardziej wietrznych miejsc. To świetna sprawa, ponieważ nie tylko docierasz do najlepszych miejsc, ale jesteś obserwowany i odbierany, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Ile kosztuje pływanie na kitesurfingu?

Kursy, lekcje indywidualne i sprzęt to podstawowe koszty jakie musi ponieść kitesurfer.
Do tego, dochodzą jeszcze koszty wyjazdu czy ubezpieczenia. Na szczęście sprzęt jest na tyle poręczny, że można go zapakować do bagażu rejestrowanego.

Kitesurfing, pierwsze kroki nad jeziorem Garda


Pasję do kitesurfingu inicjuje najczęściej ciekawość, przypadek lub namowa znajomych.
Najprościej jest, jeśli pierwsza lekcja wypada w trakcie urlopu. To proste: mamy instruktora kitesurfingu na wyciągnięcie ręki, tuż przy plaży.

Godzina nauki kosztuje czasem mniej, niż obiad nad polskim morzem. Nie ponosimy żadnych innych wydatków. Wszystko jest w cenie nauki, dostarcza instruktor.

Kitesurfing początkowo kosztuje nas około 70 euro za godzinę. Jednak wraz z kolejnymi godzinami, narastający głód pozytywnych wrażeń i pogoń za endorfinami wymagać będzie zauważalnej inwestycji w sprzęt, szkolenia i wyjazdy.

Oferta kursów jest zróżnicowana. Niemal każda szkółka proponuje lekcje, jednak kluczowa jest jakość. Wybór kursu nie powinien być przypadkowy. Szukając informacji gdzie i jak się uczyć, znajdziemy opisy typu „Kurs IKO PZKITE I, II, III” – warto zapoznać się z programem szkoleń.

Ukończony kurs sprawi, że nauczymy się pływać w obydwu kierunkach,
będziemy kontrolować prędkość i latawiec i zaczniemy robić zwroty.

Czy można nauczyć się Kitesurfingu w Polsce?

W Polsce warto zacząć przygodę z kitesurfingiem tam gdzie woda jest płytka: najlepiej na Półwyspie Helskim, od strony Zatoki Puckiej. Indywidualny pakiet zajęć z instruktorem to około 1 000 złotych za osiem godzin (sprzęt w cenie kursu).

Chcecie dzielić pasję z kolegą czy partnerem – lekcje podwójne czy grupowe są jeszcze tańsze. Sprawdźcie, pytajcie, negocjujcie!

Gdzie zacząć przygodę z kitesurfingiem nad Jeziorem Garda?

Roberto Simonazzi

Prezes Kite Club Malcesine

Roberto Simonazzi urodził się w 1978 roku w mieście nad rzeką Pad i znalazł w Malcesine drugi dom. Na początku zaczął kitesurfing w Navene, gdzie po raz pierwszy zakochał się w tej aktywności, która wciąż popycha go u podnóża góry Monte Baldo. Lubi kitesurfing z lokalnymi przyjaciółmi, wykorzystując w pełni silne wiatry tego obszaru. 

Kiedy nie ma go nad jeziorem, jeździ na rowerze górskim po panoramicznych zboczach góry Monte Baldo. Kitesurfing dla Roberto, to nie tylko pasja, bierze aktywny udział w zarządzaniu KiteClubMalcesine ASD, który wspiera ten sport wodny w Malcesine.

Kitesurfing nad Jeziorem Garda (źródło tutaj)

Jak przygotować się do wyjazdu kitesurfingowego nad jeziorem Garda?

Co spakować?

Najczęściej jedziemy na plażę, więc bierzemy kostium pływacki, klapki, ręcznik, okulary, kosmetyki z filtrem do opalania. Oprócz tego dobrą czapkę do ochrony uszu, gdy przemarzniemy po długim pływaniu. Oczywiście, pakujemy też cały sprzęt do kitesurfingu. Nie wolno również zapomnieć o normalnych ubraniach.

Upewnijcie się, jakie wyżywienie oferuje Twój organizator wyjazdu. Często jest tak, że ze względu na rozmaitość gustów kitesurferów, organizator nie oferuje żadnego. To dlatego, że jedni wolą jeść codziennie w innej restauracji, a inni preferują nieśmiertelny paprykarz szczeciński.

Jak się spakować?

Niezależnie od tego czy macie własny sprzęt i wieziecie go na własną rękę, czy wypożyczony. Nie liczcie na to, że wykupując udział w zorganizowanym wyjeździe kitesurfingowym obsługa będzie nosić za was ekwipunek. To nierealne, ilu ludzi musiałoby tam pracować?

Zatem sprzęt wieziecie w ramach własnego bagażu. Jest o tyle dobrze, że każdy element sprzętu zazwyczaj pakowany jest w zintegrowaną torbę i dzięki temu jest jedną sztuką bagażu. Przy składanej desce sprzęt mieści się w bagażu rejestrowanym.

Co z formą na kitesurfing?

Forma im wyższa, tym lepsza. Na pewno trudniej wtedy złapać kontuzję. Dobrze dbać o siebie cały rok, ale jeśli nie macie na to ochoty, to spróbujcie na dwa tygodnie przed wyjazdem regularnie (np.: co drugi dzień) pobiegać. To nie muszą być żadne wyczyny, tylko zwykłe truchtanie.

To przyzwyczai wasz organizm do bardziej intensywnego ruchu. Pamiętajcie jednak, że dla większości kitesurferów pływanie jest tylko rozrywką. Nie musicie godzinami siedzieć w wodzie. Popływajcie, odpoczywajcie, a później pozwiedzajcie. Róbcie to, na co macie ochotę. Na kitesurfingu pływajcie tyle, ile macie sił i chęci.

Sprawdź jakie aktywności przygotowalśmy dla Ciebie jeszcze nad Jeziorem Garda.


Jesteś gotowy spróbować Kitesurfingu nad Jeziorem Garda – zapraszamy.

Poszukajmy najpierw noclegu.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.

Dobrą opcją jest też wynajem nowoczesnego kampera VW California. Te czekają na Ciebie do odbioru w Katowicach u naszego partnera 4 Fun Factory

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Źródła:

Informacje o Kitesurfingu nad Jeziorem Garda zaczerpnięte ze strony https://www.visitmalcesine.com/en/kitesurfing-malcesine-lake-garda-wind-spot-lift-service/111

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *