Rower nad Jeziorem Garda i magiczne Veneto

Rower nad Jeziorem Garda i trasy większość wyobraża sobie jak te zawieszone nad skałą z otwartymi przestrzeniami i widokami na dolinę jeziora, często tłumy i setki aut.

Oczywiście i takich jest dużo. Ale są również te ciche i spokojne. Prawdopodobnie o wielu przeczytasz u nas na blogu. Na pewno wszystkie opisywane przejeżdżamy sami i doświadczamy każdego kilometra, widoku i dziury w asfalcie.

Bardzo dużo o regionie, i rowerowych prawdach pisaliśmy już na blogu.

Rowerem nad Gardą

W naszej ocenie rowerem nad Jeziorem Garda to najlepszy sposób by poznać wiele miejsc. Nie trzeba szukać miejsca do zaparkowania, utrwalasz opaleniznę, aktywnie spędzasz czas.
Ułatwiają to liczne trasy rowerowe.

Niestety prawdopodobnie szukając takich w całym regionie, ciężko znaleźć te dotyczące wszystkich trzech jednocześnie. Sam mam mapy i linki do stron gdzie każdy reprezentuje swój, i swoje trasy.

We Włoszech, każdy region jest bardzo różne zarządzany. Do tego dochodzi północ i autonomiczne regiony. Mi też jest ciężko zrozumieć dlaczego Włosi nie potrafią dogadać się, w wydaje się całkiem prostych sprawach. Natomiast z codziennego doświadczenia wiem, że tutaj im prostsza sprawa tym trudniejsza.

Na szczęście pomimo wszystko w niektórych miejscach udaje im się połączyć trasy. I są to miejsca bardzo wyjątkowe.

Region magiczny i motywujący Rowerem nad Garda

To tutaj, podczas jednej z wycieczkę przyszedł mi do głowy pomysł dzielenia się tym co tu robimy z Wami. Początkowo był to projekt i opis moich własnych przemyśleń i zmian #dbamosiebienietylkodlasiebie

To tutaj czuje się najlepiej. Pomimo, naprawdę niesamowitych innych tras, którymi jeździmy, które odkrywamy. To ten region – rzeki Adyga, Veneto są dla mnie najlepsze. To ta kontynuacyjna przełęczy Brenner. Ma ona za sobą kawał historii, podczas 1 i 2 wojny światowej to przecież jedno z kluczowych miejsc, którędy przechodziły wojska do Włoch.

To tutaj też odkryliśmy pierwszy raz nasze trasy i potencjał wycieczek. To właśnie tutaj dla mnie jest ta magia gór, podjazdów i miejsc, w których czuć naprawdę kawał historii.  To tutaj jeśli ktoś zdecyduje się z nami jeździć rowerem, będę organizował przynajmniej jeden odcinek, dzień i trasę.

Jezioro Garda i rower – idealne połączenie

Można jechać po przyzwoicie płaskim,
można jechać lekko pofałdowanie, ale na tyle dostępne że każdy ogarnie.

Można wjechać lekko w góry i zrobić ciekawy podjazd.

Baaa… można wjechać całkiem wysokie góry (czy to rowerem czy autem) i jeździć na wysokości ok 1300-1500 gdzie powietrze już jest inne.

Bez wątpienia jednym z takich miejsc jest nasz region Lessinia. Pisaliśmy o nim tutaj

Można wjechać rowerem do Madonna della Corona. Albo zostawić rower i wejść tam spacerem jako etap wycieczki trekkingowe. (tutaj)

Można zrobić górskie pętle z wjazdem i zjazdem w innym miejscu. Jeden z podjazdów w okolicy to Peri Fosse – dla chętnych zapraszam tutaj

Można znowu trafić do Werony miasta, które każdy zna…ale…
można też odkryć nowe małe tak klimatyczne miejsca że człowiek ma ochotę tam zostać na dłużej niż tylko pauzę w podróży.

Borghetto sull’Adige i rower

I takie właśnie odkryliśmy i odkryjemy ich więcej.

Cisza, spokój, dzwony kościoła biją co 15minut. Miasteczko gdzie nie staniesz to widać jeden i drugi koniec – dosłownie. Gdzie koniec to koniec, a nie droga przelotowa. Bo tu droga się kończy na ścianie góry. A przed wjazdem jest informacja że dzieci bawią się na ulicy i to one mają władzę!

Gdzie z jednej strony mamy ścianę górską jak w Dolomitach, a z drugiej na masyw Monte Baldo i rzekę.

Gdzie dzięki temu jest słońce (a to wcale nie takie oczywiste w przełęczy górskiej).

Prywatne trasy i rower nad Jeziorem Garda

To własnie dobre określenie na te miejsca. Bo nawet w wysokim sezonie, nie ma tłumów.

Uważam, że takie miejsca powinien każdy odwiedzić. Każdy kto przyjeżdża nad Jezioro Garda. Zjechać od tych komercyjnych i pełnych miasteczek. Odkryć miejsca, które zapadną w pamięć.

Bo region Gardy to nie tylko Garda, nie tylko Tenno, Ledro nie tylko Monte Baldo. Ale dla nas właśnie to te, oddalone, schowane, ciche i spokojne kilka kilometrów obok!

Trasy rowerowe, którymi jeździmy to wypełnione po horyzont widoki na winnice.

To drzewa owocowe na trasie, które w zależności od sezonu pozwalają zjeść świeże owoce. I tak dla przykładu wiosną jedliśmy czereśnie, a teraz pękające czerwone soczyste figi. Baaa po drodze można zatrzymać się i spróbować, porównać smaki winogron. Naprawdę różnią się w zależności od winnicy i np rodzaju.

To górskie schroniska i agroturystyki, gdzie można kupić regionalne sery i salami. Albo bary typowo rowerowe gdzie można poczuć klimat, spotkać rowerzystów którzy siedzą w relaksie i uzupełniają kalorie i cukry (pifo, Aperol, buła, kluski itd..)

To liczne winnice (cantiny) które oferują swoje produkty.

Gdzie zaparkować?

Prawdopodobnie większość z Was, aby dojechać na trasę zdecyduje się na transport samochodem. Poniżej zostawiam parking, gdzie bezpłatnie zostawicie auto i dwa kroki obok będzie trasa rowerowa.

Mapa – kliknij by sprawdzić dokładne miejsce.

Podsumowanie

Materiał który czytasz, i zdjęcia to sezon 2019.

Trasa, którą tego dnia zrobiliśmy w sumie miała 56km.

Odległość ponad 50 km dla wielu być duża, ale naprawdę podczas takiej wycieczki nie czuć tego – no może później jak się zejdzie z roweru. Ale to zdrowe! A jak smakuje kolacja!

Aleksander nasz wtedy dwulatek zrobił na swoim biegowym rowerze bez pedałów prawie 2km  

Aktywny wypoczynek czy hotel z basenem i leżak co wybierasz??

Wiele propozycji na pobyt znajdziesz w serwisie Active Squad Italy, propozycję wycieczek rowerowych w specjalnie przygotowanym dziale – WYCIECZKI ROWEROWE

Noclegi nad Jeziorem Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda podobnie jak w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *