Samochodem do Włoch, nad Jezioro Garda – My najczęściej jeździmy z Wrocławia i wybieramy trasę przez Niemcy. Krótki odcinek Austrii (ok 200km) i Wjazd do Włoch przez przełęcz Brenner. Dlaczego pomimo tego, że nawigacja czasem próbuje poprowadzić nas inną trasą wybieramy właśnie tą? Gdzie warto zatankować? zrobić przerwę. Ile to wszystko kosztuje! To i wiele innych rzeczy spróbuję wyjaśnić w poniższym wpisie.
Nasze doświadczenia na trasie do Włoch i na miejscu. Praktyczne porady, wskazówki, jak dojechać samochodem do Włoch i nad Jezioro Garda
Jezioro Garda, to największe i najczystsze jezioro we Włoszech. Położone w północnej części Włoch. Odległość z Polski jest na tyle niewielka, że trasę można pokonać w zasadzie na raz. Trasa w zależności skąd startujesz w Polsce może przebiegać przez Niemcy, Austrię, lub Czechy (opcjonalnie Słowacja), Austria i wjazd do Włoch od strony Wenecji. Nad Jezioro Garda możecie przyjechać na kilka sposobów. Mieliśmy już i takich którzy byli u nas z Polski rowerami.

Samochodem nad Jezioro Garda
Zazwyczaj podróżujemy z dziećmi, dlatego w tekście będzie też dużo nawiążę do tej opcji. Ze swoimi dziećmi jeździmy od pierwszych miesięcy ich życia. I zdecydowanie łatwiej jeździło się nam jak byli młodsi, dziś w wieku odpowiednio 5 i 9 lat i zajęcie ich przez około 12 godzin podróży to nie lada wyzwanie. Kiedyś wystarczył spokój i dziecko spało. Teraz i kiedyś wypracowaliśmy sobie rozwiązanie, które całkiem dobrze się sprawdza – wyjeżdżamy bardzo wcześnie lub na noc. By wstać wypoczętym w połowie nocy czy wyjazd na noc, kluczowe jest być wypoczętym. Dlatego zaraz po wczesnej kolacji lub obiedzie jako główny kierowca idę spać. Auto mamy już zatankowane i spakowane w garażu, ostatnie rzeczy do zabrania schodząc na podróż. Dzieci natomiast próbujemy przetrzymać jak najdłużej, dlatego najczęściej jak już wsiądą do auta są po prostu zmęczone lub po kilku godzinach spania. Dlatego jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w pierwszych godzinach podróży będą jeszcze spały.
Z reguły godziną wyjazdu jest 2/3 w nocy. Taka godzina wyjazdu pozwala, zazwyczaj na spokojny przejazd do godzin późno porannych, kiedy to pociechy się obudzą. Z reguły jest to 9-10 godzina rano. Co daje, prawie połowę drogi ze śpiącymi dziećmi. To naprawdę bardzo dobry wynik.
Jak wiadomo, druga połowa drogi to już z górki.
Zwykle po obudzeniu całej załogi, robimy przerwę – czasem nawet dłuższą, godzina półtorej. To uzależnione jest od tego, na jakie miejsce na trasie trafimy. Podczas podróży z dzieckiem, a przede wszystkim takim co właśnie się budzi, przerwa często musi być JUŻ – bo oczywiście siku. Więc na trasie nie mamy „ulubionej” stacji czy miejsca, choć zdarzało się trafić wiele razy w to samo miejsce. Dla nas takie rozłożenie trasy i godziny pozwalają nam dotrzeć na miejsce – czy z Polski do domu (Desenzano) czy odwrotnie do Wrocławia na późny obiad. Dlatego to w naszej ocenie najlepsza pora dojazdu z wielu powodów. Dla Was prawdopodobnie będzie to też godzina zameldowania w apartamencie czy na kempingu. Te z reguły są popołudniowe, więc by uniknąć czekania przed recepcją warto rozłożyć trasę tak, by dojechać na godzinę zameldowania – lub później. Po pierwsze mamy czas by spokojnie rozpakować się i cały wieczór by zaaklimatyzować się w miejscu docelowym. Dodatkowo jest czas by spokojnie zaznać region i oswoić się z pięknymi widokami jeszcze „za dnia”.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Włoszech i nad Jeziorem Garda Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!
W moim przypadku zaproponowane rozłożenie trasy na wyjazd wcześnie nad ranem, pozwala w zasadzie przejechać całą drogę za kółkiem. Wczesne pójście spać, gwarancja kilku godzin snu (choć nie powiem, że czasem emocje przed wyjazdem nie pozwalają od razu zasnąć, ale często nawet odpoczynek na łóżku w ciemnym pokoju dużo pomaga), to ta wczesna godzina rano nie jest, aż tak „bolesna”. Dlatego pierwsze godziny w trasie jestem wypoczęty.

Samochodem nad Jezioro Garda – Przerwa po ok 6 godzin drogi to idealny moment by złapać oddech.
Wtedy też można odpocząć i zdrzemnąć się – bo jak wiemy każdy dzień jest różny. Umożliwiają to stacje z „atrakcjami”. Często te na trasie mają bogatą ofertę dla dzieci – place zabaw, widoki, polany na piknik. Latem to dobra opcja, zjeść śniadanie właśnie w takim miejscu. Podczas gdy reszta ekipy budzi się ze snu na placu zabaw, zdarzało się czasem zostać w samochodzie na rozłożonym fotelu uzupełnić sen. Nawet 20-30 minut krótkiej drzemki jest super regeneracyjna. Dlatego jak tylko można, to korzystam by odpocząć. Ułatwia mi to pokonanie pozostałej części trasy.
W zależności od tego przez jakie kraje będzie przebiegać Twoja trasa, pamiętaj by sprawdzić aktualne zasady dotyczące opłat. Z reguły są to po prostu tzw Winietki (Austria, Czechy, Słowacja) we Włoszech płatne autostrady.
Wypożyczalnia sprzętu nad Jeziorem Garda – uzupełnij sprzęt na urlopie.
Winiety na trasie samochodem do Włoch
Jak wiesz (a przynajmniej powinieneś, wybierając się w podróż za granicę), że u naszych sąsiadów tj Austria, Czechy, Słowacja jest obowiązek posiadania aktualnej winiety. Winiety można nabyć na stacjach benzynowych najczęściej tych przy granicy. W tym miejscu chcę obalić mit myśleniem sprzed kilku lat. Sam kupowałem na ostatniej polskiej stacji przy granicy. Raz jak skonfrontowałem cenę z rynkową, to na tej stacji była o ponad 1/3 wyższa, niż TA SAMA WINIETA np. na pierwszej stacji w Austrii lub kupiona przez Internet.
I tak, nie dość że odstałem w kolejce – bo na tych ostatnich stacjach w kraju są ogromne, to jeszcze przepłaciłem. Ale ktoś może powiedzieć, tak ale lepiej zapłacić więcej w PL i mieć spokój bo np. na tych pierwszych stacjach często nie ma tych krótkich winiet i trzeba kupić na pół roku. OK, być może komuś zdarzyło się, nie zaprzeczam! Ale jeżdżąc do Włoch od ponad 15 lat nie miałem takiej sytuacji. Ale tak i na to jest rozwiązanie bo możesz już kupić winiety przez Internet (TUTAJ). Spokój. Na okres jaki chcesz, za oficjalną cenę danego kraju.

Samochodem nad Jezioro Garda, Inne opłaty na trasie
Na pewno podczas podroży przez Niemcy i przełęcz Brenner, trzeba pamiętać o dodatkowej opłacie właśnie za przejazd Brenner. Aktualnie ok 10 euro.
Przełęcz Brenner na trasie do Włoch
Wiele osób próbuje omijać płatny odcinek Brenner i poleca by przejeżdżać ten odcinek tzw „dołem”. Ja osobiście nie polecam takiego rozwiązania. W okresie sezonów, jest to wręcz zabronione pod groźbą mandatów. Oczywiście można spotkać się z poradami, że jedziemy do hotelu, czy zjechaliśmy „za potrzebą”. Pamiętaj tylko, że zacząć wakacje od mandatu to słaby początek. Poza tym pomimo opiniom, że trasa jest równie malownicza i widokowa co sam przejazd Brenner – (to w zasadzie jeden z najdłuższych i najwyżej położonych wiaduktów w Europie) To osobiście uważam, że jest on równie malowniczy. Dodatkowo robimy wszystko tak jak powinno być. Pamiętaj też, że jedziesz autem, a na drodze są różne sytuacje. Może zdarzyć się nieprzyjemna, że podczas kolizji czy awarii trudniej będzie wytłumaczyć się, dlaczego Twoja podróż przebiega w terenie niedozwolonym. Dlatego ja, wolę zapłacić 10euro więcej i mieć spokój.
Zastanawiasz się jaki region wybrać? -pisałem o tym w osobnym tekście – Jezioro Garda jaki region wybrać?
Tankowanie na trasie nad Jezioro Garda
Do niedawna sądziłem – pewnie jak wiele osób, że najlepiej dolać do pełna tuż przed granicą, wyjeżdżając z Polski. A najlepiej jeszcze uzupełnić wszystkie puste butelki w aucie o paliwo o niebo tańsze w naszym kraju. Przecież Niemcy jadą pół swojego kraju by zatankować na polskim Orlenie przy granicy. MIT! Zrób jak uważasz, ja już tak nie robię. Przynajmniej z dwóch powodów – cena i kolejki.
Cena na stacji przy granicy naprawdę NIE JEST NIŻSZA od tej zaraz za nią w Niemczech. Wręcz przeciwnie, ostatnie moje doświadczenie właśnie na ostatnim Orlenie w Polsce, przed granicą Niemiecką miał wyższą cenę w przeliczeniu na euro, niż te dalsze stacje na trasie w Niemczech. Dodatkowo, postój ze śpiącymi dziećmi to ryzyko ich obudzenia. Dlatego swoją podróż kontynuuję tak długo jak mogę, a zaplanowana przerwa w połowie drogi po ich obudzenia to bezpieczne miejsca na dolanie paliwa. Dlaczego dolanie? – bo zaraz powiem Ci gdzie prawdopodobnie najtaniej zatankujesz w Austrii.
W normalnych warunkach, zatankowane do pełna auto przed startem powinno mieć zasięg 6-7 godzin. Z reguły to ok 500 – 600 km. Jeśli Twoja trasa przez Polskę będzie dłuższa i będziesz musiał zatankować w Niemczech to też dobrze. Wybieraj stacje, które są lekko oddalone od samej autostrady. Omijaj też, tez w okolicy dużych aglomeracji miejskich tj Norymbergia czy Monachium. Tam rzeczywiście paliwo może być droższe.
Noclegi nad Jeziorem Garda – sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszą nieruchomość z polską opieką na miejscu. Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!
Jeszcze kilka faktów o paliwie i tankowaniu.
- Podobno w Niemczech, paliwo jest najlepsze jakościowo – tak twierdzą kierowcy ciężarówek.
- W Austrii diesel często jest droższy, niż benzyna – to ich polityka cenowa i walka z silnikami wysokoprężnymi. Dlatego jeśli masz benzynę warto zatrzymać się właśnie w Austrii.
- Ceny paliwa przy autostradzie są wyższe. Chociaż te w Niemczech nie, aż tak dużo jak te we Włoszech. Dlatego staraj się unikać tankowania we Włoszech na autostradzie.
- My przy naszej pojemności zbiornika z reguły dojeżdżamy mniej więcej do Monachium i w zależności od stanu zbiornika dolewam kilka litrów (dosłownie), albo dojeżdżam do stacji w Austrii, którą znajdziesz tutaj
- Warto przemyśleć tankowania tak by nie tankować na północy Włoch. To tutaj paliwo będzie najdroższe i to tutaj najczęściej się kończy. Dlatego ostatnią naprawdę niedrogą stacją na trasie jest Shell w Wattens
- W południowym regionie Jeziora Garda, najtańsza stacja jest przy największym Centrum Handlowym Il Leone. To właśnie tutaj warto przyjechać po trasie i dolać paliwo na pozostałą część urlopu. To tutaj też warto zatankować przed powrotem. Różnica w cenie na litrze to nawet pół euro!

Organizuj sobie drogę tak, by unikać zatrzymywania się i zjeżdżania na stacje we Włoszech w godzinach 12 – 14.
To ich pora posiłków, obiadu=kolejki! W Włoszech godziną obiadu jest właśnie 12-14, dlatego na stacjach najczęściej będzie dużo osób, najczęściej nieśpiesznie poruszających się. Osobiście nawet jeśli mój żołądek też jest już przyzwyczajony do tych godzin posiłków, staram się mieć w samochodzie kanapkę, orzeszki, paluszki. Unikam tych właśnie godzin na postoje we Włoszech.
Tolety na trasie
Każdy kiedyś musi. Te w Niemczech i Austrii są raczej płatne, ostatnio 70 centów. Ciekawą opcją jest to, że 50 centów z tej kwoty jest później do odebrania w barze. Dlatego zachowaj bilecik, który otrzymasz na bramce przed wejściem do toalety. Najczęściej możesz go wymienić na innych stacjach. Bezpłatne toalety są na parkingach – czyli bez stacji benzynowych. Jest ich zdecydowanie mniej i jakość, czystość trochę odbiega w standardzie od tych w kafelkach przy stacji. Ale często z dzieckiem nie da rady, bo przecież im jak się chce to musisz stanąć najlepiej od razu. Bezpłatne kibelki są już we Włoszech. My z naszymi dziećmi, unikamy wchodzenia na stację benzynową, a konkretnie na tzw Autogrille. Jest tam za dużo atrakcji i bodźców, które wybijają je z rytmu jazdy. Te stacje są przepełnione zabawkami, silnym światłem, a by dojść do kibelka trzeba przejść 2 kilometry trasy prawie jak w IKEA, a później by wyjść przejść trzy razy dłużej.
Atrakcje nad Jeziorem Garda – wycieczki, rowery, góry, wspinaczka, polscy przewodnicy
Co warto spakować, jadąc samochodem nad Jezioro Garda
Na pewno buty do kąpieli – plaże do zdecydowanie kamienie – większe i mniejsze. O ile te na południu i w samej Riva del Garda osadzone są przyjemną trawą, to samo wejście do wody to kamienie. Maskę do nurkowania – my korzystamy z tych całych z Decathlon, gdzie połączona jest rurka z ochroną na całą twarz. Zimą łańcuchy -są wymagane w wielu miejscach głównie w górach. Pamiętaj też, że zimą obowiązkowe są w całych Włoszech zimowe opony!
Ile to wszystko kosztuje?
Podróż samochodem do Włoch, ile to wszystko kosztuje? Wyliczenia te każdy może mieć różne, bo jeździmy różnymi samochodami.
Wyliczenia przedstawiam na własnym doświadczeniu samochodu z silnikiem diesla i średnim spalaniu do 10litrów.
Nasza podróż w jedną stronę to koszt około 150-200 euro. Składa się na to:
- Półtorej tankowania do pełna, i to jest największy koszt -około 100-120 euro.
- Koszt winiety około 10 euro.
- Przełęcz Brennero 10 euro.
- Myjnia i sprzątanie auta 10 euro.
- Potrzeby na trasie (toaleta, kawa)
- Pozostałe koszty tj kanapki, przekąski napoje sprawa indywidualna.
Przeczytaj kolejną część artykułu.
Samochodem we Włoszech, co czeka mnie na miejscu?
Plaże nad Jeziorem Garda – poznaj najlepsze miejsca nad wodą.
Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:
Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.
1 Comment
Szkoda że nie ma ani słowa o tankowaniu LPG. Wszak zarówno w Polsce jak i Italii jest to bardzo popularne paliwo