Samochodem we Włoszech, co czeka mnie na miejscu?

Z tekstu dowiesz się wiele praktycznych informacji co czeka Ciebie podczas podróży samochodem we Włoszech. W poprzednim tekście podpowiedziałem Ci jak dojechać samochodem do Włoch i nad Jezioro Garda. W poniższym poznasz zasady, wskazówki o tym jak poruszać się na miejscu i na co zwrócić uwagę. Jak i gdzie tankować. Jak działają fotoradary, ograniczenia, przepisy. Dużo treści z własnego wieloletniego doświadczenia, życia w tym kraju i codziennego korzystania z dróg.

Samochodem we Włoszech, co czeka mnie na miejscu?

Parkingi we Włoszech, rodzaje.

Oznaczone są jak u nas literką „P” Ale oznaczeń może być więcej, chociażby kolory linii, kolor biały oznacza miejsce bezpłatne. Niebieski, płatne i żółte zarezerwowane. Ale zwróć uwagę, czy pod oznaczeniem parkingu nie jest określony maksymalny czas postoju! Z reguły jest to ok 30-90 minut. Ale może być też 10. W takim przypadku po prostu napisz na kartce godzinę przyjazdu i zostaw za szybą.

Ile kosztuje parkowanie we Włoszech?

Opłaty uzależnione są od strefy i popularności danego miejsca. Z reguły opłata godzinowa zaczyna się od 0,5 euro w górę. Duże miasta, mogą kosztować nawet po 4-5 euro za godzinę. Zdarzają się też miejsca do maksymalnego czasu parkowania – z reguły są bezpłatne, nawet w popularnych lokalizacjach. Warunek to krótki postój, do 15-90 minut. Bardzo ważne, by za szybą umieścić godzinę przyjazdu.

Jak zapłacić za parking we Włoszech?

Zdecydowaną większość opłat zrobisz w automacie. Działają podobnie jak te w Polsce, niektóre wymagają podania numeru rejestracji. Najczęściej opłatę pobierają z góry, musisz wtedy znać szacowany czas postoju. Inne to zabezpieczony wjazd za szlaban, pobieramy bilet i opłata przed wyjazdem. Pamiętaj by opłacić postój, kasy znajdują się najczęściej w ciągach komunikacyjnych takich parkingów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji EasyPark. W regionie Jeziora Garda, to najpopularniejszy dostawcą takich rozwiązań . Aplikacja, którą możesz wygodnie pobrać na swój telefon z tego linku. Intuicyjna obsługa nie powinna sprawić nikomu problemu. Obracająca się tarcza zegarka pokazuje czas na jaki mamy zostawić samochód lub skuter, kliknięcie start. -to wszystko. Ważne jest by za szybą w widocznym miejscu zostawić kartkę z napisem EasyPark – tym samym poinformujemy kontrolerów o fakcie korzystania z usługi.

Zrelaksuj się jesteś na urlopie.

Wiem, że my Polacy jesteśmy dość spięci i możemy denerwować się kiedy to na dwóch pasach czasem pojawia się cztery auta. Albo na rondzie z wewnętrznego zjeżdżają często bez kierunkowskazu. Albo później na tym samym rondzie zaczyna cofać, bo zapomniał zjechać. A może używają kierunkowskazu sygnalizując skręt w prawo, a zjeżdżają w lewo. Albo zatrzymają się na ulicy i rozmawiają z przechodniem, bo akurat przechodził kolega…. Takich sytuacji mógłbym wyliczać pewnie jeszcze długo. Nie ma sensu.

Samochodem we Włoszech

Wiem, że to trudne. Ale to jest Italia, to stan umysłu.

Naprawdę na nic nasze złości, oni i tak będą zatrzymywać się na pasie do włączenia się do ruchu zaraz na początku i stać z kierunkowskazem w lewo, lub w prawo (zależy od tego co im się włączy) zamiast nabrać prędkości i włączyć się płynnie. We Włoszech często pierwszeństwo masz wtedy kiedy bardziej zdecydowanie wjedziesz na skrzyżowanie –to najbardziej przyjęta zasada. Oczywiście oczy dookoła głowy i najlepiej nad nią. 130% uwagi i walka o miejsca parkingowe.

Temat rzeka, Ci co byli na pewno wiedzą o czym piszę. Ci co jeszcze nie byli nie odbierajcie wszystkiego dosłownie co napisałem – warto wyrobić swoje zdanie 😉

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie. Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda
Stacje benzynowe we Włoszech

Znowu to tankowanie. Tak uznałem, że warto o tym napisać, bo różni się ono od tego, do którego przywykliśmy w Polsce. I o ile stacje na autostradzie czy głównych trasach są otwarte raczej cały czas i mają obsługę, to zdecydowana większość w małych miasteczkach i obwodnicach, lokalnie działa zdecydowanie inaczej. Nie są to stacje obłożona jak w Polsce Hot Dogami, sałatkami i chlebem z masłem i mlekiem w trzech wariantach. NIE – tu na stacji jest paliwo, ewentualnie CZASEM może jakieś żarówki, pióra do wycieraczek, lub olej – o ile jest obsługa! Bo zdecydowanie częściej są to bezobsługowe stacje na których zapłacisz w automacie. I teraz sytuacja może być ciekawa.

Wiele ze stacji benzynowych przy płatności kartą na rachunku blokowana jest kwota 101 euro. Jest to maksymalna kwota, którą możesz zatankować. I tak dla przykładu tankujesz za 60 euro, to pozostała kwota 41 euro zostanie Ci zwrócone dopiero następnego dnia roboczego, lub dwa. Raz czekałem ponad tydzień. To nie jest reguła, ale zdarza się taka sytuacja, dlatego o tym piszę. Są stacje, i to rzeczywiście się zmienia, że kwotę odblokowuje po kilku minutach. Warto o tym pamiętać jeśli np. masz na karcie masz wyliczone środki, albo tankujesz po raz kolejny np. weekend.

Innym tipem na stacje benzynowe to: Jeśli hipotetycznie włożysz do automatu 50 euro gotówki, a Twoje auto przyjmie tylko 35 euro, to nie dostaniesz reszty! Najczęściej będziesz musiał przyjechać w czasie kiedy na stacji będzie obsługa, więc koniecznie zachowaj paragon, który automat Ci wydrukuje. Albo wkładasz 20 euro, wybierasz dystrybutor, chcesz tankować, ale zupełnie przypadkiem podnosisz pistolet benzyny, a chciałeś diesla. Odkładasz benzynowy, a system zarejestrował Twoje tankowanie i nie zwraca pieniędzy. Oczywiście automat, wydrukował potwierdzenie itd.. więc możesz: albo przyjechać na stację po odbiór kasy jak będzie obsługa – co czasem w trasie może być NIE MOŻLIWE. Albo doczytaj paragon, bo w zależności od stacji bywają opcje i możliwość, że będzie tam napisany kod, instrukcja jak dokonać następnej operacji.

Samochodem we Włoszech
Warto mieć gotówkę.

Zresztą, na wyjeździe zawsze warto mieć gotówkę. Nie tylko ze względu na płatności na stacji. Pomimo obowiązku możliwości płatności kartą, we Włoszech nie wszystkie miejsca to realizują. Może zdarzyć się sytuacja, „zepsutego terminala” Wiele miejsc może nie akceptować płatności Twoją kartą, bo np. nie obsługują kart kredytowych. TAK WE WŁOSZECH rozróżniają zwykłą kartę do konta od tej kredytowej. Także zdarzają się miejsca gdzie możesz usłyszeć pytanie bancomat cards czy credid cards. Dodatkowo znaleźć np te obsługujące egzotyczną kartę American Express czasem graniczy z cudem.

Na drodze i dalsze wyjazdy autostradą we Włoszech

Być może w planach na wakacje będziesz mieć podróżowanie dalej. Najlepszym wyjściem jest oczywiście autostrada. I pomimo tego, że są one płatne często sporo. To i tak pozostają najlepszym i najszybszym sposobem na dotarcie do celu. Szybko kalkulując wartość przejazdu autostradą, liczę paliwo x2. Koszt autostrady jest mniej więcej kosztem paliwa na odcinku.

Czasem na dłuższych wyjazdach warto też popatrzeć na mapę i zjazdy. Mogą być kilka km wcześniej i dobra droga dalej, co pozwoli zaoszczędzić kilka euro centów. Wyliczenia odcinków, kamery, ruch na drodze i jeszcze więcej o autostradach znajdziesz (TUTAJ).

Płatność za autostradę we Włoszech

Wjeżdżając na autostradę przejeżdżasz przez bramki na których pobierasz bilet. Zachowaj go koniecznie, bo użyjesz go przy zjeździe. Na dłuższych trasach kiedy konieczne będzie korzystanie z jednej lub wielu dróg, najczęściej wszystkie przejeżdżasz na jednym bilecie. Opłaty dokonujesz zjeżdżając z autostrady na bramach, tutaj większość obsługiwana jest przez automat. Ten jest łatwy w obsłudze.

Płatności za autostradę dokonujesz gotówką – z którą raczej nie ma problemów chyba, że masz zniszczone lub podarte banknoty. Ewentualnie kartą i tu mogą pojawić się problemy. Np. moją kartą bankomatową rzadko kiedy mogę zapłacić na zjeździe w Desenzano del Garda nad Jeziorem Garda. Zdążają się też problemy na innych zjazdach. Dlaczego – nie wiem. Autostrada, co jeśli nie mogę zapłacić? -Jeśli masz problem z płatnością, lub jakiś cudem nie masz kasy bo wszystko wydałeś w lokalnym kasynie na trasie, możesz odroczyć płatność.

Używasz wtedy w zależności od rodzaju automatu – ostatnio pojawiają się nowe i wybierasz opcję płatności później. System zaczytuje Twoją rejestrację, robi zdjęcie i drukuje bilecik, z którym masz 14 dni na dokonanie przelewu (masz tam wszystkie dane) albo zapłacić go w wyznaczonych punktach np. na poczcie, lub zrobić przelew.

Fotoradary i mandaty we Włoszech.

Zmora wszystkich kierowców. Oczywiście urządzenia te znajdziesz również we Włoszech. Tolerancja do 5% więc naprawdę niewiele, więc nogę z gazu!

Po drugie zdjęcia robią od tyłu. Więc nie przyspieszać za fotoradarem. Po trzecie Włochy maja, aż 3 lata!! Na znalezienie Cię i wysłanie mandatu i to robią! To najdłuższy okres w Europie. Sam dostałem kilka mandatów po ponad roku, w jednej kopercie 8 z różnych miejsc. Także uszczupla trochę portfel. Wiem też, że ludzie dostają naprawdę w ostatniej chwili po blisko 3 latach. Czasem zapominając o podróży. O ile na południu Włoch fotoradarów jest mniej, o tyle na północy i w regionie samego Jeziora Garda  jest ich dużo. Co ważne, wiele z nich ma tzw system mierzenia średniej prędkości – tzw Tutor (najczęściej na autostradach). Naprawdę polecam uważać w tej materii, my przejechaliśmy się już dość drogo. Także po prostu zachowaj odpowiednią prędkość!

Obszerny tekst o fotoradarach we Włoszech – znajdziesz na tej stronie, klik.

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie Korzystając z tego polecenia wspierasz nasze działania! To dzięki temu otrzymujemy wynagrodzenie, możemy tworzyć nowe treści, odkrywać dla Was miejsca i dzielić się doświadczeniami. Ciebie to nic nie kosztuje, a ceny są dokładnie takie same. Dziękujemy!

Miejsca parkingowe we Włoszech

Oznaczone są jak u nas literką „P” Ale… oznaczeń może być więcej, chociażby kolory linii. I tak, kolor biały oznacza miejsce bezpłatne. Ale zwróć uwagę, czy pod oznaczeniem parkingu nie jest określony maksymalny czas postoju! Z reguły jest to ok 30-90 minut. Ale może być też 10. W takim przypadku po prostu napisz na kartce godzinę przyjazdu i zostaw za szybą. Albo w wypożyczonym aucie pewnie znajdziesz tarczę zegarka w niebieskiej kopercie – ustawiasz wskazówkę na godzinie przyjazdu i wystarczy. Jeśli nie ma oznaczeń, czas parkowania może być dowolny.

Linie niebieskie – miejsce płatne.

Tutaj w zależności od regionu, może być to opłata za godzinę, pół dnia lub cały dzień. W 95% są to po prostu parkometry. Nad Jeziorem Garda, w wielu miejscach identyczne jak te we Wrocławiu jest konieczność wpisania numeru rejestracji. Opłaty to ok 80 centów za godzinę do 2-3 euro. W zależności od atrakcyjności miejsca. Z reguły jest to ok 1-2 euro za godzinę.

Linie żółte – miejsce zarezerwowane.

Tutaj może dotyczyć to miejsca dla inwalidów, rezydentów, klientów sklepu, restauracji czy hotelu. Przy miejscu powinien być znak określający rezerwację. Z reguły są to miejsca zarezerwowane dla mieszkańców lub gości. Zwracaj na to uwagę, bo o ile na niebieskie linie kontroluje zazwyczaj tylko zarządca parkingu, to żółte wydają się być we władaniu również policji, a przede wszystkim osoby której zająłeś miejsce. Co wiążę się z mandatem, blokadą czy holowaniem.

Zapłać za parking aplikacją EasyPark

Problemem w płatności za parking jest najczęściej brak drobnych, oddalone automaty, albo kolejki do kas. No i często trudno przewidzieć kiedy wrócimy do auta i na jak długo wykupić postój. Dlatego rozwiązaniem są aplikacje, którymi można bezpiecznie zapłacić za postój, dowolnie go modyfikować, a co ważne opłacić go, idąc dalej na wycieczkę lub jedząc lody lub obiad.

W regionie Jeziora Garda, najpopularniejszym dostawcą takich rozwiązań jest aplikacja EasyPark. To aplikacja, którą możesz wygodnie pobrać na swój telefon z tego linku.* Następnie w kilku krokach dodać swoje dane i sposób rozliczania, np. karta płatnicza/kredytowa, lub PayPal. Następnie zezwolić na gps i kliknąć odpowiednio parking na którym zostawiliśmy samochód. Intuicyjna obsługa nie powinna sprawić nikomu problemu. Obracająca się tarcza zegarka pokazuje czas na jaki mamy zostawić samochód lub skuter, kliknięcie start. -to wszystko. Aha! Ważne jest by za szybą w widocznym miejscu zostawić kartkę z napisem EasyPark – tym samym poinformujemy kontrolerów o fakcie korzystania z usługi.

*Korzystając z mojego polecanego linku, obydwoje otrzymamy profity. EasyPark za polecenie, zasili moje konto kwotą 5euro, również Ty otrzymasz na pierwsze parkowanie 5euro. Dlatego dużo lepiej jest skorzystać z linku polecającego. Który znajdziesz również tutaj.

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

1 Comment

  1. Dzięki! Bardzo pomocny artykuł !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *