Via Ferrata nad Jeziorem Garda

Czym właściwie jest via ferrata?

Zwane również „żelaznymi drogami” Otóż historycznie nie miało to nic wspólnego ze sportem, a bardziej z ciemną stroną eksploracji górskich szlaków czyli okresem wojen. Już w czasie tej pierwszej światowej, kiedy to w Dolomitach jednostki wojsk, czy to włoskich czy to austro-węgierskich musiały się ze sobą jakoś komunikować. I to oczywiście jak najszybciej i jak najbardziej dyskretnie. Najbardziej sprawni w poruszaniu się i wspinaczce po górach żołnierze wytyczali szlaki najkrótszą jednocześnie niekoniecznie wcale najbezpieczniejszą drogą.

Nie były one tak doskonale wyposażone w asekurację jak w obecnej chwili. Bardzo często stopień trudności zależał od kondycji i zdolności wytyczającego. Dopiero po wojnach, ktoś wpadł na pomysł, być może po części z nostalgii i chęci odświeżenia starych wojennych ścieżek, że może to być wspaniały sposób na dotarcie do trudno dostępnych górskich przełęczy, szczytów lub naturalnych kryjówek.

Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Bo przecież nie każdy jest mistrzem free solo, a ubezpieczony żelazną liną szlak dawał po pierwsze znacznie lepsze poczucie bezpieczeństwa, a po drugie eliminował konieczność wspinania się z osobą asekurującą. Teraz wystarczy tylko odpowiednia uprząż, lonża z karabinkami i systemem redukcji ewentualnej siły upadku.

Via ferraty stały się pomostem dla osób, które z alpinizmem nie wiele miały w życiu wspólnego

Bardzo często, osoby zaczynające przygodę z ferratami zaczynają później praktykować wspinaczkę. Gdy już pękły lody nagle okazuje się, że mogę, chcę i to będzie od teraz moją życiową pasją! Dysponując kondycją fizyczną i zdolnością przełamania własnych lęków chciały spróbować nowych emocji. 

Maciek, wieloletni mieszkaniec regionu Jeziora Garda. Od lat osoba odpowiedzialna za część górską w naszym zespole, zabierze Was i wprowadzi w świat gór nad Jeziorem Garda. “Żelazne drogi” wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, zarówno sprzętowego, jak i kondycyjno-psychicznego.

Via ferrata poziom trudności

Via ferraty podobnie jak drogi wspinaczkowe, zostały zróżnicowane pod względem skali trudności. Najczęściej spotykana jest 5-punktowa skala trudności, opisująca drogi od najłatwiejszych, przez umiarkowanie trudne, po najbardziej wymagające dla turystów i wspinaczy. Maciek dzięki zdolnościom organizacyjnym i znajomości rejonów wspinaczkowych, pomoże Wam w dobraniu odpowiednich tras. Dodatkowo we współpracy z włoskim organizatorem wspinaczki nad Jeziorem Garda grupą mMove z Arco. Jesteśmy w stanie zaproponować Wam najlepsze rozwiązania. Sprawdź rozwiązania jakie Wam przygotowaliśmy.

Jezioro Garda – Sezon górski jest tu najdłuższy w całych Alpach.

Duża ilość lotów, zimą również do Werony. Latem z każdego miasta w Polsce do Bergamo. Odległość samochodem z Polski to kolejne plusy by zdobywać ten przepiękny region. Połączenie klimatu Alpejskiego z śródziemnomorskim, bliskość największego jeziora we Włoszech, pokaźne szczyty i niezliczona ilość tras przyciąga tu corocznie miliony turystów.

Polska wypożyczalnia samochodów – sprawdź najlepsze oferty w regionie Jeziora Garda

Górską stolicą Jeziora Garda jest małe miasteczko Arco.

Arco, otoczone z jednej strony Jeziorem Garda z drugiej strony górami. Sprawia, że ​​miejsce to jest idealne dla tych, którzy szukają wakacji, które są jednocześnie relaksujące i aktywne. To bardzo klimatyczne miejsce położone w regionie autonomicznego regionu Trento na północy Jeziora Garda. Zaraz nad popularną Riva del Garda. Arco to małe, bo poza sezonem liczące niewiele ponad 15 tyś mieszkańców, w sezonie najpopularniejsze miejsce wspinaczkowe w Europie. Tysiące dróg wspinaczkowych i szlaków górskich.

Większość z nas, w górach przyzwyczajona jest do tras i szlaków turystycznych. Podzielone są one na różne stopnie trudności. Dostępne w zależności od przygotowania fizycznego, ale i nie tylko. Inną opcją zdobywania gór są właśnie Via ferraty.

Via ferraty nad Jeziorem Garda, pytania i odpowiedzi.

Pod zdjęciem, w kilku pytaniach porozmawiamy z Maćkiem o górach via ferratach nad Jeziorem Garda.

Czy w samym regionie Jeziora Garda jest dużo szlaków via ferrata ?

Okoliczne góry obfitują w szlaki zaopatrzone w stalową linę, z których nie wszystkie to prawdziwe poważne Via Ferraty. Tym nie mniej na wszystkich wymienionych poniżej lepiej być zaopatrzonym w podstawowy sprzęt, to jest kask i uprząż z karabinkami. Szlaki te oznaczone są we włoskich przewodnikami literkami EEA – Escursionista Esperto ATTREZZATO, co oznacza turystę eksperta uzbrojonego w sprzęt zapewniający bezpieczne poruszanie się po szlaku.

Przyjmując max odległość drogą od jeziora Garda za 40 km znajdziemy odpowiednio:
Colodri, Sussati e Foletti (Cima Capi) + Cima Rocca, Amicizia, Sentiero Creste della Mughera, Sentiero delle Cavre, Rio Salagoni, Signora della Acque, Ferrata Artpinistica, Che Guevara, Pisetta, Ferrata del Somator, Taccole, Spigolo della Bandiera, Sentiero Campione del Garda, Gerardo Sega, Ottorino Marangoni, Segata

Która via ferrata nad Jeziorem Garda jest naprawdę spektakularna i dostępna dla każdego.

Bez cienia wątpliwości wizytówką Jeziora Garda, a zarazem biletem wstępu do świata ferrat jest trzyczęściowa Ferrata Susatti e Foletti prowadząca na szczyt Cima Capi 909m n.p.m. i w przedłużeniu Cima Rocca 1090m n.p.m. Prowadząca do wydrążonych w skale tuneli i umocnień z czasów I wojny światowej. Dość łatwa technicznie i nie wymagająca umiejętności typowo wspinaczkowych daje jednak do zrozumienia „z czym to się je” – te ferraty.

Możliwość obejrzenia Jeziora Garda z góry w wersji panoramicznej czyli pełne 180° w poziomie plus pełne 180° w pionie, podczas pierwszego przejścia i w połączeniu z adrenaliną odbiera mowę 🙂 Jeśli ktoś potrzebuje zachęty aby zdecydować, bo jeszcze nie wie czy to może być nową pasją i sposobem na chodzenie po górach to TO JEST TA WŁAŚCIWA FERRATA.

Wycieczka zajmuje od 4 do 7 godzin, zależnie od wybranej wersji i zostawia trwały ślad we wspomnieniach. Koniecznie trzeba zaplanować ją w dobrą pogodę i w lecie zabrać zapas wody ok 1l na osobę, dodatkowo będzie potrzebna latarka jeśli zdecydujemy o wizycie w kilkusetmetrowych podziemnych tunelach.

via ferrata Rio Salagoni

Wspaniałą alternatywą na gorące dni jest via ferrata Rio Salagoni w wąwozie u podnóża zamku Castel Drena w Dro. Przejście po ścianie kanionu wyżłobionego przez wodę odbywa się w towarzystwie szemrzącego strumyka, wodospadów i przyjemnego orzeźwiającego powiewu.Krótka chociaż wcale nie banalna ferrata z mostem tybetańskim w postaci 3 lin unoszących się ponad wodospadem – finał w sąsiedztwie średniowiecznego zamku i zimne piwo, jak na upalne popołudnie CZAD MIÓD MALINA I ORZESZKI 😉 !

Teraz w drugą stronę, która jest najbardziej zaawansowana ?

Niezwykła pod względem widokowym ale najbardziej wymagająca pod względem technicznym to Via ferrata Rino Pisetta w Sarche u stóp jeziora Toblino, które ma swój osobliwy urok i również zasługuje na wizytę.

W przewodnikach jest określana mianem ekstremalnie trudnej więc potrzebne będzie nie tylko przygotowanie siłowe, ale i doświadczenie we wspinaczce w przeciwnym wypadku może okazać się konieczna ewakuacja z miejsca zdarzenia 😉 Na trasie znajdziemy do pokonania trzy prawie pionowe ściany, z których najtrudniejsza jest pierwsza i tu odbywa się wstępna eliminacja ochotników. Poziom trudności w skali używanej w ferratach odpowiada 5/5 jeśli chodzi o trudności techniczne i 5/5 jeśli chodzi chodzi o ekspozycję – wspinaczkowe w najtrudniejszych przejściach jest to mniej więcej 5c we francuskiej skali wspinaczki sportowej. Czas przewidziany na całą wycieczkę to ok 4-5 godzin. Kilkaset metrów ściany pod stopami i widok na trzy jeziora – Toblino, Cavedine oraz w tle Garda to zapłata jaką oferuje Monte Garzolet (971m n.p.m.) za zimną krew i wysiłek. Wśród wymienionych ferrat porównywalny stopień trudności oferują jeszcze Segata na Dos d’Abramo oraz Taccole na Monte Baldo.

Nie sposób nie wspomnieć o wyprawie na Monte Casale i ferracie o wdzięcznej nazwie Che Guevara.

Trudno powiedzieć czym zasłużył sobie El Commandante w tym rejonie albo gdzie posłał los jego zwolenników tym niemniej ta ferrata ma w sobie coś magicznego. Rożnica poziomów sięgająca 1400 m czyni ją jednym z bardziej wyzywających przedsięwzięć, a stojąc u stóp tego potwora każdy pyta się jak to w ogóle możliwe tam się wdrapać?

Wbrew pozorom to nie trudności techniczne są decydujące ale jej długość. Wejście pochłaniające ok 4 godziny to tylko część przygody… potem trzeba jakoś się z tego sturlać – albo przy pomocy ferraty pomocniczej – Rampin i leśnego stromego i pełnego chyboczących się kamyków szlaku (ok. 2,5-3 godz) albo mozolnym zejściem przez las aż do Sarche i ponownie na parking w Pietramurata – następne 4 godziny.

Zdecydowanie odradzana w lecie z uwagi na panujące na ścianie temperatury i brak możliwości schowania się – to istna patelnia, znane są przypadki śmiertelne z powodu odwodnienia i wyczerpania, a dodatkowego uroku dodają spadające od czasu do czasu kamienie… nieopodal ferraty jest słynny „orli dzióbek” (becco dell aquila) skąd rzucają się szaleńcy uprawiający base jumping

Każda z ferrat oferuje co innego i trudno je porównywać. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest satysfakcja z pokonania samego siebie i widoki, których nie znajdziecie na tradycyjnym szlaku.

Co należy zabrać na standardową via ferrata w regionie Jeziora Garda?

(jaki sprzęt, czy jeśli potrzebny jest specjalistyczny gdzie i za ile to wypożyczyć, czy możesz zaproponować)

Na pierwsze wyjścia nie polecam kupna sprzętu z prostego powodu – może się okazać, że z jakiegoś powodu nie będziemy jednak kontynuować, poza tym 2-3 wyjścia w ciągu roku nie pokryją kosztów zakupu więc decyzja musi być świadoma najlepiej poparta przymierzaniem i wypróbowaniem sprzętu w boju.

Wypożyczenie na 1 dzień to koszt 15 – 20 Euro, koniecznie z dokumentem tożsamości – miasteczko Arco jest najlepszym punktem wypadowym, z ofertą kilku wypożyczalni przy sklepach z homologowanym sprzętem alpinistycznym.

Potrzebujemy :

 1. Kask
 2. Uprząż (taka sama jak do wspinaczki sportowej) – imbrago
 3. Lonża z absorberem i karabinkami – dissipatore e moschettoni
 4. Dodatkowa lonża do postoju i odpoczynku na ścianie
 5. Prowiant górski ale to oczywiste

Co powinienem, powinnam wiedzieć przed wyjściem w góry nad Jeziorem Garda i regionie??

Nie ma wycieczki bez uprzedniego rozeznania w prognozie pogody oraz poziomie trudności trasy połączonego z autowyceną swoich możliwości – do tego służą przewodniki i relacje na stronach www, po prostu NIE MA.

Nawet wyjście z przewodnikiem nie zwalnia z minimalnego chociaż research’u – unikamy wtedy nieporozumień i oczywiście przykrych niespodzianek.

Odradzam wychodzenie w pojedynkę, nawet na znane i już wcześniej wydreptane ścieżki, wbrew pozorom te znane bywają najczęściej miejscem nieprzewidzianych sytuacji bo przecież „co mi się może stać…” przynajmniej będzie komu zadzwonić po pomoc.

Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa – pomoc przy wypadku, numery alarmowe, opłaty, ubezpieczenia??

Dobrze zaplanowana wycieczka nie powinna być niebezpieczna ale co robić w razie „gdyby coś?”

112 – to ogólnie przyjęty numer alarmowy , trzeba spokojnie opisać, gdzie jesteśmy, kto i ile osób jest w zagrożeniu, podać swoje dane i numer telefonu i poczekać – to ważne, aż operator potwierdzi przejęte zgłoszenie, w razie potrzeby odpowiedzieć na jego pytania dotyczące stanu chorego lub sytuację pogodową

Gdy dojdzie już do akcji ratowniczej opłaty mogą być spore, tym bardziej jeśli zaangażowany jest śmigłowiec wtedy nawet 100 Euro/min ale w dużej mierze zależy to od sytuacji, miejsca (wewnętrzne ustalenia regionu), może wpłynąć na to nawet to czy używaliśmy odpowiedniego do sytuacji sprzętu.

Regularne cotygodniowe wyjście na via ferrata nad Jeziorem Garda. Polski przewodnik.

Sprawdź rozwiązania.

Jezioro Garda noclegi

Noclegi nad Jeziorem Garda, sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wiele lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Interesuje Was jakiś termin, lokalizacja napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Wycieczki nad Jeziorem Garda

Wspólnie z lokalnymi Polskimi przewodnikami we Włoszech. Polskim biurem podróży, zapraszamy na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków i nieodkrytych miejsc. Podczas wycieczek zabierzemy Was do poznania regionu Jeziora Garda, Como. Miast Werona, Brescia, Bergamo, Wenecja.

Jednodniowe wycieczki nad Jeziorem Garda
Jednodniowe wycieczki nad Jeziorem Garda
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Via Ferrata nad Jeziorem Garda

Via Ferrata nad Jeziorem Garda

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę?

Wielu kocha góry, ale nie wszyscy są chętni do angażowania się w wymagające wspinaczki i długie wędrówki. Via ferrata to właściwy kompromis. Nie wymaga dużego wysiłku. Zapewnia adrenalinę pokonywania stromych ścieżek. Dzięki stalowym linom lub drabinom, gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. 

proponowane działania

Lokalnie współpracujemy z polskimi i włoskimi przewodnikami. Na różnych poziomach zaawansowania w regionie Jeziora Garda i północnych Włoch. Z pewnością każdy znajdzie u nas wsparcie. Pod zdjęciem znajdziesz rozwiązania włoskiego organizatora. 

WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ IMPREZĘ I ZAREZERWUJ

Organizatorem wspinaczki nad Jeziorem Garda jest grupa mMove z Arco. Jesteśmy oficjalnym partnerem. Ceny i warunki w naszym serwisie są identyczne, jak bezpośrednio u organizatora. Rezerwując na tej stronie, wspierasz nasze działania. Dziękujemy!.

jezioro garda via ferrata polscy przewodnicy

VIA FERRATA JEZIORO GARDA

Lokalnie współpracujemy z wieloma organizacjami via Ferraty.  Zamówisz u nas wycieczkę z przewodnikiem dla siebie lub grupy. Również Polscy przewodnicy wysokogórscy. Skonsultujesz swoje plany i marzenia. Nie bój się zapytać – to nic nie kosztuje. Skontaktuj się z nami i powiedź nam co chcesz zrobić. Na pewno znajdziemy rozwiązanie i odpowiednią wyprawę.

Via Ferrata w naszym rejonie to dyscyplina doceniana przez tysiące osób każdego sezonu: może to przeżyć każdy w dobrej kondycji fizycznej, nie bojący się przestrzeni i wysokości, w tym dzieci przyzwyczajone do sportu i normalnej masy ciała. Wzrost powyżej 130 cm.

Wybierz odpowiednią imprezę. Każda strona wyposażona jest w kalendarz, skorzystaj by wybrać termin. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi informacjami. Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami. +39 392 291 3547

Mmove® zapewnia cały sprzęt (Uprząż, kask, zapięcia).

wygodne buty lub buty trekkingowe do chodzenia po góach (BEZ sandałów lub klapki !!!), T-shirt, strój odpowiedni do pory roku i pogody.

 

  • Unikaj gorącego letniego słońca wczesnym popołudniem na bardzo wymagających i długich via ferratach (np. Che Guevara);
  • Całkiem fajne i krótkie via ferraty to Rio Sallagoni, Rio Ruzza i Colodri (jeśli zdecydujesz się podążać nią po południu, ponieważ jest skierowana na wschód);
  • Cima Capi wychodzi na południe i nawet jeśli wycieczka jest dość długa. Często jest trochę wietrznie: zaplanuj wycieczkę z odpowiednim terminem i przerwami. 
  • Zawsze miej przy sobie napój i przekąskę odpowiednią do pory roku: zmęczenie i emocje wywołują głód i pragnienie. 
  • Latem pamiętaj, aby wrócić po południu, aby uniknąć burz typowych dla lokalnej letniej pogody.
  • Nie zapuszczaj się na via ferraty bez uprzęży, zestawu via ferrata, kasku i odpowiedniego przygotowania !!!

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian i modyfikacji harmonogramu w przypadku złej pogody. W skrajnych przypadkach (nagła niesprzyjająca pogoda) harmonogram może zostać zmieniony. Dopełnimy wszelkich starań by zrealizować zaplanowane wycieczki.

via ferrata

Jezioro Garda

Jeśli nie znalazłeś dla siebie rozwiązania, albo chcesz indywidualnie umówić się na swoją przygodę. Napisz do nas. 

+39 392 291 3547
ko*****@ac**********.pl

jezioro garda via ferrata