Wędkarstwo nad Jeziorem Garda

Wędkarstwo nad Jeziorem Garda jakie pozwolenia są potrzebne, ile to kosztuje. Gdzie najlepsze miejscówki, jakie są ryby, jakie przynęty i sprzęt. Te i wiele innych pytań dotyczących amatorskiego wędkarstwa dla turysty omawiam w poniższym tekście. Zapraszam.

Wędkarstwo nad Jeziorem Garda to jedno z najczęściej zadawanych pytań jakie od Was dostajemy. Wędkarstwo we Włoszech moim zdaniem jest bardziej „dostępne”, niż to jakie pamiętam z Polski. W naszym kraju, obowiązywały karty wędkarskie, egzaminy, koła wędkarskie. We Włoszech natomiast rozdzielone jest ono na to dla mieszkańców i turystów. Dotyczy też obszarów wód lądowych i morskich. Dodatkowo wcześniej wspomnianych regionów. Mieszkańcy objęci są pozwoleniami określonymi jako B, a w skrócie nie wiele różnią się one od tych dla turystów – amatorów. Określonych jako pozwolenie D. Różnica polega na długości tych pozwoleń, te dla mieszkańców ważne są cały rok i kosztują 34 euro, dla turystów na 3 miesiące i są odpowiednio tańsze.

Pod zdjęciem znajdziesz najczęściej zadawane pytania odnośnie wędkowania nad Jeziorem Garda.
wędkarstwo nad jeziorem Garda

Wędkarstwo nad Jeziorem Garda

Jakie zezwolenia potrzebne do wędkowania na Jeziorze Garda

Licencja wędkarska typu D „Dla obcokrajowców” uprawia do wędkarstwa amatorsko-sportowego. W przypadku Jeziora Garda, dotyczy ona Lombardii i Veneto. Trentino od 2018 nie wymaga żadnych licencji do połowu amatorskiego. Natomiast w dwóch pierwszy regionach, potrzebujesz zaświadczenie o uiszczeniu opłaty koncesyjnej w wysokości 13,00 euro za licencję połowową typu D. Wpłata jest ważna przez 3 miesiące i należy ją przedstawić wraz z dokumentem tożsamości.

Kiedy można łowić ryby na jeziorze Garda

Nad jeziorem Garda można łowić ryby przez cały rok. W okresie od 1 czerwca do 30 września łowienie ryb jest dozwolone głównie do godziny przed wschodem słońca, i do godziny po zachodzie słońca, z limitami połowowymi dla każdego gatunku ryb.

Sprzęt i metody dozwolone w amatorskim połowie ryb nad Jeziorem Garda

Dopuszcza się amatorski połów ryb z brzegu za pomocą maksymalnie trzech wędek z kołowrotkiem lub bez. Amatorski połów ryb z łodzi jest dozwolony i pozwala użyć trzech wędek. Rodzaj tego połowu jest też szerzej określony w poszczególnych regulaminach dla każdego regionu -regulaminy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie przynęty wędkarskie stosować nad Jeziorem Garda

Do połowów można stosować przynęty naturalne z wyjątkiem krwi i wnętrzności zwierzęcych. Wędkarz rekreacyjny może wykorzystać w ciągu jednego dnia, nie więcej niż dwa kilogramy przynęty w tym larwy muchy

Najlepszy region do wędkowania nad Jeziorem Garda

Doskonałym miejscem do wędkowania jest Punta San Vigilio na wybrzeżu wschodnim, oraz większość wybrzeża od Torri del Benaco, aż do Malcesine. Dodatkowo dobre miejsca znajdziesz też:
w rejonie Brescii: Desenzano del Garda, Salò, Gardone Riviera i Limone sul Garda, w Trentino: Riva del Garda. Więcej o miejscach do wędkowania przeczytasz w treści.

Jaki ryby są w Jeziorze Garda

W jeziorze Garda występuje ponad trzydzieści ryb, niektóre z nich są rodzime, inne wprowadzone przez człowieka. Z reguły to ryby, które możemy spotkać również w polskich jeziorach. Jest to karp, węgorz, brzana, występuje też szczupak, okoń, lin, pstrąg. W tekście znajdziesz okresy ochronne i długości.

Stawy komercyjne nad jeziorem Garda

W regionie jeziora Garda, szczególnie na południu znajdziesz wiele stawów komercyjnych, hodowlanych. Takich gdzie za opłatę i wstęp, wypożyczysz wędkę, sprzęt, przynętę i zanętę. Oraz takich gdzie złowienie ryby jest praktycznie zagwarantowane. We Włoszech miejsca takie określone są na mapach pesca sportiva, a w tekście poniżej zabiorę Was w kilka takich miejsc.

wędkarstwo Jezioro Garda

Jezioro Garda, wędkarstwo regulamin.

Pamiętaj, że jezioro obejmuje trzy różne regiony i dlatego dla każdego z nich obowiązują inne przepisy, tutaj można zajrzeć do Lombardii i Veneto:

Veneto (rozporządzenie regionalne w formacie pdf)
Lombardia (pdf przepisy regionalne)
Trentino

Trentino zdecydowało się na liberalizację połowów w 2018 roku, więc od 11 lipca 2018 nie jest już konieczne posiadanie licencji. Tym samym żadna opłata na łowienie w tym rejonie.

W wielu miejscach doczytałem też, o zakazie połowu węgorzy i karpi ponieważ obie kategorie powoli znikały z wód Jeziora Garda. Dlatego zwróć na to szczególną uwagę. Podobno, też ​​nie jest łatwo je znaleźć, ale złapanie ich skutkowałoby bardzo wysokimi grzywnami. Artykuły pochodziły z roku 2018-2019 i nie zostały zaktualizowane. Pamiętaj, że Kontrole są często przeprowadzane zarówno na lądzie, jak i na łodzi. Dlatego wskazane jest przestrzeganie opłat i licencji. Nie jest to wysoka opłata, a pozwala spokojnie cieszyć się tym sportem.

Ciekawą opcją wędkowania nad Jeziorem Garda, jest skorzystanie z ofert firmy organizującej wyprawy wędkarskie. Są to najczęściej gotowe oferty wypraw, które obejmują sprzęt i czas wędkowania. Dobrze wyszkoleni przewodnicy, którzy zabiorą Cię w odpowiednie miejsca i wzbogacą Twoje doświadczenie ciekawymi anegdotami o historii rybołówstwa i rybakach nad Jeziorem Garda. Dodatkowo podzielą się najlepszymi miejscami.

To doskonała opcja, dla osób nie posiadających sprzętu, lub jeśli nie chcesz zabierać go na urlop. Często w opłacie zawarta jest już licencja. Dlatego prawdopodobnie za nie wiele większą opłatę, wypłyniesz ze specjalistą w branży, który udostępni Ci swój sprzęt i zabierze w najelsze miejsca. To wydaje się dużo większa szansa na złapanie wyjątkowych okazów. Te wycieczki mogą być grupowe lub prywatne. Jeśli jesteś zainteresowany takimi wyprawami wędkarskimi nad Jeziorem Garda – skontaktuj się z nami. Pomożemy znaleźć Ci odpowiednią ofertę w regionie w którym planujesz noclegi.

Wędkarstwo nad jeziorem Garda opłaty

Jak zapłacić za wędkowanie w regionie Veneto?

Region Veneto umożliwia wnieść opłatę online. można zrobić to na tej stronie (przed kliknięciem, pamiętaj aby zaakceptować WSZYSTKIE pliki cookie, w przeciwnym wypadku nie otworzy się proces płatności)

https://www.regione.veneto.it/web/tributi-regionali/licenza-per-la-pesca-nelle-acque-interne lub dla obcokrajowców i turystów bezpośrednio kliknąć tutaj

Zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie należy wybrać opcje
Altre tipologie di pagamento w pierwszej opcji wybrać Regione Veneto


Jak zapłacić za wędkowanie w regionie Lombardia?

Opłata wędkarska w regionie Lombardia należna od obcokrajowców musi zostać uiszczona przelewem bankowym na numer IBAN

IT95D0306909790100000300047

odbiorca Region Lombardii, podając kod bic/swift

BCITITMM

(dodaj XXX, jeśli system Twojego banku wymaga trzech dodatkowych znaków do identyfikacji oddziału)

Kwota płatności 23 euro. W tytule podaj swoje imię i nazwisko.

Wędkarstwo nad Jeziorem Garda, kilka porad:

Jeśli jesteś fanem wędkarstwa, proponuję rozciągnąć się poza Jezioro Garda. To może być naprawdę miłe przeżycie wzdłuż dopływu Garda na rwącej rzece Sarca gdzie znajdziesz pstrąga potokowego. Ciekawym miejsce jest też jezioro Toblino, pięknie położone małe górskie jezioro otoczone górami, krzewami i oddalone od komercyjnych wybrzeży. Na południu Jeziora Garda, możesz spróbować swoich sił na rzece Mincio w Peschiera del Garda. Pamiętaj, że Jezioro Garda w sporej części wybrzeży to wysokie brzegi, z różnymi zatokami np w Desenzano del Garda, w miasteczku Garda i Salò oraz na różnych półwyspach. Zachodnie wybrzeże, jest dużo mniej dostępne do wędkowania, niż wschodnie.

Bardzo ciekawym miejscem w internecie jest strona www.trentinofishing.com . gdzie znajdziesz wiele praktycznych informacji, miejsc wędkarskich, ciekawostek. Możesz skontaktować się odpowiednio z wieloma przewodnikami wędkarskimi lub znaleźć nocleg blisko łowisk. Dodatkowo sprawdzisz prognozę pogody z parametrami dla wędkarzy i sytuacje na wodzie.

wędkarstwo Jezioro Garda
wędkarstwo Jezioro Garda

Planujesz wakacje nad jeziorem Garda?
Sprawdź, gdzie są najlepsze plaże nad Jeziorem Garda

Minimalne długości ryb i okres zakazu:

RybaDługośćZakaz odZakaz do
Węgorz50 cm01/1031/12
Brzana15 cm15/0530/06
Karp30 cm15/0530/06
Szczupak35 cm01/0231/03
Okoń18 cm01/0431/05
Lin20 cm15/0530/06
Pstrąg potokowy22 cm01/1030/04
Pstrąg tęczowy22 cm01/1030/04
Pstrąg marmurkowy22 cm01/1030/04

Stawy komercyjne wędkarstwo nad jeziorem Garda

We Włoszech i w regionie jeziora Garda jak wszędzie znajdziesz miejsca komercyjne, gdzie za różne formy opłat masz praktycznie gwarancję złapania ryby. W takiej opcji nie musisz mieć swojego sprzętu, większość tych miejsc oferuje wypożyczenie wędki, sprzętu, przynęty, zanęty, a nawet krzeseł i leżaków. Na popularnych mapach Google z łatwością możesz znaleźć takie miejsca wpisując hasło pt: pesca sportiva

Wędkarstwo sportowe, to bardzo popularny rodzaj spędzania czasu. W miejsca takie przyjeżdżają całe rodziny, często są one naprawdę dobrze wyposażone. Oczywiście w stawy wypełnione rybami w zależności od specjalizacji danego stawu. Oraz część restauracyjną, barową, a czasem również noclegi. Dlatego można tam naprawdę spędzić dobrze czas.

Z doświadczenia wiem, że można tam skorzystać np z dwóch form wędkowania. I tak, stawy z rybami, których po złowieniu nie można wypuszczać tj pstrąg (w języku włoskim TROTA) zobowiązani będziecie do zabrania każdej złowionej ryby. Koszt około 6-9 euro za kilogram. To może być ryzykowne, ponieważ na takim stawie praktycznie masz gwarancję, że coś złapiesz. Dlatego jeśli nie planujesz brać ryby ze sobą odradzam wędkowanie w tej formie. Ponadto jeśli złapiesz kilka lub kilkadziesiąt ryb – a często biorą one jedna za drugą, to koniec tej przygody może słono kosztować.

Dlatego moim zdaniem lepiej skorzystać z opcji wędkowania na stawach karpiowych, tzw CARPODROMO, czyli Catch & Release (złap i wypuść). Często przy brzegu zorganizowane są specjalne miejsca gdzie rybę można bezpiecznie holować, odpiąć i wypuścić. Jeśli nie planujesz zabierać ryby ze sobą to w mojej ocenie doskonała opcja. W tym przypadku zapłacisz jedynie za wstęp na staw, ten w zależności od miejsca kosztuje od 10-25 euro / za dzień łowienia. Oczywiście jeśli chcesz zabrać rybę ze sobą, możesz to zrobić. Warto wtedy pamiętać o siatce lub wiadrze gdzie możesz przechować ryby do momentu zważenia – przed opuszczeniem łowiska.

Pod zdjęciem pokażę Ci kilka przykładów takich miejsc

wędkarstwo nad jeziorem Garda

Przykłady i adresy stawów komercyjnych w regionie jeziora Garda

Agriturismo Laghetti Chitina, Carpfishing

Gospodarstwo zostało założone w 1990 roku jako hodowla zwierząt gospodarskich i trzody chlewnej. Szczególnie interesowała ich działalność w zakresie hodowli trzody chlewnej, w uprawie zbóż (kukurydza, jęczmień i pszenica). W 2004 roku Roberto Galuppini, właściciel, postanowił wziąć farmę w pobliżu Casalmoro, gdzie dziś znajduje się sportowa działalność wędkarska o nazwie Laghetti Chitina. Rodzinna firma obejmuje również restaurację z dwoma wewnętrznymi i jednym zewnętrznym salą. Dziś to naprawdę duży obiekt, znajdziecie tam zarówno noclegi, wspaniałą restaurację, plac zabaw dla dzieci, oraz miejsca do wędkowania.

Ceny, 25,00 € za noc – od rana do wieczora 18,00 €

Samochodem można dotrzeć na miejsce wędkarskie, następnie trzeba go przepakować na parking i używany tylko w nagłych wypadkach. Nie można zakłócać akcji wędkarskiej. Miejsce połowów musi być pozostawione czyste, śmieci muszą być przechowywane w odpowiednich pojemnikach wokół jeziora. Ryba należy traktować w najlepszy sposób i wypuszczać natychmiast po jakichkolwiek zdjęciach, odpowiednia mata jest obowiązkowa.

Jezioro ma 22 stacje, na które przyjmowane są rezerwacje.

https://www.laghettichitina.it

Ponds Turganti For Sport Fishing

Położone przy Via Acquafredda 58 w gminie Castel Goffredo w Mantova. Duży bezpłatny parking, park otoczony sześcioma stawami rybackimi. Plac zabaw dla dzieci, bar z punktem gastronomicznym, w którym można zorganizować obiady, kolacje, przekąski i przyjęcia urodzinowe. Tutaj można łowić pstrągi przez cały rok, nawet zimą. Można również znaleźć sumy amerykańskie, szczupaki, pstrągi phario, pstrągi sterylne, tinche i węgorze, a hitem są Jeziory, które osiągają ponad dwa metry długości. To, co złowisz, można kupić, a na życzenie – usługa czyszczenia i filetowania.

Cena wejście dzienne 11 euro, wypożyczenie wędki 3 euro. Po kilka euro za przynęty i zanęty.

Cena w zależności od rodzaju złowionej ryby, którą trzeba zabrać tj pstrąg, węgorz, szczupak. My za pstrąga zapłaciliśmy 7 euro za kilogram.

Pesca Sportiva Paradiso Selvaggio ai 3 laghi

Paradiso Selvaggio ai 3 Laghi znajduje się kilka minut od jeziora Garda, dokładnie w południowo wschodniej części. Łącząc przy tym przyjemny pobyt nad jeziorem z wygodnymi chwilami sportu i wędkarskiego relaksu. W stawach znajdziesz ryby takie jak: Pstrąg tęczowy, Char, Szczupak, Pstrąg okoń (czarny bas), karp, amur, jesiotr, sum, sum (amerykański i kanałowy). Na miejscu również restauracja i wiele tematycznych wydarzeń organizowanych przez cały rok. Więcej na stronie obiektu: https://www.ai3laghi.it

Dziękuję, że jesteś!

Jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż mi, dotrzeć z treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Więcej naszych doświadczeń z wędkarstwem znajdziesz np w ostatniej rolce naszego Instagrama, szczególnie polecam materiał ze stawów Ponds Turganti For Sport Fishing, gdzie pierwszy raz w życiu widziałem jak ktoś wyjmuje z wody rybę ponad 1,5 metra długą.

Noclegi nad Jeziorem Garda

Jeśli szukasz noclegu skorzystaj z naszej oferty ponad dziesięciu tysięcy obiektów w całym regionie. Opowiedz nam co chcesz robić, a my zaproponujemy Ci odpowiednie miejsca. Noclegi nad Jeziorem Garda, sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wiele lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Rezerwując u nas noclegi, otrzymujecie pełne wsparcie na miejscu w języku polskim. Pierwszeństwo w atrakcjach w całym serwisie Active-Squad, a już niebawem dostęp do treści na blogu jeziorogarda.info wyłącznie dla naszych gości.

Ofertę noclegów znajdziesz, pod tym linkiem.

Samochodem nad Jezioro Garda

Planujesz przyjechać w nasz region samochodem, sprawdź najwięcej informacji i moich doświadczeń z życia codziennego w tym regionie i dziesiątków przejazdów na trasie Polska – Włochy.
Artykuł znajdziesz pod tym linkiem.

Polska wypożyczalnia samochodów we Włoszech

Lubisz wędkować? Przyleć samolotem i odbierz samochód na lotnisku w Bergamo. Specjalnie dla Ciebie, wspólnie z polską wypożyczalnią samochodów Bel Viaggio mamy najlepszą ofertę wynajmów samochodu.

  • Samochody bez limitów,
  • Dowolna ilość kierowców,
  • Zawsze pełne ubezpieczenie,
  • Bez karty kredytowej,
  • Odbiór o dowolnej porze dnia i nocy,
  • Polska obsługa 24h/ 7 dni w tygodniu,
  • Niska kaucja od 200 – 300 euro

Sprawdź pełną ofertę i zarezerwuj samochód już dziś – BEL VIAGGIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *