Jezioro Garda i region Lombardia czyli południowo zachodnia część jeziora

Jezioro Garda i Lombardia, to krótki przewodnik po regionie Lombardii i miasteczkach położonych nad samym Jeziorem Garda.

Myślę że jeśli przebrniecie przez treści pozwolą wybrać odpowiednie miejsce na ten wyczekany urlop.

Lombardia, Jezioro Garda

Lombardia to jeden z największych regionów nad Jeziorem Garda. Położony na południowo zachodnim wybrzeżu. We Włoszech rozciąga się od rzeki Pad na południu po Szwajcarię. Łączy w sobie region niziny Padańskiej i wysokie góry Alp z najwyższym szczytem Bernina (4049 m.n.p.m)

Początkowo słowo Lombardia oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów. Obecnie stolicą regionu jest Mediolan, liczba mieszkańców to ponad 10 milionów osób. 

Lombardia jest najbogatszym i najlepiej rozwiniętym regionem Włoch, wg wielu źródeł to też najbogatszy region Europy z dochodem na głowę ponad 142% średniej UE. Wytwarza, aż 1/4 PKB Włoch, przez wielu tubylców określany żartobliwie bankomatem Italii. 

Wydobywa się tutaj gaz ziemny, występuje bardzo rozwinięty przemysł hutniczy, maszynowy i chemiczny, włókienniczy. Swoje fabryki mają tutaj Alfa Romeo, Fiat, Colnago, a cała aglomeracja Mediolanu to największe korporacje świata i Włoch.

W całym poniższym tekście przejedziemy się via Gardasana – czyli zachodnią częścią i wykutymi w skale tunelami gdzie kręcono Bonda.

Wycieczka nad Jeziorem Garda, region Lombardii

Postaram się, opisać Wam w skrócie, widziane moim okiem praktyczne informacje z tej części Jeziora Garda.  Tym, którzy byli być może nie odkryje Ameryki, chociaż może 😉

Na pewno tym co planują przyjechać pierwszy raz, otworzę oczy co i jak, gdzie i dlaczego. Zapraszam!

Także zaczynamy nasze IL GIRO LAGO DI GARDA 
– in senso orario. 

Czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

I taki kierunek, też polecam przy planach objeżdżania jeziora rowerem. Dlaczego ? – o tym pisałem tutaj

Rowerem wokół jeziora Garda

Lugana, to nie tylko wino.

To pierwsza miejscowość zaraz po Peschiera del Garda – która należy do regionu Veneto. 

Lugana, to małe miasteczko na trasie Peschiera Sirmione.

Region gdzie zlokalizowane jest bardzo dużo winnic, a wino z Lugany to jedno z najbardziej popularnych na świecie. 

Podobno Papież Jan Paweł II pił właśnie wino z Lugany, i to on wprowadził je do Watykanu.

To właśnie tutaj w Luganie, my mamy swoją ulubioną plażę, trawa, drzewa, cień, szeroka plaża, łagodne wejście do wody i co ważne bezpłatny parking. Więcej o plażach pisałem w osobnym tekście – kliknij i sprawdź.

Sirmione, perła Jeziora Garda.

To jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych nad Jeziorem Garda. W każdym roku odwiedza Sirmione około 4 milionów turystów.

W pytaniach od Was, wiele osób kojarzy właśnie Sirmione albo Riva del Garda, Limone sul Garda.

Co jest fenomenem właśnie tego miejsca ?

Pewnie dla każdego coś innego. 

My mieszkając niedaleko od tego miasteczka, a ja długo pracowałem kilka kroków od Sirmione, trudno jest mi wskazać konkretne powody.

A może to ludzie przyciągają ludzi ? 

Ilość turystów w sezonie właśnie tutaj bije co roku rekordy. 

Powód? Pewnie po części lokalizacja.

Gdzie położone jest Sirmione ?

Miasteczko położone na południu Jeziora Garda – w zasadzie na samym środku, ponad 15 kilometrowego południowego wybrzeża. 

To tu przebiega blisko Autostrada A4 – Mediolan, Wenecja.  Właśnie lokalizacja pewnie też przyciąga, tych którzy decydują się tu zajrzeć na jeden dzień, przejazdem.

Na półwyspie, starówce zlokalizowane są największe atrakcje tego miasta czyli Grotte di catullo – to ruiny dużej rzymskiej willi, albo przepiękna plaża Jamaica. Płaskie kamienie, widok na góry i otaczająca półwysep woda dają największe poczucie przestrzeni. Jak chyba nigdzie indziej nad jeziorem. 

Na półwyspie Sirmione znajdą się też słynne Termy

Jak dojechać na stare miasto w Sirmione ?

Dojazd na półwysep prowadzi jedna droga. W sezonie z nadmiaru turystów często jest zamknięta i dojechać tam mogą tylko goście hoteli położonych dalej lub na zamku. 

Dlatego polecamy dostać się tam autobusem. Bilet można kupicie w każdej tabbachi, koszt 1 euro, albo bezpośrednio u kierowcy 1,5 euro.  Czas Jazdy ok 10 min. Przystanek z którego odjeżdża w stronę zamku znajduje się tutaj. Przy budynku Informacji Turystycznej – tu też można kupić bilety. 

Wysiadacie prawie pod samym zamkiem, tam już nie martwicie się o miejsca parkingowe, które kosztują ok 2 euro za godzinę – jeśli takie znajdziecie.

Natomiast w mieście Sirmione (na lądzie) auto możecie zostawić na parkingu z białymi liniami – bywają takie i są bezpłatne. Albo np. mniej legalnie pod sklepem – najbliższy jest pod Penny Market o tutaj: Stąd na przystanek wcześniej wspomnianego autobusy jest ok 10 min.

Bardzo ciekawy materiał, napisany razem z Kasią ze Snow is White. Wywiad z mieszkańcem Sirmione i dużo ciekawostek o tym mieście. 

Desenzano del Garda, największe miasto nad Jeziorem Garda

To największe miasto nad Jeziorem Garda. 

Desenzano del Garda to dynamiczne i tętniące życiem miasto, pełne inicjatyw, wiele kultur które przecinają się na ulicach historycznego centrum. Znajdziesz tutaj każdą aktywność: od spacerów wzdłuż jeziora, przez długie kamieniste plaże, aktywny wypoczynek, po zakupy historycznym centrum i największych galeriach regionu. Miasto wypełnione nocnym życiem pełne nowoczesnych, odmiennych od siebie klubów. 

Desenzano oferuje zróżnicowaną ofertę, która odpowiada na każdy rodzaj wypoczynku, jakiego poszukuje turysta. 

To też stad, odpływa najwięcej połączeń promami, którymi w zasadzie dotrzemy do największej ilości miejscowości nad jeziorem.  Tutaj też w porównaniu z innymi miasteczkami, połączenia te działają też cały rok. Jadąc od Sirmione dotrzemy tutaj ścieżką rowerową przy samym Jeziorze Garda. 

Dojeżdżając do samego Desenzano na rondzie przy stancji benzynowej Esso, tutaj: warto odbić w prawo by zjechać w stronę Jeziora Garda. 

Desenzano del Garda gdzie zaparkować ?

Jak każde duże miasto zmaga się z problemem dostępności miejsc parkingowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim sezonu. Natomiast poniżej przedstawię Wam kilka opcji na znalezienie miejsca. 

Powyżej, to bezpłatny gminny parking położony chyba najbliżej samego Jeziora Garda. 

Poniżej natomiast płatny nad samym wybrzeżem.

Niestety w sezonie letnim znalezienie miejsc nad samym wybrzeżem to ogromne szczęście, jednak warto próbować. Innych parkingów w Desenzano jest całkiem dużo, a wjeżdżając do miasta znaki drogowe nad ulicą informują o ilości miejsc na danym parkingu oraz jego nazwie.

Duże prawdopodobieństwo miejsca jest też tutaj. Stąd też dotrzecie w zasadzie przez ulicę na jedną z publicznych i największych plaż tego miasta. 

Kamyczki, możliwość wynajęcia leżaków, ale też spora część plaży bezpłatnej. Jak na południowy region Jeziora Garda jest tu dość czysta woda. Warto dodać też, że to właśnie na południu woda w jeziorze jest najcieplejsza, a samo wejście do wody ma łagodny spadek. Więcej o plażach nad jeziorem Garda przeczytasz w osobnym wpisie – tutaj

W Desenzano del Garda, warto wyjść na spacer i Lungolago (deptak spacerowy) w stronę centrum chodnikiem wzdłuż Jeziora Garda.

Jak na największe miasto przystało, najtrudniej będzie uzyskać w nim ciche i spokojne miejsce.  Ale to zależy kto co lubi. 

Poza tym znajdziecie tu też większość sklepów, atrakcji usług i w okolicy największe Centra Handlowe.

Sklepy i galerie handlowe w regionie Desenzano del Garda

Centrum Handlowe Il Levele – całkiem przyjemne miejsce, z dużą ilością zieleni. Mniej barów i gastronomii. Raczej sklepy, również OBI czy LIDL

Największe miejsce w regionie, il Leone. Bardzo dużo różnych sklepów, typowe knajpki jak w takich centrach. Duże przeceny w lipcu. 

W Desenzano jest też bezpośredni i popularny zjazd z Autostrady A4, tutaj też jest dworzec kolejowy, a połączenia z innymi regionami znajdziecie tutaj

Jedziemy dalej:

Lido di Lonato

To bardzo małe, a wręcz ograniczające się do kilku restauracji, dosłownie krótkiego wybrzeża i chyba dwóch małych kempingów miejsce na mapie. Natomiast, to też miejsce, które może spodobać się osobom szukającym rozrywek tj kluby muzyczne i dyskoteki na plaży nad Jeziorem Garda. 

Polecamy Coco beach club miejsce, które w ciągu dnia oferuje plaże i dostęp do Jeziora Garda ale również część Restauracyjną. 

Wieczorem i na noc zamienia się w klub na plaży. 

Klub muzyczny na plaży nad Jeziorem Garda. 

W Lido di Lonato, znajdziecie blisko ciekawy kemping gdzie można rozstawić wóz i delektować się widokami na Jezioro Garda – mając je na wyciągnięcie nogi. Area Sosta Camper La to niewielki kemping – bez basenów i atrakcji. Natomiast bardzo dobre lokalizacyjne miejsce do zaparkowania kampera. 

Padenghe sul Garda

Przyznaję, że my upodobaliśmy sobie tą miejscowość najbardziej. 

Z bardzo wielu powodów. Między innymi lokalizacyjnych, czystej wody i wspaniałych plaż, połączeń rowerowych z całym regionem. 

Tutaj w mojej ocenie, też jest najwięcej najładniejszych nieruchomości w regionie Jeziora Garda. Chociaż to tylko moja opinia, a wiele z nich jest solidnie ukryte. Choć jako miasteczko jest małe i dość rozciągnięte. W Padenghe jest też Zamek, wciąż zamieszkały. 

Na zamku w Padenghe sul Garda, często organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. Jest tam naprawdę piękny widok na jezioro. Jako ciekawostka zamek w Padenghe sul Garda wciąż jest zamieszkały! Za każdym razem jak parkujemy obok (bezpłatny parking tutaj) nasza Zosia mówi, że tu są duchy. I to jedyne takie miejsce, zamek gdzie Zośka ma taki stwierdzenie. Sam nie wiem – trochę ciarki przechodzą 😉 Sprawdź osobny wpis dotyczący opowiadający legendy nad jeziorem Garda.

Chodząc później po trzech uliczkach zamku, wśród tych mieszkań gdzie wiszą często stare firanki atmosfera się zagęszcza. Sprawdźcie sami.

W Padenghe sul Garda, jest też bardzo przyjemna trasa spacerowa przy samym jeziorze. Stąd można zaczynać naprawdę wielokilometrowe spacery wybrzeżem jeziora tutaj

To zaledwie 15 minut od apartamentów, które mamy Wam do zaoferowania w Padenghe sul Garda – polski gospodarz. Prywatne apartamenty z basenem.

Tutaj też jest bardzo dużo miejsce gdzie można bezpłatnie plażować. Zlokalizowane są liczne bary, a wieczorami gra DJ albo muzyka na żywo. 

Plaże tu są kamieniste, woda jest już bardzo czysta.

Tutaj też często zaglądamy w sezonie, głównie na weekendy. Jest tu dużo mniej ludzi, niż w sąsiednim Desenzano czy innych regionach na północ. 

Mamy tu też na plaży ciekawą historie. Podczas jednego plażowania, mały wodny wąż wypłyną na brzeg z jeszcze mniejszą rybą w buzi by skończyć ją połykać. 

Dojrzała to nasza Zosia, przestraszyła węża, który uciekł w popłochu do wody, zostawił rybkę. Takim sposobem Zosia uratowała rybkę, mogła wypowiedzieć trzy życzenia ( -zadbała o nas wszystkich) 😉 

Plaże z Padenghe sul Garda, ciągną się wzdłuż jeziora na północ. W zasadzie do, aż miejscowości Moniga del Garda, to wiele kilometrów takiego wybrzeża.

Auto można zaparkować po drugiej stronie ulicy, jest ich tam kilka, tu dla przykładu jeden . Albo jeśli macie szczęście bo miejsc jest niewiele tutaj, skąd też jest fajne zejście nad samo Jezioro Garda.

Moniga del Garda

Moniga, zwana także Città del Chiaretto. Znana i ceniona za różowe wino, któremu co roku poświęcona jest impreza Italia in Rosa, podczas której spotykają się wina różowe z całych Włoch i kilka ważnych firm zagranicznych. 

Moniga jest zatem nieodzownym przystankiem w idealnej trasie kulinarno-winiarskiej. Pobyt uprzyjemnia bogata oferta noclegów i niezapomniane krajobrazy miasteczka, które wznosi się między jeziorem, a pozostałym regionem. To miasteczko i nawet cały już niewielki region z dużą ilością kempingów. 

Dla porównania do wcześniejszego Padenghe sul Garda, to właśnie od Moniga del Garda, na północ do Salo -to w zasadzie same kempingi. 

Jest tu w czym wybierać. Polecany przez znajomych kemping to Sereno, Eden i wiele innych. Szeroką ofertę kempingów i noclegów nad Jeziorem Garda otrzymasz w odpowiedzi na wiadomości nasz e-mail: ko*****@ac**********.pl

Inne ciekawe miejsca do odwiedzenia to w okolicy Moniga del Garda

Tutejsze Bierhalle i ich ważone na miejscu piwo w
Manerba Brewery

Albo po sąsiedzku macie też winnice
Avanzi winery and Frantoio, Fattori Cà Granda

Lokalne wino i regionalne jedzenie zjesz natomiast w:

Signorvino

U nas też umówisz degustację win i zamówisz kolację w tradycyjnej winnicy lub agroturystyce, zadzwoń do mnie rozmawiam w jezyku polskim +39 392 291 3547

Teraz w inną stronę. Bo w regionie Moniga del Garda, fajna ciekawostka, producent importer, klasycznych amerykańskich blaszanych przyczep kempingowych. 

Stoi ich kilka na podwórku, chyba jest jakiś lokal nawet obok.
American Vintage Trailer Srls

Rocca di Manerba to rezerwat przyrody i piękne widoki z góry na południowym zachodzie Jeziora Garda. Należący do gminy Manerba del Garda w okolicy Salo. To całkiem duży obszar nad Jeziorem Garda, w gąszczu okolicznych kempingów i apartamentów jest fajną oazą spokoju i pięknych widoków – więcej o tym miejscu znajdziesz w osobnym tekście – tutaj klik. Dobrze uciec od zgiełku Jeziora Garda, jak ktoś potrzebuje. 

Auto można też zostawić na parkingu z barem wśród gaju oliwnego. Tutaj.

Szybko przeskakujemy dalej do

Salo

Salò to wyjątkowo historyczne miasteczko. Było stolicą Magnifica Patria podczas panowania Wenecji i siedzibą wielu ministerstw faszystowskiego rządu Włoskiej Republiki Socjalnej. 

Ślady tej przeszłości widoczne są na całej trasie spaceru po eleganckiej starówce, pełnej budynków o dużej wartości historycznej i artystycznej.

W Salò warto zobaczyć Palazzo della Magnifica Patria, zbudowanego w 1524 roku z projektu Sansovino, odbudowany po trzęsieniu ziemi w 1901 roku i katedrę zbudowaną w XV wieku w stylu późnogotyckim, gdzie zachowały się ważne świadectwa artystyczne. Oferta turystyczna tego tętniącego życiem miasta z pewnością nie kończy się tutaj. Nawet dla miłośników sportu i wypoczynku na świeżym powietrzu istnieje możliwość skorzystania z tras wzdłuż wzgórza za miastem lub na promenadzie nad jeziorem.

Salo, to drugie pod względem wielkości miasto nad Jeziorem Garda. Tutaj też znajduje się najdłuższa promenada w regionie.

Salo i region to zatoka o tej samej nazwie – największa nad jeziorem. Tutaj też woda często jest spokojniejsza, a plaże naprawdę robią wrażenie. My polecamy te tutaj. Plaża jest mała, ale przyjemna. 

Wejście do wody w wielu miejscach jest trochę inne niż wszędzie (w zależności od poziomu w jeziorze, ale mówimy o sezonie) bo najpierw jest płytko – czasem woda nawet nie sięga do kolan, później są duże kamienie i nagle jest po pas albo głębiej. Co ma swój urok, również dla rodzin z dziećmi, tworząc swojego rodzaju brodzik dla tych najmłodszych. Kamienie w tym przypadku robią granicę gdzie wyraźnie widać różnice w głębokości. 

Niestety nad Jeziorem Garda – głównie na północy tego nie widać. Często też jest to niebezpieczne dla bawiących się dzieci bo dno szybko ucieka i robi się momentalnie głęboko. Na plażach południowego regionu jest inaczej.

W Salo, właśnie zachodnim wybrzeżu zaczynają się góry – pierwszą z nich jest San Bartolomeo 1600 mnpm.

Gdzie zaparkować samochód w Salo, nad Jeziorem Garda

Przy zwiedzaniu miasta, auto warto zostawić tutaj

Stąd już jest blisko na promenadę, a ilość miejsc nawet w sezonie daje poczucie bezpieczeństwa zaparkowania. Innym miejscem jest bezpłatny parking, zlokalizowany w tym miejscu – klik.

Promenada w Salo, alternatywne miejsce nad Jeziorem Garda

Promenada w Salo została wybudowana po 1900 roku i trzęsieniu ziemi, które pojawiło się w tym regionie. To tu znajdziecie bardzo liczne bary, restauracje i lodziarnie z ogródkiem wychodzącym wprost na Jezioro Garda. 

To też trochę inne miejsce, niż typowe włoskie miejsca w regionie. Tu często znajdziecie eksperymentalne lokale i trochę inną kulturę. Zresztą zapraszam Was do wpisu Asi, która bardzo fajnie opisała to miejsce (klik

W regionie rowerzystów odsyłam do dwóch ciekawych pętli górskich. To sprawdzone przeze mnie i opisane trasy rowerowe.

Valle Sabbia, górska kraina łącząca Jezioro Garda i sąsiednie Idro

Rowerem nad Jeziorem Garda. Pętla rowerowa południowo – zachodni region. Trasy rowerowe dla każdego.

Lago Valvestino i rowerowe górskie pętle nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda – co dalej na północ, Maderno, Gargnano.

Jadąc dalej na północ mijamy bardzo ładne kolorowe wille w Gardone Riviera. 

Maleńka miejscowość Maderno, następnie Gargnano – to drugie lokalnie znane jest z tego, że po wojnie gościło rząd Mussoliniego. 

To tutaj jadąc dalej na północ zaczynają się tunele i jest zakaz wjazdu ciężkich aut.

Stąd, też jeśli szukacie miejsc do plażowania będzie coraz mniej. Ograniczą się one do kilku naprawdę niewielkich plaż.

Tignale

Położone na zielonym płaskowyżu obsadzonym drzewami oliwnymi i sadami. Gmina Tignale wije się przez sześć osad, wszystkie na wysokości od 500 do 600 metrów nad poziomem morza. 

Jezioro Garda, wzgórza i góry charakteryzują geografię tych miejsc i oferują czarujące widoki: z jednej strony nierówny wąwóz potoku San Michele. Z drugiej charakterystyczne tarasy, które rozciągają się od Piovere do Oldesio, obsadzone drzewami oliwnymi. W głębi lądu łąki, lasy, szerokie doliny. 

Tignale miało pełną przygód i często kontrastową historię, właśnie ze względu na ewidentne strategiczne położenie. 

Nadal można zobaczyć liczne pamiątki wojskowe, z których część jest w doskonałym stanie. Po drugiej wojnie światowej rozpoczął się proces transformacji obecnej gospodarki, który dziś obraca się wokół turystyki i jest daleki od tego z minionych stuleci. Wtedy opierał się wyłącznie na uprawie i eksploatacji zasobów ziemi oraz na żywym inwentarzu. 

W szczególności można mówić o „zielonej turystyce”, która daje możliwość uprawiania każdego sportu związanego ze środowiskiem od żeglarstwa po kolarstwo górskie, piesze wycieczki. 

Wśród ciekawych miejsc warto wymienić Muzeum – Centrum Turystyczne Parku Alto Garda Bresciano oraz Sanktuarium Montecastello,

Niedawno odrestaurowany, jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych miejsc sakralnych w Gardzie ze względu na piękno architektoniczne, artystyczne i krajobrazowe.

Tutaj warto podlinkować wydarzenie z 2017 kiedy to skradziono z tego miejsca relikwie Jana Pawła II i oraz księdza Jerzego Popiełuszki:

Co dalej w Tignale

Jak dla mnie to region, bo sama miejscowość to niewiele ponad 1000 mieszkańców. (dane Wikipedia, rok 2004) .

Położony trochę wyżej, niż przy samym Jeziorze Garda, bo ponad 500 metrów nad poziomem. Za to z rewelacyjnymi widokami. 

Miejsce to ujmę, tak. – Jeśli potrzebujecie trochę górskiego klimatu, widoków i kąpieli w basenie, często z widokami na jezioro Garda, to ten wybór będzie odpowiedni. 

To naprawdę dobre miejsce by zaszyć się i spędzić tu urlop w spokoju. 

Choć nie koniecznie jeśli szukacie bazy wypadowej (zwiedzanie wycieczki w regionie) i plażowania nad samym Jeziorem Garda czy codziennych spacerów, codzienny wyjazd i zjazd z góry może być uciążliwy

Podobnie jak w Limone sul Garda, ale o tym niedługo więcej.

Zwracajcie uwagę na położenie wysokości swojego hotelu, noclegu. Może się okazać, że obiekt nie jest oddalony od samego Jeziora Garda, natomiast jest wysoko.

Jak będziecie przejazdem lub rowerami bardzo polecam bar Terrazza Panoramica. 

Naprawdę warto się tutaj zatrzymać, przepiękny widok na Jezioro Garda, napić się tu kawy czy zjeść coś to rewelacja. tutaj:

Podobnie jak w przypadku Tarasu przy Hotelu na górze Strada Della Forra, tu również można wypić i zjeść z mega widokiem.

Campione

To bardzo mała miejscowość, typowa pod Windsurfing – choć dla bardziej zaawansowanych niż ten oferowany na samej północny .

Jeśli więc lubicie ten sport lub chcecie popatrzeć jak trenują zawodowcy to koniecznie zjeżdżajcie. W jednym z tuneli w kierunku tego miejsca. 

To nawet trudno nazwać miejscowością, bo dla mnie to maleńka wioska otoczona górą.

Łagodne warunki klimatyczne panujące nad Jeziorem Garda, szczególna pozycja otoczona górami i stała obecność przez cały rok wiatrów Peler i Ora, pozwalają na każdy rodzaj aktywności w kontakcie z wodą i powietrzem, od windsurfingu po kitesurfing, aż po żeglowanie.

Tutaj też niesamowity widok zagwarantuje Wam, też wcześniej wspomniana góra, która od lądu otacza to miasteczko.

Uważam że warto wjechać tu choć na chwilę. 

Pamiętajcie, że zjazd jest w tunelu więc warto o nim pamiętać. 

Jeśli szukacie ciszy i spokoju to zdecydowanie warto odwiedzić tą wioskę również po sezonie. Ma dość ciekawą historię z lokalnym biznesem i bawełną, totalnie odmienną od tego co jest tu obecnie

Strada della Forra

Na wstępie zaznaczę, że jeśli ktoś nie czuje się dobrze za kółkiem na wąskiej ulicy, w tunelach i z dużym ruchem samochodów – niech odpuści sobie ten wjazd, albo znajdzie kierowcę. 

Otóż zdarzają się nagminnie sytuacje, takie kiedy ludzie wjeżdżają i dostają paraliżu za kierownicą. Naprawdę.

Warto wjechać tutaj też rowerem. Myślę że każdy, co trochę coś jeździ, poradzi sobie z podjazdem. Wbrew pozorom jest wiele miejsc gdzie można robić przerwy. a satysfakcja gwarantowana.

Limone sul Garda

Miasto Limone leży na wąskim pasie ziemi w pobliżu wysokich skalistych ścian na północ od jeziora Garda-Lombardia. 

Limone jest dziś jednym z najpopularniejszych i najlepiej wyposażonych ośrodków turystycznych Gardy. Udało się zachować nienaruszony urok małego miasteczka z malowniczym starym miastem składającym się ze starożytnych domów, wąskich uliczek i portów otoczonych bujną przyrodą. 

Oferuje niezliczone możliwości przyjemnych i relaksujących spacerów zarówno w głębi lądu, jak i nad samym Jeziorem Garda. 

Tą miejscowość też wymieniacie w pytaniach najczęściej. 

Dla mnie kojarzy się ona z dużą ilością ludzi, jeszcze większą ilością aut, drogim chyba jedynym dużym parkingiem wielopoziomowym, i jeszcze droższą pizzą na którą z jedną z grup czekaliśmy chyba najdłużej w życiu. 

Oczywiście tyle ile wad, każdy kto był może pokazać zalet. Bez wątpienia miejsce to jest bardzo fotogeniczne i klimatyczne. Otoczone górami, wodą.

Dodatkowo miejsce to słynie z podwieszanej trasy rowerowej – tej rozsławionej na wielu grupach jako trasa oplatająca Jezioro Garda. Okrzyknięta najbardziej spektakularną trasą rowerową w Europie.

Pisałem o tym zjawisku tutaj, więc zapraszam.

W Limone przyznaję nigdy nie plażowaliśmy. 

Od nas tu jest już dość daleko, więc albo przyjeżdżaliśmy tu w innym celu, albo przejazdem.

A plaże te ulubione i taki sposób spędzania czasu mamy dużo bliżej naszego południowego regionu nad Jeziorem Garda. 

Dla mnie też, to miasteczko, które może sprawić wielu kłopotów organizacyjnych. Przez swoje górskie i kaskadowe położenie wymusi na nas wchodzenie i schodzenie w zasadzie bez przerwy. 

Jeśli trafi się Wam hotel. gdzieś wyżej może być to uciążliwe. Zwracajcie więc uwagę na wysokości swoich rezerwacji w tym miejscu.

Choć woda i widoki w tym miejscu wiele rekompensują.

Co warto zobaczyć w Limone sul Garda? 

Jak w wielu miasteczkach nad Jeziorem Garda, koniecznie promenadę. 

Tutaj o tyle mamy różnicę, że ta prowadzi dość w nietypowy sposób. O ile początek od parkingu czyli stądto normalne Lungolago z restaracjami, barami i lodziarniami. Lecz kiedy wejdziecie dalej miasteczko i ulice, zaczniecie kierować się zgodnie z oznaczeniami do trasy rowerowej przejdziecie całkiem ciekawymi uliczkami wzdłuż Jeziora Garda. 

Tędy też traficie na te najbardziej popularną zawieszoną jak balkon trasę spacerowo rowerową. 

Z ciekawostek dodam że do lat 30, XXw Limone, było w zasadzie odcięte drogą lądową od świata. Zostało ostatecznie połączone z sąsiednimi wioskami w 1932 roku, kiedy ukończono charakterystyczną drogę Gardesana Occidentale. Tak zakończyły się lata izolacji i granic. 

Tutejsza gospodarka zaczęła się zmieniać zaraz po wojnie, dzięki napływ pierwszych turystów z regionów Europy Północnej. 

Dawniej Limone gospodarkę opierało na rybołówstwie oraz uprawie drzew oliwnych i cytryn (jest to najbardziej wysunięte na północ miejsce we Włoszech, gdzie można znaleźć uprawy cytrusów). 

Można było się tu dostać wyłącznie połączeniami żeglugowymi. Inną „cechą” tego miasteczka jest długowieczność rdzennych mieszkańców. 

Podobno cechuje ich gen właśnie długowieczności. Mutacja, pozwala wielu z nim przeżywać nawet wiek 100 lat. Stąd średnia wieku w Limone sul Garda jest bardzo duża. Niektórzy mieszkańcy Limone wydają się mieć dar zwany „Eliksir długiego życia”. 

W 1979 roku we krwi tubylca Limone odkryto cudowne białko Apolipoprotein A-1 Milano, które chroni serce i tętnice nawet przy wysokim poziomie cholesterolu i trójglicerydów, usuwając tłuszcze z tętnic

Z Limone też dostaniecie się licznymi połączeniami do Malcesine. Rozkład znajdziesz tutaj lub tutaj

Limone sul Garda to ostatnia miejscowość w regionie Lombardii.

Na resztę Trydent i Veneto zabiorę Was w następnych częściach wycieczki.

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś, jeśli spodobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *