Limone sul Garda i wszystko co musisz wiedzieć

Limone sul Garda to miasteczko położone na północno zachodnim brzegu jeziora Garda. Na stałe zamieszkiwane przez około 1,5 tysiąca mieszkańców. To gmina najdalej wysunięta na północ regionu Lombardia, znajduje się na granicy dwóch regionów. Na północny sąsiaduje z gminą Riva del Garda i regionem Trentino. Na wschodzie granica przebiega mniej więcej środkiem jeziora i sąsiaduje z gminą Malcesine i Wenecja Euganejska.

I to właśnie ten region miał wg legendy ciekawe znaczenie w powstaniu miasteczka Limone.

Zapraszam Cię, do krótkiej historii o tym jak powstało miasteczko Limone sul Garda

Nazywam się Wojtek i już na stępie chciałbym podziękować, że tutaj jesteś. Jest mi bardzo miło jak mogę przekazać kilka ciekawostek o regionie gdzie mieszkam. Treści na tym blogu są wynikiem mojego doświadczenia, rozmów z mieszkańcami, studiowania historii i codziennych publikacji. Łączę to wszystko w całość, a częścią tych informacji dzielę się tutaj. Jednak duża większą dawkę informacji o regionie poznasz na organizowanych przez nasz Skład wycieczkach. Sprawdź rozwiązania w dedykowanym serwisie polskich organizatorów nad jeziorem Garda.

Limone sul Garda, wszystko co powinieneś wiedzieć

Limone sul Garda, skąd wzięła się taka nazwa?

Legenda głosi, że z miłości boga Benaco i Filide, greckiej księżniczki urodziły się bliźniaki, Grineo i Limone. 

W zamierzeniu Ojca pierwszy powinien poświęcić się rybołówstwu, drugi rolnictwu. Natomiast ta dwójka chłopaków, okres dojrzewania wolała spędzać na polowaniach i zboczach góry Baldo.

Pewnego dnia, podczas jednego z polowań chłopak o imieniu Limone został zaatakowany i zabity przez dzika. Zdesperowana Filide poprosiła męża o powrót syna do życia. Bóg Benaco podał Limone napar przygotowany z tajemniczych kwiatów i dziecko ożyło.

Następnie Limonę wykonał wolę Ojca. W bezpiecznym miejscu osiadł na przeciwko wzgórza Baldo. W osłoniętym od wiatrów regionie dbając o uprawę owocu, który wziął od niego swoją nazwę. Grineo natomiast został rybakiem.

Do dziś Limone sul Garda słynie z upraw cytrusów, można odwiedzić wiele specjalnie przygotowanych tarasów gdzie rosną pokaźne wieloletnie drzewa cytrynowe. Niegdyś produkcja cytryn była najważniejszym z zawodów, a mieszkańcy zbudowali pierwsze gaje cytrynowe. To tutaj pojawiły się tarasy o których mówi Wolfgang Goethe podczas pierwszego pobytu nad jeziorem Garda w 1786 roku, kiedy odwiedził Malcesine. Tarasy i gaje oliwne składające się z filarów, belek, do których przymocowane są następnie okna lub panele do ochrony roślin.

Inna hipoteza nazwy Limone sul Garda

Inną hipotezą powstania nazwy Limone sul Garda jest wersja, pochodzenia od słowa limes, czyli granica. Ponieważ od wieków Limone znajduje się tuż przy granicy regionów Austro-Węgier, obecnie Trentino, a księstwa włoskiego i Longobardów (obecnie Lombardia).

Daj znać w komentarzu, która hipoteza nazwy jest Tobie bliższa. Czy legenda o dwóch chłopcach, czy opcja z granicą.

Ciekawostki o Limone sul Garda

Faktem jest też to, że Limone sul Garda do czasów pierwszej wojny światowej było dostępne wyłącznie drogą wodną.

Pierwsze tunele na zachodniej stronie jeziora i drodze Gardesana powstawały w latach 1913 – 1918, połączyły one miasteczko drogą lądową z resztą świata. Jak widzisz, miasteczko od niedawna zrobiło się dostępne. Co ciekawe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie którzy pamiętają tamte czasy mogą ciągle żyć.

Limone sul Garda i mieszkańcy są długowieczni. To jest fakt i potwierdzona teza spowodowana anomaliami genów występujących wyłącznie w tym miejscu na świecie. W związku z tym przygotowałem Wam wiele informacji.

Mieszkańcy Limone sul Garda należą do najdłużej żyjących we Włoszech?

Historia tego odkrycia rozpoczęła się w 1979 roku w Mediolanie, a konkretnie z hospitalizacją pracownika kolei, pochodzącego z Limone sul Garda.

Pacjent miał cholesterol o bardzo wysokich wartościach, ale jego tętnice i serce nie wykazywały żadnych uszkodzeń. Lekarze w niedowierzaniu zaczęli dokładniej badać przypadek. Okazało się, że we krwi pacjenta, a przy okazji jego Ojca i Córki odkryto nieprawidłowe białko, które badacze nazwali A-1 Milano.

Najważniejsze jest to, że białko obecne we krwi osób pochodzących z Limone zachowuje się w sposób nienormalny, ale korzystny. A to daje niezwykle skuteczną broń przeciwko miażdżycy i zawałowi serca. 

W wyniku tego tłuszcze są przenoszone z tętnic do wątroby, gdzie są eliminowane. Naukowcy są zaskoczeni tym, dlaczego ta mutacja genetyczna wystąpiła tylko w Limone i próbują dowiedzieć się skąd ta anomalia. Badania trwają, mieszkańcy Limonę poddawani są badaniom krwi. Rezultat jest zaskakujący: znaczna liczba mieszkańców jest nosicielami genu. 

Trwają badania nad drzewem genealogicznym mieszkańców i rejestrów urodzeń. Wszystko wskazuje na to, że wszyscy nosiciele genu pochodzą od jednej pary, która pobrała się w Limone 14 listopada 1644 roku.

Badania przeniosły się do głównych laboratoriów na całym świecie, szczególnie w Europie Północnej i Stanach Zjednoczonych. Dużo pomogła współpraca mieszkańców Limone, którzy poddawali się badaniom. W ten sposób można było zsyntetyzować A1 Milano, przenosząc zdolność do reprodukcji białka w niektórych bakteriach. 

Lek długowieczności z Limone sul Garda

W listopadzie 2003 roku grupa badaczy odtworzyła białko w eksperymentalnym leku. Lek, który podawany czterdziestu siedmiu osobom cierpiącym na ciężkie postacie miażdżycy w ciągu zaledwie sześciu tygodni, doprowadził do zaskakującego wyniku. Średniego zmniejszenia złych tłuszczy o 4,2%. 

W maju 2004 roku w Limone odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, na której czołowi eksperci dyskutowali o szczególnej długowieczności mieszkańców miasteczka. 

Dobra wiadomość jest taka, że zespół medyczny, potwierdził też że dzieci nosicieli genu, ciągle przekazują go dalej. Tworząc w Limonę społeczeństwo długowieczne.

W ten sposób kontynuuje się fascynująca historia długowiecznego eliksiru, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie od 16 wieku. I tutaj pojawia się moje prywatne nawiązanie do boga Benaco i księżniczki Greckiej i ich dwóch chłopaków. Pamiętasz? -pisałem o tym kilka wersów wyżej o genezie powstania miasteczka.

W każdym razie, badania nad lekiem trwają od 2012 roku. Prawdopodobnie za kilka lat wprowadzone zostaną na rynek innowacyjne leki pochodzące z Limone sul Garda.

San Piętro restauracja w Limone sul Garda

Co zobaczyć w Limone sul Garda?

Limonaia del Castel – muzeum i gaj oliwny

Jego budowa sięga początku XVIII w. Data 15 kwietnia 1786, widoczna jest w studni z wodą, może odnosić się do budowy lub regulacji kanałów. Inne interwencje przeprowadzono w celu podniesienia i przesunięcia filarów, podniesienia ścian oraz zwiększenia powierzchni podłogi i liczby pięter. Przekazana przez rodzinę Amadei, a w XIX wieku Girardi i Polidoro. 19 czerwca 1926 roku wytwórca cytryn został zakupiony przez Giuseppe Segalę (1889–1975), który po latach ciężkiej pracy jako górnik powrócił do Limone z Ameryki. W styczniu 1995 roku zamek został przejęty przez Administrację Miejską.

Wdrożono cztery interwencje budowlane. Pierwszą w 1997 r. na budowę muru, oraz oczyszczenie. Drugą w 1999 r. na renowację dachu. Trzecią w latach 2002-03 dzięki wkładowi regionu Lombardii w ramach „Planu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2000-2006”. Zimą w latach 2006-2007, dzięki funduszom Urzędu Miejskiego, zakończono prace przy wjeździe. Centralna cześć służy jako połączenie między tarasami i jest wyposażona w centrum muzealno-edukacyjne.

W całym zamku znajdują się kanały do nawadniania roślin; woda pobierana jest ze strumienia San Giovanni przez Kanał Calmèta, pochodzący z początku XVIII w. Obecnie uprawianych jest sto drzew owoców cytrusowych (cedry, cytryny, słodkie i gorzkie pomarańcze, chinotti, grejpfruty, mandarynki i kumkwat).

Bilety i godziny otwarcia

Wejście 2,00 €
Wstęp bezpłatny dla dzieci do 10 lat

Godziny otwarcia 2024
od 22.03 do 31.05 otwarte codziennie od 10 rano do 6 wieczorem, od 01.06 do 30.09 codziennie od 10 do 22, od 01.10 do 31.10 codziennie od 10 do 18

W celu uzyskania informacji lub rezerwacji wycieczek z przewodnikiem wystarczy skontaktować się z Ratuszem w godzinach pracy biura, pod numerem 0365 954008.

Oficjalna strona muzeum – kliknij tutaj

Muzeum Rybaków

Zmiana społeczno-gospodarcza, która zaangażowała miasteczko po otwarciu drogi lądowej, przyniosła działalność połowową. Typowa łódź i specjalne dawne narzędzia, mogły być lepiej dostarczane do miasteczka.

Administracja miejska Limone sul Garda chciała stworzyć Muzeum Rybaków, aby zachować pamięć i historię „starych zawodów”.

Muzeum Rybaków znajduje się na terenie Parku Miejskiego (dawniej Villa Boghi). Muzeum Rybaków gromadzi przedmioty, zdjęcia, różne materiały nieodłącznie związane z tradycyjnym rzemiosłem związanym z jeziorem. Wszystko to zostało hojnie przekazane przez członków rodzin byłych rybaków. Stowarzyszenia, którzy w ten sposób aktywnie przyczynili się do realizacji tego samego, aby pamiętać ważną część historii Limone sul Garda.

Godziny otwarcia:

Codziennie od 01.04.2022 do 31.10.2022 od 10.00 do 22.00

Wstęp wolny

Kościół San Rocco

Chiesa di San Rocco został zbudowany w latach 1529–1536 jako symbol wdzięczności za przetrwanie niszczycielskiej zarazy, która przetoczyła się przez region. Służył jako miejsce pocieszenia i modlitwy dla społeczności w trudnych chwilach. Na przestrzeni lat kościół przeszedł szereg renowacji, zachowując jego historyczne i architektoniczne znaczenie.

Styl romański i jednonawowa konstrukcja kościoła emanują prostotą i elegancją. Gdy wejdziesz do środka, z pewnością zwrócisz uwagę na piękną chrzcielnice z białego marmuru i wspaniałe freski odkryte i odrestaurowane w latach 1989 i 2006.

Kościół otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok. Jeśli jednak chcesz poznać kościół w całej okazałości, zaplanuj wizytę w miesiącach letnich, kiedy pogoda jest ładna, a miasto tętni życiem. Spokojna atmosfera i historyczne znaczenie kościoła sprawiają, że jest to obowiązkowy cel dla miłośników historii i osób poszukujących spokojnego odosobnienia.

podwieszana trasa Limone sul Garda
podwieszana trasa Limone sul Garda

Podwieszana trasa rowerowo spacerowa

Podwieszana trasa nad Jeziorem Garda z Limone sul Garda. O co tyle szumu, i czy warto? Pewnie większość osób planujących pobyt nad Jeziorem Garda, słyszała o tym miejscu. To poniekąd już wizytówka regionu. W czym rzecz i czy naprawdę jest tego warte?

Otwarta w połowie 2018 roku trasa rowerowo, spacerowa trasa. Na rok 2024 wciąż niespełna 2,5 kilometrowy odcinek, dumnie prezentowany i komunikowany jako most wiążący 19 miasteczek całego regionu Jeziora Garda. Jako część wielkiego planu, który iści się na naszych oczach. Na pewno część mamy już namacalny dowód. Jednak wciąż dużo pozostaje do zrobienia. Trasa, aktualnie kończy się pomnikiem i zamkniętą bramką, która wręcz utrudnia kontynuowanie podróży w kierunku Riva del Garda.

Dlaczego miasteczko Limone sul Garda nie jest dobrym miejscem na wyprawy rowerowe?

Po wielu latach, przetargów, planów, Riva del Garda i region Trentino rozpoczęły pracę, by połączyć swój odcinek z już istniejącym. Niestety nie jest on kontynuowany jak ten z Limone, czyli podwieszany. Sprawę tutaj pokrzyżowali obrońcy środowiska, wskazując że wiszący taras mocno rani oczy osób pływających po jeziorze, ponadto niszczy środowisko oraz ma niekorzystny wpływ na skały. Dlatego odcinek z Riva del Garda do istniejącej już trasy, głównie prowadzony jest w tunelach. Wielomilionowy projekt wciąż jest realizowany. Z pewnością otwarcie go znacząco ułatwi podróżowanie w regionie rowerem. Tymczasem ten zostawiłbym przed miasteczkiem, albo na trasę zabrać rower wyłącznie do zdjęcia.

Dziś rower w Limone dobrze wygląda na zdjęciach i ograniczonych kadrach zdjęć i filmów. Przejazd przez miasteczko jego dolną częścią, przez dużą ilość turystów jest bardzo niewygodny. Dojazd z każdej strony (północ, południe) wiąże się z przejazdem wieloma tunelami. Wyjście i wejście na prom z rowerem w sezonie jest mało wygodne.

Więcej informacji o trasie rowerowo, spacerowej znajdziesz w osobnym artykule – kliknij tutaj.

Główny deptak w Limone sul Garda

Limone sul Garda, polskie wycieczki

Mieszkając w Limone sul Garda, możesz również skorzystać z jednodniowych wycieczek w regionie oferowanych przez polskich organizatorów.

Biuro podróży Bel Viaggio, odbierze Ciebie spod drzwi apartamentu lub hotelu. To wygodny sposób i możliwość skorzystania z bogatej oferty zwiedzania regionu z lokalnymi przewodnikami i polskimi organizatorami atrakcji.

Z pewnością zainteresują Ciebie codzienne wycieczki, np:

Wycieczki do Wenecji. Tego miasta nie trzeba przedstawiać. Jest na liście większości osób odwiedzających Jezioro Garda. Nic dziwnego, skoro dojazd zajmuje zaledwie około 2-3 godziny, a sama Wenecja powinna być odwiedzona przez każdego przynajmniej raz w życiu. Wycieczka organizowana jest z wyjazdem w godzinach popołudniowych, dojazd do Wenecji na 2-3 godziny przed zachodem słońca. Pozwala to uniknąć jednodniowych turystów, którzy ostatnimi opcjami komunikacji publicznej opuszczają to miasto. Wenecja staje się bardziej klimatyczna i dostępna, a zachodzące słońce nad Canele Grande pozostawi niezapomniane wspomnienia. Wycieczka organizowana jest w każdy czwartek. Pełnym program i wycieczki znajdziesz na tej stronie – kliknij tutaj.

Wycieczka na Monte Baldo. Ten masyw górski po przeciwnej stronie jeziora jest kierunkiem wybieranym przez większość gości Limone. Nic dziwnego, ponieważ widoczny jest praktycznie z każdego miejsca. Wycieczki z Bel Viaggio, przede wszystkim zagwarantują Wam dodatkowe atrakcje podczas dnia, wiele ciekawostek przekazanych w busie. Dowiecie się między innymi dlaczego Monte Baldo uznawane jest za botaniczny ogród Europy, oraz jak Jezioro Garda uratowało Weronę. Podczas spaceru na górę, odkryjecie wiele miejsc gdzie można spotkać świstaki. Wycieczki organizowane są w środy. Pełnym program i wycieczki znajdziesz na tej stronie – kliknij tutaj.

Wycieczka do Werony, Sirmione i degustacja wina. To plan na idealny dzień i poznanie nie tylko pobliskiej Werony, ale prawdopodobnie całego jeziora Garda. W godzinach porannych organizator odbierze Was spod drzwi noclegu. W pierwszym etapie jest przejazd do Werony i zwiedzanie miasta z przewodnikiem, następnie przejazd nad jezioro Garda i Sirmione, zwiedzanie miasteczka, rejs motorówką. Dzień skończycie w lokalnej winnicy. Wycieczki organizowane są w każdy piątek. Pełnym program i wycieczki znajdziesz na tej stronie – kliknij tutaj.

Pozostałe wycieczki polskich organizatorów w regionie jeziora Garda znajdziesz na stronie jeziorogarda.pl To polski serwis do rezerwacji wycieczek i atrakcji nad jeziorem Garda.

Limone sul Garda – jak dojechać?

Limone sul Garda, położone jest na północno zachodnim brzegu jeziora Garda. Najłatwiejszym sposobem na dojazd do miasteczka jest droga Gardesana. To droga wybudowana w okresie pierwszej wojny światowej, biegnąca z południa na północ jeziora Garda. Jadąc od południa dziesiątki tuneli zaczynają się w miejscowości Gargnano, od północy tuż przy wyjeździe z Riva del Garda.

Przez swoje położenie, miasteczko nie jest dobrym wyborem na wycieczki rowerowe. Każdy wyjazd z miasteczka prowadzi przez tunele. Te są przejezdne rowerem, natomiast to mało komfortowe i bezpieczne odcinki. Do czasu kiedy nie zostanie otwarte połączenie z Riva del Garda odradzam wybieranie tego miasteczka na początek wycieczek rowerowych.

Pomimo to, warto odwiedzić Limone sul Garda i przejść się po wąskich uliczkach, odkryć podwieszaną trasę w kierunku Riva del Gard – więcej o niej przeczytasz w osobnym wpisie, kliknij tutaj.

Pamiętaj też, podróżując w wysokim sezonie, że dojazd do Limone często jest utrudniony. Jedyna droga, którą wybierają turyści w sezonie często potrafi się zakorkować. Dlatego polecam zaplanować dojazd wcześnie rano. W miasteczku tak naprawdę w sezonie letnim znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Istnieje w prawdzie duży dobrze zorganizowany parking wielopoziomowy (kliknij tutaj, żeby poznać adres).

Promem do Limone sul Garda, skąd i gdzie bilety?

Możesz też wybrać prom i dopłynąć np z Malcesine, Riva del Garda, Torbole, Gargnano. To też niebywała okazja, żeby dopływając do miasteczka odkryć jego piękno od strony wody. Tylko w ten sposób, zobaczysz wyjątkowość tego miejsca otoczonego wysokimi górami. Ponadto nie stracisz czasu na poszukiwanie miejsc parkingowych.

Uwaga, dojazd drogą lądową ograniczony jest dla pojazdów o wysokości do 3,5 metra. Dlatego eliminuje to niektóre autokary, planując wiec dojazd wycieczką autokarową nie polecam dojazdu autokarem. Lepiej zaparkować go w Malcesine i dopłynąć do Limonę promem. Te w sezonie odpływają średnio co 30 minut.

Plaża w Limone sul Garda, plaże w Limone sul Garda i w regionie całego jeziora opisywałem w osobnym tekście. Sprawdź na tej stronie – kliknij tutaj.

Noclegi w Limone sul Garda

Miasteczko jest pięknie położone nad samym jeziorem otoczone górami. Wszyscy wskazują wyjątkowe widoki i wspaniałe panoramy widziane z hotelowych tarasów. Możliwe jest to przez położone kaskadowo. Oznacza, to że praktycznie każda ulica położona jest wyżej i wyżej wchodząc głębiej w góry. Dlatego na koniec z lekkim humorem wyszukiwanie noclegów w Limonę przedstawię na jednym zdjęciu.

Ważne jest, aby nie sprawdzać odległości od jeziora czy plaży, a bardziej skupić się na jakiej wysokości położony jest dany hotel czy apartament. Może okazać się, że znajduje się 300 metrów, ale w linii prostej stromymi schodami w dół 😉 a dojście tam zajmie faktycznie 20 minut.

To bardzo ważna sprawa po pierwsze dla rodzin z dziećmi, po drugie dla wcześniej wspominanych rowerzystów.

Dlatego jeśli poszukujecie noclegów w tym kolorowym miasteczku, napisz do nas. Przygotujemy Wam sprawdzone miejsca, które wiemy gdzie faktycznie są położone. Bez niespodzianek 😉 Lokalnie współpracujemy z prywatnymi gospodarzami, hotelami i znanymi serwisami do rezerwacji noclegów. Porównujemy i sprawdzamy, jesteśmy ludźmi, a ofertę przygotowujemy z sercem i doświadczeniem. Oferta zmienia się, dlatego nie będę polecał tutaj nic konkretnego, a Twoim zapytaniem nasz skład na miejscu zajmie się indywidualnie – kliknij tutaj i napisz wiadomość o noclegi

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda.

Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

1 Comment

  1. Bardzo ciekawe informacje. Jestem zwolenniczką historii o braciach – jest niezwykła. Pozdrawiam i do zobaczenia na wycieczce🖐.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *