Strada Ponale, Jezioro Garda

Strada Ponale nad Jeziorem Garda, Droga wydrążona w skale w drugiej połowie XIX, dziś najbardziej poszukiwana trasa rowerowo spacerowa z przepięknymi widokami na Jezioro Garda. To też stara górska droga, łącząca region Riva del Garda z Austro Węgrami. Jej powstanie datuje się na 1918 rok i w historii regionu rzeczywiście miała bardzo kluczowe znaczenie.

Do dzisiaj na trasie można dostrzec wiele miejsc gdzie odbywały się walki i upamiętniające to tablice. Dzisiaj ścieżka Ponale łączy Riva del Garda z doliną Ledro. Wydrążona w skale trasa w drugiej połowie XIX wieku została opuszczona. Dopiero około dwadzieścia lat temu, po wybudowaniu tunelu przy Jeziorze Garda. Od 2004 roku została przekształcona w ścieżkę rowerową. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków europejskich. Trasa ma wyłączone odcinki dla rowerzystów i pieszych. Jedno jest gwarantem na tej trasie, widoki. Są obłędne, jeśli lubisz takie pocztówkowe naprawdę wybałuszające oczy z orbit to takie tutaj znajdziesz. Co ważne, ja z lękiem wysokości czuję się tu całkiem dobrze.

Strada Ponale, jak dojechać?

To południowo zachodnia część Riva del Garda. Samo wejście i trasa zaczyna się dokładnie nad ostatnim tunelem wjazdowym od stronę Limone do Riva del Garda. Jadąc autem od Riva del Garda w stronę Limone sul garda, zaraz przed tunelem skręć w prawo skąd właśnie zaczyna się stara trasa Ponale. Po dwóch kilometrach lekkiego podjazdu droga skręca w prawo, pod nami piękna zatoka i początek Doliny Ledro. 

Strada Ponale, najbardziej poszukiwana trasa nad Jeziorem Garda

Ścieżka Ponale, jest najbardziej poszukiwaną trasą rowerowo spacerową nad Jeziorem Garda. I choć długość odcinka Ponale to zaledwie około 3 km to dostarcza wspaniałych widoków i dużo emocji. Niewielki podjazd, żwirowa nawierzchnia. Natomiast do też początek wielu tras. Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie trasy, możesz udać się w stronę Punta Larici – to jeden z najbardziej wyszukiwanych szczytów w regionie z przepięknym widokiem na Jezioro Garda. Inną opcją jest kierowanie się w dolinę Ledro i jezioro o tej samej nazwie. Trasa ma około 10 km długości w górę, od Restauracji Belvedere oznaczona jest drogowskazem, Lago di Ledro. Trasa jest wystarczająco dobrze oznaczona. Kilka chwil za restauracją trzymaj się drogowskazów oznaczonych jako trasa rowerowa. Przed tunelem należy skręcić w lewo i zjechać lekko w dół. Dojedziemy do odcinka drogi publicznej gdzie należy skręcić w prawo i zaraz za zakrętem w lewo w las.

Strada Ponale w kierunku Jeziora Ledro.

To jedyna taka droga łącząca Riva del Garda z sąsiednim Ledro i doliną. Dobrze oznaczona trasa, głównie z lekkim nachyleniem. W odcinkach natomiast wymaga więcej mocy. Przygotuj się na kilka dość mocnych podjazdów. Natomiast można na nich zwyczajnie poprowadzić rower, a trasę w siodle kontynuować na lżejszych podjazdach. Całość w skali do 10, oceniam na 6. Zakończeniem trasy jest małe górskie, piękne spokojne jezioro Ledro, które swoją drogą również można objechać dookoła rowerem. Trasę polecam wybrać odwrotną do ruchu wskazówek zegara. Jeśli tak zrobisz, myślę że potwierdzisz moją wskazówkę.

Jezioro Garda, atrakcje i wycieczki

Przy okazji Twojej uwagi, chciałbym zaprosić Was do wielu atrakcji, które przygotowaliśmy w regionie. Jedną z najpopularniejszych rozwiązań, które Wam oferujemy to wycieczka na Monte Baldo, zwiedzanie Werony z przewodnikiem, rejs motorówką po Jeziorze Garda, degustacja win i produktów lokalnych, wycieczki rowerowe i wiele więcej.

Jedną z atrakcji, która od początku jest naszym konikiem i wdrożyła nas w świat tego regionu było kolarstwo i rowery. To od rowerów i na rowerach zaczynaliśmy, całą naszą rodziną. Możesz przeczytać o tym w wielu publikowanych przez nas treściach. Dziś dzielimy się z Wami większością popularnych aktywności, które można realizować w naszym regionie. Wybierz kategorię poniżej w której wyświetlą się konkretne propozycje. W tym miejscu wygodnie zamówisz daną atrakcję 

Zapraszamy do naszego świata!

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Lubisz samodzielność? – oddajemy Ci najbardziej popularne narzędzie 
Światowy lider w wyszukiwaniu noclegów. Ponad 5 tysięcy obiektów w regionie Jeziora Garda. Szybka i bezpośrednia rezerwacja. Korzystając z linków zawartych w naszych treściach serwisy te dzielą się z nami swoją prowizją, a my również zarabiamy. Dla Ciebie to ta sama cena i dodatkowe nasze wsparcie na miejscu, my możemy wciąż się rozwijać, tworzyć dla Was nowe treści i publikować.

Booking.com

Mam nadzieję, że pomogłem Ci odkryć i zainspirować w nowe miejsca nad Jeziorem Garda.
Jeśli uważasz, że artykuł ten przyda się komuś albo chciał/a byś podzielić się inspiracją udostępnij go na swoich kontach socjal media. Oznacz nas podczas odkrywania tych i innych miejsc nad Jeziorem Garda

3 Comments

  1. Czy żeby przejechać trochę Strada del Ponale trzeba mieć rowery mtb czy miejskie dadzą radę? W jakiej odległości od początku trasy w Rivie znajduje sie parking?

    1. Miejskie też dadzą radę. Po prostu będzie mniej wygodnie. Nachylenie nie jest duże, kamienie różnej wielkości. Odległość od Riva del Garda do baru Belvedere okolo 3 km. W Rivie znajduje się wiele parkingów. Z pewnością znajdziesz gdzieś dostępne miejsce.

  2. Cześć, czy 5 latek poradzi sobie na trasie? Zwykle pokoje trasy do 17km jednak na terenach nizinnych. Jak sądzisz? Warto się porywać? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *