Ciclopista del SOLE Trasa Eero Velo 7 i rowerem nad Jeziorem Garda

W poniższym materiale zaprezentujemy Ci nasze doświadczenia z Europejską trasą Euro Velo 7 i włoskim odcinkiem nazwanym Ciclopista del Sole, a dokładnie tym w północnej części i regionie Jeziora Garda.

trasa Euro Velo 7, rower nad jeziorem Garda

Trasa Euro Velo 7, EV 7 – Szlak Środkowoeuropejski: Przylądek Północny – Malta, tak określana jest ta prawdopodobnie jedna z najdłuższych tras rowerowych w Europie (całkowita długość 6 000 km)

„… szlaki Eurovelo nie są budowane od podstaw – tzn. w jego ramach nie buduje się ścieżek rowerowych. Zazwyczaj wytycza się je po istniejących ścieżkach lub po lokalnych – często szutrowych – drogach. Ważne jest, aby dany szlak tworzył jedną całość pozwalając dojechać z jednego punktu w inny nie korzystając z innych dróg….”

Trasy rower w regionie Jeziora Garda

Nasza trasa przy powyższych odległościach jest krótkim odcinkiem biegnącej przez całe Włochy i większość Europy ścieżki rowerowej. Ale i nasz odcinek 60 – 100 km może być bardzo widowiskowy. Jeździliśmy po trasie już wiele razy, atakując ją z północy, południa ze wschodu i zachodu. Dla zmotoryzowanych i stacjonujących osób nad Gardą dróg by dostać się na ścieżkę jest wiele. Dla przykładu z Torbole i Jeziora Garda na trasę możemy dostać się opisywaną na blogu też trasą przez Mori i wyschnięte jezioro.

Później możemy pojechać na północ w stronę Bolzano lub południe Verona.

Jedna i druga strona w zasięgu 50 km będzie miała super widoki. Dla szukających wysiłku -bez obaw góry was nie ominą i będzie kilka raczej mniejszych podjazdów.

Trasa Euro Velo 7 w regionie jeziora Garda jak dojechać autem i gdzie zaparkować

Dla chcących dostać się w odcinki trasy polecam auto. Dojazd tutaj z samego Jeziora Garda zajmie wam na tyle mało czasu, że ewentualne dzieci na pokładzie nie powinny zacząć marudzić i wymyślać. My z reguły zatrzymujemy się konkretnie w miejscu BICI GrillBar Ruota Libera w miejscowości Avio. Parking dla Klientów jest bezpłatny.

Jest to też bardzo dobre miejsce by przed zjeść coś energetycznego, a po wycieczce napawać się widokami i podsumować dzień. W barze znajdziesz też plac zabaw.

My zostawiamy tam auto bezpiecznie na cały dzień. Jeśli planujecie wycieczkę w godzinach południowych to na parkingu przy barze może być problem z miejscem. Warto więc przyjechać rano. Natomiast w okolicy czy samym Avio lub miejscowości Vo, można zostawić samochód w dowolnym miejscu – parkingi z reguły są bezpłatne. Później dojazd na trasę jest oznakowany więc bez problemu traficie.

Dla nas takie punkty startowe w Barze są wygodnym rozwiązaniem, często po wycieczce chętnie zasiadamy tam z nogami do góry z małym piwkiem w ręku. Tu i w innych tego typu miejscach, które będę opisywał są również miejsca dla dzieci, więc nasze pociechy wynudzone już po całym dniu w przyczepce dobrze czują się wypuszczone z pasów. Te jeżdżące z nami na rowerach wybrać ciekawe pozycje z menu – tutaj są fajne jogurty i smoothy.

Trasa rowerowa Ciclabile del Sole, Euro Velo 7 – dla kogo?

Wracając do trasy, jest dość płasko, więc uznaję że trasa dostępna jest dla każdego. To częste pytanie, które mi zadajecie. Całkiem płasko być nie może bo to trasa w górach. Ale, większość ścieżki biegnie rzeczywiście wzdłuż rzeki.

Są liczne mosty czy inne ułatwiające by pomóc ludziom z mniejszą forma. Określę to tak – byliśmy już tam z różnymi ludźmi i każdy dał radę zrobić odcinek 40-50 km. Także bez obaw.

Jedyną uwagą do trasy jest to, że w porównaniu do innych, nawet tej po drugiej stronie rzeki opisywanej przez nas tutaj. Trasa DEL SOLE zgodnie z nazwą jest bardzo słoneczna. Warto więc zabezpieczyć się w kremy, okrycia głowy.

Propozycja bardzo ciekawe miasteczko na trasie, Borghetto

Piękne małe klmatyczne miasteczko, gdzie przed wjazdem jesteśmy informowani o tym, że w miasteczku na ulicach bawią się dzieci. Wioskę zamieszkuje bardzo mało osób, to typowo górskie zaczarowane miejsce. W naszej ocenie punkt konieczny by tam zajrzeć.

Ciclopista del SOLE tj odcinek Euro Velo 7, co na trasie

Trasa ma bardzo dużo miejsc do piknikowania, pauzy i bezpiecznego przystanku.

Dlaczego bezpiecznego?

Bo ruch na niej w okresie pełnego sezonu jest duży. I przyznam, że nikt chyba nie lubi jak na często wąskiej drodze ktoś się zatrzymuje i stoi. Bo np, musi lub zrobić zdjęcia. A tych warto robić dużo bo naprawdę jest tam pięknie. Dlatego dla jednych i drugich znajdą się zatoczki, polany i inne pastwiska gdzie bezpiecznie można przycupnąć i może nawet bezpiecznie wypuścić dzieci.

Droga w 80% albo i więcej jest odsłonięta na słońce, polecam więc zaopatrzyć się kremy do opalania i inne daszko – czapeczki bo w sezonie naprawdę grzeje.

Uwaga na trasie jest zielono

Większość drogi biegnie też wzdłuż winnic i wcześniej wspomnianej rzeki. To zobowiązuje do liściastych zielonych kolorów. Na wiosnę kolorowych kwiatów, a jesienią też urokliwe kolorowych barw na drzewach i krzewach winnic.

Doświadczyliśmy tam już krajobrazu wiosną, latem i jesienią i przyznam, że każda pora roku odsłania to miejsce w zupełnie innym klimacie.

TIP.
Inną ciekawostka może być fakt, że czasami wieje. Tak to są góry, i wiać czasami musi. W większości do południa wieje z północy na południe, a po 12 tej odwraca kierunek. Jeśli planujesz start z jakiegoś miejsca, parkingu weź pod uwagę kierunek wiatru.

Często przed zmianą pogody wieje mocniej, a nawet bardzo mocno. Rzadko wieje bocznym wiatrem bo jesteśmy w dolinie osłonięci dość wysokimi górami więc daję w plecy lub twarzyczki.

Pogoda też zmienna jest. O ile kiedyś sprawdzaliśmy pogodę np we wtorek planując weekendowy wyjazd do okazywało się, że pomimo dobrych planów w sobotę rano okazało się ryzyko deszczu i chmury.

Warto wziąć też pod uwagę, że pogoda może zmienić się z godziny na godzinę. My jeżdżąc w te przełęcze, zawsze wyposażamy się w coś od deszczu. I o ile dość często są przejazdy pod mostem, Autostradą czy wyrwy w skałach. To można dość szybko znaleźć schronienie. Takie przerwy mogą być też okazją na piknik czy spróbowanie wrzucić wszystkich kamieni z pod mostu do rzeki 🙂

Pogodę polecam sprawdzić dzień wcześniej lub rano. My nauczyliśmy się dlatego planować dwie opcje na dany dzień.

Na trasie znajdziesz też kilka ucieczek w góry. Można więc połączyć rodzinną wycieczkę z ambitniejszym szosowym podjazdem.

Podsumowanie odcinka Euro Velo w okolicy jeziora Garda i trasy Ciclopista del Sole

Dla wszystkich rowerowych pobytów w regionie Jeziora Garda, trasę oceniam jako konieczną do zrobienia.

Jeździliśmy już tam z wieloma osobami i grupami. Każdy bez wyjątku miejscem tym był oczarowany.

W kategorii tras rodzinnych dla każdego w skali do 10, ta dostaje ode mnie 9 punktów.

Decydując się na odcinek z baru na północ czyli Trydent Bolzano polecam też wstąpić do miasteczek i poczuć włoski klimat.

Jak dla mnie super połączenie z widokiem gór w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *