Góra Maddalena w Brescia i kolarski podjazd

Góra Maddalena położona jest po wschodniej stronie miasta Brescia, czyli od strony Jeziora Garda.

Brescia to zaraz po Mediolanie to drugie pod względem wielkości miasto w Lombardii. Posiada nawet linie metra, bardzo liczne place i zamki, ciekawą historię i naprawdę duży zamek.

Początki tego miasta sięgają ponad 1000 lat przed Chrystusem! Jest jednym z głównych centrów gospodarczych i produkcyjnych we Włoszech i jest znana ze słynnego wyścigu samochodów vintage Mille Miglia oraz produkcji win Franciacorta.

Monte Maddalena

To najwyższa góra położona najbliżej miasta Brescia. Rozciąga się w północno wschodniej części miasta. Wjazd i podjazdy rozpoczynają się w okolicy szpitala.

Bliskość, dobre połączenie – również komunikacją publiczną, autobnusy. Góra jest bardzo popularna wśród mieszkańców miasta, do uprawiania różnego rodzaju sportów. Począwszy od biegania, kolarstwa szosowego, tras MTB, w tym również zjazdowych – i dość wymagających, kończąc na wspinaczce – wyższe partie, czy paralotnie.

Wysokość góry to 874 m n.p.m. A najbardziej popularne i dostępne wejście, wjazd to Via. Panoramica. Oznaczone zakręty, słynne szosowe agrafki i naprawdę ciekawe widoki na region.

Moja wycieczka i kolarski podjazd Monte Maddalena Brescia

To miał być pierwszy dzień w sezonie 2019 rodzinnej wycieczki rowerowej. Pierwsza sobota wiosny, temperatury sporo ponad 20 stopni.

W planach był kolejny odcinek trasy Euro Velo 7 w naszym regionie. A konkretnie zjazd z gór do lotniska i Werony. Tam odbywają się skoki spadochronowe i paralotnią. Niestety dzieci, ich przedszkolne chorobowe smarki zmieniły te plany. Woleliśmy nie ryzykować pogorszenia i odpuścić ten weekend – następny też ma być ładny 😎

Ja natomiast nie odpuściłem😉. W porze drzemki najmłodszego ruszyłem złapać trochę słońca. Cel – Monte Madallena. Brescia rowerem w mojej opinii jest ona zdecydowanie lepiej przystosowana pod podróże rowerowe, ścieżki rowerowe, wydzielone pasy, niż sąsiadująca znana Werona.

Monte Maddalena w Brescia podjazd kolarski.

Jak dojechać z Jeziora Garda do Monte Maddalena w Brescia

Jak zawsze startuje z okolic Deseniowano do Brescia jest ok 30 km. Jechałem trasą przez małe miejscowości poniżej drogi SP 11. Drogę określam jako spokojną, bez nadzwyczaj dużego ruchu samochodów.

Dojeżdżacie do miasta właśnie przy muzeum 1000 miglia. I w zasadzie trzymając się głównej ulicy, przy szpitalu będzie zjazd w prawo na via Panoramica.

Podjazd pod górę. Przyznaję że nie przygotowywałem się jakoś specjalnie oszacowując długości i innych parametrów. Uznałem, nie wiem dlaczego, że Góra należąca w zasadzie do miasta nie powinna być tak wysoka. Spodziewałem się jakiegoś delikatnej spacerowej trasy rowerowej.

Na początku tak było. Gorzej zaczęło się robić po 7 lub 8 zakręcie, kiedy to zacząłem żałować nieprzygotowania i braku wiedzy jak rozłożyć siły.

Nie doceniłem więc trasy, bezmyślnie ruszyłem z kopyta na samym początku. Trasa okazała się mieć 10 km, a podjazd w zasadzie nie odpuszcza ani chwilę. Miałem wręcz wrażenie, że im wyżej tym silniejsze nachylenie. A jestem prawie pewny, że po pierwszym parkingu tak było.

Nie mniej naprawdę ładne widoki na całe miasto.

Co jest na górze Monte Maddalena?

Nie miałem za dużo czasu, ale wydaje mi się, że nic – to tak w wielkim skrócie. Oprócz knajpy która i tak była zamknięta, małym tarasem widokowym i parkingiem nie zauważyłem niż istotnego.

Chociaż nie, jest coś bardzo ważnego – woda! Jak w wielu miejscach we Włoszech, tu możecie na szczycie napełnić bidony.

Trasa to bez wątpienia bardzo dobry punkt podczas aktywnego urlopu nad Jeziorem Garda. Z powodzeniem my wpisujemy sobie go w trasy rowerowe nad Jeziorem Garda. Szosowy, kolarski podjazd można połączyć z rodzinną wycieczką do miasta Brescia, czy zwiedzaniem muzeum samochodowego.

Długość podjazdu 10,2 km
Średnie nachylenie 6,28 %
Różnica poziomów 641 m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *