Monte Baldo, jak wjechać rowerem.

Gdzie i jak zrobić długi i bardzo ciekawy podjazd rowerowy w regionie Jeziora Garda. Gdzie konkretnie zaparkować, ewentualnie jak skrócić trasę jeśli nie czujesz się na siłach drałować 38 kilometrów pod górę ze średnim nachyleniem ponad 8%. Jakich warunków spodziewać się na trasie i na górze, jaka jest nawierzchnia. Przede wszystkim jak połączyć swój trening i chęci spędzenia dnia na rowerze, z rodzinnym spotkaniem na najbardziej popularnym i dostępnym szczycie nad Jeziorem Garda.

Monte Baldo, jak wjechać rowerem na najbardziej pożądaną górę regionu Jeziora Garda.

Monte Baldo to najwyższy masyw górski w regionie Jeziora Garda. Wyszukiwana przez większość osób odwiedzających region. Leży na granicy regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska. Masyw, wydłużony w linii północ-południe, ciągnie się po wschodniej stronie Jeziora Garda, posiada wiele wierzchołków, z których najwyższy – Valdritta, wznosi się na 2218 m n.p.m. Ciekawostką jest, że podczas zlodowacenia całego regionu i kształtowaniu się samego jeziora, wierzchołki Monte Baldo były jako jedyne odsłonięte. Dlatego zachowało się tam wiele roślinności niewystępującej nigdzie indziej. Nie bez powodu Monte Baldo nazywane jest ogrodem botanicznym Europy.

Monte Baldo rowerem szosowym lub gravel.
Jak wjechać na Monte Baldo rowerem od strony południowej?

W poniższym wpisie przedstawię jedną z propozycji podjazdu i dojazdu na najbardziej popularny i dostępny szczyt Monte Baldo. O samym regionie i masywie, opcjach wejść pieszych czy wjazdu samochodem, oraz popularną kolejką linową pisaliśmy przy okazji innych artykułów. W tym miejscu skupimy się na podjeździe rowerowym na najwyższą górę w regionie Jeziora Garda. Dokładnie będzie to miejsce, gdzie można też wjechać z drugiej strony (od strony jeziora) słynną kolejką linową. W zależności od umiejętności, trasę, wjazd możemy zacząć na różnej wysokości.

Cechy trasy:
 • Dystans 38.70 km
 • Wzrost wysokości 2,433 m
 • Spadek wysokości 896 m
 • Nawierzchnia asfalt 98%, ostatnie 2 km szutru,
 • Drogi publiczne,
 • Średnie nachylenie ok 8%, maksymalnie 19-20%,
 • Start w miasteczku Affi, parking w ciekawym miejscu i bar rowerowy.
Monte Baldo rowerem, praktyczne porady.
To jest dobre miejsce na start i powrót.

To dobre miejsce i bezpieczny parking, wcześniej i po powrocie można zjeść, kupić żele energetyczne. W barze jest prysznic, dobre lokalne piwo i przede wszystkim spokój i rowerowy klimat.

Początkowo trasa przebiegać będzie wśród winnic z bardzo lekkim podjazdem na rozgrzewkę. Po ok. 8 km, nachylenie zacznie wzrastać i zaczniemy wjeżdżać w bardziej górski klimat. Początek trasy z dystansem 38,7km zaczyna się właśnie w powyższym barze. Natomiast mając mniej czasu, obawy przed tak długim podjazdem można znaleźć kilka innych miejsc na trasie. Inną opcją „skracającą” trochę dystans jest miasteczko Spiazzi.

Jako punkt startu, można wybrać jedną z niżej położonych klimatycznych miejscowości, tj

 • Caprino Veronese – to już 10 km mniej.
 • Pazzon – mała wioska już lekko w górach,
 • Spiazzi – słynne miasteczko od strony Madonna della Corona
 • Ferrara di Monte Baldo – bardzo klimatyczne już górskie miasteczko,
 • Novezza – wioska położona już ponad 1000 metrów w górach.

Dwie ostatnie propozycje skracają dystans o prawie połowę. Z samego regionu Novezza mamy już około dwie godziny, trzy w dwie strony. Możliwość zaparkowania auta w pięknych warunkach przyrody z górą w tle. Ciekawa oferta kilku schronisk górskich, których tam nie brakuje. Często właśnie stąd ruszam z wycieczkami chcącymi „odhaczyć” zdobycie góry na rowerze. Mało tego, używając roweru elektrycznego właśnie to miejsce z którego każdy, kto choć trochę jeździ na rowerze może dojechać na szczyt.

Monte Baldo, jak wjechać rowerem, jakie warunki
Monte Baldo rowerem, jaki rodzaj trasy na rower.

Zdecydowana większość podjazdu to bardzo dobrej jakości asfalt. Na zjedzie można naprawdę fajnie się rozpędzić – ale o tym później. Ostatnie ok 2 kilometry trasy to droga żwirowa. Rowerem szosowym jeśli obawiasz się o swoje opony, albo nie masz zapasowej możesz podprowadzić rower – szczególnie na zjeździe. Tutaj, też są dość solidnie nachylone odcinki trasy. Wjeżdżałem na przełajowych oponach 33 mm.

Zjazd rowerem szosowym z Monte Baldo – na co uważać?

To dobre pytanie, bo tak naprawdę to trzeba uważać na prędkość. Doskonałej jakości asfalt, długie odcinki pozwalają na konkretne prędkości. I nie piszę tego bez kozery, sam miałem sytuacje, kiedy rzeczywiście dałem się ponieść. Bo warunki są naprawdę świetne. Szeroka ulica, całkiem niewielki ruch, szczególnie w tygodniu. Najbardziej niebezpieczny i zwariowany jest przejazd przez localita Novezza. Tutaj jest spore nachylenie, bardzo długa prosta, idealnie nowy asfalt, piękne widoki – bo wciąż jesteśmy grubo na ponad 1000 metrów. Właśnie tutaj pobiłem rekord prędkości. Dlatego uważajcie. Bo ta długa wspaniała prosta kończy się agrafką i niezabezpieczonym skrętem w lewo.

Co na szczycie Monte Baldo?

Odpowiedź jest bardzo prosta, napawamy się widokami i cieszymy mordki, że wjechaliśmy tak wysoko. Na górze polecam schronisko La Capannina, bardzo dobre obiady, przekąski, desery. Można, też spotkać się z resztą rodziny, która dla przykładu wjechała właśnie kolejką, a Ty jesteś tak zajarany rowerem że wolałeś zdobyć górę właśnie w taki sposób. To naprawdę ciekawa opcja, dla osób szukających kompromisu w aktywnym wypoczynku, treningu i czasu z rodziną.

Monte Baldo wjazd rowerem na jeden ze szczytów.
Inne trasy rowerowe na Monte Baldo

Inną, bardzo ciekawą opcją na przejechanie odcinków góry Monte Baldo, tym razem w opcji MTB opisywałem tutaj. Dodatkowo, nasza propozycja pieszej trasy na Monte Baldo, może być z powodzeniem pokonana również rowerem MTB (opis). Oczywiście rozwiązaniem jest opisywane na wielu blogach, opcja wjechania rowerem kolejką linową i zjazd w dół. Nigdy nie korzystałem z tej opcji. Wiem, że sam region masywu oferuje bardzo dużo tras zjazdowych ma MTB, więc opcja wjazdu z rowerem i zjazdu też jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Może kiedyś to zrealizuję.

Zapraszam też na organizowaną, cotygodniową wycieczkę na Monte Baldo (szczegóły)

Monte Baldo, trasy rowerowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *