Punta Veleno wymagający górski podjazd nad Jeziorem Garda

Punta Veleno, piękny wymagający podjazd górski w regionie Jeziora Garda.

Żeby nie było, że jeżdżę tylko z przyczepką i na turystyczne wycieczki

Tak naprawdę większość moich kilometrów to te na rowerze bez rodziny i gości. Zjechałem jezioro dookoła, wzdłuż i wszerz. W górę i jeszcze wyżej. Przejechałem południową nizinę padańską i ostatnio wspominane okolice Mantovy. W tej części wpisu opowiem o jednym z moich najbardziej wymagających podjazdów w okolicy Jeziora Garda – Punta Veleno. Zainspirował mnie i namówił kolega Jacek z  endutrition.pl

Punta Veleno, kolarskie podjazdy nad Jeziorem Garda

Punta Veleno, gdzie dokładnie podjazd rowerowy nad Jeziorem Garda

Jest to wschodnia część Gardy, zaczyna się w miejscowości Brenzone.

Jeśli nie nocujecie w okolicy i potrzebny będzie dojazd autem to polecam szukanie parkingu najwcześniej rano jak to możliwe. Jeśli natomiast jesteście gdzieś w okolicy polecam zdecydowanie wybrać się bezpośrednio rowerem – będzie to doskonała rozgrzewka.

Ja wybrałem samochód, trasa z Desenzano w niepewny deszczowo dzień nie wchodziła w grę. Na parkingach w ciągu dnia robi się ciasno, jest tam w zasadzie tylko jedna główna droga przy jeziorze i w sezonie naprawdę trudno znaleźć miejsce parkingowe.

Dodatkowo na takie wycieczki mam okienko czasowe miiędzy obowiązkami w pracy i domu. Dobrym miejsce na zostawienie auta jest miejscowość Torri del Benaco. Stąd na początek podjazdu masz 14 km, czyli akurat by pokręcić na rozgrzewkę po płaski. Następnie wjechać i trasą górską po masywie Monte Baldo (droga nr SP9) i z powrotem zjechać do Torri del Benaco. Tym samym zrobisz swojego rodzaju pętle górską z pięknymi widokami.

Punta Veleno górski podjazd w liczbach

Długość samego podjazdu 8.6 km. Realnie od brzegu jeziora do oficjalnego miejsca gdzie się kończy jest ok 10km, albo trochę więcej.

Chodzi o to że oficjalnie podjazd też zaczyna się trochę wyżej i oznaczony jest znakiem Inizio Salita.

Zresztą na całej długości co jeden kilometr będziesz informowany o tym co przejechałeś, ile zostało, średnim nachyleniu i ilości tornat (zakrętów).

Średnie nachylenie 12.7%
Przewyższenie: 1088m,
Na 1000 wjedziesz już na 7km.

Maksymalne nachylenie na 1km: 17.7%.
Maksymalne nachylenie na 100m: 22.2%.
Nawierzchnia: utwardzona, stan słaby.

Punta Veleno, kolarskie wymagające podjazdy nad jeziorem Garda

Stan nawierzchni na podjeździe kolarskim Punta Veleno

Słaby, tak w wielkim skrócie.
O ile na podjazd jest to bez większego znaczenia – przynajmniej dla mnie bo prędkości zawrotnych nie osiągam. O tyle zjazd jest określę jako niebezpieczny. Bardzo niebezpieczne są wycięte na szerokość drogi podłużne dziury wypełnione drewnem – wygląda to jak drewniane odpływy wody. Nie mniej dla opon roweru szosowego, gravela przy większej prędkości to zabójstwo.

Zresztą ilość zakrętów, wąska trasa do zjazdu to żadna przyjemność, bardzo krótkie proste odcinki. Duże nachylenie powoduje momentalnie nabieranie prędkości, a agrafki są tak krótkie że nie ma gdzie i jak się rozpędzić.

Ruch samochodowy: minimalny.

Punta Veleno – stan nawierzchni

Punta Veleno, mój pierwszy raz

Swój pierwszy raz na trasie miałem w ulewie. Dzień miałem zaplanowany, byłem tak podjarany, że nie mogłem odpuścić z powodu deszczu!

Jak zaczynałem padało lekko, ale później zrobiła się prawdziwa ulewa. Dlatego nie było to najprzyjemniejsze tym bardziej, że nie do końca wiedziałem czego tak naprawdę się spodziewać i jak długo do końca.

Czytałem wcześniej tylko opisy, słyszałem opinie. Ale sam tego nie przeżyłem.

Trasa biegnie w większości przez las, więc w czasie upałów jest do zniesienia. Właściwie jedyne miejsca gdzie można dostrzec jezioro i okolicę to zakręty, ale też nie wszystkie. I zakręty to jedyne możliwe miejsce gdzie można zrobić przerwę. Ponieważ zatrzymanie się na pomiędzy zakrętami wymaga od nas dobrego operowania wpinaniem w pedały. Względnie płaskie zakręty pozwalają ruszyć.

Podjazd Punta Veleno potraktowałem jako sprawdzenie swoich możliwości. Chociaż nie powiem, że te okna widokowe w niektórych miejscach są fajna nagrodą przy potężnym wysiłku na jaki zostaniecie poddani :-).

Jeden ze znajomych określił trasę jako szlak górski dla trekkingu, a nie podjazd rowerowy. Jest w tym trochę prawdy, bo większości miejsc wypięcie się z pedałów wiąże się z ryzykiem natychmiastowego zjeżdżania w dół. Jeśli nie macie doświadczenia z dużymi nachyleniami czy nie czujecie się na siłach zalecam wybranie innego miejsca.

Wjazd na metę podczas jednego z wyścigów Punta Veleno

Punta Veleno – coroczne wyścigi

Miałem przyjemność startować też w oficjalnym wyścigu jeśli można to tak określić bo prędkości to raczej tempo ślimakowe, niż wyścigowe.

Natomiast w tych największych nachyleniach i leśnym echu, który niósł się między drzewami, stękanie i łapanie oddechu przez uczestników brzmiało jak wielka orgia.

Tutaj Góra – bo mówimy o Monte Baldo, w zasadzie od początku nie odpuszcza, za wyjątkiem ostatnich kilkuset metrów. Pochwalę się bo jako kompletny kolarz amator. Dla mnie po zabójczym wysiłku samego podjazdu w „wyścigu” udało mi się osiągnąć prędkość ponad 40km/h. Jarałem się tym bardziej, niż samym podjazdem.

Jeśli już dostaniecie się na szczyt, traficie w region zachodniej części góry Monte Baldo. To wspaniałe górskie miejsca i droga SP9, która pozwoli Wam przedostać się z powrotem nad jezioro.

I to polecam, bo zjazd z powrotem trasą via Prada czyli Punta Veleno. nie należy do przyjemnych. Chyba, że lubicie jechać na hamulcu, bo ilość tornat, stan nawierzchni i nachylenie nie pozwoli wam go oddać.

Jeśli macie więcej czasu polecam trasę przez Prada i drogą SP9 do wcześniej wspomnianej miejscowości Torri del Benaco.

Większość już tej trasy będą krótkie lekkie podjazdy później fajny dobrym asfaltem zjazd do samego jeziora. Myślę, że ta droga jest komfortowa i bez napinki, a nawet bez mapy i znajomości regionu pozwoli wam odsapnąć i dostać się z powrotem nad jezioro.

Po lewej stronie będą szczyty Monte Baldo i średnia możliwość ruszania wyżej, po prawej w wielu miejscach przebijać się będzie jezioro. Także pozwoli Wam to komfortowo jechać i delektować się widokami.

Meta na corocznym wyścigu na Punta Veleno

Podsumowanie

Jeśli jesteś nad Jeziorem Garda, masz 2-3 godziny wolnego czasu, jeździsz na rowerze – i to bez znaczenia czy to szosa czy MTB. To bardzo polecam ten podjazd. Tak dla samo sprawdzenia się.

Naprawdę daje w kość, a satysfakcja na górze i widoki podczas zjazdu proponowaną trasą SP9 do Torri del Benaco to piękne wspomnienia i satysfakcja.

Wycieczki nad Jeziorem Garda

Zapraszamy na wspaniałe i praktyczne rozwiązania zorganizowanych codziennych wycieczek nad Jeziorem Garda

  • Polscy licencjonowani przewodnicy
  • aktywny czas, spacery, wycieczki rowerowe górskie z alpejskimi przewodnikami
  • wiele lokalnych opcji i indywidulanych rozwiązań w pięknym regionie Włoch nad Jezioro Garda.

Jezioro Garda, to największe jezioro we Włoszech. Położone w trzech różnych administracyjnie regionach. Podczas pobytów zabierzemy Was w każdy region. Od tras rowerowych wśród winnic i gajów oliwnych, po górskie szlaki trekking i piękne widoki z najlepszych tarasów. Sprawdź poniższe propozycje Polskich biur podróży.

Poniższe rozwiązania to propozycje gotowych wycieczek w pakiecie. Oferowane przez Polskie małe butikowe biura podróży. Idealne rozwiązania dla małych grup i rodzin.

Znajdziesz tutaj nocleg, wyżywienie i pakiet wycieczek atrakcji w jednej stałej cenie. Sprawdź

Noclegi nad Jeziorem Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda podobnie jak w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

Zaprojektuj swoją podróż

Reprezentujesz biuro podróży, a może grupę osób i szukacie lokalnych rozwiązań? 

A może chcesz zabrać swój zespół z firmy na wyjazd integracyjny?

Napisz do nas! Pomożemy zorganizować Wasz wyjazd. Wieloletnie doświadczenie i lokalne współprace, pozwalają nam zaproponować Wam indywidualne rozwiązania. Wycieczki biur podróży ułożymy Wam w indywidualny program i cenę.

Polskie butikowe biura podróży, lokalni organizatorzy pozwalają ułożyć nam ofertę jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej. W swoim zasięgu mamy cały region północnych Włoch, wraz z lokalnym transportem. 

Napisz do nas – kliknij. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *