Riva del Garda w górę rzeki Sarca do Lago Cavedine

Jedna z najlepszych rodzinnych tras rowerowych nad Jeziorem Garda. Dostępna dla każdego, piękne widoki, Super profil i zróżnicowanie terenu. Mega zakończenie nad pięknym Jeziorem Cavedine i zjazd do punku startu.

Do dnia tej wycieczki, wydawało mi się, że trasa rowerowa na północ od Riva del Garda to nudna trasa w górę rzeki wypełniającej Jezioro Garda. W regionie Riva del Garda, wielokrotnie jeździliśmy w kierunku wschodnim i lubianej przez nas trasy Euro Velo 7. Opisywanej między innymi tutaj. Ta trasa, też jest bardzo przyjemna, zróżnicowana i dostępna praktycznie dla każdego. Pomimo kilku krótkich podjazdów łączy kolejny region (Alto Adige) i pozwala wydostać się przełęczą na wschód od Jeziora Garda, w kierunku rzeki Adyga.

Trasy rowerowe w regionie Riva del Garda

Bez wątpienia większość tras w regionie północnego regionu Jeziora Garda, Riva del Garda, Torbole, Arco, to przepiękny rowerowy świat. To magiczne drogi zabierające nas w świat, który na długo zostanie w każdej pamięci. I bez znaczenia czy jesteś fanem dwóch kółek. Czy rowerem jeździsz od święta, czy robisz tysiące kilometrów rocznie. Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda to doskonale poprowadzone miejsca, dostępne dla każdego. Dostępność wypożyczalni i rowerów nawet najbardziej specjalistycznych pozwala dostosować sprzęt do każdego by pozwolić na komfortowe zdobywanie świata. Rowery możesz wynająć korzystając z naszej pomocy. Współpracujemy na miejscu z wieloma punktami, wypracowując najlepsze ceny i sprzęt. Rowery możemy dostarczyć i odebrać w dowolne miejsce w regionie Jeziora Garda.

Riva del Garda i rzeka Sarca

Wracając na trasę. Zjeżdżając region, przejechałem już kilka tysięcy kilometrów, przełęczy i tras w regionie Jeziora Garda. Doświadczenie nauczyło mnie, że każdy z regionów i rzek jest inne.

Każda z tych tras jest inna, na swój sposób wyjątkowa. Jedna rzecz łączy je wszystkie – to rzeka i górska przełęcz. Czyli jedziemy w górę lub w dół rzeki. Przez ukształtowanie terenu, nie możliwe jest stworzenie pętli dostępnej dla każdego – czyli z reguły jedziemy i wracamy tą są trasą. Dla jednych to minusy, dla innych być może to plus, ponieważ jedziemy tyle ile szacunkowo damy radę wrócić. Czyli jeśli wiemy, że powinniśmy dać radę zrobić 40km, to jedziemy 20 km, robimy przerwę i wracamy. Uwierzcie mi, że w górskim klimacie wbrew pozorom widoki są zupełnie inne jak jedziemy w jedną lub w drugą stronę. Dlatego nawet wracając tą samą drogą mamy wrażenie, że wciąż jedziemy w nowym miejscu. Dodatkowo inne światło i cienie na zboczach gór dopełniają klimatu nowego świata.

Jadąc na północ ciągle, powoli jedziemy również w górę. W zależności od trasy, różnice te są mniejsze lub większe. Im dalej na północ – czyt. wyżej w góry, różnice i podjazdy są coraz wyższe. Dlatego najczęściej wracając mamy lżej – po prostu częściej zjeżdżamy z górki. Innym ciekawym rozwiązaniem pokonywania takich tras jest dojazd możliwie daleko w górę – następnie ciągły zjazd w dół rzeki. W tym przypadku konieczna jest opcja transportu – osób i rowerów. W możliwie daleki punkt na północ i zjazd rowerem. Taką możliwość możemy Wam również zaproponować. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, po prostu skontaktuj się z nami.

Lago Cavedine, przepiękne jezioro otoczone górami

No właśnie, co to za miejsce? Przyznaję, że odkryłem to miejsce właśnie podczas wycieczki rowerowej. Wcześniej nie wiedziałem, nie słyszałem o tym miejscu. Dlaczego ? nie wiem. Być może oceniając popularność pozostałych jezior i regionu Gardy (Ledro, Iseo, Tenno) Cavedine nie jest, aż tak popularne. A szkoda, bo jest naprawdę godne polecenia. Przede wszystkim, jest bardzo malowniczo położone. Relaksując się na plaży przed sobą mamy wysoką górę, która nadaje temu miejscu naprawdę górski klimat. Mam wrażenie, że przez swoje położenie, i długość jeziora jest też idealnym miejscem Windsurfing, kajaki. Na plaży Jeziora Cavedine, znajdziesz szkółkę, wypożyczalnię i miejsce by skorzystać z Windsurfingu czy SUPa. Dodatkowo świetny bar, gdzie polecam sałatkę z tuńczykiem. Prawdopodobnie może być to dobra alternatywa dla tych, którzy chcą uciec z przepełnionej w sezonie Gardy.

Riva del Garda, Torbole i trasy rowerowe

Na blogu korzystając z opcji wyszukiwania znajdziesz wiele tras w regionie Jeziora Garda. Opisywaną tutaj, my zaczęliśmy na bezpłatnym parkingu w Riva del Garda. To miejsce gdzie bezpiecznie zostawisz auto na cały dzień. Następnie kieruj się na południe i Jezioro Garda, gdzie wybrzeżem w kierunku Torbole i rzekę Sarca, następnie do Arco i dalej w górę rzeki.

Torbole trasa rowerowa w górę rzeki Sarca

Trasa początkowo przebiega bardzo blisko samej rzeki Sarca. W zasadzie do miasteczka Arco, dojeżdzamy po kilku przyjemnych kilometrach. My tutaj, zrobiliśmy sobie pierwszą przerwę na lody i małą pizzę. Do miasteczka wjedziesz kierując się jedną z dróg prowadzących do głównego placu. To małe miasteczko, więc nie powinniście się zgubić. Ochłodzenie w fontannie na placu. Lody, kawełek pizzy, Coca Cola uzupełnione bidony w lokalnej fontannie i lecimy dalej. Trasa przez pierwsze 10 kilometrów jest płaska. W zasadzie do miasteczka Dro, mało kto ją odczuwa.

Przez Dro, przejeżdżamy drogami publicznymi – trasa jest dobrze oznaczona, głównie namalowanymi znaczkami na asfalcie i brązowymi oznaczeniami trasy rowerowej. Nie mieliśmy problemu by odnaleźć prawidłowy kierunek. Zaraz za miasteczkiem, kierując się dalej na północ znowu wjeżdżamy na trasę rowerową. I tutaj zaczyna się lekki podjazd. Podjazd to dobre określenie, bo w zasadzie trwa on cały czas, z większym lub mniejszym nachyleniem. To większe sięga nawet 20% na krótkim odcinku, gdzie można podprowadzić rower. Natomiast w większości przypadków to długie dobrze wyprofilowane i oznaczone podjazdy.

Oznaczenia na trasie

Trasa wciąż jest dobrze oznaczona, chociaż nie ma opcji by się zgubić. Cechą tych ścieżek rowerowych w przełęczy jest właśnie to, że nawet ciężko się zgubić. Nawet jadąc przez miasteczka. Otaczają nas góry, więc nawet lekkie zjechanie z trasy skutkować będzie tym, że prawdopodobnie ukształtowaniem gór dookoła rozpoznamy kierunek. Wjeżdżając powoli w górę nasze widoki zaczynają się zmieniać. Trasą dojeżdżamy do miejsca, dobrze oznaczonego, gdzie możemy dokonać wyboru. Czy jedziemy do miasteczka Sarche, które również ma dostęp do pięknego jeziora Toblino. Czy wybieramy opcję Lago Cavedine – polecam właśnie ten kierunek. Tobolino niestety nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Samo jezioro jest słabo dostępne (dookoła gęste drzewa) i nie jest tak ładnie położone jak Cavedine.

Co poza widokami z tego miejsca tak mocno wyciągnęło, trasę w górę opinii na naszej liście?

Na pewno jej profil. Czyli to, że właśnie przez dłuższy czas wjeżdżamy pod górkę, natomiast podjazdy i wjazd jest na tyle dostępny, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Późniejszy zjazd i to jakie doznania łapie się podczas tego momentu. Pięknie wyprofilowany jest zjazd, jak doskonale wkomponowują widoki. Region Trentino zobowiązuje. Skubańcy naprawdę dbają o to by turyści czuli się tam na 5 gwiazdek.

Podsumowując
  • Bardzo ładna trasa, w skali wszystkich w regionie Jeziora Garda i w kategorii dla każdego plasuje się w pierwszej trójce.
  • Przepiękne widoki,
  • W zasięgu drugie jezioro i ciekawa miejscowość Sarche.
  • Myślę, że to punkt obowiązkowy każdego, kto planuje rowerowy i aktywny urlop nad Jeziorem Garda.
  • Długość trasy ok 50km.
  • Łatwość 2/5
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *