Rowerem od Bergamo na północ przy rzece Serio

Bergamo rowerem trasa, CICLOVIA DELLA VALLE SERIANA

Jest wrzesień 2019 roku. Rowerem w region Bergamo chciałem dostać się od dawna. Dużo widziałem dobrych opinii na temat tras w regionie północnej części miasta Bergamo (to już coraz większe górki). Do tych tras rowerowych w regionie rzeki Serio, która spływa przełęczą z wysokich Alp.

Trasa dzisiejszej wycieczki to odcinek dłuższej trasy rowerowej. Część, którą zrealizowaliśmy tego dnia określony jest jako jeden z najpiękniejszych w Italii. Niestety nie przejechaliśmy całego i trasy wyżej w góry. Trochę spłoszyła nas pogoda. Okazało się, że pomimo dobrych prognoz i słońca w Bergamo po wjechaniu w góry pogoda lekko się popsuła i złapał nas nawet mały deszcz, który przeczekaliśmy pod drzewami.

Zupełnie nie przygotowani na taki obrót sprawy. A przede wszystkim chyba nawet nie sądziłem, że zaczniemy wyjeżdżać już w tak wysokie góry. Także rzutem na taśmę znaleźliśmy jakiś teren piknikowy pod drzewami i przeczekaliśmy te kilka minut niepogody.

Rowerem w regionie Bergamo

Powiem tak. Nie pamiętam tak dużo ludzi, rodzin i tak miłej atmosfery na trasie rowerowej.

Zdecydowana większość uczestników to rodziny z dziećmi w przeróżnych konfiguracjach. Od przyczepek rowerowych, holowanych dziecięcych roweryków, fotelików, samo jeżdżących i wożonych dzieci. Bardzo, bardzo dużo i bardzo super pozytywnie. To nakręcało też naszą rodzinną wycieczkę bo bardzo miło jedzie się w takim klimacie. Choć nie powiem, że nasze bliższe Jeziora Garda trasy też są bardzo przyjemne 😉

Gdzie zaparkowaliśmy auto

Dojazd z południa Jeziora Garda i nasz zakładany na takie wycieczki zasięg, czyli ok godziny drogi z Desenzano del Garda trafił kilka kilometrów nad samym Bergamo. Zaparkowaliśmy auto w jednym z parków północnej części Bergamo i bliskiej odległości rzeki Serio. Zresztą parking już w nazwie określony jako rowerowy. To stąd rusza dużo tras rowerowych w każdą stronę. Nasza Ciclabile Valle Seriana prowadzi na północ, przy rzece Serio. ciclabile fiume serio.

Stąd też rusza dużo tras w inne strony, można wrócić na południe i zwiedzać rowerem Bergamo. Można z trasy głównej odbijać w góry – to głównie trasy na MTB. Nasza, to trasa dla każdego, płaska, przyjemna przy rzece. Dawno nie musiałem robić tylu przerw by ogarnąć z mapą w którą stronę jechać. Tutaj po prostu jest tak dużo tras i wariantów.

Jakoś tego też nie przygotowałem. Ostatnie nasze wyprawy raczej jeździliśmy na starych miejscach, a nowe trochę planowałem. Tutaj myślałem, że będzie mniej wariantów. Że będzie rzeka i sobie przy niej pojedziemy. Na tej trasie jednak, zjazdy, rozjazdy, takie siakie, większe mniejsze. Naprawdę na przedmieściach Bergamo czad, po prostu rowerowy czad. Nie wiem, tam ludzie mają dalej do jeziora i jeżdżą rowerami w góry 😉. Infrastruktura rowerowa piękna.

Trasa rowerowa od Bergamo na północ w góry

Kilka spojrzeń na mapę, określenie w nawigacji celu jako jedna z dalszych miejscowości i jechaliśmy już jak po sznurku. Samo oznaczenie tras jest dobre. Każde remonty, objazdy itd dużo wcześniej sygnalizowane. Trzeba tylko wiedzieć jak nazywają się miasteczka do których, lub przez które mamy jechać.

Trasa płaska ze zróżnicowanym podłożem. Trochę przywykliśmy do asfaltu i tras utwardzonych, a tu prawie połowa drogi to żwir. Choć nie powiem, że to źle. Zauważyłem też ciekawie jest rozwiązane na zakrętach -są odcinki asfaltu. Sądzę, że w celach bezpiecznego pokonywania tych odcinków. To jest sprytne, ponieważ na prostych odcinkach gdzie nie mamy ryzyka poślizgnięcia się jest utwardzony żwir, który prawdopodobnie kosztuje dużo mniej niż asfalt. Natomiast betonowe lub asfaltowe zakręty i skrzyżowania zabezpieczają nas przed ślizgami.

Wnioskuję też, po nawierzchni utwardzonej, że miejscami było dość nierówno z powodu korzeni pod spodem i porozsadzanego asfaltu. Prawdopodobnie żwir to rozwiązanie właśnie najlepsze. Nie pęka wtedy nic, nie robią się dziury, podłoże pracuje. A ilość drzew, krzaków i roślinności w tym miejscu jest bardzo bujne. To duży plus w upalne dni.

Trasa rowerowa jakość

Trasa w zdecydowanej większości jest bardzo dobrze zacieniona. Bliskość wody (rzeka Serio) i później coraz wyższych gór często czuć chłód. W takich opcjach naprawdę czuć jak wjeżdżamy w ten górski klimat i powietrze. Niekiedy czuć kilometr po kilometrze zmieniającą się temperaturę. Co jest naprawdę pozytywne w upały. Jest dużo fajnych miejsc na pikniki, placów zabaw, barów rowerowych.

W zasadzie cała infrastruktura pod aktywny wypoczynek dla rodzin.

Co też bardzo ważne ceny są naprawdę dobre. Za przykładowy Aperitivo z naprawdę bogatą opcją poczęstunku, były nawet ciepłe pizzerki (w mojej opinii to prawie połowa pizzy jest skrojone, chipsy, oliwki, dwa drinki) 5 euro to w porównaniu z innymi trasami w regionie Jeziora Garda to naprawdę dobra cena. Do tego przy zamawianiu drugiego Aperola dokładają nowa porcje jedzenia. Często w innych miejscach poczęstunek jest do pierwszego i koniec, później trzeba się upomnieć 😉 – tutaj NIE. To lubimy 🙂

Trasy rowerowe w regionie Bergamo

Z głównej trasy Ciclabile fiume di Serio, co kilka kilometrów odchodzą inne trasy w góry. Mijaliśmy ich po drodze kilka i na pewno sprawdzę sobie w wolnej chwili ich potencjał. Oceniając teren, zaangażowanie regionu w tą formę wypoczynku rowerowego na pewno jest co zwiedzać. Dlatego zdecydowanie nie jest to nasza ostatnia wyprawa w ten region. Jeśli ten sezon nie pozwoli z różnych powodów zdobywać już go w tym roku, to będziemy atakować tam już w następnym.

Bergamo rowerem i pogoda

Przyszedł mi do głowy tylko jeden minus, albo nie wiem czy określać to jako minus. Region ten jest zdecydowanie bardziej deszczowy już nasz. Dlatego trafiliśmy tam dopiero po wielu miesiącach planowania tej trawy. Zawsze albo padało, albo byliśmy umówieni już tu na miejscu bliżej z kimś, albo mieliśmy inne plany. Najczęściej padało, właściwie to deszcz i własnie pogoda ograniczała nas najbardziej. Także ciężko było weekendowo znaleźć tam okienko. Udało się, byliśmy, zobaczyliśmy na pewno wrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *