Trasa rowerowa w Moniga del Garda

Trasa rowerowa w Moniga del Garda, odpowiednia dla każdego o dowolnej porze roku. Niewymagająca, łatwa i przyjemna. Trasa w zdecydowanej większości w odcinkach wyłączonych z ruchu publicznego. Różna nawierzchnia od dróg gruntowych przez utwardzony żwir i asfalt. 40 km, około 3-4 godziny.

Recyclage Cafe – wypożyczalnia rowerów w Moniga del Garda

Trasę rowerową w Moniga del Garda zaczynamy w wypożyczalni Recyclage Cafè to nowe miejsce na mapie rowerowej regionu. Flota rowerowa z 2022 roku daje wybór rowerów elektrycznych od dziecięcych na kołach 24 cala po turystyczne, MTB i Full MTB. Recyclage Cafe do doskonałe miejsce na początek i koniec wycieczki rowerowe. Oprócz rowerów zjesz tutaj wyśmienite śniadanie, przekąski, obiad i kolację. A dla osób szukających pamiątek na dłużej możliwość zrobienia tatuażu 😉

Recyclage Cafè, wypożyczalnia rowerów w Moniga del Garda

Lokal położony jest przy głównej drodze i sklepie spożywczym gdzie np. możesz zrobić zakupy na wycieczkę lub kolację zaraz po niej. Na oznaczone trasy rowerowe wyjeżdżasz stąd praktycznie po kilku obrotach kół. Ta na którą zabieram Ciebie w tym tekście, to odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Osób mniej zaawansowanych rowerowo i wszystkich tych, którzy chcą odkryć region na rowerze.

Rowerem w Moniga del Garda

Zaczynamy! Przed Tobą około 40 km fajnej trasy rowerowej, poprowadzonej wśród drzew, pól winnic. Miasteczek, gajów oliwnych i pięknych widoków na góry i Jezioro Garda.

Jak masz już rower przy sobie, wyjeżdżając z wypożyczalni skręć od razu w lewo na chodnik w kierunku północnym. Po kilku metrach, zjazdem w dół oddal się od głównej ulicy. Po lewej stronie powinieneś ujrzeć charakterystyczne dla regionu brązowe tabliczki z oznaczeniem kierunku. Twoim na tym etapie trasy jest Salo. To drugie pod względem wielkości miasto nad Jeziorem Garda. Charakteryzuje się zatoką, która jest największa i bardzo malowniczo położona. Przekonasz się dojeżdżając na miejsce. Na razie przed prawdopodobnie około godziny miłego pedałowania.

Na najbliższych skrzyżowaniu skręć łagodnie w prawo i od razu w lewo w via Monte Cicogna. Następnie dojeżdżając do najbliższego skrzyżowania skręć w lewo w ulicę Via delle Gherla, jedź kilka set metrów prosto do skrzyżowania z via Castellana gdzie skręć w prawo. Krótko mówiąc musisz utrzymywać kierunek północny zachód. Następnie, pierwsze rondo prosto, następne w lewo w via Monstagol. Za chwilę będziesz mieć oznaczenia ślepej uliczki, ale jedziesz dalej. Na rozwidleniu skręcasz lekko w prawo pod górkę. Po lewej mijasz ładne osiedle domków jednorodzinnych, trzymaj się drogi. Dojedziesz do stadniny konnej i skrzyżowania, tutaj skręcasz w prawo na trasę rowerową. Od tego miejsca trzymaj się już oznaczeń na Salo, podobnie jak wcześniej to małe brązowe tabliczki z ikoną roweru i napisu Salo.

Rodzinne trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Dojedziesz do głównej drogi (publiczna), skręcasz w prawo i krótkim odcinkiem chodniko – ścieżki rowerowej kierujesz się wzdłuż drogi do przejścia dla pieszych. Przekraczasz ulicę i kierujesz w lewo między mury z kamienia wąskiej uliczki prowadzącej do góry – Via Vedrine. Po prawej stronie będziesz mieć piękny widok na Jezioro Garda, powoli wspinać się będziesz pod lekką górkę. Uważaj bo za chwilę będziesz skręcać w lewo, nie przegap oznaczeń na Salo, skręć w Via San Pietro przed Tobą znowu lekka wspinaczka, utrzymuj kierunek na Salo.

Dojedziesz do małego kościółka przy którym skręć lekko w lewo i trzymaj się trasy rowerowej. Utrzymuj kierunek, przed Tobą kilka bardzo przyjemnych rowerowych kilometrów trasą rowerową i pięknych widoków na winnice. Po kilkunastu minutach dotrzesz do bardzo przyjemnej stadniny koni i agroturystyki o dźwięcznie brzmiącej nazwie BASIA.

Tutaj możesz zrobić sobie krótką przerwę, naciesz oczy zwierzętami i pięknym widokiem. To też dobre miejsce na krótki piknik, za Tobą kilka metrów pod górkę – możesz czuć się zmęczony. Dalej utrzymuj kierunek Salo, uważaj w pewnym miejscu, a konkretnie dość przyjemnego łagodnego zjazdu będziesz musiał skręcić w lewo. Charakterystyczne miejsce to wjazd na trasę rowerową, winnica po lewej i prawej stornie. Przed Tobą kilka minut w lesie i bardzo przyjemny zacieniony odcinek. Jeśli jedziesz latem, prawdopodobnie złapiesz tutaj trochę oddechu. Utrzymuj kierunek na Salo, aż dojedziesz do drogi publicznej.

Tutaj skręć w lewo, uważaj na wyjazd. Widoczność w tym miejscu jest średnia, a to zjazd z górki gdzie auta mogą szybciej jechać a z drugiej strony zakręt. Pomocne będą lustra – posłuż się nimi. Jeśli jesteś w grupie, niech ktoś przejedzie pierwszy i z drugiej strony ulicy „wzywa” pozostałych obserwując ulicę.

Jezioro Garda na rowerze

Przed Tobą kilkaset metrów publicznej drogi pod górkę. Po prawej stronie mijać będziesz małe wędkarskie leśne jezioro i ładnie położoną agroturystykę. Dojeżdżając do zakrętu w lewo, Twój kierunek będzie prosto – powinieneś znaleźć w tym miejscu oznaczenie na Salo. Tutaj znowu wjeżdżasz na trasę rowerową i w las. Utrzymuj kierunek obserwując oznaczenia. Przed Tobą przyjemny leśny odcinek trasy rowerowej wyłączonej z ruchu publicznego. Uważaj ponieważ w pewnym momencie będą dość strome (około 10-12%) zjazdy. Podłoże jest utwardzone i głównie asfalt. Pamiętaj by na zjeździe i podjazdach trzymać się prawej strony! To bardzo ważne by nie wpaść na nikogo z na przeciwka.

Dojedziesz do głównej drogi ze światłami. Możesz skorzystać ze świateł i „zamówić” sobie zielone, albo przy małym ruchu po prostu przejedź bezpiecznie ulicę. Jesteś prawie w Salo!

Tutaj wjeżdżasz w typowo włoskie wąskie uliczki, bez wątpienia zaznasz klimatu a być może poczujesz przyrządzane posiłki mieszkańców lub parzoną kawę!. Utrzymuj kierunek Salo – zwracaj uwagę na małe pionowe brązowe znaki. Znowu dojedziesz do głównej drogi, gdzie skręć w lewo na drogę rowerową z pomarańczowo brązową nawierzchnią, ogrodzoną drewnianą barierką. Trasa ta doprowadzi Cię do posterunku Carabinierów, gdzie chodnik i trasa rowerowa skończy się. Przed Tobą dość duże rondo, przez które musisz przejechać prosto, zaraz za nim, a dokładnie przy szkółce krzewów skręcasz w prawo w kierunku jeziora.

Inne trasy rowerowe w okolicy

W opcji jest rozszerzenie trasy i kontynuowanie o wariant bardziej zaawansowany: sprawdź tutaj

Wjazd do Salo

Zjedżając z trasy przy szkółce krzewów, po kilku metrach skręć w wąską drogę w prawo, Via Murelli. Znowu jedziesz wąskimi drogami przez miasteczko, Via Rillosi. Po prawej stronie mijaj stadion, duży parking po lewej, skate park aż dojedziesz do większego ronda, gdzie skręcasz w lewo w via Maria Monterossi, za kilka metrów kolejne rondo i w skręt w lewo w ulicę Via Zane, następnie znowu rondo i skręt w prawo, następne rondo w lewo i szukaj już drogi którą dojedziesz do promenady nad jeziorem. Promenada w Salo to jedna z najdłuższych nad Jeziorem Garda, i bez wątpienia jedna z najładneijszych. Przed wjazdem prawdopodobnie zauważysz znak z zakazem wjazdu rowerów.

Znaki te, rzeczywiście występują w wielu takich miejscach, natomiast nie mam doświadczeń by ktoś miał z tym problem by upominał za jazdę rowerem. Oczywiście, zawsze trzeba robić to z rozwagą i rozsądnie. Pamiętaj, że promenada jest do spacerowania i jeśli wjedziesz tutaj w szczycie sezonu kiedy będzie naprawedę dużo ludzi to zdecydowanie polecam przeprowadzić rower. To dostarczy Ci więcej chwil na delektowanie się widokami zatoki Salo.

jak wjedziesz na promenadę – w zależności ile będziesz mieć czasu. Natomiast polecam przedostać się jak najbardziej w kierunku otwartego jeziora, czyli po wjeździe skręć w lewo. Jest tam zdecydowanie więcej lokali gastronomicznych. Opcja na pizzę i obiad. Jeśli ruszyliście z wypożyczalni około 10tej – to prawdopodobnie idealna godzina na obiad. Pamiętaj, że we Włoszech obiad jada się między godziną 12 a 14:00, Później do 18tej możesz mieć trudność by coś zjeść. Dlatego jeśli dojechałeś do miasta na obiad, skorzystaj z okazji i zjedz coś.

Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Jeśli nie masz czasu, lub chcesz kontynuować trasę po wjeździe na promenadę skręć w prawo. Tutaj też zaraz będziesz mieć pyszne lody. Prawdopodobnie zauważysz wyjątkowy kształt jeziora. Tutaj ma ono bardzo klimatyczny kształt. Zatoka Salo jest największa, a woda tutaj jest spokojniejsza w porównaniu do otwartego największego jeziora we Włoszech. Przed Tobą objazd zatoki. Tym razem kieruj się już na południe, mijając port i utrzymując jezioro po lewej stronie. Plażą dojedziesz do drogi publicznej, wcześniej mały parking i ładny widok na miasto, które zostawiłeś z tyłu. Tutaj musisz wjechać na drogę publiczną i skręć w lewo. Przed Tobą około 2 km lekkiego wzniesienia. Musisz wydostać się z niżej położonego Salo. Pedałuj i po lewej stronie podziwiaj z coraz wyższej perspektywy zatokę Salo.

Dojedziesz do kapliczki, gdzie skręć ostro w prawo via Pozzo, i zaraz w lewo via Cominelli. Pierwsze rondo prosto na drugim w skręć w prawo w via Boschette. Nie martw się za kilkanaście metrów uciekasz z drogi publicznej w lewo. Rozglądaj się za oznaczeniami trasy rowerowej. Tym razem przed Tobą kilka kilometrów żwiru i gaju oliwnego.

Jedź cały czas tak jak prowadzi droga, dojedziesz do drogi publicznej którą przejeżdżasz – tutaj też uważaj na zjeżdżające z górki samochody. Ty jedziesz dalej prosto. Krótkim odcinkiem będzie to utwardzona droga asfaltowa, która zmieni się znowu w żwirowe odcinki. Za chwilę przed Tobą znowu kilka odcinków publicznej trasy, chwilowo wzdłuż poprowadzonej ścieżce rowerowej, później musisz wjechać na trochę na drogę publiczną. Utrzymuj drogę lekko pod górkę via san Fermo.

Na najbliższym większym skrzyżowaniu skręć w lewo w via Umberto Zerneli. Tutaj trochę zjazdu z górki, następnie do ronda, skręt w lewo i znowu cały czas z górki. Utrzymuj się cały czas na via A. Manzoni, następnie via degli Alpini, via Orlando, aż dojedziesz do rozwidlenia i wąskiej dróżki w lewo via della Rocca. Generalnie podczas tego przejazdu staraj się utrzymywać kierunek na szczyt, który powinieneś częściowo mieć przed sobą lub po lewej stronie.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda
Rocca di Manerba

Z tego miejsca rozpoczynasz znowu lekki podjazd, chociaż ten z każdym metrem będzie coraz bardziej wymagający. Jadąc na rowerach z Recycling Cafe włącz większe wspomagania i zacznij redukować przerzutki, ponieważ przed Tobą kilka set metrów najbardziej wymagającego podjazdu pod górkę. Zakładam, że na rowerach elektrycznych powinniście dać wszyscy radę. W takich przypadkach, polecam bardziej uważać zjeżdżając z górki niż wjeżdżając. Wjazd prawdopodobnie będzie powolny i możliwe, że w jakimś stopniu męczący. Ale podczas zjazdu rower nabiera bardzo szybko prędkości dlatego bardzo uważaj. Z rozwagą używaj hamulca przedniego.

Wjeżdżając na górę, mam nadzieje, że zrozumiesz dlaczego Ciebie tutaj zabrałem. Widok prawdopodobnie zrobi wszystko, to tutaj Jezioro Garda ma kształt serca, a cały ten region i sama Rocca di Manerba Vecchia to osobny temat, który przeczytasz w innym wpisie. Dokładnie pod tym linkiem.

Na wzgórzu tym to też dobre miejsca na krótką przerwę. Prawdopodobnie możecie chcieć odpocząć po wspinaczce pod górkę. Jeśli są wśród Was osoby szukające odcinków bardziej wymagających rowerowo to jest też właśnie to miejsce by spróbować krótkiego zjazdu na rowerze MTB lub wjazd o własnych siłach na stromo położoną górkę. Działajcie, do wypożyczalni macie około 30 min drogi.

Powrót

Ze wzgórza najpierw trzeba zjechać. Jak już pisałem, uważaj na nachylenie, z rozwagą używaj szczególnie przedniego hamulca i pamiętaj by nie rozpędzić roweru. Ten dla niedoświadczonych osób jest naprawdę ciężko zatrzymać, a w kilka sekund możesz mieć około 40-50 km/2 Zjeżdżając pojedziesz trochę inną drogą, przy krzyżu który już powinieneś kojarzyć pojedziesz prosto – tak po zakaz wjazdu. To krótki odcinek a oznaczenie dotyczy wjazdu samochodów. Jedziesz teraz via Leutelmonte, dojeżdżasz do miasteczka. Skręcasz w via Atleti Azzurri d’Italia, na rondzie skręcasz w prawo i na skrzyżowaniu znowu w prawo w drogę SP26. Dojedziesz do ronda, gdzie skręcasz w lewo w via delle Noveglie. Miniesz stadion po lewej stronie wjedziesz na drogę żwirową.

Teraz będzie trochę przerwy od publicznej trasy i kilka chwil na odcinku żwirowym. Jedziesz cały czas prosto, ulicą via delle Noveglie. Mijasz pola, w sezonie prawdopodobnie kukurydzę, winnice, kilka gospodarstw rolnych. Dojedziesz do małej strefy przemysłowej i większego ronda gdzie skręcasz w lewo w via Trevisago SP572. Utrzymujesz już kierunek Desenzano i południe Jeziora Garda. Po drodze mijasz kolorowy sklep ze statuami Raffa to nasi znajomi z polski prowadzą to miejsce. Jeśli chcesz wstąp po pamiątkę. Za chwilę dojedziesz już do większych zabudować, sklepów. Na rondach jedziesz prosto. Uważaj po za chwilę po prawej stronie dojedziesz do wypożyczalni Recyclage Cafè

Jesteś na miejscu!

Trasy nad Jeziorem Garda – pliki do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *