Valle Sabbia, górska kraina łącząca Jezioro Garda i sąsiednie Idro

Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda.

Valle sabbia to tozległa i zielona dolina, pomiędzy Jeziorem Garda, a Idro. Przecinana przez rzekę Chiese. Wspaniały górski region kilka kilometrów od samego Jeziora Garda, wprowadzający w całkiem inny świat spokoju i rozległej ciszy. Liczne miejsca do aktywności od trekkingu, przez via ferraty po górskie pętle rowerowe.

Valle sabbia i kilka danych

To wspaniały widowiskowy region górski. Piękne widoki, super logistyczne położenie w zasięgu dwóch jezior, otoczone górami.

Zaraz powyżej zatoki Saló. To tam gdzie zaczynają się właśnie pierwsze wyższe góry w południowo – zachodnim regionie Jeziora Garda. Bardzo zielony region, z wieloma górskimi dopływami głównej rzeki Chiese.

Cały region to ponad 60 tysięcy hektarów, na który składa się 25 gmin, zamieszkałych przez ok 70 tys ludzi. Prawdę mówiąc nie jest to wyszukany region do zamieszkania na co dzień. Chociaż wszystko zależy czego kto oczekuje.

To sąsiadujący z Trento, ostatni obszar północnej Lombardii. Górski region ze szczytami sięgającymi już dwóch tysięcy metrów.

Valle sabbia to skromny gospodarczo region, wiele miejsc jest opuszczonych. Szczególnie te wysoko w górach. Dla mnie to pewnego rodzaju zaleta, bo rzeczywiście wprowadza to w świat spokoju i oderwania od gwaru jaki spotkamy po dwóch stronach sąsiadujących jezior. 

Valle sabbia rowerem, Jezioro Garda, Idro.

Kilka tras typowo rowerowych poprowadzonych szczególnie przy rzece. I jej dopływach.

Ja swoje przygody w tym miejscu odbywałem już wielokrotnie. Jedna z nich opisywana jako górska pętla rowerowa – Valvestino

To dość wymagająca pętla z przewyższeniem w górę na poziomie ok 1500 metrów. Wspaniałymi widokami na jezioro Idro, i później Gardę. Super jakościowo trasę zjazdową w stronę Jeziora Gardy.

Valle sabbia rowerem, trasy nad Jeziorem Garda

Valsabbia i dojazd to ciekawa trasa rowerowa z południa regionu, a dokładnie poprowadzona wzdłuż kanału wodnego. Połączona ścieżka rowerową z miastem Brescia. Opisywana przeze mnie tutaj

Pętla rowerowa ma ok 50 km. 
Jej proponowany start i meta jest przy zamku w Padenghe. 

Zamek w Padenghe sul Garda, to zamieszkały zamek, malowniczo położony w najwyższym punkcie miasteczka z pięknym widokiem na okolicę i region Jeziora Garda.

Opcjonalnie można połączyć, skrócić trasę i włączyć z podjazdem w góry i region Valle sabbia.

Inne rozwiązanie to wykorzystanie trasy rowerowej z Padenghe biegnącej praktycznie spod samego podwórka naszych apartamentów w Padenghe sul Garda, w kierunku Saló

To właśnie Salo, jest drugie pod względem wielkości największe miasto nad Jeziorem Garda. Stąd można zacząć mierzyć się z podjazdami w góry i region Valle sabbia.

Valle sabbia i region, to niezliczone konfiguracje i opcje na rower. To też ciekawe miejsca do podróżowania i zwiedzania autem lub motorem. Liczne przełęcze, góry, wzniesienia gór Bresciano i regionu Valle sabbia bez wątpienia dostarczą adrenaliny na tzw agrafkach i długich prostych. 

Noclegi we Włoszech, sprawdź nasze najlepsze rozwiązania

Noclegi w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.

Pętla na rower szosowy, Jezioro Garda

Przygodę z regionem Valle sabbia przeżywam po raz kolejny. 

Dla mnie to jeden z najbliższych górskich regionów. 
Liczne wzniesienia, plątanina dróg umożliwia zorganizowanie ciekawych pętli. 

Na trasach liczne urokliwe przejazdy przez małe włoskie miasteczka.

Podczas normalnego funkcjonowania świata lubię trafić w takie miejsce o pełnej godzinie. Jest wtedy duża szansa że dzwonnica wybija czas a przydrożny bar zaoferuje najlepszą kawę ever. 
Klimat petarda.

W wielu miejscach, nie tylko w tym regionie trasy rowerowe poprowadzone są wzdłuż rzek. 

Tak jest w tym przypadku. Chiese oferuje w wielu miejscach odcinki rowerowe. Są one różnej jakości, w wielu miejscach to żwir. Dlatego jeśli jedziesz typowym rowerem szosowym pozostań na asfalcie. 

Tak dla przykładu wygląda trasa zaraz po oddalaniu się od miasteczka Salo. 

Wyjeżdżając, przejeżdżając przez Salo w stronę głównej drogi w kierunku Riva del Garda, lub na południe, na rondzie wjeżdżamy w góry. Już tutaj trafi się kilka konkretnych agrafek. 

Więc jeśli jedziesz jak ja po prostym z południowej części Jeziora Garda, to tutaj zaczną się podjazdy.

Podczas zdobywania rowerem regionu Valle sabbia warto przygotować sobie mapę wcześniej i ocenić trasy.

Niektóre z nich po prost mogą zaprowadzić nas na górę bez możliwości zjazdu z innej strony. Prowadzą bowiem do konkretnej miejscowości, punktu i koniec. I o ile rowerem MTB można próbować dojechać gdzieś dalej, to szosą konieczny będzie zjazd tą samą drogą którą wjeżdżaliśmy.

Region ten jest bardzo ciekawy do zwiedzania autem lub motorem. Liczne pętle, zawijasy i utwardzone drogi poprowadzone dość wysoko odkryją przed Tobą piękne punkty widokowe.

Jak wspomniałem zdecydowanie wolę ostrzejsze nachylenia niż podczas tej pętli. I wolę szybciej znaleźć się na górze. Natomiast takie miejsca mają o tyle uroku, że przy zjeździe nie trzeba walczyć z grawitacją.  Bo zatrzymać rower pędzący ok 60-70 km/h (dla mnie na dzisiaj to dużo), dotykający skrawkiem opony do asfaltu to czasem długa droga hamowania. 

Powrót do domu

Podsumowanie

Ten górski region jest naprawdę bardzo ciekawy na tworzenie szosowych pętli. Aktywne spędzanie czasu, czy po prostu ucieczkę z zatłoczonej Gardy. 

Ja tego dnia zrobiłem ponad 90 km, z przewyższeniem blisko 1000 metrów. 

Uważam że dla osób spędzających urlop w okolicy Salo, Moniga del Garda czy Padenghe to rewelacyjne rozwiązanie by skorzystać z pobliskich gór. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *