Busatte Tempesta, panoramiczny spacer nad Jeziorem Garda

Busatte Tempesta

Busatte Tempesta super panoramiczny spacer, określany jako balkon Jeziora Garda. W treści dowiesz się raczej wszystkiego co będzie Ci potrzebne by odkryć to miejsce. Zapraszam.

Panoramiczna ścieżka nad Jeziorem Garda, Busatte Tempesta.

Busatte Tempesta, to jedno z tych miejsc, które od siedmiu lat przewija się nam w wielu miejscach i określane jest jako konieczne do zobaczenia. My jednak, przez te wiele lat codzienności nad Gardą nie mieliśmy tam po drodze, a szkoda. Bo podpisuję się pod każdą opinią, która poleca ten szlak.

Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda

Busatte Tempesta, określana jako balkon Jeziora Garda, zainaugurowana w 2005 roku, ścieżka panoramiczna położona w północno wschodniej części Jeziora Garda w regionie Trentino. Bardzo panoramiczna, na małej wysokości, niewielkie różnice wysokości. Długość około 9 km (w dwie strony) dostępna dla każdego, bez lęków wysokości i otwartej przestrzeni,. Konieczność pokonywania kilku pięter schodów.

Jest to ścieżka odpowiednia dla prawie każdego, także dla rodzin, my doświadczaliśmy jej uroków również z psem. Liczne schody (400 stopni) głównie w dół, sprawiają, większą dostępność. Punkty widokowe na Jezioro Garda, Torbole i Riva del Garda i w zasadzie większość jeziora, są turbo pocztówkowe i stanowią idealne tło dla fantastycznych zdjęć.
Trasa biegnie wzdłuż brzegu jeziora, przecina śródziemnomorskie zarośla, zwłaszcza dęby ostrolistne i prezentuje wiele interesujących elementów geologicznych. Po drodze ustawiono tablice wyjaśniające różne aspekty związane z pokonywanym terytorium.

Busatte Tempesta, najważniejsze pytania:
ile zajmuje przejście trasy Busatte Tempesta?

Nam z dwójką dzieci (4 i 8 lat) przejście zajęło około 3,5 godziny. Myślę, że 4 godziny to bezpieczny czas.

Gdzie zaczyna się trasa Busatte Tempesta?

Swój spacer zaczęliśmy na parkingu w Busatte, dokładnie w tym miejscu: tutaj

Ile schodów jest na trasie Busatte Tempesta?

Trasa zawiera 3 odcinki schodów, z czego środkowy jest najdłuższy, trzeci najkrótszy. Zaczynając trasę od Busatte schodu prowadzą w dół. Zawiera 400 stopni.

Czy warto przejść Busatte Tempesta?

Szlak oceniony jest jako balkon Jeziora Garda, nie bez powodu ponieważ region pomimo dość niskiego zawieszenia około 120-300 metrów, odsłania przed nami przepiękne widoki. Tak, zdecydowanie warto zaplanować trasę będąc nad jeziorem.

Dla kogo Busatte Tempesta?

Dla każdego, kto nie ma dużych lęków wysokości i otwartej przestrzeni. Dzieci bez wózków, zakaz wjazdu rowerem.

po więcej opisów, nasze doświadczenia wrażenia, zapraszam do tekstu poniżej:

Ścieżka panoramiczna Jezioro Garda

Busatte Tempesta zaskakuje wieloma miejscami, urozmaiconymi przez człowieka, jak całe przestrzenie tzw. rock balance, czyli kamieni ułożonych jeden na drugim tworzące konstrukcje trzymające się wyłącznie przez odpowiednie wyważenie i balans. W wielu miejscach genialnie wstawione ławki, zapraszają do przerwy i podziwiania krajobrazów na zdecydowanie większą część Jeziora Garda. Ciekawym jest fakt, że trasa położona jest na odpowiednio niskiej wysokości, bo około 300 metrów n.p.m. co powoduje szybki dojazd i dostępność. Latem natomiast w wysokim sezonie dużo wyższe temperatury niż np wysokie góry.

Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda

Zaskakujące dla nas było to, jak dużo i jak wiele można stąd zobaczyć. Dotychczas jezioro i region z podziwialiśmy głównie ze szczytów Monte Baldo. To jednak czterokrotnie niżej położone przejście dostarcza przepięknych widoków, głównie na północną część Jeziora Garda, ale w wielu miejscach również dużo większą południową. Podczas naszego spaceru, nasze dzieci (Zosia i Aleksander) nie mogły dojść do porozumienia gdzie ta tempesta, ponieważ określenie to w języku włoskim oznacza burzę lub ulewę. Od początku kiedy dowiedziały się, że idziemy szlakiem Busatte tempesta oczekiwały burzy. Natomiast to dwa małe miasteczka, początek i koniec trasy.

Busatte to maleńki region, ulica przy miasteczku Torbole, polecana jako początek trasy. A zdecydowanie najczęściej wybierany przez turystów start. Na pewno ułatwia w tym dostępność, dojazd, infrastruktura, parkingi czy bliskość większego Torbole, gdzie dojedziemy również komunikacją miejską. My również polecamy właśnie tutaj zaczynać. Localita Tempesta, to natomiast drugi koniec trasy, około 5 km na południe od Torbole. Część przewodników poleca właśnie tam zaczynać przejście, ja natomiast nie widzę argumentów by tak robić.

Parking, gdzie zostawić i zacząć szlak Busatte Tempesta?

Nasza wycieczka to termin dużo poza sezonem, dlatego zdecydowaliśmy się podjechać jak najbliżej. W lutym nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem przed samym znakiem wejścia na szlak. Zaparkowaliśmy dokładnie tutaj – linki w niebieskiej treści. Natomiast w sezonie letnim dostępność parkingów, ograniczenia terenu górskiego mogą powodować braki dostępnych miejsc. Chociaż na różnych poziomach wjazdu, jest ich przynajmniej dwa, z czego jeden całkiem duży w gaju oliwnym, adres pod tym linkiem.

Szlak, zaczyna się od ciekawie zagospodarowanego terenu oferującego w sezonie bar, restaurację, piękne tereny zielone, widoki na pobliskie góry i rozjazd na kilka tras MTB. Dostępny również tor dla rowerów BMX i park linowy. Dostępne tutaj atrakcje to jeden z powodów dla których polecam zaczynać właśnie z tej strony. Wracając w to miejsce można przedłużyć wycieczkę w parku linowy, zjeść coś w restauracji lub po prostu odpocząć na polanie.

Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Jezioro Garda spacery z widokami

Trasa dostarcza nie tylko pięknych widoków, ale odkrywa przed nami pozostałości epoki lodowcowej. Szczątki Marocche, czyli kamieni głazów, które zostały tutaj z czasów powstawania Jeziora Garda. Tutaj właśnie, można spotkać dużo konstrukcji wcześniej wspomnianych Rock Balance. Kontynuując ścieżkę, dochodzisz do kilku rozgałęzień, wystarczy trzymać się oznaczeń Tempesta i w drodze powrotnej Busatte. Trasa daje możliwość powrotu, trochę inną drogą, niż wchodzenie po schodach w górę. My ze względu na naszego czteroletniego Aleksandra wybraliśmy właśnie takie rozwiązanie. Jest ono dobrze oznaczone na znakach. Wybranie wersji tak jak nasza, pozwala Wam odkryć nowe miejsca i z lekkim nachyleniem w górę dojść do przepięknego punktu widokowego, który odkryje przed Wami pozostałą część Jeziora Garda w kierunku południowym.

Wracając, w pewnym miejscu dojdziecie z powrotem do trasy którą szliście, a dokładnie pomiędzy schodami nr 1 i 2. Dlatego, krótki odcinek wejścia po schodach w górę jeszcze przed Wami. Nam przejście zajęło około 3,5 godziny. Natomiast myślę, że bezpiecznie jest zaplanować sobie 4-5 godzin na taki spacer, a w sezonie letnim wybierać porę dnia albo wcześnie rano, albo przed zachodem słońca. Trasa bowiem nie jest wyposażona w wodę, dlatego bardzo ważne byście mieli przy sobie odpowiednią ilość. Położona jest dość nisko i wiele miejsc jest odsłonięta, dlatego narażeni jesteście na słońce i upał.

Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Busatte Tempesta, co warto wiedzieć?

Trasę uważa się za łatwą i bezpieczną. Wszystkie odcinki są dobrze oznakowane i chronione. Oczywiście ze względu na schody nie można podróżować rowerem, wózkiem czy wózkiem inwalidzkim.
Na niektórych odcinkach należy uważać, aby się nie poślizgnąć, ponieważ w określonych porach roku schody mogą być wilgotne i śliskie. Unikaj podążania trasą w miesiącach zimowych, przy lodzie, śniegu lub niesprzyjających warunkach pogodowych. Unikaj gorących dni, pamiętaj o zapasie wody i przekąskach. Na trasie nie ma, żadnego miejsca gdzie nabierzesz wodę. Trasa jest praktycznie cały czas odsłonięta na słońce.

Chcesz doświadczyć naszych emocji podczas naszego spaceru?
zapraszam na nasz Instagram, gdzie znajdziesz wyróżnioną relację z tej wycieczki.
Bezpośredni link w tym miejscu (klik)

Jezioro Garda, atrakcje i wycieczki

Przy okazji Twojej uwagi, chciałbym zaprosić Was do wielu atrakcji, które przygotowaliśmy w regionie. Jedną z najpopularniejszych rozwiązań, które Wam oferujemy to wycieczka na Monte Baldo, zwiedzanie Werony z przewodnikiem, rejs motorówką po Jeziorze Garda, degustacja win i produktów lokalnych, wycieczki rowerowe i wiele więcej.

Jedną z atrakcji, która od początku jest naszym konikiem i wdrożyła nas w świat tego regionu było kolarstwo i rowery. To od rowerów i na rowerach zaczynaliśmy, całą naszą rodziną. Możesz przeczytać o tym w wielu publikowanych przez nas treściach. Dziś dzielimy się z Wami większością popularnych aktywności, które można realizować w naszym regionie. Wybierz kategorię poniżej w której wyświetlą się konkretne propozycje. W tym miejscu wygodnie zamówisz daną atrakcję 

Zapraszamy do naszego świata!

Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Busatte Tempesta, spacery nad Jeziorem Garda
Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Lubisz samodzielność? – oddajemy Ci najbardziej popularne narzędzie 
Światowy lider w wyszukiwaniu noclegów. Ponad 5 tysięcy obiektów w regionie Jeziora Garda. Szybka i bezpośrednia rezerwacja. Korzystając z linków zawartych w naszych treściach serwisy te dzielą się z nami swoją prowizją, a my również zarabiamy. Dla Ciebie to ta sama cena i dodatkowe nasze wsparcie na miejscu, my możemy wciąż się rozwijać, tworzyć dla Was nowe treści i publikować.

Booking.com

Mam nadzieję, że pomogłem Ci odkryć i zainspirować w nowe miejsca nad Jeziorem Garda.
Jeśli uważasz, że artykuł ten przyda się komuś albo chciał/a byś podzielić się inspiracją udostępnij go na swoich kontach socjal media. Oznacz nas podczas odkrywania tych i innych miejsc nad Jeziorem Garda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *