Cima Comer, obserwatorium i szczyt z widokiem na jezioro Garda

Cima Comer i widok ze słynnego balkonu nad jeziorem Garda było na mojej liście miejsc do odwiedzenia od wielu miesięcy. Zawsze stawało coś na drodze, żeby tam wejść. Jesteśmy na zachodniej strona Gardy w regionie Brescia. To cześć górska z widokiem na jezioro i ogromną przestrzeń wody i zbocza Monte Baldo.

Cima Comer to średniej wysokości góra. Można do niej łatwo dotrzeć spacerem przynajmniej dwoma szlakami. Jeden, około 400 metrów różnicy wzniesień i zajmuje oficjalnie 45 minut – pod warunkiem, że idziesz bez dzieci. Druga to dłuższy szlak, ponad 800 metrów do góry i zaczynający się niżej, zajmuje wg oznaczeń 2,5 godziny.  

My decydujemy się na pierwszą opcję, w trosce o możliwości dzieci. Wystarczy nam te 400 m różnicy wzniesień. Krótko mówiąc nasza wersja to wycieczka, która jest odpowiednia dla wszystkich. 

Nam wejście na górę zajęło około dwie godziny, ale mieliśmy kilka przerw. Poza tym sam start od samochodu zatrzymał nas na trochę. Okazało się, że zaparkowaliśmy w jakimś powietrznym lejku i po wyjściu z auta tak wiało, że wszyscy musieli ubrać nadprogramowe warstwy. Trochę nas to wystraszyło, ale wiatr ustał w lesie na szlaku. Sam szlak jest dobrze oznaczony, oczywiście biało czerwonymi kolorami kierunek Cima Comer. 

Po drodze robiliśmy kilka przerw, plus jedną dłuższą z posiedzeniem na wielkim głazie. Po przerwie ruszamy dalej ścieżką prowadzącą na szczyt góry. Do pokonania pozostało nam jeszcze około 250 m różnicy wysokości, a ścieżka stopniowo wymaga większej wspinaczki.

Obserwatorium Comer

Wychodząc z lasu oczom ukazuje się  naprawdę piękna panorama jeziora Garda. Niewielki drewniany balkon osadzony na skale, położony w najbardziej panoramicznym miejscu całego szczytu. To obserwatorium nazwane „Obserwatorium Cima Comer ”. Z tego obszaru bardzo łatwo jest obserwować loty ptaków przede wszystkim drapieżnych, w szczególności sokołów. Ale nie tylko, ponieważ samo jezioro i dolina w którym się znajduje to prawdziwa autostrada ptaków lecących z północy Europy do Afryki. 

Oczywiście ten panoramiczny balkon jest również idealny do obserwacji krajobrazu. Nie musicie czekać do wiosny czy jesieni. A widok rozciąga się od Malcesine do Sirmione, Desenzano Peschiera del Garda. Przez cały masyw Monte Baldo po lewej stronie. Podczas naszej wycieczki, szczęśliwie trafiliśmy na doskonałą przejrzystość powietrza. Widać było nie tylko jezioro Gada ale całą nizinę padańską, aż do kolejnego masywu gór Apeninów, które rozciągały się na horyzoncie. To grubo ponad 300 km do przodu.

To naprawdę fantastyczne móc patrzeć tak daleko! Choć oczywiście piękno tych widoków bardzo zależy od warunków pogodowych w danym dniu. Jeśli macie taką opcję, to latem polecam wybierać dni po deszczu, albo z samego rana do południa.

Obserwatorium czyli ten słynny drewniany balkon nie pokrywa się ze szczytem góry. Szczyt położony jest jeszcze jakieś sto metrów w górę, aż do krzyża. Widok z góry jest być może bardziej ograniczony i skierowany bardziej w stronę Monte Baldo i południową. Poza tym polana na górze nie jest, aż tak szeroka  i jest tam bardzo mało płaskich miejsc. Dlatego w szczególnie zatłoczony dzień, trudno będzie znaleźć tam trawnik i miejsce gdzie można usiąść. Na szczęście jak byliśmy na górze praktycznie nikogo nie ma. Posiedzieliśmy trochę patrząc przez siebie. Zjedliśmy kanpakę, kilka łyków ciepłej herbaty i zaczęliśmy schodzenie. 

Jesteś gotowy na wycieczki nad Jeziorem Garda – poszukajmy najpierw noclegu

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.

Lekkie rodzinne szlaki górskie nad Jeziorem Garda

Schodzenia właśnie trochę się bałem. Bo śliskie kamienie pokryte były liśćmi. Momentami było naprawdę ślisko. Z tyłu głowy miałem również godzinę do zachodu słońca. Nie byłem niestety przygotowany na nocne wędrówki w górskim lesie z dziećmi. Jednak pomimo moich obaw wszystko poszło naprawdę bardzo sprawnie. Dzieci radziły sobie bardzo dobrze, samo zejście trwało nieporównywalnie szybciej bo przy aucie byliśmy już po 30 minutach.

Z góry wybierając drugą opcję wejścia tj dłuższą, można zejść również szlakiem oznaczonym nr 31. Natomiast w wielu przewodnikach doczytałem, że zawiera on trudniejsze odcinki. Najpierw wolałbym oszacować ich trudność pod własnymi nogami, zanim zabiorę tam dzieci lub Ciebie! 

Jedno jest pewne, trasa i szlak którym weszliśmy polecam każdemu kto szuka lekkiego przyjemnego trekkingu. 

Trasa poprowadzona jest lasem, dlatego latem prawdopodobnie również nie jest tam tak gorąco jak w odsłoniętych odcinkach góry. Ponadto jesteśmy już na ponad 1200 m n p m, dlatego temperatura jest tutaj z pewnością niższa, niż nad jeziorem. 

Cima Comer widok na południową stronę jeziora Garda

Wnioski i rady, szlak do Cima Comer

Proponowana trasa jest niezwykle panoramiczna i pozwala dotrzeć do naprawdę wyjątkowych widoków na jezioro Garda. Nie ma konieczności wspinania się na zbyt wysoką górę. Mimo tej 400 m różnicy wzniesień na spokojnie jest do wejścia w indywidualnym tempie. 

Wycieczkę polecam o  każdej porze roku. Późną jesienią, ani zimą nie powinniście spotkać tutaj śniegu, jest za nisko. Większym jednak utrudnieniem mogą okazać się właśnie liście. Jest ich naprawdę dużo, szlak jest kamienny, dlatego miejscami jest dość ślisko. Polecam zatem obuwie trekkingowe z twardą podeszwą. 

Jak dojechać do punktu wyjścia na Cima Comer

Najpierw musisz dojechać do miasteczka Gargnano, stąd już via Panoramica w górę. Nawiasem mówiąc to był mój pierwszy w życiu kolarki podjazd. Moje doświadczenia opisałem tutaj.

Następnie drogą via Sasso do wioski Liano, Formaga przez Via Briano dojedziesz do schroniska Rivugio Alpino Briano. Tutaj w sezonie miejsce to powinno być otwarte, dlatego tym bardziej to dobra opcja na start i powrót i ewentualne zaplanowanie posiłków. 

Szlak oznaczony jest już przy samym schronisku, kierunek Cima Comer. 

Kiedy najlepiej wejść na Cima Comer?

Myślę, że dobrą godziną na spacer powinny być godziny poranne, max do 9:00 wyjście ze schroniska. Wtedy nawet latem powinniście wejść na górę przed 11:00. Jeszcze o tej porze nie ma tyle charakterystycznej dla regionu mgiełki, która tworzy się przez parujące jezioro. Dlatego im wcześniej tym większa gwarancje lepszej widoczności. 

Innym pomysłem, może być wejście tam na zachód słońca. Zaplanuj sobie start ze schroniska min 2,5 godziny przed zachodem. Pamiętaj tylko zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie na zejście. To zajmie prawdopodobnie już nawet 30 minut. Nasza trasa zaczyna się przy schronisku i restauracji Rifugio alpinista Briano. 

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *