Ferrara di Monte Baldo

Piękne miejsce po wschodniej stronie masywu Monte Baldo. Alpejski klimat, niesamowite powietrze, widoki i niezliczone możliwości. Górskie schroniska, rower, sanki, trekking. Alternatywa w regionie dla Jeziora Garda.

Idealne górskie miejsce na złapanie oddechu i piękne widoki.

Ferrara di Monte Baldo, to zaledwie godzina drogi autem z nad Jeziora Garda. To miejsce żyjące cały rok. Latem przyjemne dostępne trasy trekkingowe, szosowe podjazdy rowerowe czy ścieżki MTB. Zimą to setki miejsc na sanki i mały wyciąg dla dzieci do nauki jazdy na nartach.

Do tego w każdym okresie niesamowite widoki na cały masyw Monte Baldo, który dumnie prezentuje swoją wschodnią skalistą stronę. Ten sam, który większość zna od strony Jeziora Garda . Głównie jest trochę „nudny”, przewidywalny, zielony. To druga strona tego masywu jak księżyc kryje zupełnie inny klimat. Górski, Alpejski, gdzie totalnie można odciąć się od zgiełku przy jeziorze.

Gdzie dokładnie.

Region Ferrara di Monte Baldo odkryliśmy pewnej zimy, polecili nam go znajomi jako dobrą miejscówkę na sanki. Od nas to zaledwie ok godzina trasy, podobnie jest z wielu miejsc nad Jeziorem Garda. Dojechać tu można od południa lub północy.

Zachodnia część to masyw Monte Baldo, wschodnia natomiast kolejne góry i przełęcz od Brenner. Nasze miejsce dokładnie położone jest na granicy ragionów Wenecja Eugańska i Trydent. Natomiast nie czuć tej granicy jak w wielu innych miejscach, gdzie rzeczywiście wpływu.

Czego spodziewać się na miejscu

My w regionie Ferrara di Monte Baldo i Novezza realizowaliśmy już wiele swoich aktywności.

Faktycznie miejsce to poznawaliśmy głównie zimą przez dostępność, natomiast latem również uciekaliśmy tam od upałów, które potrafią dokuczyć nad samym Jeziorem Garda. Sama miejscowość Ferrara di Monte Baldo – podaję tu jako punkt strategiczny, który znajdziesz na mapach. Ale i to gdzie dokładnie znajduje się nasze miejsce to Novezza.

To jest totalna wioska, wg źródła wikipedii zamieszkiwana przez uwaga, aż 20 mieszkańców. Położona na wysokości blisko 1500 m n.p.m. dostępna z dojazdem drogą utwardzoną z licznymi schroniskami i agroturystyką. To ten biznes z reguły prowadzą lokalsi, i idzie im to naprawdę dobrze.

Dlaczego przedstawiam Ci to miejsce

Bo jest wyjątkowe. Ciche i z dala od ludzi, tłumów, które kojarzą się nam z Jeziorem Garda. Tutaj jest totalnie inny klimat. Bo jest dostępne dla każdego. Jak już może zauważyłeś zwykle nasze miejsca przedstawiamy w wariancie gdzie możesz dojechać bez problemu autem.

Powód jest przede wszystkim jeden. Mamy świadomość że jesteś na urlopie, i prawdopodobnie nie licząc czasu i tak oceniasz każdą chwilę. Dlatego możliwość wjazdu pod schronisko skąd możesz nacieszyć oczy górskim klimatem na wysokości ok 1500 m n.pm. skąd ewentualnie w zależności od swoich potrzeb zrealizować pętlę trekkingową lub rower. Albo po prostu rozłożyć sobie leżak na alpejskiej łące i cieszyć się widokami i słońcem.

Jak już wcześniej wspomniałem to też bardzo dobre miejsce na rower. Na górskie, szosowe pętle, podjazdy. Dlatego jest w czołówce tras i propozycji, które przedstawiamy podczas naszych rowerowych pobytów. Tutejszy asfalt, jakość dróg widoki a przede wszystkim całkiem dostępne nachylenia pozwalają pokonywać trasy wielu kolarzom. Oczywiście te bardziej ambitne również znajdziemy.

Rowerem na Monte Baldo

Trasa rowerowa w regionie Ferrara di Monte Baldo, to bez wątpienia jedna z opcji by zdobyć masyw górski Monte Baldo. Z tą różnicą że od strony mniej popularnej, czyli wschodniej. Jezioro Garda położone jest po zachodniej stronie masywu, i tam z reguły większość przewodników i propozycji znajdziesz.

Ten region to naprawdę bardzo przyjemna alternatywa. Zdecydowanie mniej popularna co wiążę się z mniejszą ilością ludzi i miejscami totalnym spokojem. Ja jeśli mogę wybierać, to zdecydowanie wolę takie miejsca. Moja trasa to droga krajowa od miasteczka Affi, drogą na północ SP29, następnie skręt w prawo na SP8 i początek górskiej przygody. Tutaj przy okazji przejeżdżasz przez miejscowość Spiazzi, która słynie z wejścia do Madonna della Corona. Opis trasy znajdziesz tutaj

Trekking i spacery u podnóża Monte Baldo

Trasy spacerowe i trekking we wschodniej części Monte Baldo

Region ten pokryty jest też wspaniałymi ścieżkami do spacerów i odkrywania go na piechotę lub biegając. Ilość i rodzaj tras we wschodniej części Monte Baldo i okolicy Ferrara di Monte Baldo to znakomita możliwość by podczas urlopu w zgiełku i tłumie nad Jeziorem Garda uciec trochę w inny świat.

Miejsca te są wciąż mało popularne, a ich właśnie znajomość i obecność w przewodnikach kończy się na miasteczku Spiazzi, skąd jest wejście do Madonna della Corona Natomiast później im wyżej, tym luźniej i luźniej.

Przy głównych szlakach, a przede wszystkim przy głównej drodze, którą dojedziesz na górę SP8 znajduje się dużo miejsc z ławka i opcją pikników. To naprawdę rewelacyjne opcje by dla leniwych po prostu wjechać autem i zjeść obiad, piknik z niesamowitym widokiem. Dla szukających lokalnych smaków polecam skorzystanie z tamtejszych schronisk górskich. To naprawdę niesamowite miejsca oferujące lokalną kuchnie, gniochi, sery.

Miejsca te latem są idealne by zjeść i skosztować właśnie lokalnych specjałów. Naładować akumulatory do zdobywania regionu. Zimą natomiast to bardzo wypełnione po brzegi miłośników śniegu i sportów zimowych. W każdym można wypić grzane wino i w większości zjeść ciepły posiłek. Miejsc tych jest tam sporo, szczególnie w niższych partiach gór.

My upodobalismy sobie Chalet NovezzaBardzo przytulne miejsce, jedno z ostatnich i najwyżej położonych. Co ważne dostępne zimą i latem. Do tego posiada duży bezpłatny parking skąd idealnie można rozpocząć górskie przygody.

Monte Baldo, z nieznanej strony.

 Region ten jest mało popularny, i rzadko wskazywany w przewodnikach i pobytach nad Jeziorem Garda. Dla nas bez wątpienia jest to zaleta i super odskocznia od codziennego tłumu po drugiej popularnej stronie Monte Baldo od Jeziora Garda. Polecamy to miejsce do górskiego odkrywania regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *