Monte Baldo, 2,5 godziny trekkingu na szczyt.

Monte Baldo to najwyższy masyw górski w regionie włoskiego Jeziora Garda. Wysokości ponad dwóch tysięcy metrów i długość rozciągająca się prawie na 40 kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża. Określane jest już jako wzgórze Alpejskie w trzech regionach Trydent i Werona. W poniższym artykule zapraszam Was na ponad dwu godzinny spacer do jednego z najwyżej położonych schronisk górskich z przepięknym widokiem na Jezioro Garda. Dodatkowo wydłużając trochę wycieczkę, szlakiem tym dojdziesz na najwyższego szczytu Valtritta.

Monte Baldo wyjątkowa forma

Masyw Monte Baldo, przyjmuje ciekawą formę. Podzielone jest na dwie grupy, północną i południową część. Ta pierwsza, czyli Altisimmo di Nago tj. północna i Punta Telegrafo – południowa. Wschodnia część góry to duże skarpy i płaskowyże łąkowe np. Ferrara di Monte Baldo. Ta część to raczej pastwiska i łąki. Zielone duże obszary, rzadziej porośnięte drzewami. Zachodnia część czyli ta od Jeziora Garda to zwarta część równo opadająca do samego dołu. Gęsto porośnięta drzewami i krzakami. Monte Baldo, nazywane jest również jako ogród Włoch. Niezwykła ilość rzadkich gatunków kwiatów i roślin. Wiele z nich to pozostałości polodowcowe, które przetrwały na górze. Ta wyłaniała się jako wyspa, spod skorupy ponad 1000 metrów lodu formującego Jezioro Garda.

Monte Baldo składa się głównie z morskich skał węglanowych. Niegdyś była górą pasterzy. Dziś to bardzo popularne miejsce dla wszystkich entuzjastów sportu, takich jak kolarstwo górskie, paralotniarstwo trekking i biegi górskie. To również najpiękniejsze widoki na całe Jezioro Garda. Oferuje niezapomniane wrażenia i pocztówkowe widoki.

Monte Baldo widok na południową część Jeziora Garda
Główne szczyty Monte Baldo

Monte Altissimo di Nago (2079 m n.p.m),
Cima del Longino (2179 m n.p.m),
Cima delle Pozzette (2137 m n.p.m),
Punta Telegrafo (2175 m n.p.m)
Cima Costabella (2053 m n.p.m)
Do tego ostatniego będę Ciebie dziś zabierał.

Natomiast ten najwyższy to Cima Valdritta (2218 m n.p.m) i do niej właśnie dostaniesz się z trasy, którą opiszę.

Monte Baldo podejście piesze

OK. Wystarczy faktów. Wróćmy do naszego opisu i doświadczeń z górą. Pierwsze wrażenia znajdziesz w tym opisie (tutaj). Od tamtego czasu byliśmy już kilka razy, więc wiemy czego się spodziewać. Nie byliśmy natomiast nigdy zimą. Dziś nadarzyła się ku temu idealna okazja. Możliwość zostawienia dzieci z dziadkami i pogoda. Szczęśliwie zgrać te dwie rzeczy to może wróżyć dobrze zaczynający się rok. Warto też wspomnieć, że w regionie najbardziej suche miesiące to właśnie styczeń i lipiec. Reszta z powodu dużej wilgotności w powietrzu często tworzy mgiełkę w regionie, która lekko zabiera nam przejrzystość powietrza. Podczas naszej wycieczki mieliśmy piękne widoki.

Monte Baldo, Jak się dostać?

O tym, że kolejką z Malcesine możesz przeczytać pewnie w wielu polskojęzycznych stronach. Podam Ci tylko link do miejsca gdzie zamówisz bilety ewentualnie oficjalnie zgromadzisz informacje. (tutaj). Warto tylko dodać, że kolejka wjeżdża na wysokość ok 1800 metrów, więc to i tak niżej, niż zabiorę Ciebie w swoim opisie. A z kolejki wciąż dalej do najwyższego szczytu góry na który z naszej trasy będzie na wyciągnięcie ręki. My na pewno bardzo chętnie i chyba często wracamy na to podejście. Być może starzejemy się i nie chcę szukać innych. A jest ich w regionie naprawdę dużo.

Monte Baldo, trasa przez las, pierwsze kilometry od parkingu

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie

Monte Baldo, Parking

DUE POZZE – tak nazywa się parking na który wjedziesz samochodem. Jak klikniesz na mapę, z łatwością ustawisz nawigację która doprowadzi Cię jak po nitce. Dosłownie po nitce, bo ostatnie kilka kilometrów drogi to bardzo wąska kręta trasa. Dodam, że musisz wjechać na wysokość około 1500 metrów i stąd ruszasz marszem w górę.

Monte Baldo, jak długo na górę?

Proponowana trasa przez pierwsze 2,5-3 kilometry prowadzi przez las. To połowa do pierwszego schroniska Fiori di Baldo, które oddalone jest od parkingu ok 5km. Podczas naszego podejścia zimą, droga pokryta była topniejącym śniegiem. I w wielu miejscach wręcz taflą lodu. To dość mocno nas spowolniło na wejściu i zejściu. Latem natomiast jeszcze na niewielkiej wysokości las daje fajny cień i chłód. Osiągając wysokość kiedy drzewa się przerzedzają ukazuje się nam piękny widok na jezioro, ale to tylko przedsmak tego co będzie później. Następne kilkaset metrów w górę pokonywać będziesz coraz węższym pasmem górskim otoczonym przepięknymi widokami. Na wschód to przełęcze i wcześniej wspomniane płaskowyże, połączone z urwiskami skalnymi, a na zachód Jezioro Garda i następne pasma górskie. Dość szybko ukażą się też schroniska do których prowadzi trasa. Pierwsze to Rifugio Fiori del Baldo, drugie wyżej położone to Chierego.

Monte Baldo Schroniska górskie

Pełną listę schronisk wraz z numerami telefonów w regionie znajdziesz tutaj. Warto dodać, że schronisko w języku włoskim oznacza Rifugio.

Tego razu miałem nadzieję wejść dużo wyżej niż schronisko Chierego, natomiast i tym razem coś potężniejszego ode mnie zdecydowało. Może gdybyśmy mieli kolce na butach, pewnie dalibyśmy radę iść dalej. Ale to gdyby Babcia miała wąsy….nikt tego nie wie. Wiem dzisiaj, że na pewno warto zdobyć w sobie tą odrobinę siły w nogach i wejść te ok 100 metrów wyżej. Bo widok jest nieporównywalny. Trochę wyżej, a naprawdę dużo więcej widać, dużo większe poczucie przestrzeni, dużo większe emocje. To tutaj jak spojrzysz na południe, Jezioro Garda ma kształt serca.

Rozumiem, że dziś mieliśmy dużo śniegu – a bardziej zmarzliny. I to nawet nie chodziło, że nie dajemy rady iść, bo to pewnie byśmy ogarnęli po czekoladzie, kanapkach i herbacie. Ale po prostu było to niebezpieczne. Latem czy w lepszym przygotowaniu -chociaż w kolce na pewno atakowalibyśmy szczyty. Trochę szkoda tego razu, bo te były w zasięgu ręki jak nigdy wcześniej. To już tylko te kolejne kilkadziesiąt metrów podejścia i dalej jest już lekko. Idzie się granią, przez przejście Passo del Camino i dojście do najwyższego Valdritta.

Cel pozostaje, mamy po co wchodzić wjeżdżać następnym razem. A na pewno będzie okazja.

Monte Baldo, widok ze schroniska na południową część Jeziora Garda

Monte Baldo – Czy warto?

Bardzo polecam to podejście. Nam kiedyś polecili to znajomi, zresztą to z nimi byliśmy wtedy pierwszy raz. Opisywałem to w poprzednich materiałach, a linkowałem wyżej. W mojej opinii jest to takie w sam raz dla każdego kto chodzi po górach trasa. Nie jest ani za lekka, na pewno nie pozostawia niedosytu. Nie jest taka, która może Cię wydusić i wrzucić na tylne siedzenie samochodu. Wejście do pierwszego schroniska zajmuje ok 2 godziny marszu. Choć to też trudno oszacować bo zawsze mamy jakieś problemy. A to dzieciaki, a to zmarzliny i lód pod nogami, albo śnieg po kolana. Po wyjściu z lasu wypatrywać, warto wypatrywać – a będzie to widoczne zejście z drogi na wyższy szczyt w prawo. Pojawi się w pewnym momencie ogrodzenie, odbicie na ścieżkę wyżej. To właśnie miejsce z którego będzie widoczna przepaść na wschód i cały piękny widok na zachód i Jezioro Garda. Resztę drogi pokonacie właśnie granią.

Co ze sobą zabrać

Nasza propozycja wejścia i trasa nie jest wymagająca. Odcinek do pierwszego schroniska Fiori del Baldo, określę nawet jako łatwą, która nie powinna sprawić dla nikogo kłopotu. Procent nachylenia jest niewielki, droga to małe lub średnie kamienie. Na pewno woda i przekąski. Zimą zalecam też herbatę w termosie. Pamiętaj, że to przynajmniej 5 godzin marszu. Warto wziąć ze sobą też gorzką czekoladę i orzeszki. Są lekkie, a dość solidnie uzupełniają kalorie. Woda, latem najwięcej jak to będzie możliwe. Na trasie nie ma możliwości jej uzupełnienia, najwcześniej w schronisku. My zawsze mamy ze sobą po kanapce i czasem jakąś słodką bułkę. W schroniskach możesz zjeść pełno wartościowy obiad, a polecana pozycja to Gniochi z lokalnymi serami, polecamy też polentę z dziczyzną. Pamiętaj też by mieć jakąś torebkę na śmieci. Tych na górze nie możesz zostawić, więc wszystko co wyprodukujesz musisz znieść na dół.

Trochę bardziej zaawansowany obszar od schroniska Fiori del Baldo w górę, tam nachylenie góry zmienia się i jest bardziej wymagające. Choć nie oznacza, że dużo trudniejsze. Czas tu odgrywa kluczową rolę bo prawdopodobnie będziemy potrzebować chwilę przerwy i warto oszacować dalszą wędrówkę by zdążyć zejść do parkingu.

Aktywności i atrakcje nad Jeziorem Garda, polscy przewodnicy, wycieczki, rowery, wypożyczalnia sprzętu

Jak się ubrać.

Jest to szlak dla każdego, w związku z tym nie będzie wymagał od Ciebie zaawansowanego sprzętu. Latem dasz radę wejść nawet do drugiego schroniska w zwykłych adidasch. Będzie chodziło o Twój komfort. Wiadomo też, że po górach wygodniej chodzi się w butach w twardszą podeszwa. Natomiast trasa i warunki nie są konieczne by takowe mieć. Latem wystarczy zwykła koszulka ewentualnie bluza w plecaku, ponieważ na górze może wiać wiatr i być chłodniej. Zimą rzeczywiście warto przygotować ze sobą kolce na buty i kilka warstw ubrania.

My dziś trafiliśmy na piękną pogodę. Choć tak jak w każdych górach może zmienić się w ciągu kilku chwil. Szczyt po wyjściu z lasu jest maksymalnie odsłonięty, więc jeśli wieje lub zacznie padać deszcz nie ma możliwości nigdzie się schronić.

Wycieczka na Monte Baldo

Zapraszam Was na zorganizowaną wycieczkę na Monte Baldo. Organizator wyjazdu zabiera Was z miejsc zbiórki nad Jeziorem Garda i wspólny wjazd busem. Po drodze odwiedzimy najstarszy platan we Włoszech, dowiecie się wielu ciekawostek o regionie. Dodatkowo wstąpimy do Sanktuarium Madonna della Corona. Podczas całodziennej wycieczki nie musicie martwić się dojazdem, powrotem, górskimi drogami miejscem na parkingu. Na górze zabierzemy Was do najlepszej restauracji gdzie zapraszamy na aperitivo i najlepszy widok. 

Poznaj szczegóły i zarezerwuj wycieczkę już dziś.

Przynajmniej raz w tygodniu wjeżdżamy tam zorganizowaną grupą. Sprawdź kiedy jest najbliższy wyjazd i przeżyj razem z nami przygodę na najwyższej górze nad Jeziorem Garda.

+39 392 291 35 47, +48 733 655 222
ko****@ac**********.pl

Monte Baldo widok w kierunku północnym
Monte Baldo

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

1 Comment

  1. Super opis dzięki za przybliżenie tematu 🙂 a mam pytanie. Kojadyzcie jak wygląda szlak 651, czy w lato jest do przejścia przez wysportowane osoby ale bez doświadczenia i sprzętu wspinaczkowego? Widziałem, że są łańcuchy, pytanie czy jakieś klamry, drabinki, duże ekspozycje? Choszi mi o szlak na Punta Telegrafo, może z zahaczeniem o najwyższy szczyt Cima Valdrita. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *