Monte Baldo spacerem w 30 minut

Monte Baldo to najczęściej wyszukiwane hasło planując wakacje nad Jeziorem Garda. Ten masyw górski rozciąga się na ponad 40km i posiada wiele wierzchołków, z czego najdłuższy Valdritta ma wysokość 2218m.n.p.m. Opisywany szlak znajdziesz w mało popularnym regionie wschodniego regionu góry. Wjazd samochodem na ostatni dostępny parking pozwala na zdobycie góry przyjemnym spacerem w 30 minut.

W poprzednim wpisie, opisywałem dłuższy szlak na jeden z najwyższych szczytów Monte Baldo. Znajdziesz tam wiele wskazówek do zaplanowania całodziennej wycieczki. Opisywana tam trasa jest równie łatwa, lecz dłuższa. Dojście do pożądanego miejsca zajmie Wam około 2,5 godziny w jedną stronę, natomiast dostarczy też zdecydowanie więcej wrażeń i widoków.

Aktualnie opisywane wejście i spacer 30 minut to droga, która doprowadzi Ciebie tam gdzie z drugiej strony góry, wjeżdża kolejka z Malcesine. Wygodna żwirowa lekko nachylona trasa pozwoli wejść lub wjechać rowerem w przepiękne miejsca skąd rozpościera się widok na całe Jezioro Garda. Punkt docelowy to północna część masywu wznosząca się na wysokość około 1800 m.n.p.m. To świetna alternatywa dla każdego, kto nie chce zdobyć górę o własnych siłach, ale forma nie pozwala na dłuższe wędrówki.

Monte Baldo spacerem
Jak wejść na Monte Baldo?

Tras jest wiele, dłuższych i bardziej wymagających, zaczynających się z różnych regionów rozciągniętego masywu. W tym artykule zabieram Was na trasę, którą wchodzą również dzieci. Do punktu startu w miesiącach wakacyjnych można dojechać samochodem. Parking położony na wysokości około 1700 m.n.p.m. pozwala bezpiecznie zostawić samochód i rozpocząć wycieczkę. W sezonie, szczególnie w weekendy polecam przyjechać tutaj możliwie wcześnie. Parking nie oferuje dużej ilości miejsc, a popularność tego miejsca rośnie. W przypadku, braku miejsca na samym parkingu, można zostawić auto na drodze. Jednak w tym przypadku polecam solidnie zabezpieczyć koła (kamienieniem), i skręcić kierownicę tak – jakby hipotetycznie auto miało zacząć zjeżdżać by bezpiecznie zatrzymało się gdzieś w krzakach. Nachylenie drogi w tym miejscu jest duże, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo.

Przynajmniej raz w tygodniu wjeżdżamy tam zorganizowaną grupą. Sprawdź kiedy jest najbliższy wyjazd i przeżyj razem z nami przygodę na najwyższej górze nad Jeziorem Garda. Podczas całodziennej wycieczki nie musicie martwić się dojazdem, powrotem, górskimi drogami miejscem na parkingu. Na górze zabierzemy Was do najlepszej restauracji gdzie aperitivo smakuje najlepiej do tego najlepszy widok. Poznaj szczegóły i zarezerwuj wycieczkę już dziś.

To jest też świetne miejsce by wjechać tam kamperem (tymi z mniejszych-np. VW California, nie polecam wjeżdżać tam większymi samochodami) I zostać na noc, kilka dni i zdobywać górę z kilku stron.

Spacerem na Monte Baldo

Od parkingu zaczynacie przygodę zdobywania góry. Choć pewnie dla wielu, zaczęła się ona od momentu podjazdu samochodem. Droga dojazdowa momentami może być „stresująca” dla osób z mniejszym doświadczeniem do podróżowania krętą górską drogą. Pamiętaj, że przebywać będziesz na wysokości ponad 1500 metrów, a ukształtowanie terenu w takich warunkach czasem wymaga wąskiego przejazdu, ciasnych zakrętów, konkretnych nachyleń około 20%. Po zaparkowaniu w miejscu z linku powyżej, nie ma możliwości wejść na górę inaczej.

Od parkingu początkowo jest tylko jedna droga, kilkaset metrów asfaltu, który zmieni się w żwir. Po kilku minutach najbardziej nachylonego odcinka, dojdziecie do pierwszego wodopoju dla krów. Małe jeziorko, lub bagienko (w zależności od pory roku) odkryjecie po prawej stronie. Dokładnie tutaj, możecie podjąć decyzję, czy wybieracie szlak drogą którą szliście. Czy skręcacie w prawo – wydreptana ścieżka w górę. Ta druga jest trochę bardziej wymagająca, bo kąt nachylenia góry jest zdecydowanie wyższy. Natomiast ta opcja i większy wysiłek wynagrodzi Wam wyjście w miejsce skąd zaraz za szczytem góry rozciągnie się Wam widok na północną część Jeziora Garda.

Monte Baldo dla dzieci
Piesze wejście na Monte Baldo

Osobom z małymi dziećmi polecam trzymanie się żwirowej drogi, która również skrywać będzie wiele niespodzianek. Jeśli zachowacie czujność, na trasie macie dużą szansę na spotkanie świstaków i alpejskich brązowych krów. Warto też dodać, że Monte Baldo określane jest jako botaniczny ogród Europu. Określenie to góra zawdzięcza swojej przeszłości, bowiem w czasie zlodowacenia i powstawania Jeziora Garda to właśnie szczyty Monte Baldo były odsłonięte od wody. Dlatego to właśnie tutaj rozwijały się zwierzęta, kwiaty, grzyby, wiele z nich pozostało z nami do dziś.

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj naszą ofertę ponad 200 ofert w regionie

Monte Baldo, co robić na górze?

Wchodząc proponowaną przez nas trasą, dojdziecie do wyciągu kolejki. I teraz mając go na przeciw siebie, można udać się w lewo – wtedy macie możliwość zdobywać kolejne szczyty masywu. Z opcją również dojścia do tego najwyższego Valdritta, oddalonego bardziej na południe. Opcja dostępna dla osób bardziej zaawansowanych w górskich wycieczkach. Albo, skręcić w prawo i iść łagodną drogą z widokiem na Jezioro Garda. Wchodząc stromym wejściem, opisanym wcześniej. wyjdziecie dalej w północnej części góry. Tutaj też można dojść skręcając w prawo przy kolejce wchodząc drogą żwirową. Obszar jest już otwarty, łąki, brak drzew, dlatego obserwując otoczenie nie powinniście się zgubić.

Każda opcja dotarcia na górę, to piękne polany, przestrzeń, restauracje, przepiękne widoki. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku (rowery, skoki na paralotni, trekking). Albo zaszycie się na leżaku jednej z restauracji i podziwianie widoków.

Czy można tam z dziećmi? – myślę, że nawet trzeba, jeśli nie macie swoich, zabierzcie czyjeś? Pomimo, krótkiego wejścia zaplanuj sobie tutaj cały dzień. Na górze jest naprawdę dużo atrakcji, warto spędzić tutaj trochę czasu. Postarajcie się wejść na szczyt możliwie jak najwcześniej do południa. Im później, szczególnie w ciepłe dni powietrze zaczyna robić się mgliste i mniejsza widoczność na Jezioro Garda. Pamiętaj też, że różnica w temperaturze to nawet 10 stopni, dlatego warto mieć ze sobą bluzę, lżejszą kurtkę.

Monte Baldo

Zapraszam Was na zorganizowaną wycieczkę na Monte Baldo. Organizator wyjazdu zabiera Was z miejsc zbiórki nad Jeziorem Garda i wspólny wjazd busem. Po drodze odwiedzimy najstarszy platan we Włoszech, dowiecie się wielu ciekawostek o regionie. Dodatkowo wstąpimy do Sanktuarium Madonna della Corona. Podczas całodziennej wycieczki nie musicie martwić się dojazdem, powrotem, górskimi drogami miejscem na parkingu. Na górze zabierzemy Was do najlepszej restauracji gdzie aperitivo smakuje najlepiej do tego najlepszy widok. Poznaj szczegóły i zarezerwuj wycieczkę już dziś.

Przynajmniej raz w tygodniu wjeżdżamy tam zorganizowaną grupą. Sprawdź kiedy jest najbliższy wyjazd i przeżyj razem z nami przygodę na najwyższej górze nad Jeziorem Garda.

+39 392 291 35 47, +48 733 655 222
ko****@ac**********.pl

Wjazd rowerem na Monte Baldo

Gdzie i jak zrobić długi i bardzo ciekawy podjazd rowerowy w regionie Jeziora Garda. Gdzie konkretnie zaparkować, ewentualnie jak skrócić trasę jeśli nie czujesz się na siłach drałować 38 kilometrów pod górę ze średnim nachyleniem ponad 8%. Jakich warunków spodziewać się na trasie i na górze, jaka jest nawierzchnia. Przede wszystkim jak połączyć swój trening i chęci spędzenia dnia na rowerze, z rodzinnym spotkaniem na najbardziej popularnym i dostępnym szczycie nad Jeziorem Garda. Czytaj dalej….

Monte Baldo rowerem
Nasze pierwsze doświadczenie na trasie

Podczas naszego pierwszego podejścia z tyłu głowy mieliśmy zmieniającą się pogodę. Po południu prognozowane były burze i deszcz. Oceniliśmy natomiast, że będziemy na tyle blisko auta, że nie będzie to duże ryzyko, po prostu najwyżej zmokniemy. Jak wiadomo wyjście z dziećmi, które wyjątkowo wyczuwają chęć pośpiechu i jak wiadomo chętnie w takich sytuacjach współpracują. Nasza wycieczka już po pierwszych kilku metrach skazana więc była ilością emocji na nie powodzenie. Szczerze to wydawało mi się, że będziemy tam wchodzić dużo dłużej. Droga nie wyglądała na trudną i wymagającą. W większości to żwir i łagodne podejście.

Monte Baldo z rodziną

Jak wspomniałem dla dzieci czasem nieświadomie rzucają rękawice do walki by utrudnić tą łatwą przygodę i zdobycie kilku zdjęć ze szczytu bez chmur w okienku pogodowym. Oj co mieliśmy przerw i przystanków, pytań i opowiadań. A dlaczego, a po co, a gdzie, a kiedy itd.. I rzeczywiście wracając do tych momentów po wielu miesiącach, jakoś trudno przenieść mi towarzyszące tego dnia emocje.

Aktywności i atrakcje nad Jeziorem Garda, polscy przewodnicy, wycieczki, rowery, wypożyczalnia sprzętu

Monte Baldo z rodziną

Pamiętam, jak byłem wściekły po kilku minutach naszej wyprawy, bo zależało mi na dobrych momentach i chwili pogody na szczycie, a jakby 3 i 7 latka trudno to przyswajała. Dlatego, wziąłem sprawy w swoje ręce – i dosłownie na ręce. Okazuje się, że jak rozdzielić takie dwie jednostki sprawiające „problem” to chód, przyśpiesza i można postawić dziesięć kroków jeden za drugim. Cyk kilka zdjęć z rodziną, co by pamiątka była i uśmiechy do obiektywu. Ale czego nie robi się dla tych małych stworzeń i wielkiego uczynku. Przecież to wszystko dla nich ?

A naprawdę to z dziećmi staramy się spędzać większość czasu. Świadomość, że jednak te wspólne chwile, które przemijają dla każdej strony są bardzo ważne. Dotarliśmy, zdążyliśmy – to był sukces. Zależało mi na tym zdjęciu i widoku z góry. Bardzo lubię patrzeć z góry na nasz region, na Jezioro Garda. Monte Baldo daje wspaniałe warunki by podziwiać właściwie cały region. Punkt w którym właśnie się znajdziecie daje możliwość zobaczenia większości powierzchni Jeziora Garda. Zgodnie z prognozami, nasza pogoda zaczęła się psuć. Dlatego nie spędziliśmy na górze dużo czasu, choć to nie o to w tym wszystkim chodzi. Spędziliśmy kilka chwila razem, nauczyliśmy się pewnie dużo nowych rzeczy, zdobyliśmy przede wszystkim razem kolejny górski szczyt.

Widok z Monte Baldo na Jezioro Garda

Noclegi nad Jeziorem Garda, znajdź swoje miejsce:

Sprawdzamy i weryfikujemy. Chłodne algorytmy wyszukiwarek uzupełniamy sercem i doświadczeniem. Jesteśmy ludźmi i Waszą ofertę szykujemy osobiście. Mieszkamy w regionie wielu lat i wiemy co zaproponować Wam jeśli przyjeżdżacie z rodziną, albo bez. Na rower, lub w góry, a może na szalony weekend. Wiemy jak różny jest region, dlatego wybieramy najbardziej optymalny do potrzeb na Waszym urlopie. Jeśli masz pytania, szukasz noclegu, wsparcia, napisz do nas.

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Noclegi nad Jeziorem Garda

4 Comments

  1. Mogę prosić o podanie dokładnych namiarów na ten parking na 1700 m?

  2. Witam, Czy również mogę prosić o namiar a parking na 1700m, chcielibyśmy wejść na szczyt z dziećmi.

  3. ” Po zaparkowaniu w miejscu z linku powyżej,” – tylko że nie ma żadnego linku….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *