Punta Larici, prawdopodobnie najpiękniejszy punkt widokowy nad Jeziorem Garda

Punta Larici to jedno z miejsc, które z pewnością zapamiętasz na długo. To prawdopodobnie najpiękniejszy punkt widokowy nad Jeziorem Garda.

Punta Larici znajduje się między jeziorem Garda a Val di Ledro. Dotarcie tam jest łatwe, a ścieżka w lesie nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych. Opowiem Ci jak tam dojść łatwym spacerem w niespełna 2 godziny. Moje pierwsze doświadczenia z Punta Larici było na rowerze. A wycieczkę połączyłem z przejazdem słynną podwieszaną trasą w Limonę. I ponad 100 letnią drogą łączącą kiedyś Riva del Garda z Val di Ledro. Dziś to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych nad jeziorem Garda, podobnie jak spacer na Larici nie wymaga dużego przygotowania. Trasa z Riva del Garda do baru Belvedere, który jest zakończeniem trasy Ponale. Tam już dalej można kontynuować podjazd na Larici albo nad jezioro Ledro.

Spacer na Punta Larici

Spacer do punktu widokowego Larici zaczynającym się z wioski Pregasina. W około 1:40 – 2 godziny dotrzesz do skalistego miejsca Punta Larici położonego na wysokości około 900 metrów nad poziomem morza. Widok z góry jest jednym z najpiękniejszych w historii.

W miasteczku Pregasina znajdziesz odpowiednio, kilka parkingów by zostawić samochód i kontynuować podróż na piechotę. Dojeżdżając do Pregasina przy Hotelu Panorama, na małym placu znajduje się fontanna gdzie można uzupełnić wodę. To też ostatni taki punkt więc warto o tym pamiętać. Tutaj jest największe ryzyko pomyłki trasy, dlatego kieruj się na kościół, który jest kilka metrów wyżej.

Stojąc tyłem do fontanny, Twoja droga prowadzi w górę i od razu w lewo. Dalej podążamy za znakami szlaku przez małą wioskę ciągle wspinając się w górę. Mijamy po lewej stronie wcześniej wspomniany kościół, asfalt zamieni się w żwir. Dalej na większych wzniesieniach droga będzie cementowa – uważaj na zakrętach na zjeżdżających rowerzystów. Trasa rowerowa i piesza prowadzi tymi samymi odcinkami. W niewielu miejscach pieszą, możesz skrócić – uważaj na oznaczenia biało czerwonych drogowskazów.

Punta Larici spacer jezioro Garda

Pregasina do Bocca Larici – to jest Twój kierunek

Tutaj zaczynamy większą wspinaczkę. Rowerowo pamiętam spore trudności. Podjazdów robiłem już wiele, łącznie ze słynnym Stelvio, ale ten dość krótki podjazd bardzo mnie wymęczył. Być może przez totalny upał i bardzo trzymający wjazd pod górkę. Musiałem zatrzymać się kilka razy by złapać oddech. Podjazd na tym odcinku jest wymagający. Ale, ale… Ty przecież idziesz spacerem, dlatego nie będzie to takie trudne. Ponadto warto zejść z utwardzonej drogi i wejść do lasu utrzymując kierunek.

Stromy odcinek, potem droga wznosi się ze stałym nachyleniem, nawierzchnia zmienna, żwir, trochę betonu, czasem leśny piasek. Droga doprowadzi nas do Bocca Larici. To taki półśrodek tego co za chwilę będziemy podziwiać.

Bocca Larici, czyli miejsce gdzie wchodzimy do lasu

Punta Larici jak dojść na punkt widokowy nad jeziorem garda

Przejście dalej wymaga wejścia do lasu. Znajduje się po lewej stronie stojąc przodem do widoku na Jezioro Garda. Nie sposób go nie przeoczyć, jest wąska wydeptana ścieżka. Idąc przez las dojdziemy do rozwidlenia. Następnie należy skręcić w prawo i utrzymywać kierunek północny. Przejście przez las powinno zająć około 5 minut.

Miejsce gdzie dojdziemy zmusza do przecierania oczu. Widać stąd praktycznie całe Jezioro Garda. Widok rozprzestrzenia się na północ i południe. Południowy brzeg widoczny przy dobrej pogodzie albo zniknie gdzieś za horyzontem w tworzonej się mgiełce nad wodą. Co ciekawe miejsce jest tak sprytnie ukształtowane – czego też nie wiedziałem wcześniej, że zdjęcia można robić prawie jak z drona.

Skały są tam tak ułożone, że osoba może wspiąć się na najwyższy punkt i cyknąć fotkę tym na dole. Zresztą zobaczcie sami:

Punta Larici punkt widokowy na jezioro Garda

Jak dostać się do punktu wyjścia trasy?

Samochodem

Do Pregasiny można dotrzeć w około 15 minut z Riva del Garda, kierując się znakami na Val di Ledro (S.S. 240). Na końcu długiego tunelu skręć w lewo, podążając za znakami na Pregasina. Na poniższej mapie zaznaczyłem parking.

Autobusem

Pregasina połączona jest z Riva del Garda pozamiejskim autobusem (214). Dobrym rozwiązaniem wyznaczenia trasy komunikacją publiczną jest również skorzystanie z wyznaczania trasy w mapach Google. Wystarczy, że klikniesz powyższą mapę i zaznaczysz w opcji dojazdu (menu na górze) ikonę autobusu (komunikacja publiczna). Aplikacja podpowie Ci z jakiego przystanku odjedziesz, o której godzinie i gdzie zrobić przesiadkę.

Punta Larici prawdopodobnie najpiękniejszy punkt widokowy nad jeziorem Garda

Punta Larici, kiedy najlepiej tam wejść?

Wejść na Punta Larici zawsze warto. To łatwy spacer i rozprostowanie nóg. Kiedy tam już będziesz, zrozumiesz dokładnie, dlaczego jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech.

Jak większość miejsc widokowych nad jeziorem warto odwiedzić od rana. W ciągu dnia nad jeziorem tworzy cię mgiełka, która pogarsza widoczność. Dobrym miesiącami będą też te zimowe, powietrze wtedy jest chłodniejsze i widoki często dużo lepsze, niż latem. Natomiast zakładam, że będziesz tutaj latem. Dlatego warto być tu jak najwcześniej każdego dnia.

Punta Larici i nasze porady

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Sprawdź nasze wycieczki i atrakcje nad Jeziorem Garda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *