Rocca Vecchia Garda, góra z pięknym widokiem na Jezioro Garda

Rocca Vecchia Garda, rodzinny spacer, musisz tutaj wejść!

Rocca Vecchia to doskonałe miejsce na rodzinny trekking we wschodnim regionie Jeziora Garda, a dokładnie miasteczka Garda.

Jesienno zimowa pora to niechętne odstawienie rowerów. Takie wycieczki z dziećmi to dość ryzykowna sprawa. O ile my pedałując fajnie się rozgrzewamy i można wciąż dobrze spędzić czas, bo zimy jako takiej nie mamy. To dzieci w przyczepce trudno ogarnąć by uniknąć zapalenia płuc czy innych krtani. A to w ogóle zdyskwalifikuje nas z aktywności bo ktoś będzie musiał zostać w domu.

Dlatego w okresie jesienno zimowym zamieniamy aktywności na wędrówki, raczej lekko górsko trekingowe. Możliwość i opcji mamy w regionie równie dużo co rowerowych. I chętnie będziemy się tym z Wami dzielić. Na tapecie będą przede wszystkim te dla każdego. Bo jeśli z Olkiem w nosidle, plecakiem z przodu i naszą ciągle mała Zosia wejdą to uważam, że każdy da radę!

Opisywane tutaj doświadczenie pochodzi z listopada 2018 roku, to wtedy weszliśmy tam pierwszy raz. To od tego czasu byliśmy już tam kilka razy i zawsze dobrze wspominamy ten czas

Rocca Vecchia, co to w ogóle jest?

Góra, szczyt ok 300 metrów wysokości z pięknym widokiem na miasteczko Garda, Bardolino i sporą część samego jeziora Garda. Niewiele znalazłem informacji o znaczeniu historycznym czy jakim kolwiek innym, tego miejsca.

Jadąc trasą przy jeziorze od Bardolino do Gardy nie sposób ominąć górę niezauważoną. Po prawej stronie zaraz za Bardolino skaliste brzegi od strony jeziora rozpoczynają wręcz górski region masywu Monte Baldo. Widok z góry jest niesamowity. Nie jest ani za wysoko, ani za nisko. Można z powodzeniem machać z wzajemnością tym na dole i lungolago w Garda. Ale nikt z dołu nie zobaczy twojej twarzy, więc można raczej robić to anonimowo. Wiem wiem, o czym pomyślałeś – ale nie rób tego bo zza krzaków może ktoś wyjść.

Na górze jest płasko, a teren jest na tyle duży by znaleźć z powodzeniem miejsce również z widokiem na góry czy jezioro i piękny piknik. Nawet ognisko – bo miejsc z ułożonymi kamieniami i miejscem by to zrobić jest sporo. Nie wiem tylko jak trzyma się to z przepisami i regulaminem, dlatego ani nie polecam ani nie zabraniam. Choć nie sądzę znając życie, że zaraz wpadnie tam straż helikopterem i wyciągnie konsekwencje. Takie działania robione w granicach rozsądku. Więc z rozwagą proszę 😉

Jak wejść na Rocca Vecchia Garda?

Trasa, albo trasy bo jest ich kilka są raczej łagodne i przyjemne. Piszę raczej bo my z tego co się zorientowaliśmy wybraliśmy najtrudniejszą bo jej przewyższenie było spore na krótkim odcinku. Ale jak pisałem wcześniej do ogarnięcia z dziećmi. Przyznam, że Aleksander też przez spora część trasy szedł sam. Mały człowiek 2,5 roku, także i Ty dasz radę!

My ruszyliśmy spod cmentarza w miasteczku Garda. Tam w listopadzie znaleźliśmy nawet bezpłatny parking. Tak z okazji dzisiejszego święta (wchodzilismy 1 listopada).

Trasa oznaczona A lub B, później zmieniła się tylko w B – czyli podejście piesze. To drugie było również rowerowe, które można kontynuować. Nasze wejście to ok 3,5 km w górę. Po drodze mijamy kilka jaskiń do których można raczej chyba wejść – a przynajmniej nie widziałem konkretnego zakazu.

Chociaż po serialach z Netflixa lekko się odechciało 😬 więc grzecznie szliśmy na górę. Trasa im wyżej tym bardziej stromo, lecz ciągle znośnie. Natomiast jak jest mokro, to na wyższych kamieniach może być ślisko więc uważaj. Później sam szczyt płasko. Dużo drzew dębu (wciąż dużo zielonych liści) i trawy – tej do leżenia.

Nam cala trasa spacerem zajęła ok 3 godziny. Wejście, spacer na górze zejście wraz z krążeniem, bo trochę się zgubiliśmy. Chcieliśmy schodzić inną trasa, ale okazała się nie oznaczona itd…poźniej bałem się, że na dole wyjdziemy daleko od auta itd..a to już 16.30 na zegarze, Szaro zaczęło się robić w lesie. Dlatego bezpiecznie wróciliśmy znaną nam trasą. Wiesz po co ryzykować konfrontacją wilki, dziecko.

Jak zachęcamy nasze dzieci do górskich wędrówek?

Zdradzę Wam też nasz sekret. Dlaczego i jakim sposobem wyciągamy w górę nasze dzieci.

Zwykle pomaga szukanie skarbów. Czyli po wejściu na górę jedno z nas ogarnia – podrzuca gdzieś w krzaki, pod kamień lub uformowany z patyków znak „X” jako oznaczenie skarbu. Więc młodzież wchodzi, szuka i cieszy się. O ile pewnie jak nauczą się czytać i dojdą do tych wpisów będziemy mieć inne sposoby 😉 – jak macie jakieś dzielcie się.

Pamiętajcie też, że region miasteczka Garda i właśnie Rocca to te gdzie najczęściej polecamy Wam region pod rowerowe pobyty. Mamy tutaj kilkadziesiąt naprawdę fajnych miejsc. Dla tych co czytają nasze wpisy, dodam że dosłownie, po drugiej stronie jeziora jest również podobny twór – Rocca Manerba. Pisałem o niej tutaj

Zapraszam do obserwacji naszych relacji, bo tych z podobnymi doświadczeniami wędrówek więcej znajdziesz na blogu i będzie ich coraz więcej.

Dziękuję, że jesteś!

Dziękuję Ci, że jesteś. jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż dotrzeć mi z moimi treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda.

Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Noclegi we Włoszech, sprawdź nasze najlepsze rozwiązania

Noclegi w całych Włoszech jakościowo są bardzo różne. Niestety nie wszystkie hotele lub apartamenty klasyfikowane na 4* tyle mają. Dlatego dobrze jest mieć rzetelne potwierdzenia jakości i aktualną wiedzę o aktualnym standardzie.

Warto pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od miesiąca – najdroższy we Włoszech jest sierpień. Lokalizacji – czasem wystarczy oferta kilka „kroków” dalej, a różnica w cenie może być znacząca.

Sprawdź nasze rozwiązania noclegów, lub napisz do nas. Pomożemy znaleźć Wam najlepsze rozwiązania!

Noclegi nad Jeziorem Garda u polaków.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *