Valeggio sul Mincio, średniowieczna kraina młynów, wody i legendy

Valeggio sul Mincio, niedoceniona wioska kwadrans od wybrzeża Jeziora Garda. W odległości niespełna 27 km od Werony, na pograniczu Veneto i Lombardii, gdzie morenowe wzgórza przecina szmaragdowo błękitna wstęga rzeki Mincio leży sobie cichutko małe miasteczko. Zmęczeni zgiełkiem piazza delle Erbe i najedzeni po brzegi w restauracjach Peschiera udamy się w podróż, do miejsca gdzie ponad 35 wieków temu pierwsi osadnicy epoki brązu zasiedlili borghetto di Valeggio.

Valeggio sul Mincio

Valeggio sul Mincio będące od wieków skrzyżowaniem szlaków podróżnych i handlowych ma długą historię, a główna część miasteczka rozrosła się najbardziej za czasów Longobardów. Słynna siedziba Templariuszy – klasztor Santa Maria powstał w XII wieku. Inne charakterystyczne dla obecnego krajobrazu budowle czyli 650 metrowy most Visconti, Serraglio – 16 kilometrowy system umocnień pomiędzy Gardą, Mantuą i Weroną, oraz zamek Scaligeri powstały między XIII a XIV wiekiem i są elementem systemu obronnego miasta.

Valeggio sul Mincio

W XV wieku fortyfikacje tracą swój strategiczny charakter po przejściu we władanie Republiki Weneckiej, a Valeggio staje się centrum rolniczym oraz rynkiem jedwabników. W zamku jak niesie legenda, do dziś krąży jeszcze duch jego byłego właściciela Andriolo. Oskarżono go spiskowanie z przedstawicielami Republiki Weneckiej, a potem brutalnie zamordowano w Weronie. Duch Andriolo tuła się teraz po komnatach chcąc dochodzić swych praw i odebranego mu honoru. Zamek, dzięki swojemu położeniu oferuje turystom zapierające dech w piersiach widoki na Jezioro Garda i okolicę, która również w późniejszym okresie była świadkiem wielu historyczny wydarzeń.

Solferino i początki Czerwonego Krzyża

To tu 24 czerwca 1859 roku w niedalekim Solferino odbyła się krwawa potyczka wojsk austriackich z francuskimi oddziałami wspieranym przez Vittorio Emanuele, która to potyczka miała być wielkim krokiem naprzód w stronę zjednoczenia państwa włoskiego. Bitwa pochłonęła przeszło 4000 ofiar śmiertelnych i prawie 20 tysięcy rannych. Ranni w ogromnej liczbie, którzy dosłownie pokrywali wszystkie okoliczne pola byli ratowani i leczeni przez okoliczną ludność bez spoglądania na przynależność wojskową, a te właśnie wydarzenia po bitwie dały początek dzisiejszej organizacji Czerwonego Krzyża.

Valeggio sul Mincio

Noclegi nad Jeziorem Garda – poznaj najlepsze oferty w całym regionie

Valeggio sul Mincio i legendy

Jedną z ciekawych tradycji Valeggio jest odbywająca się co roku na moście Visconti uroczysta kolacja o wdzięcznej nazwie „Nodo d’amore” (węzeł miłości). Długi na przeszło 1 km stół może pomieścić od 2 do 5 tysięcy gości, a główną atrakcją są miejscowe tortellini. Osnową tej tradycji jest również legenda, która to opowiada o miłości jednego z żołnierzy hrabiego Visconti do wodnej nimfy o imieniu Silvia. Ta wyłoniła się pewnego wieczoru z wód rzeki Mincio. Kapitan Malco i nimfa Silvia musieli uciekać przed zazdrością i niezrozumieniem i aby móc żyć dalej razem rzucają się w wody rzeki, pierwotnego domu Silvi.

Żółte ciasto z którego wykonuje się tortellini, ma przywodzić skojarzenie z chustką z pozłacanego jedwabiu, którą Silvia podarowała Malco. Odpoczywając w cieniu średniowiecznych fortyfikacji można prawie usłyszeć gwar obywających się tu niegdyś jarmarków, brzęk dzbanów wypełnionych winem.

Jezioro Garda, pomysły na wycieczki

Niewątpliwą atrakcją może być również spacer wzdłuż, samej rzeki, która jest główną i praktycznie jedyną rzeką odprowadzającą wodę z Jeziora Garda. Szereg stopni wodnych i rozgałęzień ma ułatwić regulację poziomu wody w jeziorze zarówno w okresie letniej suszy jak również pozimowych roztopów. Na nieco ponad 10 kilometrowym odcinku łączącym Peschiera del Garda z Valeggio sul Mincio znajdziecie ścieżki rowerowe jak i wypożyczalnie rowerów. Dlatego jeśli spacer wydaje się Wam zbyt długi możecie po prostu zostawić auto na parkingu i dalej pojechać rowerem.

Valeggio sul Mincio
Pomysł na rower

Do Valeggio sul Mincio możesz dojechać rowerem z nad Jeziora Garda, a dokładnie zaczynając wycieczkę z Peschiera del Garda. Trasa biegnie odcinkiem słynnej europejskiej ścieżki rowerowej Euro Velo7, która prowadzi aż na Maltę. Krótki około 10 kilometrowy odcinek z Peschiera del Garda to doskonale zadbana asfaltowa, szeroka trasa rowerowa przy samej rzece. Idealny pomysł na rodzin, dzieci i osób szukających łatwych płaskich tras w regionie południowym Jeziora Garda.
Wypożyczalnia rowerów

Rzeka Mincio, serce regionu

Dla bardziej wymagających i chcących pokonać tę trasę na nogach natura przygotowała ostoje wodnego ptactwa i przepiękne o każdej porze roku widoki. Na trasie można spotkać czaple łowiące żaby w zaroślach, wszelakiej maści kaczki, zimorodki, perkozy, łyski. Drepcząc czy też pedałując wzdłuż rzeki Mincio nie sposób nie zajrzeć do Monzambano kolejnego pięknego średniowiecznego miasteczka. Tutaj co roku odbywa się święto wina połączone z jarmarkami, walkami rycerzy, antykwariatami i widowiskami o charakterze promującym ten niesamowity region.

Zupełnie niedaleko znajdziecie również coś dla miłośników kwiatów – Parco Sigurta, to raj dla miłośników flory, gdzie od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni można podziwiać tulipany, róże, magnolie w wszystkich możliwych kolorach i gatunkach.

Jezioro Garda, wycieczki pomysły, noclegi.

Miejsca, które warto odwiedzić, restauracje, historia, aktualne wydarzenia znajdziesz na oficjalnej stronie Valeggio sul Mincio Inne atrakcje, noclegi i wycieczki w regionie Jeziora Garda znajdziesz tutaj

Noclegi nad Jeziorem Garda, poznaj najlepsze oferty

Booking.com
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *