Co robić w maju 2024 nad jeziorem Garda

Co robić w maju nad jeziorem Garda?

Maj to miesiąc kiedy temperatura powietrza rośnie i można spędzić całe dni na świeżym powietrzu ciesząc się promieniami słońca. Nie ma jeszcze takich upałów jak od czerwca do sierpnia, dzień jest długi. Wino i jedzenie, sport, folklor i nie tylko… oto najciekawsze wydarzenia nad jeziorem Garda i okolicach zaplanowane zarówno w maju 2024 roku!

Jeśli wciąż nie masz noclegu nad jeziorem Garda – napisz do nas. Mamy w ofercie ponad 300 różnych lokalizacji, apartamenty, kempingi, hotele. Polscy gospodarze.

AbilityArt 26.04 – 12.05

AbilityArt sztuka od artystów z całego świata, którzy malują ustami i stopami. Jest to międzynarodowy ruch stworzony w celu rozpowszechniania niepełno sprawnościowej sztuki jako kultury integracji i solidarności.

Inauguracja wystawy odbyła się już w piątek 26 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00 w Palazzo dei Capitani i potrwa do 12 maja włącznie. Godziny otwarcia wystawy: od środy do niedzieli od 11:00 do 18:00.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz na oficjalnej stronie: https://www.culturaveneto.it/it/cultura-tradizione

Pallazzo dei Capitani w Malcesine

To też doskonała okazja do odwiedzenia Pallazzo dei Capitani i zagłębienia się w historię kapitanatu i organ ponadgminny, który obowiązywał w regionie jeziora Garda przez 450 lat. Gmina Werona kupiła pałac Kapitanowi w 1618 który został nazwany Palazzo dei Capitani i jest tu do dziś. 

Gardesana dell’Acqua była federacją 10 gmin o szerokiej autonomii. Podzielono go na trzech pułkowników: ten powyżej obejmował Malcesine, Brenzone i Pai, Następny Torri del Benaco, Albisano, Garda i Trzeci Costermano, Bardolino, Cisano i Lazise.  Burmistrz mieszkał w Torri, gdzie odbywały się spotkania pod przewodnictwem Kapitana Jeziora. Kapitan miał obowiązek pilnować i bronić granic Gardesany, a także wykonywać normalne obowiązki policyjne. Kapitan mieszkał właśnie w Malcesine, mieście przygranicznym.

Gardesana dell’Acqua, w ciągu 450 lat istnienia, wielokrotnie stawała się sceną bitew. Najbardziej znana była bitwa między Wenecją, a Viscontim z Lombardii i transportem galer weneckich przez rzekę Adyga nad jezioro Garda. Przypominam mówimy tu o okresie XXVI i XVII wieku.

Święto wiosny w Bardolino, od 10 do 12 maja, oraz 19 maja

Święto wiosny w Bardolino to okazja, żeby w dnia od 10 do 12 maja poznać lokalną sztukę i rzemieślnicze produkty sprzedawane przez lokalnych producentów. Wystawa ma odbyć się na Lungolago, czyli głównym deptaku w centrum miasta przy jeziorze.

Targ Rękodzieła staroci z drugiej ręki

• Niedziela 19 maja • Od 10.00 do 18.30 • Plac Sandro Pertini – Zamek Azzano – Werona •

Wielu obecnych wystawców zamieni teren wokół Piazza Pertini w Castel d’Azzano w miejsce specjalnych propozycji, zaskakujący i oryginalny rynek wystawowy; znajdziecie tu dekoracje do domu, książki, akcesoria, ubrania, rzeźby drewniane, ceramikę, prace plastyczne i wiele więcej!

Festiwal Szparagów, 10 – 19 maja, Cavaion Veronese

Wschodnio południowy region jeziora Garda i okolica wielu znanym zjazdu z Autostrady w miasteczku Affi. Festiwal szparagów, organizowany jest w miasteczku obok Cavaion Veronese.

Szparagi były uprawiane już 2000 lat temu, przede wszystkim w Hiszpanii i przez Rzymian już w 200 p.n.e. Cesarze rzymscy tak bardzo lubili szparagi, że podobno budowali specjalne statki, aby je transportować.

Aby podkreślić znaczenie tego smacznego produktu, w Cavaion Veronese nad jeziorem Garda znajdziesz kioski z typową kuchnią i konkurs „L’Asparago d’Oro”. Ponad to nie może zabraknąć wina, regionalnego z Bardolino Trofeo San Michele Vino Bardolino Classico Doc. Oraz innego lokalnego produktu czyli Oliwy, konkurs Olio del Garda Dop.

Degustacja wina, spacery wśród winnic i mnóstwo muzyki, od 10 do 19 maja, Cavaion Veronese.

Szparagi są najpierw gotowane na dużym ogniu z bardzo słoną wodą przez krótki czas lub gotowane na parze. Mogą być podawane na różne sposoby w zależności od lokalnych tradycji. W kuchni stosuje się zielone lub białe, łodygi powinny być twarde, elastyczne, odporne na pękanie, tej samej grubości i przy wciąż zamkniętych końcówkach podstawa musi być wilgotna, aby produkt był świeży.

Więcej informacji na stronie: https://www.veneto.eu/IT/Festa-degli-asparagi-2024/

Festiwal szparagów

Valeggio Veste il Vintage, 12 maja

„Valeggio Veste il Vintage” powraca 12 maja 2024 roku z najbardziej wyczekiwanym rynkiem mody, akcesoriów vintage, designu oraz sztuki nowoczesnej w prowincji Werona. Organizowany od 2009 roku w historycznym centrum Valeggio sul Mincio. Organizowane dwa razy w roku – w maju i październiku – „Valeggio Veste il Vintage” gości ponad 50 najbardziej uznanych wystawców krajowej sceny vintage. W wydarzeniu, które wije się ulicami i placami w miasteczku, bogatym w historię i urok. To rzut kamieniem od Borghetto, jednej z „Najpiękniejszych Wiosek we Włoszech”.

Valeggio Veste il Vintage to podróż w czasie, w której można na nowo odkryć wyrafinowane krawiectwo modeli z lat 50, kapryśny amerykański bijoux, ryczący design i modernizm, ale także cenne unikalne elementy, odkrywając minioną erę.

To prawdziwie włoskie wydarzenie. W poszukiwaniu stylu, który inspiruje wydarzenie, chodzi również o smak. A jeśli Valeggio sul Mincio to również doskonałość jedzenia i wina. Tortellini, wina ze lokalnych morenowych wzgórz, oferowane przez rzemieślnicze fabryki makaronów, restauracje i lokalne winnice, będą idealnym akompaniamentem na aperitif lub przerwę z przyjaciółmi.

Zródło informacji oraz więcej danych na stronie organizatora www.valeggiovesteilvintage.it

Giro d’Italia 18 maja, Desenzano del Garda, Castiglione dell Stiviere

To wyjątkowy dzień dla sportu i kolarstwa. Czasowy odcinek organizowany praktycznie pod oknami naszego domu. Pisząc ten tekst obserwuje jak remontowane są ulice i wymienny asfalt. Kolarstwo i wydarzenia będące częścią Giro d’Italia są niesamowite. Już wiele tygodni temu dzieci w szkołach otrzymały wiele gadżetów oraz wskazówki i wykłady o kolarstwie.

Trasa odcinka indywidualnego, na czas, jest względnie płaska z kilkoma wzniesieniami w środku. Mija kilka zamieszkanych wiosek w kierunku brzegu jeziora Garda. Ostatnie kilometry przeważnie proste charakteryzujący się parą zakrętów 300 m od mety. Końcowa prosta 200 m na asfalcie z widokiem na jezioro Garda.

Castiglione delle Stiviere, to start tego odcinka. Miasto zanurzone w zielonej scenerii wzgórz Morenowych. Jest bijącym sercem terytorium o wielkim uroku, przyroda, historia, przeszłość i nowoczesność przeplatają się w życiowej harmonii. Ojczyzna San Luigi Gonzaga i Czerwonego Krzyża.

Desenzano del Garda 2 minuty od autostrady A4, bezpośrednio nad jeziorem, genialne i promienne, wielokulturowe i zachwycające. Desenzano del Garda znajduje się w strategicznym miejscu z geograficznego i infrastrukturalnego punktu widzenia: ma połączenie kolejowe, zjazd z autostrady.

Giro d’Italia 19 maja, Manerba del Garda

Prawdopodobnie najtrudniejszy odcinek całego Giro. 222 km i 5400 metrów przewyższenia. Start nad jeziorem Garda i przejazd do Livigno.

To drugie doświadczenie Giro d’Italia nad jeziorem Garda i po zachodniej stronie. W ubiegłym roku, peleton wystartował w Salo i przejechał prawe całe zachodnie wybrzeże na północ. Tym razem, start będzie w Manerba.

Manerba del Garda leży w prowincji Brescia nad lombardzkim brzegiem jeziora Garda. Jest zanurzona w zieleni wzgórz Valtenesi. W głębi lądu wspaniałe posiadłości rolnicze oferują tradycyjny olej z Gardy, wina D.O.C doceniane już przez Rzymian. Przejażdżki konne, lokalne restauracje z prostą kuchnią śródziemnomorską i wspaniałe pola golfowe.

Degustacje w lokalnej winnicy możesz zarezerwować na stronie jeziorogarda.pl

Papież Franciszek w Weronie 18 maja

W sobotę 18 maja 2024 papież Franciszek odwiedzi diecezję i miasto Werona. Program dnia papieża obejmuje, przybyciu na miejskie lotnisko, spotkanie na placu San Zeno z dziećmi, chwilę dialogu i modlitwy w bazylice San Zeno. Następnie rano, udział w części 'Arena di Pace 2024′. Z miejskiego amfiteatru papież przeniesie się na spotkanie i lunch z osobami pozbawionymi wolności osadzonymi w lokalnym więzieniu, a po południu, o godzinie 16.00, msza na stadionie Bentegodi, która zakończy dzień.

Inicjatywa wynika z uznania, że światowy scenariusz trzeciej wojny światowej w kawałkach, o którym Francesco mówił już kilka razy. Jest konkretna i dramatyczna w swoich konsekwencjach, również mocno dotyka Włochy. Stąd pilna potrzeba poważnego zakwestionowania, jak pokój można zrozumieć w dzisiejszym kontekście i jakie procesy można podjąć, aby go zbudować. Arena di Pace 2024

Poniżej program wydarzenia na zdjęciu:

Fajerwerki w Limone sul Garda, 19 maja,

Jak to co roku pokaz fajerwerków pod koniec maja symbolicznie rozpocznie przed sezonem letniem. 19 maja z muzyką na żywo zaczynającą się o 21:00 i o 22:00 pokazem fajerwerków.

Zatoka Limone i otaczające ją góry parku Alto Garda będą otoczone kolorowym światłem sztucznych ogni.

Więcej o Limone sul Garda przeczytasz w osobnym wpisie – wszystko co powinieneś wiedzieć o Limone sul Garda – kliknij tutaj

Rynek i cotygodniowe lokalne targi

Targ i rynek nad jeziorem Garda, gdzie i kiedy masz szansę na regionalne i rzemieślnicze zakupy. To niebywała okazja, aby kupić lokalne sery, mięso i wędliny. Świeże owoce i warzywa. 

Chcesz doświadczyć lokalnego handlu i gwary cotygodniowego handlowego święta? Sprawdź na stronie gdzie znajdziesz lokalne produkty:

Rynek i cotygodniowe włoskie stragany, gdzie i kiedy zakupy nad jeziorem Garda

Aktywnie nad jeziorem Garda

Maj i początek czerwca to doskonałe miesiące na różne aktywności tj wycieczki rowerowe lub wyjścia w góry. Przyjemna temperatura, długie dni sprawiają, że wyprawy są przyjemne i dostępne. Region jeziora Garda jest doskonałym kierunkiem aby doświadczyć niezliczonej ilości tras rowerowych i górskich szlaków w tym via ferrat.

Mieszkamy nad jeziorem od wielu lat, w wielu treściach na blogu znajdziesz dziesiątki artykułów z inspiracjami na swój urlop. Skorzystaj z wewnętrzej wyszukiwarki na stronie, wybierając odpowiednio z menu temat jaki Ciebie interesuje.

Ponadto, zapraszamy na codzienne jednodniowe wycieczki, organizowane przez polskie biura podróży oraz lokalnych przewodników.

Wycieczki rowerowe

Via Ferrata

Motorówka

Polskie jednodniowe wycieczki nad Jeziorem Garda

Poznaj region z nieznanej strony. Polscy organizatorzy i odbiorą Was ze wskazanego adresu nad Jeziorem Garda, bezpiecznie w wygodnych busach, pokażą najpiękniejsze miejsca regionu, a wieczorem odwiozą Was z powrotem. To doskonała opcja, żeby poznać region z lokalnymi specjalistami i rezydentami.

Nie musisz martwić się o parkingi, dojazdy, ewentualne mandaty, szukać i układać programu. Każdą wycieczkę zakończycie też w lokalnej winnicy. Sprawdź pełen program i zarezerwuj swoją wycieczkę już dziś! Kliknij tutaj, żeby odebrać kod rabatowy!

Wycieczki nad jeziorem Garda. Polskie biura podróży i przewodnicy

Dziękuję, że jesteś!

Jeśli podobał Ci się ten tekst, udostępnij go. Pomóż mi, dotrzeć z treściami do innych osób, które mogą jak my rozkochać się w regionie Jeziora Garda. Zwykła rodzina w niezwykłym miejscu. Mieszkamy nad jeziorem od końca 2016 roku. Dzielimy się naszymi doświadczeniami, zapraszamy Was na nasze wycieczki i atrakcje. Odkryj i poznaj region razem z nami. Więcej o nas na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *